Forum Šance pro včely

Úplná verze: Seminář Turnov 20.6.2020
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2
Vážení.
Alternativní skupina Sever pořádá na obvyklém místě a v obvyklém organizačním složení (Smutný, Palata, Marx) seminář. Téma - volná stavba, chov matek. Předpokládáme účast s limitem tak 20 lidí. Datum 20.6., místo - Sokolovna Turnov (+ včelnice Martina Smutného). Podrobnosti časem... Přihlášky posílejte mně na SZ.
Cena kursu bude 500 Kč a pokusíme se pro účastníky přichystat matečníky původem z materiálu Leoše Dvorského. Vezměte si s sebou zvětšovací pomůcky , které používáte a silnou baterku.
Konec přihlášek. Kapacita naplněna.
PRO ÚČASTNÍKY ZÁJEZDU. Protože budou pro účastníky připraveny jako bonus matecniky den před vylihnutim nápisu ve zkratce jak takový matecnik přidat. Platí pravidlo ze oddělen či včelstvo přijme zavřeny matecnik nejlépe tehdy má-li svoje zavřené matecniky. Proto si udělejte oddelky už nyní o víkendu aby v nich příští sobotu byly zavickovane nouzové matecniky. Oddelky dělejte jak jste zvykli, buď cely nastavek nebo alespoň dva plasty se zavickovanym plodem spolu s dvěma zasobnimi. Plus Vcely z jednoho dvou plodovych plastu. Hezky postrikat vodou z rozprašovače a sklepnout do oddelku. Nejlepší je ho odvézt na jiné stanoviště na par dni a pak třeba v pátek si ho zase přivézt na svoje stanoviště. Tím neztratite letavky. A taky nebude loupen. Nemáte li možnost ho někam odvézt na těch par dni přidejte souš s vodou a věznete je alespoň tři dny. Třetí den večer!!! Dat na místo a otevřít jen očko. V sobotu můžete vylámat matecniky a dat ten co dostanete ( jeden je v ceně kurzu) Odvážnější se jen podívají kde jsou matecniky a někam poblíž umístí mezi ramky matecnik co si přivezou za tři dny by měl být výběžky a nouzové matecniky vykousane. Matku nehledat!!! Další kontrola za 14 dni!!! Vydržet to je dřina. V případě ze nebude snůška je možno po týdnu pokrmit do ramkoveho krmitka cukr 1:1 tak hrnicek. Občas. Sledujte očko přínos pylu je vždy dobrou zprávou. Další postup podle síly oddelku.
jakým způsobem je vhodné přepravovat slíbené matečníky na větší vzdálenost ? autem cca 3 hod. Jde o informaci někoho zkušeného, protože tak dlouho jsem matečníky nikdy nepřevážel

děkuji za odpověď
Chlapi si vezmou košili s naprsni kapsou vcelařky mohou převážet mezi ňadry. Matecniky jsou v ochranné klicce.
No vidíš Mirku, tohle řešení nás nenapadlo Surprised

Takže je třeba se předem rozhodnout, kolik matečníku si odvezeme, abychom věděli zda obě naše drahé polovičky vzít sebou Big Grin
V den slunovratu uspořádalo trio Martin, Jirka, Tomáš v Turnově setkání s omezeným počtem účastníků, na kterém předávali své zkušenosti s volnou stabvou a chovem matek. Počasí sice moc nepřálo, ale i tak si myslím, že se akce vydařila. Účastníkům přeji, aby získané informace přetavili ve vědomosti a organizátorům díky za užitečnou akci. ld
velké díky i za posluchače. Spousta střípků informací rozesetých na různých místech zapadla na své místo a pomůže alespoň mě se trochu posunout kupředu. Těším se na další akce a velké díky organizátorům
Připomenu situaci ze semináře na včelnici - při instruktážním rozebírání podezřelého včelstva (toho krajního vzadu) se prokázalo střední napadení DWV, spad VD cca 30 ks/24 h. Občas vyhozená larva před úlem (dno uklizené). Šlo o loňský roj, který vykazoval od počátku vcelku dobrou vitalitu, zimoval ve 3 NN, letos rozšířen na 5 NN. V posledních týdnech přestalo táhnout.
Druhý den jsem včelstvo rozebral až dolů, odstranil veškerý zavíčkovaný plod (aspoň trochu otevřeného musí zůstat), odebral nedostavěné či nepovedené stavební rámky. Už na organizaci plodiště bylo vidět, že není vše OK - plod byl rozeset po celé výšce úlu, dohromady na 15 (!) rámcích 2/3 Lg. Ze 3 jsem plod pouze vyřízl, bylo ho jen málo, 12 ks šlo pryč komplet. Z 5 NN jsem včelstvo stáhl na 3 NN, v horním je 2 rámkové kapsové krmítko. Po podvečerním zásahu jsem zklidnil náladu 2 kg cukru v roztoku 1:1. Uvidíme, jak se situace vyvine, ale pokud nebude nějaký karambol, tak jsem přesvědčen, že to dají. Začaly odebírat krmení, reorganizovat úl, uklízet.
V každém případě je přemáznu na podzim oddělkem s nadějnější matkou.
Stran: 1 2
Referenční URL's