Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Miroslav Macek - 03.05.2016 08:56 AM

Repka , agát, slnečnica ani žiadna iná monokultúra sa v našej krásnej Zázrivej neuživí alebo neprežije...


RE: Co se děje v úlech teď - Milan Bencúr † - 03.05.2016 08:57 AM

Miro, musíš to sledovať. Ešte to nemusí nič znamenať. V ďalšej fáze sa to prejavuje tak, že pred úľom začne pribúdať veľa mŕtvoliek. Ja som to tak pozoroval v roku 2014. Aj Dušan mal minulý rok pred dvoma úľmi vedľa seba na zemi hromadu mŕtvoliek a tie včelstvá neprežili. Jedno padlo v jeseni, zostal prázdny úľ, a druhé padlo v zime, na jar našiel plné uličky mŕtvych včiel a zásoby ani nedotknuté. Leoš tu niekde písal, že pomôže preliečenie kyselinou mravčou a včelstvo sa zachráni. V opačnom prípade včely padnú a zostanú na včelnici len odolné včelstvá. Ak nejde o postrek ovocných stromov a podobne, môže to byť aj niektorý zákerný vírus. Podľa mňa je kŕmenie zbytočné, znáška nektáru je bohatá. A udržuj nízky trávnik pred letáčmi, lepšie sa to dá sledovať.


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 03.05.2016 10:42 AM

Múj pocítac se zhroutil, tak zase písu narychlo bez háckú. Samotný vzhled včel není dostačující pro poznání nemoci. Podobné symptómy se objevují pri otrave nebo Ruhr. Zdravé krmivo múze na pocátku nemoci pomoci (krmení: 1:1).


RE: Co se děje v úlech teď - Miroslav Macek - 03.05.2016 11:25 AM

Postrek to asi nebude , pochybujem že niekto v okolí strieka stromy -mráz ich "postriekal" dostatočne. Tú trávu vykosím. Mám popred úle škridle ktoré trochu pomôžu k odhaleniu toho čo vychádza z úľa ale pred podozrivé úle skúsim rozložiť podľa Leošovej rady plechové vrchnáky z úľov hore dnom - z nich by lezúce včely nemali vyliezť. Potom uvidím čo ďalej.


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 03.05.2016 12:08 PM

(02.05.2016 10:40 PM)Macek napsal(a):  Dnes podvečer som pred včelínom spozoroval malátne včely na púpave. Myslel som že pre chlad nedoleteli do úľa. Potom som sa lepšie zahľadel do trávy a včiel tam bolo podstatne viac.
Tak nevím jak u tebe, ale u mne včera na horách, kdyby jsi to pozoroval i přes den, prostě snůška jak kráva. Big Grin Lítali tak nabušený, že většinou netrefily česno. Dole před úly jich bylo plný hrsti. Věřím tomu, že v podvečer tam ještě stále nějaký, hodně přetížený, zůstávali. A v úle to vonělo třešní a mléčem. Dost mě to překvapilo, protože takovouhle snůšku v téhle době v 800 m nepamatuju.
Před jedním úlem si mě rejsci udělali noru už před pár lety, takže v tuhle dobu jim lítaji "pečený holuby" přímo do šňupáku. Big Grin Štve mě to, ale zase to maj tak zmáknutý, že je mě to líto zasypat. Cool

(03.05.2016 11:25 AM)Macek napsal(a):  Tú trávu vykosím.
Ta tráva. Dost jsem to sledoval. Když je vše O.K. a padaj snůškou, je vysoká tráva zárukou toho, že vpořádku doletí. Jednak z ní lépe startují po odpočinku a jedna je nespláchne eventuelní déšť jako na taškách, či tak něčem. Ty co opravdu končí, končí i ve vysoké trávě. Takže nechávám trávě volnou ruku, dokad je vidět česno. A dobrý. Cool

(03.05.2016 11:25 AM)Macek napsal(a):  pred podozrivé úle skúsim rozložiť podľa Leošovej rady plechové vrchnáky z úľov hore dnom - z nich by lezúce včely nemali vyliezť. Potom uvidím čo ďalej.
Todle je vůbec nejhorší kombinace při snůšce a přeháňkách. Stačí i jen ranní rosa a máš jich tam za křídla nalepených neurekom. To se pak člověk diví, co je to za infekci - těch mrtvolek vůkol.. Big Grin Ale v létě bych tomu rozuměl. Bez snůšky. To jo.


RE: Co se děje v úlech teď - Miroslav Macek - 03.05.2016 01:29 PM

Viac hláv viac rozumu. Je dobré že si zdieľame informácie. Len si treba vedieť vybrať to podstatné.


RE: Co se děje v úlech teď - Jaro Stoklasa - 03.05.2016 02:09 PM

V močiaroch na kopcoch zakvitli vŕby.

[attachment=1412][attachment=1413][attachment=1414][attachment=1415]




RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 03.05.2016 08:04 PM

Miro, ty včely s rousky prostě jen nedoletěly. Všímám si ale těch světlých výkalů a také mladušek, které jsou pohromadě. Nevím, v jakém to je množství, nevím, jestli vylézají na konce stonků trávy, nevím toho prostě dost, abych mohl s velkou pravděpodobností diagnostikovat.
Pokus se zjistit, jestli to je z jednoho včelstva nebo všech. Pokud jen z jednoho, pozor. Něco podobného bylo v r. 2006 a 2007 také v tuto dobu. Letos by to mohlo být podobné tedy nosema apis + viry a pak přišly kolapsy. Zprávy o podobném průběhu mám z více zdrojů a to z doby, kdy snůška ještě nebyla.
Jinak je ale pěkná snůška, tak je možné, že je to jen to. Je ale klidně možné, že to ta snůška je překrývá.
Dávej pozor, jestli těch chomáčů včel je více a jestli to jsou mladé včely (to poznáš podle neopotřebovaných chloupků a křídel. Pokus se ke včelstvu postavit, když je prolet mladušek a počítej třeba 30 minut ty které vypadnou z úlu a dej vědět. ld


RE: Co se děje v úlech teď - Jindřich Šafránek - 03.05.2016 08:27 PM

(03.05.2016 08:04 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Miro, ty včely s rousky prostě jen nedoletěly. Pokus se ke včelstvu postavit, když je prolet mladušek a počítej třeba 30 minut ty které vypadnou z úlu a dej vědět. ld

Pozoruji podobné, ale většinou jsou to ty co přilétají stačí počkat a nebo na ně na stonku trávy za chvíli fouknout a zvednou se a obaleny pylem jdou do úlu. Je to hlavně u těch co loni byly nejvýkonější, dle mne po té zimě se to snaží dohnat a létají na doraz.
Že by pdaly při výletu z úlu jsem neviděl.


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 03.05.2016 09:21 PM

(03.05.2016 08:13 AM)Macek napsal(a):  Čo mám na tých črevách hľadať?

Zdravá střeva mají nažloutlou až hnědou barvu. Střeva mléčné barvy poukazují na pokročilou nosematózu. Kolik včelstev je postižených a jak jsou od sebe vzdálený?
Připadá mi to, že jsi nafotil různá včelstva. Z toho, co jsi nafotil je podezřelá jen třetí fotka, ty následující fotky jsou asi včely z jiného úlu.

U nás to vypadalo v dubnu 2014 takto, ale možná to byla kombinace.

[Obrázky: DSC_0636.jpg][Obrázky: DSC_0637.jpg][Obrázky: DSC_0640.jpg]