Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Milan Urík - 05.05.2016 11:58 AM

(05.05.2016 10:20 AM)Macek napsal(a):  
(05.05.2016 08:31 AM)Milan Urík napsal(a):  které přežilo všechno a je zcela bez léčení,

koľko rokov?

3 roky


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 05.05.2016 12:11 PM

(05.05.2016 10:35 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  S tou kopřivou. Víš, to je stále to samé. Zakrývá se tím vlastně vše a je zcela jedno, zda se použije vývar z nějaké rostliny nebo synteticky vyrobené látky. Působí to jako sekačka na trávu, sesekne to to dobré i špatné. Právě u nosemózy je to velmi citelně vidět.

Tj. např. nechat včelstvo dojít do stadia až na samou hranu. Pokud přežije, pak může pokračovat dále v dalším zušlechťování. Jen když se organizmus setká s patogenem, může se vyvinout nějaká imunita, odolnost, rezistence. Jinak to není možné.

To se snad vůbec nedá srovnávat. Už jen ta dávka účinné látky je zcela jiná, a to opomíjíme komunikaci genů. Jak říkáš, jen když se organizmus setká s patogenem, může se vyvinout nějaká imunita, odolnost, rezistence. To samé platí pro byliny. Byliny pro čajové roztoky by měli růst v okolí včelína a včelstvo by mělo být s těmito bylinami v kontaktu. Jen tak můžou oživit svou variabilitu a zvýšit svou účinnost. Syntetická léčiva jsou naprosto sterilní a jejich účinky se v nejpříznivějším případě dají porovnat k té sekačce na trávu, seseknou to dobré i špatné.


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 05.05.2016 01:18 PM

Abraham Lincoln kdysi napsal generálovi, který prohrál bitvu dopis, ve kterém mu vytýkal jeho chyby. Napsal, ale pak ho zahodil. Nemělo by to přeci smysl, nic by tím nezměnil. Přijal tu prohranou bitvu (i protože to byla společná bitva ne jen toho generála) jako fakt a ušetřený čas a energii věnoval na užitečné věci, budoucí vítězství. Já dělám totéž. Snad je to takto už srozumitelné. ld


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 06.05.2016 11:42 AM

méně, než včera


RE: Co se děje v úlech teď - Rasťa - 06.05.2016 12:08 PM

Včera jsem se utrhl z práce a zajel jsem na chatu k mému prvnímu a zatím stále jedinému včelstvu. Asi až do příštího víkendu se na chatu nedostanu a snůška je v plném proudu. No ještě že se mi podařilo vyšetřit chvilku a mohl jsem rozšiřovat... Smile
Včelstvo jsem osazoval na stanoviště 3.4., byl to vyzimovaný oddělek, který jsem dostal na 10-ti rámcích Lang159. Od té doby ho rozšiřuji jen za pomoci prázdných rámků. Druhý nástavek jsem přidával hned 4.4. Jakmile byl vystavěn, přidal jsem třetí, to bylo 19.4. Při kontrole 1.5. byly na většině přidaných rámků jen srdíčka. Ale včera už bylo všechno komplet vystavěno. Takže jsem přidal 4 nástavek. Bude jim to při současném počasí a snůšce stačit na cca týden, než budu moci případně přidat další nástavek? Mám obavu, že se mi vyrojí a já u toho nebudu. To je jedna z nevýhod vzdáleného stanoviště. Má však i výhody, např. neotravuju včely tak, jako bych je jistě otravoval, kdybych je měl nedaleko.


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 06.05.2016 01:27 PM

(05.05.2016 01:18 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Abraham Lincoln kdysi napsal generálovi, který prohrál bitvu dopis, ve kterém mu vytýkal jeho chyby. Napsal, ale pak ho zahodil. Nemělo by to přeci smysl, nic by tím nezměnil.
Jo, todle fakt chápu. Obdobně si připadám v kontaktu s klasickým zdravotnictvím. Sice to sem nepatří, ale aby pohledal doktora s vlastním mozkem. Vše je zapleveleno, jak říkáš, opisy opisů opisovačů. Za přednost se považuje správná citace - kdo jich nahledá nejvíc, dostane stipendium, nebo doktorát. Big GrinBig Grin
Tam ještě žádná ŠPV nepronikla, obrací se z toho žaludek.
Ale ty sklony v sobě mám taky, přechází to jen pomalu. Sad

(06.05.2016 12:08 PM)Rasťa napsal(a):  Mám obavu, že se mi vyrojí a já u toho nebudu.
Od zakladeného matečníku k vyrojení je aspoň týden. Jestli tam nebyly misky, je to bez obav. Stačit jim to ale asi nebude, takže další týden už to řešit budeš muset.


RE: Co se děje v úlech teď - Jaro Stoklasa - 06.05.2016 10:12 PM

http://podpilskom.blogspot.sk/2016/05/ceresne.html


RE: Co se děje v úlech teď - Jaro Stoklasa - 08.05.2016 09:44 PM

http://podpilskom.blogspot.sk/2016/05/ceresnove-blues.html


RE: Co se děje v úlech teď - Jaro Stoklasa - 09.05.2016 09:44 AM

Dve čerstvé skúsenosti a pár rozhovorov na poliach. Robil som v poľnohospodárstve a pochopil som, že robiť poľnohospodárstvo bez chémie vo veľkom a so ziskom je nereálne. Preto som zástancom skôr malých lokálnych gazdovstiev, kde to bez chémie ide. Žiaľ, čoraz viac sa presviedčam, že hoci by to išlo, tak nejde. Čoraz viac ľudí vidím behať po svojich malých políčkach a záhradách s postrekovačmi. Najprv som tomu nechápal. Veď ja si pestujem veci v záhrade a na poli preto (okrem toho, že ma to baví a je to forma sebarealizácie), aby som mal zdravšie domáce potraviny a nemusel kupovať v obchodoch niečo, o čoho pôvode ani netuším. Lenže drvivá väčšina moderných gazdov má iný názor. Striekať a striekať. Tak som pátral prečo. Nuž vraj bez toho nič neurastie. Prd makový, urastie. Vraj bez toho je to veľmi pracné a výsledok neistý. No je. Ale práca šľachtí. Vraj nemajú čas sa s tým piplať. Nuž zaberá to kopu času, to je pravda, tá záhrada, polia a chov. Ale možno práve preto mali naši dedovia takí pokoj v očiach. Kopu zloby si vybili pri robote... A tak pomaly strácam ilúzie o malých gazdoch a sledujem, ako globalizácia a myšlienka, že všetko treba hneď, bez námahy a čo najviac, pomaličky rozkladá ten pracovitý národ pod Tatrami. A pri slovách o tom, že je to chybou západu, že to ten západný liberalizmus nám tu také zavliekol sa mi otvára nožík vo vrecku. Poslal by som všetkých do toho hnusného západného Rakúska alebo Švajčiarska, aby videli. A tak som si znova zasadil švabku a bôb, ktoré plieť nebudem, ani striekať... Bude to pole časom vyzerať skôr ako lúka, ale viem, že i tak úroda bude rovnaká, ako u tých, čo behajú od rána do večera s postrekovačom na chrbte. A bude zdravšia. Ostatnú zeleninu trochu preplejeme, tiež to nebudeme preháňať, lebo dobrý podrast bráni vysychaniu. Väčšina susedov sa bude smiať, že čo za trávu to tam pestujeme (ako každý rok) a potom príde jeseň, ja vyberiem úrodu, oni vyberú a budeme spokojní všetci... Mali sme so susedom záhradu vedľa seba. Rozdiel ako sviňa. V susedovej kúska buriny nenájdeš. V našej bol problém nájsť v burine zeleninu. Lenže potom žena vytiahla mrkvu, petržlen. Aj sused ťahal. Na druhý rok už záhrady vyzerali rovnako. No a večer vidím suseda behať s košíkmi slamy. "Sused čo porábate? Počuj Jaro, tak som rozmýšľal a čítal, idem skúsiť švabku pestovať v slame... A počul si už o permakultúre? Počul sused..." Aspoň jedna ovečka zachránená Smile


RE: Co se děje v úlech teď - Milan Bencúr † - 09.05.2016 10:11 AM

Vždy, keď počujem matky ozývať sa z úľa, tak ten zvuk znie ako hrubšie "kva, kva" alebo tenké "tí, tí". Včera som prvý krát počul na vzdialenosť väčšiu ako 5 metrov z jedného úľa silne znejúce hlboké "vŕ, vŕ". Ako keď mačka pradie alebo keď hurtuje po ceste kára - železnák. Ešte som sa s takým zvukom nestretol, ale vrčala vyše minúty.

https://photos.google.com/album/AF1QipNX0VBlICc-wGVeS2dkCb3c71a1m4zAC_2C_PWT
http://daniebenc.blogspot.sk/2016/04/sadime-zemiaky.html