Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 30.01.2014 12:37 AM

to tedy opravdu vypadá, že plodují


RE: Co se děje v úlech teď - tondabh - 30.01.2014 11:23 PM

(30.01.2014 12:15 AM)Macek napsal(a):  Milan, trochu ste ma inšpiroval k tomu aby som stav včelstiev lepšie preveril. Začal som úľom 6. Odhrnul som uteplenie v dekaboxe a strop nebol nejako výrazne teplý...

Ak aj všetky plodujú , vedia čo robia a nič to nemení na konštatovaní že trámikový úľ je pre včely úžasné obydlie. Okienka sú tiež výborná vec. Teda aspoň pre mňa začiatočníka. Pomohli mi zistiť viac o stave včiel bez toho aby som ich vyrušoval. Už len rada od skúsenejších ako môžem tieto poznatky zúžitkovať ?

No příteli, nevím zda jsi si vybral vhodnou dobu, jen tak z rozmaru si pro sebe něco ověřovat, pokud se nejedná o " nutný " zákrok, když staré moudro i staří včelaři ctí toto pravidlo: "" V září úl zavři a od včelína zahoď klíč.""

Na Tvém místě bych tyto informace zužitkoval tak, že už to nikdy včeličkám neuděláš, měj se krásně nevyrušovaně, Tonda.


RE: Co se děje v úlech teď - Miroslav Macek - 31.01.2014 12:44 AM

Ahoj Tondo.
Neviem či máš nejaké úle s okienkom aby si mohol odpozorovať že jeho odkrytie včely absolútne neregistrujú. Povedal by som že aj to "neškodné" vytiahnutie podložiek (ktoré vy musíte robiť kvôli odovzdávaní meli) spôsobí diametrálne vyšší rozruch v úli ako pohľad na včely okienkom. Toto je moja vlastná skúsenosť. Ale inak s tebou súhlasím a ver mi že sa snažím to staré moudro čo najviac dodržiavať a úle vôbec neotvárať. Dokonca aj v lete. Stačí len krátky pohľad cez sklo.
Maj sa krásne okénkově.
Miro


RE: Co se děje v úlech teď - Milan Bencúr † - 31.01.2014 07:29 PM

Dnes som kontroloval spotrebu zásob včelstvom v úli Warre na váhe. Od 1.10.2013 do 31.1.2014 včely spotrebovali 3,7 kg zásob. V priemere je to 925 g na mesiac. Keď to porovnám s predchádzajúcou zimou, tak od 1.11.2012 do 31.1.2013 včelstvo na váhe spotrebovalo len 1,7 kg zásob, čo bolo v priemere 567 g na mesiac. Váhu som kontroloval aj cez vianočné sviatky a vidím, že tohtoročná teplá zima sa na zvýšenej spotrebe zásob výrazne podieľa. Počas teplého januára včelstvo spotrebovalo až 1500 g zásob na mesiac, ale do silvestra len 733 g na mesiac, čo je o polovicu menej ako v januári. Je teda celkom možné, že včelstvo v januári už niečo preplodovalo.


RE: Co se děje v úlech teď - tondabh - 31.01.2014 08:51 PM

(31.01.2014 12:44 AM)Macek napsal(a):  Ahoj Tondo.
Neviem či máš nejaké úle s okienkom aby si mohol odpozorovať že jeho odkrytie včely absolútne neregistrujú.

Haribol Míro, spíš jde o to, jak dokážeme včely pozorovat, a zda jsme schopni z jejich chování něco rozšifrovat. Ono zase není nezbytně nutné včely kontrolovat, jen jestli jim nic nechybí a i ten nejšetrnější zásah do včelstva naruší systém a včelám trvá někdy dost dlouho, než si systém zase obnoví a pokud si myslíš, že jim nevadí když jen odděláš polystyren a přes okénko je pozoruješ, tak věz že je to něco podobného jako kdyby Ti v noci někdo svítil světlem do očí když se Ti chce spát, neboli i včeličky mají své emoce, které my neumíme číst. Jsou sice odůvodněné případy, kdy je nutno zasáhnout ihned, třeba při nedostatku zásob, ale za normálních okolností to není nutné. Takže není nutné včelkám připravovat zbytečné šoky.

Přesto je vhodné mít přehled, co se vlastně v úlu děje a zda přece jen není vhodné zasáhnout. V zimě nám poslouží hadička, jejíž jeden konec zasuneme do česna a druhý si dáme do ucha. Do jiného otvoru nedoporučuji, ne proto, že by to nešlo, ale nemělo by to žádnou vypovídací hodnotu a tak pokud v hadičce uslyšíme jednotvárné šumění, je všechno v pořádku. Pokud je šumění silnější, ale jednotvárné, také se nic neděje, jen včely potřebují větší teplotu a přitápějí. Pokud ovšem slyšíme jednotlivé kvílivé hlasy, pak včelstvo patrně nemá matku. S výjimkou jediného případu se v zimě nedá nic dělat. Ten jediný případ je hladové včelstvo, kdy i za cenu, že je venku třeba -20°C, včelstvo bleskurychle otevřeme, nahoru položíme placku z medocukrového těsta a zase bleskurychle zavřeme. To je jediná možnost záchrany, pokud ovšem včelstvo již nepřekročilo bod zmaru, že nemá už vůbec žádnou sílu.

Jinak věz, že Ti píši tyto příspěvky jako radu, aby jsi včelkám "" v dobré víře "" nenakládal více než je nutné, měj se krásně poslechově, Tonda.


RE: Co se děje v úlech teď - Miroslav Macek - 31.01.2014 11:48 PM

Ahoj Tondo,
Mám za sebou len dve včelárske sezóny , pomaly sa učím a hádam že prídu skúsenosti že budem vedieť predpokladať aký je stav včiel v úli aj bez jeho otvárania alebo nazerania cez sklo , že budem podľa ich hlasu vedieť či nehladujú , či majú matku alebo zistiť pohľadom na letáč či a kedy sa budú rojiť atď. Dovtedy budú musieť nejaký ten pohľad cez okienko vydržať. Stále si myslím že je to zanedbateľný zásah . Veď sa na ne nechodím pozerať každý deň. Keby existoval nejaký zoznam zásahov do včelstva zoradený podľa negatívneho vplyvu tento by bol určite niekde na konci. Ten blesk som si mohol odpustiť , ale chcel som sa podeliť s fotkami aj s vami. Ja im na oplátku za to nazeranie nechávam možnosť stavať si v úli dielo aké chcú a hádam aj iné plusy by sa našli. Kolega mi hovoril že na to koľko mi dávajú medu ich až príliš rozmaznávam Smile. Miro


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 01.02.2014 02:03 PM

(31.01.2014 11:48 PM)Macek napsal(a):  . Stále si myslím že je to zanedbateľný zásah .
Je to dle mého věc filozofické volby : nechat vše přírodě nebo učit se a pomáhat. Každá strana má své dogma a koneckonců, nejsme roboti.
Osobně sice nemám okýnka, přijde mě to rušivé, ale na druhou stranu mě nedělá problém prohlídka v proletovém dni - a může to být na vánoce nebo v únoru, při dobrém načasování bez problému upravím plásty do nejpříhodnější konstelace a kdo není bigotní a zkusil to, zjistí, že tím může včelkám velmi ušetřit námahu / plísně, prázdné plásty cucající vodu, zásoby tam, kde je třeba /, ale hospodařím jen s plássty bez včel.
Hadičku jsem taky nějak nepochopil - dokud slouží záda a ohnu se, tak slyším bez problému. V lese kde je naprosté ticho ani není třeba se sklánět k česnu.
A je to stejně jen věc pocitová. Bezmatečné asi jen skutečný odborník odliší od vlhce zimujícího a i kdyby, tak co ? Stejně mohu dělat něco až z jara a to vidím plod.
Hladové včely jsem prvně zažil loni v březnu - jen tak občas bzíknou - B-Z-Z nic B-Z-Z. Ale nedovedu si představit, že bych jim dával těsto za mrazu. Jak, kam, mezi nástavky ? Stejně nelezou, když mrzne. Už to někdo zkusil ? Přijde mi to spíš jako poučka s knížky.
Čím toho člověk víc zkusí a vidí, tím víc "betonových " rad dokáže prokouknout.
Takže, nerušit jo, ale mít oči a hlavu otevřenou.


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 01.02.2014 02:14 PM

ano, za chladného jarního počasí pomůžeš včelstvu jen přidáním plných medných plástů do blízkosti chomáče. Kdo může, měl by je mít vždy v rezervě. Těsto nepřijmou, na to potřebujou vodu.

úplně poslední brzda na cestě přes Jordán u včelstva na pevné stavbě: uzavřít česno a přenést včelstvo do tepla. Nejlépe pokud je k dispozici kůlna zatopit. Krmit přes noc vlažným medem. Po krmení nechat kůlnu vychladnout a po stáhnutí chomáče přenést včelstvo na své stanoviště. Jo, a vypočítat si, na jak dlouho to dokrmování vystačí...


RE: Co se děje v úlech teď - tondabh - 01.02.2014 04:28 PM

(01.02.2014 02:03 PM)schützmeister napsal(a):  ...Hadičku jsem taky nějak nepochopil...
Hladové včely jsem prvně zažil loni v březnu - jen tak občas bzíknou - B-Z-Z nic B-Z-Z. Ale nedovedu si představit, že bych jim dával těsto za mrazu. Jak, kam, mezi nástavky ? Stejně nelezou, když mrzne. Už to někdo zkusil ? Přijde mi to spíš jako poučka s knížky.
Čím toho člověk víc zkusí a vidí, tím víc "betonových " rad dokáže prokouknout.
Takže, nerušit jo, ale mít oči a hlavu otevřenou.

Haribol Michale, jsem rád že Ti mohu pomoci s osvětlením některých Tebou nepochopených, tudíž nezažitých situací při včelaření a jsem rád že to pomůže těm nejpotřebnějším, tudíž začátečníkům. Úvodem ještě poznamenám aby jsi náš rozhovor přijal jako komunikacxi dvou praktiků, kteří si občas také potřebují do někoho šťouchnout.

Takže začnu Tebou nepochopenou hadičkou, kterou mi naučil jako začátečníka používat jeden starý praktický včelař a používal jsem ji pro uspokojení svých začátečnických tužeb, totiž vědět více informací o včelstvu i když nelétá, což po několika sezónách samo ustoupilo.

Krásně popisuješ jak se rozpozná hladové včelstvo a máš jedničku podtrženou, ale s Tvým závěrem mám zcela opačné tudíž pozitivní zkušenosti nabrané praxí. Popíši Ti je ve dvou příbězích.

Dávno tomu kdy jsem v jedné sezoně měl ve voze asi osm včelstev v ležanech, a ty měli mladé matky které dlouho plodovali, tudíž se z tohoto důvodu odtrhli od zásob, takže mezi zimujícím hroznem a plnými plásty byl jeden plást prázdný. Pokud by bylo teplejší počasí, v klidu by se přesunuli na zásoby a pokračovali by zdárně v zimování, ale ono tomu bylo naopak, několik dní mrazy kolem 10-20 stupňů. To by jsi měl vidět jakým fofrem jsem jim přidával nahoru placky medocukrového těsta a jak mi holky nadávali. Ono totiž při otevření úlu se jich část přišla podívat, kterej blbec jim větrá, ale než stačili pozdravit, tak měli na zádech placku těsta a úl byl zavřený. Takto jsem je všechny pro další sezony zachránil a přešel jsem na nástavkové včelaření.

Druhý příběh je z nástavkového dění, kdy se stalo něco podobného, ale s tím rozdílem, že matky si na podzim proplodovali hodně zimních zásob, které jim zjara chyběly a hrozilo vyhladovění. V této situaci jsem postupoval obdobně jako v prvním příběhu a sázel jsem placky těsta tak rychle, že některé včelky ani nestačili vylézt z uličky a už tam měli těsto, takto jsem zužitkoval předchozí zkušenost, takže Tvá obava, že budeš po úle honit hladové včelky kam bys jim dal těsto vychází z Tvé praktické nezkušenosti. Pokud včelstvo jde po zásobách směrem nahoru a dojdou mu, najdeš ho vždy kvílící pod strůpkem a pokud to včas stihneš a jde to, tak ho jednoduše zachráníš těstem. Po prvním nutném úkonu mu poté můžeme přidat medné plásty, a ještě dodám že kdyby nebylo z nějakých důvodů pod strůpkem, což jsem nezažil, můžeš klidně nástavek odebrat a pokud tam bude hrozen dát nad něj těsto a poté strůpek.

Tak to je má praktická zkušenost a nyní bych jen dodal, že již od samého začátku mé komunikace s Mírou, jsem mu chtěl jen poradit, že v zimě je méně více, děkuji za pochopení a doufám, že svými příspěvky inspiruji hodně začátečníků k šetrnému chování se k našim včeličkám nejen v zimě, mějte se všichni krásně mrazivě, Tonda.


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 02.02.2014 02:30 PM

(01.02.2014 04:28 PM)tondabh napsal(a):  .. aby jsi náš rozhovor přijal jako komunikacxi dvou praktiků, kteří si občas také potřebují do někoho šťouchnout.
Tvá obava, že budeš po úle honit hladové včelky kam bys jim dal těsto vychází z Tvé praktické nezkušenosti.
Hezký, a je to tak, že moje nezkušenost s uvedeným plyne z toho, že jsem fakt nevymyslel, kam jim to nahoru dávat, prostě tam nějak nemám flek, nebo o něm aspoň nevím a popravdě jsem rád, že zatím jsem jim to přivodil jenom jednou.
Takže dík za zkušenost.