Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Viktor Fenďa - 03.05.2016 10:03 PM

Ahojte,
zima prešla celkom v pohode, prežili mi všetky včelstva, kontrola na MVP bez problémov až na úle ktoré mám, asistent sa tváril že nevie o čom hovorím, ale kontrola zapísaná.
Dnes po príchode domov prvé prekvapenie, roj na čerešni, nelenil som a pozbieral čo sa dalo.

[attachment=1416][attachment=1417][attachment=1418]

potom som si skontroloval svoje úle, druhe prekvapenie ten roj nieje odomňaSmile
celkovo sme štyria včelári s celkom 417 včelstvami podľa registra včelstiev, ostatní aj kočujú, ale podľa ich vyjadrení im sa včelstva neroja, tak neviem ????


RE: Co se děje v úlech teď - Miroslav Macek - 03.05.2016 10:19 PM

Tá väčšia koncentrácia včiel v tráve bola na kraji včelína pred jedným úľom. Pred ostatnými úľmi boli tiež ale evidentne menej. Včely zhruba v tom istom zoskupení boli aj ráno. Po príchode z práce ich tam bolo už veľmi málo. Dnes bolo teplejšie ako včera , možno trochu ožili a rozliezli sa. Chvalabohu ich vo väčšej miere nepribudlo. Vzal som sedem malátnych do pohára a nahrial som ho. Jedna začala úplne nekoordinovane pobehovať , váľať sa a vedel som že s tou je už amen. Zvyšných šesť sa tiež rozbehalo ale po chvíli sa ukľudnili , začali sa čistiť, olizovať a nechali sa ponúknuť kvapkou riedkeho medu. Všetky boli asi rovnako čulé a aktívne. Štyri dokázali bez problémov vzlietnuť a nájsť cestu oknom von zo včelína. Posledné dve aj napriek aktivite , pomerne rýchlemu pohybu a márnej snahe nedokázali letieť. Takže stále je to s otáznikom. Budem to sledovať a dám vedieť.


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 04.05.2016 10:43 AM

Miro, myslím že je pravděpodobný ten scénář, který jsem naznačil.
Je to překryto snůškou a také tím, že se nyní líhne hodně mladušek, které zpracovávají potravu pro plod, když je nedostatek vody mohou dostat zácpu, i to se ti tam možná projevuje.
Na tvém místě bych si dal tu práci s počítáním. Pak je třeba zjistit, kde je začátek. Nemusí to být zdaleka to krajní včelstvo. Nyní s tím moc nenaděláš. Krom zajištění tepla proti tlumení nosemózy by pomohla i KM. Nyní ale vylučuji, je snůška. Tu můžeš použít až po snůšce. Nejdůležitější! - Podívat se do záznamů o původu matky a tento genofond vyřadit z chovu, tedy po mateří i trubčí linii!!!
Tak ,jak uhynula ta jedna včela, tak tak hynou včely na požití kontaminované gutační vody neonikotinoidy, ale také na viry!
Zdá se, že u tebe může propuknout varroáza tyu C, která má ,dle mne , 9 variant. Tohle může být jedna z nich.
Tohle by se ti v tom případě mělo objevovat v cca 3 týdenních intervalech. Dávej tedy velký pozor. Je docela možné, že bude stačit ošetřit jen to jedno včelstvo. Záměrně neříkám jak. KM není nutná, bude záležet kde se budeš chtít pohybovat. Jedno ti chválím, tvé všímavosti. To je stěžejní. Většinou se takových detailů málo-kdo všímá.
Možná, že maluju čerta na zeď. Štěstí ale přeje připraveným. Proto je třeba se učit a zapomenout, ale jen do jisté míry, na "dušičkaření" a věřit, že si včely poradí. Jasně, ale za 100 nebo více let. Tady se projeví včelařská empatie, tedy i empatie s přírodou.
Dej mi vědět, až spočítáš ty včely a zjistíš, o které včelstvo jde. Dej také pozor na to, kde se ty včely shromažďují. Někdy to bývá na stejných místech a trávu doslova vyhoblují. V tom případě je alles clar. Přeji ti, abych se mýlil, nakonec nejlépe to můžeš posoudit jen ty sám, protože já si vytvářím na základě tvých informací a mých zkušeností nějaký obraz. Ten nemusí být pravdivý, protože každý vidíme stejné věci různě. Ty ještě netušíš, co tě může potkat, já už jo, znám to hodně důvěrně. Dej ale jen na sebe, zkušenosti jsou nepřenositelné. To co ale popisuješ ty, píše hodně včelařů z celé republiky. Když abstrahuji od toho, že nerozpoznají včely padající snůškou a ty které vlastně zvýrazňují symptomy varroázy C (zase je to jen mé označení), myslím, že se může opět schylovat k tomu, co se již stává pravidlem v posledních létech u nás i u vás. Vše dobré ld


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 04.05.2016 11:47 AM

co mě udivuje na tom scénáři, co tu Leoš popisuje, je otázka, proč právě to churavé včelstvo tehdy přežilo, zatím co sousední silná včelstva s dobrým rozvojem padla? Možná by bylo racionální řešení jej hned vyřadit, ale je to opravdu jisté a neomylné řešení?


RE: Co se děje v úlech teď - Miroslav Macek - 04.05.2016 11:57 AM

Ďakujem Leošovi za názor a rady. Tiež mám pocit že s tými včelami čosi nie je v poriadku. Kiež by sme sa obaja mýlili. Určite pri najbližšej možnej príležitosti tie včely spočítam. A pozriem záznamy odkiaľ pochádza matka. Vyradiť z chovu genofond po matkinej línii viem , po trúdej mi to nie je celkom jasné. V mojom včelárskom minimúzeu mám starú pomôcku na odchyt trúdov a mohol by som ju nasadiť na letáč. Tak nejak?

.... a trocha tuším čo ma môže postretnúť. V roku 2014 som mal v jeseni tiež 3 prázdne úle plné zásob. Jedno "kvôli myške ryšavke" druhé "kvôli osám" ... Vtedy to boli našťastie len 3 včelstvá. Tie čo sa dožili zimy to už zvládli.


RE: Co se děje v úlech teď - Rasťo 71 - 04.05.2016 01:53 PM

Miro , ak je to nosema-je jedno aká! Tak im namiesto KM, skús podať výluh paliny pravej zmiešanej z medovou vodou, palina im vydenzifikuje od spór nosemy medný váčok a celú tráviacu sústavu.Bol som na školení AUVL v Liptovskom Hrádku, potvrdili mi , že palina pravá sa používa v humánej medecíne práve na tieto neduhy!
Podľa mňa, je to najednoduchšia cesta, stačí 1 sáčok na pol litra vody,príprava ako klasický čaj, keď to vychladne pridaj med , nie veľa len aby si to zatraktívnil pre včely, po 48 hod. musíš zbadať či to zaberá alebo nie.
PS: Ak je v napadnuté na hrane prežitia, zistíš to tak, že otvoríš úľ a zkontroluješ zaplodované rámiky, ak v nej nájdeš len vajíčka a zaviečkovaný plod, tak nosemou napadnuté larvičky , čističky povyhadzovali von z úľa!


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 04.05.2016 02:11 PM

(04.05.2016 11:47 AM)Debora napsal(a):  co mě udivuje na tom scénáři, co tu Leoš popisuje, je otázka, proč právě to churavé včelstvo tehdy přežilo, zatím co sousední silná včelstva s dobrým rozvojem padla? Možná by bylo racionální řešení jej hned vyřadit, ale je to opravdu jisté a neomylné řešení?

No možná to nebyl ten stejný scénář. Už jen genofond se mohl lišit, znáš rodokmeny alespoň po matce? Pokud ne, je to mimo diskuzi, hádali bychom. Důvodů proč to , či ono, může být spousta a tohle není o střelbě od boku. Už jen to že, jak říkáš ,u tebe přežilo. Pokud v něm něco bylo, určitě pokračuje dál a jeho potomstvo nejspíš taky. Pak si to zaslouží další práci, protože to prošlo první zkouškou. Vylepšit vlastnosti lze vždy. 2 roky jsou ale minimum přežití. Máš vždy min 2 volby. Je to stále o zásadách přírodní selekce. Proto jsme začali s tím chovatelským kroužkem ŠPV a začali základy, protože bez pevných základů se nedá nic stabilního vystavět. Já bych takové v gen. F1 nyní už vždy vyměnil. To je skutečně téměř neomylné řešení. Při mé relativně úzké šíři gen. základny. Ty ji máš ještě asi užší. Cesta samozřejmě je, ale v přírodě ne často se vyskytující. MMj. i proto mají trubci jen poloviční počet chromozomů, aby bylo kam se vrátit při tom, kdy se gen F1 neosvědčí a v přírodě uhyne (v novém prostředí!!!). Tak to matička příroda u včel moudře zařídila. Pokud F1 nevydrží, můžeš dělat klidně dál, ale už je to více tvá vůle (neříkám, že špatná), nikoliv vždy vůle přírody, tam se to děje velmi zřídka. V naší praxi by to mohlo znamenat třeba zpětné páření AXB x A. Proto tento postup doporučuji jen když AxB vyšel, je to kratší cesta. Máš-li pochybnosti, musíš vyzkoušet, jiná cesta není. Pak je tu ještě otázka té "síly" včelstva. To není jen o počtech, ale o poměrech, najití určitého optima, třeba k prostoru, plodu......
To se ale dostáváme někam jinam, tak I am sorry. Mirovi a nejspíš ani tobě to moc nepomůže.
LD

(04.05.2016 11:57 AM)Macek napsal(a):  Ďakujem Leošovi za názor a rady. Tiež mám pocit že s tými včelami čosi nie je v poriadku. Kiež by sme sa obaja mýlili. Určite pri najbližšej možnej príležitosti tie včely spočítam. A pozriem záznamy odkiaľ pochádza matka. Vyradiť z chovu genofond po matkinej línii viem , po trúdej mi to nie je celkom jasné. V mojom včelárskom minimúzeu mám starú pomôcku na odchyt trúdov a mohol by som ju nasadiť na letáč. Tak nejak?

.... a trocha tuším čo ma môže postretnúť. V roku 2014 som mal v jeseni tiež 3 prázdne úle plné zásob. Jedno "kvôli myške ryšavke" druhé "kvôli osám" ... Vtedy to boli našťastie len 3 včelstvá. Tie čo sa dožili zimy to už zvládli.

Prostě z této line nechovej trubce. Můžeš je dát i za mříže, prohlížet v době, kdy trubci nelétají tak často a pod.


RE: Co se děje v úlech teď - Milan Urík - 05.05.2016 08:31 AM

Jedno včelstvo, jediné moje původní, které přežilo všechno a je zcela bez léčení, pouze jsem u něj vyřezával trubčinu je na pohled ve výborné kondici, staví, nosí, je nejsilnější, ale poslední dny pozoruji denní spad převážně tmavých, sem tam ale i světlých roztočů, včera po 24 hodinách 10 ks, před úlem jsem hledal a nic podezřelé nenašel, všechna ostatní včelstva-oddělky 2015 jsou bez spadu. Jinak snůška z ovocných stromů byla na Zlínsku pouze pro včely vzhledem k proměnlivému a často i chladnému počasí, naštěstí je u nás většinou snůška postupná až do července.


RE: Co se děje v úlech teď - Miroslav Macek - 05.05.2016 10:20 AM

(05.05.2016 08:31 AM)Milan Urík napsal(a):  které přežilo všechno a je zcela bez léčení,

koľko rokov?


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 05.05.2016 10:35 AM

(04.05.2016 01:53 PM)Rasťo 71 napsal(a):  Miro , ak je to nosema-je jedno aká! Tak im namiesto KM, skús podať výluh paliny pravej zmiešanej z medovou vodou, palina im vydenzifikuje od spór nosemy medný váčok a celú tráviacu sústavu.Bol som na školení AUVL v Liptovskom Hrádku, potvrdili mi , že palina pravá sa používa v humánej medecíne práve na tieto neduhy!
Podľa mňa, je to najednoduchšia cesta, stačí 1 sáčok na pol litra vody,príprava ako klasický čaj, keď to vychladne pridaj med , nie veľa len aby si to zatraktívnil pre včely, po 48 hod. musíš zbadať či to zaberá alebo nie.
PS: Ak je v napadnuté na hrane prežitia, zistíš to tak, že otvoríš úľ a zkontroluješ zaplodované rámiky, ak v nej nájdeš len vajíčka a zaviečkovaný plod, tak nosemou napadnuté larvičky , čističky povyhadzovali von z úľa!

Rosťo, vezmu to od konce. Nosemóza není nemoc plodu ale dospělých včel. S larvičkami bych to tedy nespojoval. Pokud jde o virozy- to ano, ale tam , je-li šíření po vertikální ose, může být vir i ve vajíčku.

S tou kopřivou. Víš, to je stále to samé. Zakrývá se tím vlastně vše a je zcela jedno, zda se použije vývar z nějaké rostliny nebo synteticky vyrobené látky.
Působí to jako sekačka na trávu, sesekne to to dobré i špatné. Právě u nosemózy je to velmi citelně vidět.
Včely přežívají díky variabilitě (to nevylučuje ale zdaleka inbreeding) a tu je třeba hledat...... Proto to, že si Miro všiml, a je jedno že to nakonec může být planý poplach, je velmi, velůmi cenné a je na dobré cestě, tedy alternativní cestě, smekám. Ono ty paušální přístupy, které jsou realitě vzdáleny, ponejvíce šíří právě ta centra, jako jsou VŠ, nebo váš, či náš výzkumák. Prosazují přesně opak, než je třeba. Tedy šíří tu intelektuální včelařskou "monokulturu". Jeden přístup způsobuje jeden systém, ten může být do jisté míry efektivní v bezrizikové době, ale v době, kdy se vyskytují větší rizika (a to dnes jednoznačně je), jasně selhávají. Příkladů je dnes mraky ve všech oborech.
Proto se objevují alternativní přístupy, které nacházejí jiná řešení, která se prosazují. Protože dnes je prakticky jen ve všech oborech patrný jeden úhel pohledu. Dnes např. není možné nikde na světě, aby člověk absolvoval univerzitu a nestal se z něj marxista (třeba i nevědomky). No a pak se to těžko napravuje a nová, jiná řešení se hledají jen tehdy, až když je nějaký průšvih. To si uvědomuje málo kdo. Vše má své meze, tím nechci říci že vše co je, je špatné, to ne, ale myslím, že je třeba neustále pochybovat a hledat odpovědi na pochybnosti, nejlépe svou vlastní praxí. No a to je vlastně základ vědeckého přístupu. To ,co tu někdy kritizujeme, není vědecký přístup, ale předsudky,stará schémata a vlastně ideologický nebo jen statický přístup těch, kteří si říkají vědci nebo odborníci. Věda má vysvětlovat ne kádrovat a omezovat lidi v jejich rozvoji.To co se z jednoho úhlu pohledu může zdát dobré, může být z druhého úhlu pohledu špatné. Hranice našeho poznání jsou přeci dány naším strachem (a ochotou nebo neochotou ho překonat) z nepoznaného.

V případě Mira, můžeme mít několik přístpů.

a) Miro chce mít pěkné, "zdravé včely" pak použije chemii, jedno jakou.
b) použije biotech. postupy, teplo, odstranění plodu
c) nebo to nakombinuje.
To jsou krátkodobá řešení s relativně rychlými účinky,ale jen krátkodobými (třeba med). takto se ale právě vytváří, potvrzuje ta intelektuální včelařská monokultura.

Může k tomu ale přistoupit z dlouhodobého pohledu a zodpovědně vůči druhu včela medonosná.
Tj. např. nechat včelstvo dojít do stadia až na samou hranu. Pokud přežije, pak může pokračovat dále v dalším zušlechťování. Jen když se organizmus setká s patogenem, může se vyvinout nějaká imunita, odolnost, rezistence. Jinak to není možné. Tohle ale žádní chovatelé matek nerespektují, proto jsme tam, kde jsme.

Proto chceme, aby ŠPV mělo svou chovatelskou strukturu. Ale skutečně chovatelskou, ne to co se "monokulturně" razí.
Při tomto postupu je ale třeba držet se zásady, neohrožovat okolí. No a k tomu je třeba systém spolupráce, ne izolace v prostředí. Začali jsme pomalu, ale důležité, že jsme začali. Nejde ani tak o produkt, tj. jako včelu (to je až druhořadé) ,ale o produkt , jako chovatel ŠPV. Trochu jsem zabrousil do jiného vlákna, ale hodilo se to sem. Záměrně jsem vybral tyto dva přístupy z nichž vyplývá i ten další a ten jsem naznačil v předchozím příspěvku (tam už se pracuje s pojmy jako je markerová selekce, vztahová analýza...........ale na to je pro spoustu lidí ještě čas). V zásadě je to ale přístup dlouhodobý. ld