Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Víťa - 09.05.2016 10:17 AM

Ve včelstvu, které je už od loňska kandidát č.1 na výměnu matky, jsem teď na podložce našel asi 50 mrtvolek, většina se zakrnělým zadečkem, který je tmavší barvy, lesklý, bez ochlupení. Viz foto. Koncem léta by mě to nepřekvapilo, je to na včelnici, kde se černé bezleté včely vyskytovaly koncem léta často, dávno před varroázou, ale začátkem května? Varroáza tam není, na podzim jsem fumigoval (300 kleštíků), a od jara až do teď jsem v tomhle včelstvu na podložce kleštíka nenašel. Včelstvo od jara slabé, ale pořád se ještě rozvíjí a dobře nosí pyl i med. Pomohlo by před výměnou matky ošetřit KM? Ostatní včelstva, i ta sousední, se zdají být v pořádku.


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 09.05.2016 08:08 PM

Víťo, když vynechám diskuzi o tom, co varroáza je a není,protože zcela evidentně vnímáš jen variantu A (kde je množství roztočů prvořadé) mohu ti z vlastní zkušenosti poradit následující a nalož s tím jak umíš.
a) ten obrázek není moc kvalitní,ale kleštík tam jistě je. I ty tak usuzuješ z toho, že ta včela je zakrnělá, to je jeden znak, který by to mohlo dokazovat.Nemusí to být ale tak vždy. Já bych si spíše všiml té měli, včela je vidět špatně Je tam vidět krev V.d. To jsou ty žluto zelené průhledné skvrnky. Sice by to mělo být trochu hrbolatější, ale ta fotka se mi nepodařila zvětšit a bylo by dobré vidět mnohem větší plochu a hlavně na vlastní voka.
b) nikdy bych neměnil matku a dal ihned nebo krátce po KM. To až bude skutečně přijata a to je až když má vlastní včely, tedy cca za 30-35 dní dřív ne. Pokud se dává KM před výměnou, tak zase min. týden po tom, co KM odezní. Tohle je u nás v organizaci snad už i zákon. Jinak si připrav dost matek, ale stejně nepochodíš.
c) když už mluvíme o výměně tak nejhůře se mění v době snůšky, to je nyní.
d) skutečně varroáznímu včelstvu matku nepřidáš. V případě že matka už neklade nebo v úle dokonce není se ti to nepovede ani náhodou.
e) já takovým včelstvům měním matky jen s celým oddělkem. Doporučuju to i tobě a všem ostatním. Důvod je, že v tom oddělku jsou více vyvinuty a uplatněny sociální vztahy, příznačné pro daný genofond, to považuji za důležité. Je třeba jich jen mít nadbytek, abys mohl vybírat.
f) ostatně metoda, kdy nad hlavním včelstvem vychováš novou matku a na podzim spojíš s hlavním včelstvem je docela dobrá metoda jak snížit příděly chemie do včel a včelstva revitalizovat.
Pokud chceš něco s tím včelstvem dělat (třeba to není ani nutné) počkej 2-3 týdny po snůšce.
ld


RE: Co se děje v úlech teď - Víťa - 10.05.2016 12:04 PM

(09.05.2016 08:08 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  b) nikdy bych neměnil matku a dal ihned nebo krátce po KM.
Platí to i pro výměnu matečníkem?

(09.05.2016 08:08 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Víťo, když vynechám diskuzi o tom, co varroáza je a není,protože zcela evidentně vnímáš jen variantu A (kde je množství roztočů prvořadé)
Spíš vnímám, že podobné příznaky jsem míval už v sedmdesátých letech. A to vážně nemohla být varroáza. Možná už i tehdy byly takovéhle příznaky během května. Jenže copak jsem tehdy prohlížel podložky? Ani jsem v úlech žádné neměl Wink. A na česnech není při zběžném pohledu nic poznat ani teď. Jenže tehdy včely i silné virózy přežívaly bez vážnějších problémů. Dnes aby byl včelař stále ve střehu Sad.


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 10.05.2016 12:40 PM

Nechal bych tu matičku rozklást. Přeci jen bude muset létat a pářit se a to je námaha. KM by ji nemusela udělat dobře na plíceBig GrinSadBig GrinBig Grin
V sedmdesátých létech to jistě V.d. nebyl, prvně byl zaznamenán v r. 1978. Nejsou to náhodou ubodané slídilky?? Také to může být i nějaký jiný vir, ale pokud jich není hodně a odezní to, vyměň. Kyselé prostředí virům nesvědčí, ale nepřeháněl bych to. Řešil bych tou "genetikou". ld


RE: Co se děje v úlech teď - Martin Smutný - 11.05.2016 09:54 AM

(09.05.2016 08:08 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  f) ostatně metoda, kdy nad hlavním včelstvem vychováš novou matku a na podzim spojíš s hlavním včelstvem je docela dobrá metoda jak snížit příděly chemie do včel a včelstva revitalizovat.

Takováto revitalizace dospělců se mi asi nejvíce osvědčuje - u oddělků v prvním roce či dvou není problém s přežitím bez chemických útoků, ale u starších asi všichni známe "krizi středního věku" okolo 3 let.
Ale - nedochází tímto k osekání odolnosti, jako při jakékoliv jiné "berličce" - od varidolu, KM až po vyřezání plodu?
Nebo se to nějak dá hlídat (v našich běžných nevědeckých poměrech)? Má se spíš ze včelnice vybrat (ten rok a z mého pohledu) nejlepší materiál a dát ho všem a nebo např. chovat nad včelstvem vždy matku z téhož úlu?


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 12.05.2016 10:06 AM

Martine, každá mince má dvě strany. Když se Sklenára ptali na totéž, zda tím, že nad každým včelstvem má rezervní a pak to spojuje, nezkresluje svůj výběr...., tak odpověděl, že každé včelstvo má stejnou výhodu a nevýhodu. Je to tak. K nějakému zkreslení určitě dojít musí a navíc se mohou ty minusy někde sejít. Je otázka, co preferuješ, zda chceš včelařit jen pro radost a také trochu výnosu a nebo chceš v prvé řadě selektovat. Při hodnocení je třeba zajistit maximální srovnatelnost. Nic není černobílé. Ve větším počtu včelstev se to ztratí, v menším ne. Navíc tam, kde je stěžejní jen ranná snůška, tak jinak med na jaře nedosáhneš, zvláště s malými včelstvy. Biologie je neúprosná.
Ze zkušenosti vím, že výskyt kleštíka je při této metodě o cca 40-50 nižší. Jó kdyby se jen u nás snížilo množství chemie o 50%, to by byl pokrok.
Pokud jde o ten materiál, nejrychlejší je postup, kdy máš na jednom stanovišti jen jeden materiál. I tak při volném páření je hodně šancí, že se matka bude pářit s cizími trubci a vlastnosti se budou ředit. Proto je třeba ty vlastnosti nejprve utužit (samozřejmě to následuje až po ověření a před tím ještě rozpoznání). Ona totiž není vůbec záruka toho, že když dáš k sobě dva materiály odolné, že z toho vznikne zase něco odolnějšího. Tak to vůbec není. Samozřejmě určité zásady existují, ale je to hodně individuální a proto, když se už něco najde nebo podaří vyselektovat, člověk si toho váží.. Někdy je to i o tom, že některá metoda ošetřování k určitému materiálu nepasuje. Zase je to o strategiích přežití.
Můžeš ale postupovat i tak, že oddělek nad je od té matky z hlavního včelstva. To již v případě, že máš těch linií více. Pak je ale třeba zajistit stejný mix trubců. To ale stále jen mluvím o volném páření bez kontroly páření, která vše může urychlit. Vidím, že to u tebe chce sestavit chovatelský plán. Otaxuj materiály, vem záznamy a dáme se do toho. Bez toho je to jen střelba od boku. Když tak zavolej a urychlíme to. ld


RE: Co se děje v úlech teď - stefanos689 - 12.05.2016 11:52 AM

(12.05.2016 10:06 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  Ze zkušenosti vím, že výskyt kleštíka je při této metodě o cca 40-50 nižší.

To je zajimava informace. Diky za ni. Jeste se zeptam na jednu vec. Mate vysledovanou nejakou souvislost mez mirou bodavosti a mirou napadeni klestikem?


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 12.05.2016 01:07 PM

Je mi líto, do některých včel ani nekouřím. Obranný pud ale s bodavostí vůbec nemusí souviset a grooming zcela určitě ne, pokud máte na mysli toto. ld


RE: Co se děje v úlech teď - stefanos689 - 12.05.2016 06:37 PM

Ano, slo mi o to, zda neustalym slechtenim na mirnost nesnizujeme obranyschopnost vcelstev.


RE: Co se děje v úlech teď - Rasťo 71 - 12.05.2016 09:30 PM

Ja si myslím , že bodavosť včiel súvisí zo správaním a povahou včelára,jednoducho sa k nim už správame slušnejšie.
Len tak ma napadlo, pýtali ste sa profi včelárov na bodavosť???