Forum Šance pro včely
Environment a zdravá výživa - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Obecná diskuse (/forum-Obecna-diskuse)
+--- Fórum: Obecná diskuse (/forum-Obecna-diskuse--39)
+--- Téma: Environment a zdravá výživa (/tema-Environment-a-zdrava-vyziva--247)

Stránky: 1 2
Všechny stránky


Environment a zdravá výživa - Milan Bencúr † - 06.01.2014 07:49 AM

Uzamknúť vlákno o zdravej prírode a zdravej výžive považujem za nešťastný krok, pretože to je téma, ktorá nás, prírodných včelárov, musí zaujímať všetkých. Ak cítil Toník potrebu, mohol predsa sám založiť vlákno čisto s vegetariánskymi receptmi. Nič mu v tom nebránilo. Zdravá výživa, to predsa nie je vegetariánstvo. Človek je síce všežravec, ale knihu v žalúdku nemá. Preto opätovne zakladám vlákno "Environment a zdravá výživa", a to bez toho, aby som porušoval práva tých ostatných okolo seba, v ktorom je slobodný priestor pre všetky názory o ekológii, chutných receptoch, zdraví a výžive. Nechcem, aby v našom hnutí platil všeobecne uznávaný názor z okolia nás, kde sloboda je a vždy bola len snom. Ak admin prehodnotí svoje rozhodnutie a odomkne vlákno týkajúce sa aj nášho prírodného včelárenia, potom bude stačiť preniesť príspevky z tohto vlákna do toho pôvodného.

Geneticky modifikované potraviny - toto slovní spojení rezonuje v poslední době alternativními, ale už i komerčními médii. Mnohé z článků na stránkách o zdravé výživě varují před extrémní škodlivostí GMO, ale málokterý autor uvádí podrobnější detaily o tom, proč a jak poškozují lidský organismus, resp. životní prostředí.
Bylo velmi nešťastné, že se povolilo, aby GMO prorazilo na trh s takovou vehemencí. Pro analýzu celého problému se však musíme podívat hlouběji do historie potravinářského i farmaceutického průmyslu.
Brambory jí asi každý Slovák. GMO brambory byly první experimentální plodinou s obsahem toxikotvorných genů Bacillol thuringiensis. Toto složení si zachovaly dodnes. A jakoby to nestačilo, obsahují (prý pro zlepšení konzistence) geny z mola voskového - Achroia Grisella . Tady už jde o skutečně dost nechutný, hybridní, hmyzo-bakteriální-bramborový mutant na vašem talíři!
Les, to je prirodzené prostredie pre našu včelu. Jeden hektar konopí poskytuje za rok čtyřikrát více vlákniny, než jeden hektar lesa za 30 let! Orientace na výrobu papíru z tohoto zdroje by zamezila hrozivému kácení lesů a následnému poškozování životního prostředí. Z konopí lze vyrábět různé druhy papíru a kartonu, které disponují lepšími vlastnostmi než papíry ze dřeva.

A aby tu bol aj recept podporujúci naše zdravie, uvádzam opäť náš, včelársky.
Sú tomu už dve desaťročia čo mi priateľ Július Boďa zo Svitu dal recept na výrobu medového vína. Medové víno podľa tohoto receptu je vysokohodnotný nápoj, a to pre svoje zložky, lebo med nevaríme a nevystavujeme ho vysokým teplotám nad 45 stupňov Celzia. Medové víno, ako nápoj, nesmieme medom oklamať a na 100 litrov medového vína musíme dať najmenej 40 kg medu.
Dávka na 100 litrov zákvasu medového vína je 40 až 50 kg medu, 70 litrov pramenistej prevarenej vody, 5 litrov odvaru z byliniek, aby vylepšili chuť medového vína. Odvar si pripravíme zo zmesi lipového kvetu, materinej dúšky, ¼ dielu mäty piepornej, komonice lekárskej a strezalky. Ďalej 10 gramov kaliumpyrosulfit (pyrosiričitan draselný K2S2O5) alebo natriumpyrosulfit (pyrosiričitan sódny Na2S2O5), 20 balíčkov sufitových kvasiniek alebo tekuté ušľachtilé kvasinky, ktoré dostaneme kúpiť vo vinárskych závodoch alebo si ich môžeme objednať v drogérii, 20 balíčkov živnej soli pre kvasinky značky Vínka (stredný fosforečnan amonný čistý), asi 35 gramov, a 60 gramov kyseliny vínnej, vínny kameň .
Pri výrobe medového vína si 3 až 4 dni pred prípravou hlavného kvasu rozmnožíme kvasinky podľa návodu, ktorý je priložený v každom balíčku. Med rozriedime vo vode, dobre rozmiešame, pridáme rozmnožené kvasinky a ostatné prísady, ktoré rozmiešame každú zvlášť asi v jednom litri medového roztoku, ešte raz dobre rozmiešame a nádobu uzavrieme kvasnou zátkou, ktorú sme naplnili koňakom. Nádoba nesmie byť celkom plná. Postavíme ju na teplejšie miesto, kde sa udržuje teplota okolo 20 až 25 stupňov Celzia. Tu prebehne búrlivé kvasenie, ktoré nesmie byť príliš rýchle a trvá asi 4 až 5 týždňov. Prvé tri dni je roztok zdanlivo v kľude, len sa zakaľuje. To sa kvasinky rýchlo množia. Potom nasleduje vlastná práca kvasiniek. Kvasinky, ktorých v roztoku množením značne pribudlo, premieňajú cukor v roztoku na etylalkohol, pričom sa uvoľňuje oxid uhličitý a uniká z nádoby v podobe bubliniek. Pri búrlivom kvasení pracujú kvasinky z počiatku veľmi rýchlo, ale po 14 dňoch sa kvasenie značne spomalí, väčšina opotrebovaných kvasiniek je na dne nádoby a tak roztok dokvasuje. Aby sa tohto dokvasujúceho procesu mohlo zúčastniť čo najviac kvasiniek, necháme nádobu ešte ďalších 14 dní v tejto miestnosti v kľude.
Po búrlivom prekvasení, čiže asi po 6 týždňoch, keď sa medové víno začína čistiť, stiahneme ho do druhej nádoby. Stáčame gumovou hadicou takým spôsobom, že pripevníme hadicu k tenkej tyčke z dreva tak, aby koniec hadice v demižóne bol nad usadeninou kvasiniek. Robíme tak preto, aby sa mŕtve kvasinky nedostali do novej nádoby. A súčasne kmitáme voľným koncom v druhej nádobe, aby sme sa zbavili čo najviac oxidu uhličitého. Nádobu, do ktorej pretáčame, naplníme úplne, aby nedošlo k zoctovateniu medového vína. Kvasnú nádobu môžeme doplniť prevarenou a ochladenou vodou, prípadne kvasom z inej nádoby. Priateľ Boďa uvádza, že pri naplnení druhej nádoby môžeme nechať voľný priestor jeden liter.
Na takto naplnenú nádobu dáme znova kvasnú zátku a prenesieme do suchej pivnice alebo miestnosti, kde je teplota okolo 10 stupňov Celzia. Tu kvasenie pokračuje pomalšie, nádobu ponecháme v kľude asi 3 mesiace a dbáme na to, aby v kvasnej zátke bol vždy koňak. Počas týchto mesiacov medové víno dokvasuje. Časť medového vína ubudne, preto je nutné občas nádobu doplniť rovnakým druhom medového vína alebo prevarenou a ochladenou vodou. Počas dokvasovania sa medové víno čistí a dozrieva. Medové víno je zrelé a schopné plniť do fliaš, ak sa trocha medového vína v otvorenej fľaši nezakalí. Pri prvom pretáčaní, po búrlivom kvasení, sme plnili nádobu zhora, aby sa medové víno prevetralo. Pri druhom stáčaní medového vína do fliaš sa dáva voľný koniec hadice na dno fľaše, aby sa čo najmenej medové víno dostalo do styku so vzduchom. Medové víno stáčame do tmavých fliaš, dobre vyumývaných teplou sódovou vodou a dobre povyplachovaných a usušených. Fľaše uzavierame vlhkým korkom a ukladáme ležato, aby medové víno zvlhčovalo korok. Cez suchý korok má totiž vzduch prístup k medovému vínu a môže dôjsť ku zmene chuti. Fľaše uložíme do suchej pivnice, v tme, s teplotou okolo 10 až 14 stupňov Celzia, aby korok nesplesnivel, namočíme hrdlo fľaše do zmesi 3 dielov parafínu a 1 dielu vosku.
Medové víno má buket po mede aký sme použili. Keď chceme mať víno inej chuti nemusíme pridať odvar z byliniek, ale hneď po naplnení prvej nádoby, pridáme v plátenom vrecku rôzne aromatické korenie, ako hrebíčky, zázvor, škoricu, chmeľ, hrozienka a podobne.
Takýmto postupom si môžeme vyrobiť medové víno aj v menšom množstve, napríklad 10 litrov, skvasením ovocných štiav, muštu a medu, čím získame vynikajúci liečivý nápoj. Ak pridáme na 10 litrov medového kvasu 3 litre ríbezľovej šťavy, získame nápoj, ktorý nám účinne pomôže zbaviť sa jarnej únavy. Podobný účinok bude mať medové víno, ak do kvasu pridáme 3 kg umytých, na oboch koncoch poodrezávaných a nerozmiaganých šípok. Takéto medové šípkové víno je účinným pomocníkom pri chrípkovom ochorení, infekčnom ochorení dýchacích ciest, krvácaní z ďasien, zápale obličiek a močového mechúra. Medové bazové víno, ktoré získame pridaním 3,5 litra bazovej šťavy, lieči zachrípnutie, pomáha pri odkašlaní, je účinné ako preháňadlo, možno ho použiť na potenie a pri odtučňovaní. Ak použijeme ako prísadu do zákvasu 3,5 kg umytých trniek, ktoré zbavíme stopiek, rozmiagame, sparíme 1 a ¾ litrom vriacej vody a ochladíme, získame medové trnkové víno, ktoré upravuje tráviace ťažkosti a pomáha odstrániť nadúvanie.
Nezabúdajme pri úvahách o užití medu aj na takýto nápoj, medové víno, ktoré už v staroveku ľudia pri rôznych slávnostiach popíjali. Tak na zdravie a na dobrý úžitok, priatelia!


RE: Environment a zdravá výživa - Milan Bencúr † - 15.01.2014 08:32 AM

[Obrázky: 1545900_633451563357879_973705627_n.jpg]


RE: Environment a zdravá výživa - Debora - 13.03.2014 12:47 PM

tajné obchodní dohody TTIP a CETA, aneb konec demokracie?

Cílem utajování je snížit riziko opozice skupin, které dohoda ohrožuje. Tajnůstkářství a nedostatečná informovanost prospívají megakorporacím a omezují vliv veřejnosti a nezávislých odborníků.

Dohoda je projednávána za zavřenými dveřmi pod taktovkou nadnárodních společností. K diskuzi jsou přizvány firmy a obchodní skupiny jako Nestlé, Cargill, DuPont, asociace tabákových firem nebo asociace výrobců vepřového masa. Celkem více než 600 společností dostalo příležitost psát některé z kapitol dohody. Projednávání nejsou otevřená veřejnosti, nezávislým organizacím ani publicistům. Výsledná dohoda dává podle dnešního scénáře, který unikl na veřejnost, výrobcům a společnostem moc nad vládami jednotlivých zemí.

Odkaz na celý článek

_________________________________


Důsledky tajných obchodních dohod TTIP a CETA!


chrante společný prospěch před komerčními zájmy megakoncernů.


RE: Environment a zdravá výživa - Oldřich Šlegr - 21.03.2020 12:43 PM

Tini napsal do podstaty hnutí " přání hezkého dne a neposerte se z pandemie " nevěděl jsem kam reagovat tak to napíši sem.
Já osobně si myslím, že všechno souvisí se vším a nový typ pandemie je tu, jako velmi důrazné varování pro lidský druh, který se přemnožil arogantně nedbá a porušuje rovnováhu vytvořenou v přírodě na základe inteligentních sil univesa, už v minulosti přišla řada varování v podobě
hromadného vymírání hmyzu, živočichů, rostlin, stromů a lehčích pandemií, takže inteligentní systém přírodní rovnováhy sa snaží eliminovat to
co se přemnožilo a nejvíc škodí, tedy lidský druh.
Je potřeba toto varování nebrat na lehkou váhu, nový korona virus 2-3 x vyší nakažlivost než chřipka, ještě než máte příznaky onemocnění už ho můžete
roznášet a nakazit další lidi, rychle mutuje, prý v každém člověku zmutuje tak, že na něj těžko získáme imunitní odolnost a zmutovaný prý přežívá ještě 20 dní v člověku po vyléčení, tak může dojít k opakování nemoci u oslabeného člověka, odborníci odhadují, že se prý nakazí 70 % populace.
Jsou tu, ale i pozitivní zprávy z Číny, že se virus už přestal šířit a dokonce se vyléčili dva lidé muž a žena starší 100 let. Průběh nemoci novým virem je prý následující, když se do vás dostane naváže se na imunitní systém a tento poškozený, zblblí systém pak zaútočí na plíce zánětem, nebo i jiné oslabené orgány v těle nějakou jinou nemocí, to pak vede k úmrtí napadeného člověka.
Můžeme se tedy bránit proti zvýšenému přenosu v podstatě se o to nějak snaží všechny vlády, zavedením karantén a opatřením zvýšené hygieny.
Mi se pak můžeme připravit posílením organizmu zbavením se stresů ( jako terapii doporučuji přírodu pozorovat včelky a relaxovat- obíjet energii), dobrou stravou a použít všechny dostupné byliny a potraviny s proti virovými účinky, je jich celá řada a jsou dostupné v dnešní době sdílených informací stačí jen zapnout PC, namátkou uvedu některé z nich med, citron, tymián list ostružiny, na horečky bezinkový květ, lípa, med dezinfekčně působí poněkud více lesní med, ale je to jedno jaký bude hlavně nezničit horkou vodou nad 40 stupňů C.
Tedy v první fázi chřipky podporovat imunitu a ničit vir vším dostupným co budete mít po ruce, pokud ze nepodaří a začne se projevovat dušnost je potřeba okamžitě vysadit byliny podporující imunitu a přejít na byliny a léky s protizánětlivým účinkem proto, že to na nás už mohutně zaútočil náš poškozený imunitní systém zblblí virem.
Přeji všem jen samé dobré věci a věřím že se lidi poučí a bude líp.
Olda


RE: Environment a zdravá výživa - TomášJelínek - 21.03.2020 01:30 PM

Dobrý den Oldo,
dobře jste to řekl. Věřím, že Coronavirus může být varování shůry a třeba nás má něčemu naučit.

Jediné s čím nevím zda-li souhlasit, je to přemnožení, tam bych byl opatrný. O redukci populace usiluje i Bill Gates, který má mimochodem patent na vakcínu na bázi Coronaviru a přestože se tak tváří, patrně to není žádný lidumil.

Snažím se přijít na to jaká opatření nám přichystají: povinná očkování / povinnost platit kartou abychom to nešířili penězi? Vše jistě v zájmu naší bezpečnosti...

Dnes se na mainstreamu objevil článek o to jak banky vytipovávají občany, kteří porušili karanténu, a že před týdnem se prý tel. operátoři nabídli sledovat pohyby lidí a vytipovávat kdo se přiblížil k nakaženému a vydávat varování.

Tak mám pocit, že se nám tu rýsuje pěkný totalitní režim, proto jsem na chatě a sleduji včelky. Již nosí pyl a přemýšlím, co jim vysadím, chystám se na brutnák, třapatku a svazenku.

Hezký den a hlavně zdraví všem přeji.


RE: Environment a zdravá výživa - Aleš Molčík - 21.03.2020 09:27 PM

Tak to sledování operátorů probíhá celkem dlouho. S někým koho potkáte prvně, někde náhodou a najednou toho člověka vidíte jak vám ho facebook předhazuje na možnost přátelství to nebude náhoda.


RE: Environment a zdravá výživa - Leoš Dvorský - 22.03.2020 11:21 AM

S MVDr. Staňkem jsem absolvoval kurz učielů včelařství v r. 1977v Choceradech. Pak že existují na světě náhody. Od té doby jsem o něm neslyšel a vida. Nepřipomíná vám to něco? Toto je rozhodně zajímavé i když nemusíte třeba se vším souhlasit.
Vše dobré. ld


RE: Environment a zdravá výživa - Oldřich Šlegr - 22.03.2020 12:49 PM

S MVDr. Staňkem na 85% za mě souhlas, ale je k tomu potřeba dozrát dojít na cestě životem, kdyby mi tohle někdo vyprávěl před 40 lety tak jsem si zaťukal na čelo a odešel od debaty, zaujala mě i poznámka " je to obrana přírody proti přemnožení " já to vnímám stejně, co nám přinesla nová pandemie dobrého, nám
zatím nic, ale přírodě ano, v Benátkách se neuvěřitelně vyčistila voda ve vodních kanálech a v Číně kde stojí továrny se nádherně vyčistil vzduch příroda se neuvěřitelně rychle postarala a uklidila to svinstvo po lidech, když dostala šanci díky koronaviru.
Plné červené kvalitní vino prý prodlužuje život a chrání před nemocemi stáří a dokonce pomáhá proti novému koronaviru, prý na zhruba 10 úrovních jednak
poškozuje samotný vir a za druhé chrání naše buňky před poškozením, takže dvě decky červeného po večeři, ale musí být neředěné, nenastavované cukrem
a chemií a plné slunce pak obsahuje onen elixír, vůbec se ve vínech nevyznám, nechá se takové vůbec v dnešní podvodnické době koupit za ještě rozumný peníz
pro pravidelnější užívání, kdo se vyznáte prosím poraďte.
Olda a vnuk Pepa


RE: Environment a zdravá výživa - Karol Lamacz - 22.03.2020 11:39 PM

Doktora Staňka znám 25 let. Vlastně díky němu a díky následné inspiraci Vašim způsobem včelaření Leoši, jsem začal včelařit.
Až bude trochu prostor, chci se ho na jeho včelařské zkušenosti zeptat. Ve videu to říká jednoduše a v souladu s ŠVP - zootechnické postupy + odolnost genetiky.


RE: Environment a zdravá výživa - Roman Smejkal - 24.03.2020 10:44 AM

Mvdr. Staněk ve videum ovšem zmiňuje pravidelné "fouknutí" ,
jinak jeho názory je vždy zajímavé vyslechnout.


RE: Environment a zdravá výživa - Leoš Dvorský - 24.03.2020 07:13 PM

To ano, ale jako jeden z mála vidí řešení v selekci a změně metodiky ošetřování. To je to podstatné na jeho příspěvku. Také to srovnává s koronavirem. Žádný z oficielních chovatelů matek nedělá v ČR ani tu polovinu, tedy selekci, šlechtění. No a změna zootechniky? Tak to už je zcela mimo chápání 99,9999% lidí. No právě proto jsou tam, kde jsou, neustále na samém začátku a někteří klidně 40 let ne-li více. ld.


RE: Environment a zdravá výživa - TomášJelínek - 25.03.2020 01:41 PM

MVDr. Staněk udělal druhý neméně zajímavý rozhovor k tématu Koronaviru, ten pán co to uvádí tuším Ruda měl zajímavou narážku na začátku kolik lidí mezitím zemřelo na jiné choroby.

K tomuto tématu se mi dostaly do rukou tyto statistiky: https://www.euromomo.eu/outputs/number.html

Autoři zdrženlivě uvádějí, že data mají několik týdnů zpožděná a mají být brána s rezervou, nicméně pokud vezmete oficiální statistiky mrtvých na Covid-19 a rozprostřete je na sledované časové období (řekněme poslední měsíc) a přičtete je, i tak se nedostanete mimo obvyklé pásmo úmrtí.

Tím nechci říkat, že se nic neděje, pouze říkám, že když mainstream řekne A (máme pandemii) měl by říci i B (existuji i jiné nemoci a na ty umírá mnohem více lidí). A tohle zasazení do širšího kontextu se prakticky nikde neděje a dává to věcem jiný pohled.

Přeji pevné zdraví všem i Vašim včelkám.


RE: Environment a zdravá výživa - Miroslav Matucha - 26.03.2020 12:25 AM

Přírodní zákony platí pro všechny. I pro člověka. Člověk je na planetě přemnožený plevel. A jako vše co se na naší planetě přemnoží bude přírodními zákony a prostředky zregulováno. Člověk jako druh se dostal nejen za hranici v početnosti ale i za hranici životnosti ( nebo jak to nazvat ) Většina populace je přestárlá nebo zdegenerovaná a udržuje se při životě pouze umělými prostředky. Protože většinová společnost a hlavně vládnoucí skupina je přestárlá, bojí se o svůj starý život, nehledí na ztráty ( cizí ) a žene svět souběžně i do ekonomické katastrofy. Kdyby se jednalo o dětskou nebo ženskou nemoc, nebyly by takové prostředky vynakládány a takové restrikce použity.
U nás je situace ještě pikantnější díky tomu, že jsou nejvíce ohroženi Babišovi voliči ( důchodci a dělníci ). Pro ty je budována ochrana a všechny prostředky směřují k ochraně těchto skupin. Naproti tomu jsou nasazováni zdravotníci, vojáci, policisti, hasiči bez ochrany a třeba i děti ze škol do první linie a nikdo to moc neřeší. Nechci to však moc rozvádět, když máme ten nouzák a vyšší sazbySmile M.M.


RE: Environment a zdravá výživa - Roman Smejkal - 26.03.2020 09:05 AM

To chcete říct pan Dvorský, že chovatelé matek u nás neprovádějí selekci, šlechtění.
Asi ne takovou jako vy,ale snad nějakou musí dělat, ne ??


RE: Environment a zdravá výživa - Leoš Dvorský - 26.03.2020 09:53 AM

Romane ale to neříkám já, ale výsedky jejich práce. Mně osobně je zcela jedno, co kdo říká nebo píše. Na co selektují? Výnos, mírnost no a to je tak asi všechno.
Přírodní selekce má zcela jiná kriteria a není pravdou, že odolnější včelstva nemají med.
Ten kdo chová matky si umí dobře představit, co jen znamená jejich množení na kšeft. Na ostatní není čas. Sice záznamy pomáhají, ale nikdo, podotýkám nikdo z nich neprovádí zcela pravidelně něco,čemu já říkám zkouška dědičnosti a už vůbec nemohou dělat nějaké testy pravidelně.
Jejich systém je nasteven jen na vydělávání peněz, uživení se. Tedy momentální efekt. Jenže v dalších generacích se ty vlastnosti rozpadají. Nevybírají a vlastně ani nemají genofond, který je schopen se dále vyvíjet bez nich. Tedy myslím směrem k vyšší odolnosti.
Ale já je nechci jen nějak kritizovat. Jejich chování je také hodně podpořeno tím systémem dotací a spousta z nich právě díky němu do tohoto systému sklouzlo ač to nebylo jejich záměrem. Dotace jsou pro ně podnikatelská příležitost, spíše dárek.
Objektivně vzato ale žádný profík nemůže na vyšší odolnost chovat. Umřel by hlady.Tuto snahu používají jen jako reklamu.
To je sice z hlediska podnikatelského pochopitelné, ale z hlediska budoucnosti včel, smrtící.
Tím ale netvrdím, že tu žádné snahy nejsou, ale ne u nás. U nás je hlavní motto - peníze, profit. Přes tenhle filtr to prostě nejde.
Znovu chci ale připomenout, není to zdaleka o genetice ale především způsobu ošetřování včelstev a pokud se nezmění toto, nemá moc smysl mluvit o chovu nebo selekci, šlechtění.
Šlechtění je práce na celý život a výsledek je nejistý protože příroda selektuje zcela jinak, než jaké jsou zájmy chovatelů.
Přírodní slelekce je na hony vzdálena tomu, co normálně chovatelé matek dělají.
Podívej Br. Adam šlechtil svou včelu 80 let. Chtěl zlepšit její odolnost na roztočíka Acarapis woodi, to byl provotní záměr. Mimo jiné jeho matky nekladly 5 měsíců v zimě. To by nám dnes taky v určitém směru pomohlo (omezilo by to populaci kleštíka). Zemřel v r. 1996. Za tu dobu ale jeho následovníci dosáhli toho, že dnes plodují skoro celou zimu. To ale i kmeny naší kraňky. Proč? No protože min. 30 let se tak selektuje. K tomu právě děsivě přispívá to podzimní a zimní chemické ošetřování proti varroáze, trávení kleštíka. No a pak tzv. propagátor selekce na odolnost přednáší o tom, jak použít šťavelku. To je fakt vrchol pokrytectví. V tomhle fakt neznám bratara. A ještě kapka. Dnes se zdá, že všichni vidí problém jen v kleštíkovi. Už jen z pouhé logiky to není pravda, ale třeba na tom VF se to neustále omílá dokola a blbne se lidem hlava, odvádí je to od reality. Ti lidé, kteří to dělají, jsou pro mne zločinci. Tečka. Tak mne samozřejmě nemilují. Snažím se hájit evoluční zájem včel, ne kapsy nebo ega lidí. Ale, zase v souladu se zákonem rovnováhy, má vše dvě strany. To je ale na dlouho. Ale proto jsem sem umístil ten odkaz na Dr. Staňka, ne proto že ho znám. Ty jsi byl na seminářích v Turnově, tak jsi snad něco z toho pochytil, i když bylo samozřejmě značně okleštěno. Á pardon, vidím, žes nebyl. Tak to se omlouvám. ld


RE: Environment a zdravá výživa - Roman Smejkal - 27.03.2020 09:33 AM

Pane Dvorský, jen pro upřesnění, asi to zaznělo na vašich seminářích. kde jsem zatím nebyl..
Při oddělku kde si matku vychovají včely samy, dochází k výběru odlišné genetiky než měla původní matka ??
Jak to bylo uvedeno v časopisu,tzv. přerušenín královské linie ...je toto pravda ??


RE: Environment a zdravá výživa - Leoš Dvorský - 27.03.2020 09:58 PM

Romane já nevím, jestli je to pravda nebo ne. Co si nemohu ověřit,k tomu jsem tak trochu skeptický. Ne že bych nevěřil, beru to jako jiný úhel pohledu. Jistou logiku by to ale mít mohlo. Viz jaké jsou matky z tiché výměny nebo jaké včely se rojí se starou matkou...... O tom nyní nechci mluvit. Pravdu se dozvíme, až se včely naučí mluvit nebo jim budeme rozumět my. V každém případě bych ale v oddělku matku neodchovával. Když tak ho dát cca 2km od původního stanoviště, za týden matečníky zlikvidovat a dát štěp z plemenného včelstva. Lepší je vždy nepřítelem dobrého. Současný chov se vlastně jen zužuje na techniku množení, ale ty důležité podmínky a kriteria výběru plemenných, chovných nebo trubčích včelstev se zcela opomíjejí i u profesionálních chovatelů, kde bych to nečekal, ale je to tak. Za to svým způsobem zase mohou ty nešťastné dotace, které jsou na každou prodanou matku bez toho, aby se otestovala. Je to zcela jiné než v přírodě a nebo než jak se to třeba snažím dělat já. Prostředí ale i nálada včelstva, kde se matka odchovává je strašně důležité a technika odchovu je proti tomu zcela vedlejší.ld