Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Miroslav Macek - 21.04.2016 11:18 PM

V rojnici vo včelíne som mal odložené tri plné zásobné plásty ktoré som odobral jednému včelstvu. Asi som nedopatrením pootvoril dvierka a dnes to vo včelíne poriadne hučalo rabovaním týchto plástov. Rojnicu som uzavrel aj so včelami ktoré v nej boli. Podvečer, keď už včely nelietali som ich otvoril a sledoval čo sa bude diať. Včely sa húfom vyvalili von. Sledoval som do ktorých úľov pôjdu. Na moje prekvapenie väčšina smerovala do jedného úľa , do ostatných naozaj len pár včiel. To včelstvo je v "japonskom kláte" , nerozoberám ho, neprehadzujem klátiky len sledujem podložku a pohľadom zhora . V porovnaní s ostatnými nie je moc silné. Čo by sa dalo z tohoto správania o tomto včelstve dedukovať?


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 22.04.2016 12:21 AM

jak píšeš, a když něco najdou...


RE: Co se děje v úlech teď - Jaro Stoklasa - 22.04.2016 06:58 AM

Mal som v pláne tento víkend rozširovať včelstvám priestor, ale počkám týždeň. Tu hore hlásia max. 3 až 7 stupňov skoro celý týždeň a aj sneženie až do budúceho víkendu. Včelstvá však hodne zosilneli a už by si nový priestor pýtali. Týždeň chladu však lepšie prečkajú v tom, čo majú. Potom sa oteplí a začnú kvitnúť prvé ovocné stromy a vtedy príde ten správny čas.


RE: Co se děje v úlech teď - Milan Urík - 22.04.2016 07:50 AM

Na Zlínsku 330 m.n.m již odkvétají třesně i trnky (švestky), kvetou hrušně a pomalu se chystají jabloně...díval jsem se v okolí a některá pole řepky jsou již v plném květu, jiná začínají, v okolí mé včelnice je jiná "řepka" a to pampeliška, která kvete ve velkém a je plná včel, má přijít ale dosti výrazné ochlazení, tak jsem zvědav, právě se líhnou větší plochy plodu a v úle se to bude zahušťovat. Jinak všechna včelstva jsou vyrovnaná, spad kleštíka není a deformované včely jsem zatím neviděl, nejsou ani trubci, pouze zakladena trubčina. Včelstva jsou oddělky 2015 takže jsou teď na 3NN a pěkně staví, já po vzoru Leoše již nepoužívám mezistěny a stavba je nádherná, je to radost na pohled i na čich a včeličkám to evidentně vyhovuje. Soused včelaří klasicky a po pár letech musím říct, že jediný optický rozdíl je v tom, že mezistěny vytáhnou samozřejmě rychleji, ale v celkové stavbě a taky co se týče medu jsme na tom stejně a to já jim ještě nechávám med na zimování, on ne.


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 22.04.2016 03:01 PM

Letos všude kvanta plodu, bude zdá se, rojový rok.
Na kopci taky jeden ne tak častý jev - zrovna teď kvetou v 800m břízy - a kvetou tak ukrutně, že to vypadá jako pole s řepkou. Normálně nemají zdaleka tolik pylu a většinou je spíš nahnědlý - přešlý mrazem, letos ovšem jasně žlutý, i donesený je jak řepkový. Tongue


RE: Co se děje v úlech teď - Jaro Stoklasa - 22.04.2016 03:28 PM

Brezy neuveriteľne zakvitli aj u nás. Tento rok všetko kvitne akosi moc. Vo veľkom. Síce kvitnutie trvá kratšie, ale kvitne to spôsobom všetko alebo nič. Či už to bola rakyta, prvosienky, deväťsily, podbeľ, teraz brezy... Plodu a zásob je vo včelách neúrekom. Ako na začiatku leta. Myslím si, že nie len kvety kvitnú tento rok systémom všetko alebo nič. Začínam mať dojem, že to bude tak aj vo včelách. Všetko na strome a v úli nič, alebo na strome nič a v úli všetko... Len to ustriehnuť a múdro rozhodovať, aby to bola tá druhá možnosť.


RE: Co se děje v úlech teď - Tomáš Palata - 22.04.2016 03:35 PM

Protože rosničkáři vyhrožují, že u nás příští týden napadne sníh, provedl jsem u loňských oddělků a roje zběžnou vizuální kontrolu a zvážil je, jak jsou na tom se zásobami. Vypadá to dobře. Akorát jeden oddělek trápí "lehká" viróza. Na to, že kvetly akorát lísky, jívy, sasanky, děvětsil a krokusy, včelky něco i postavily. Dolů. Odhadem okolo 5-10 cm. Začínají nakvétat mléče, sporadicky pampeliška. Třešně ještě nic. Dole stav roje 25.8.2015, vedle z 22.4.2016.

[attachment=1396][attachment=1397]

Tady jeden oddělek nakynul.

[attachment=1399]

Tady druhý už i postavil.

[attachment=1398]


RE: Co se děje v úlech teď - Jindřich Šafránek - 25.04.2016 01:57 PM

(22.04.2016 03:35 PM)Tomáš Palata napsal(a):  Protože rosničkáři vyhrožují, že u nás příští týden napadne sníh, provedl jsem u l.

Praha 6 st C a sněží jak v Ruském filmu, některé jsem již rozšířil, vracet to nebudu snad se s tím holky zlatý vyrovnají.


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 26.04.2016 09:40 AM

U mně se v neděli líhnou první matičky. ld


RE: Co se děje v úlech teď - Tomáš Palata - 26.04.2016 12:37 PM

Chutná jim Rolleyes. Včera daná třičtvrtěkilová placka je pryč. Jdu dělat další.
[attachment=1400]