Forum Šance pro včely

Úplná verze: B10
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3
Jde o to, jaká je izolace, aby nechytla. Většinou to půjde. Jinak uvnitř ničím nenatírat, to si udělají včely samy vrstvičkou propolisu. ld
Zdravim priateľov,
Včera sa mi náhodou ozval známy včelár že mi vezie roj. Ulu pripravené akurát prúžky medzistien som robil narýchlo. Po búrke som roj sklepol do úľa. Podľa známeho bol menší tak 1.5 kg Max. Ešte večer nocovali holky z veľkej časti v uli a dve menšie skupiny vonku víz foto. Ráno som ich tak našiel a sklepol do úľa. Ďalšia fotka asi okolo desiatej aktivita na letáči. Z toho čo mám nacitane asi ok. Teraz zvedavé dotazy začiatočníka.

1. Uvaril som im roztok vodu cukor 1:1. Kedy im ho dávať?
2. Má zmysel ich najbližšie dni kontrolovať? Myslím si že by malo stačiť vidieť stavbu možno bude niečo zakladene?
3. Letáč som im nechal otvorený viz foto. Upraviť alebo nechať tak?

Ďakujem

P.s. fotky nešli na mobile vložiť skúsim to cez Pc.
(26.05.2019 02:46 PM)Teki napsal(a): [ -> ]Zdravim priateľov,
Včera sa mi náhodou ozval známy včelár že mi vezie roj. Ulu pripravené akurát prúžky medzistien som robil narýchlo. Po búrke som roj sklepol do úľa. Podľa známeho bol menší tak 1.5 kg Max. Ešte večer nocovali holky z veľkej časti v uli a dve menšie skupiny vonku víz foto. Ráno som ich tak našiel a sklepol do úľa. Ďalšia fotka asi okolo desiatej aktivita na letáči. Z toho čo mám nacitane asi ok. Teraz zvedavé dotazy začiatočníka.

1. Uvaril som im roztok vodu cukor 1:1. Kedy im ho dávať?
2. Má zmysel ich najbližšie dni kontrolovať? Myslím si že by malo stačiť vidieť stavbu možno bude niečo zakladene?
3. Letáč som im nechal otvorený viz foto. Upraviť alebo nechať tak?

Ďakujem

P.s. fotky nešli na mobile vložiť skúsim to cez Pc.

Pokud to je možné, tak dávám roj v rojáku (bedýnce) do chladného a temného sklepa zhruba na 3 dny. Musí mít pouze přísun vzduchu (síťovaný otvor) a občas je trošku pokapu či orosím vodou, aby nehynuly žízní (skrze síto, nelezu do nich!)
Co se uděje:
1) shluknou se a sociálně scelí
2) utiší rozjivenou náladu (a po usazení do úlu už nemají rojové choutky)
3) je to ozdravné proti nemocem (spotřebují zásoby, které si nesou s sebou)
Třetí den vpodvečer je osadím do úlu přes náběh (deska mírně šikmo k česnu), na který je z rojáku vysypu. Tato činnost je odměnou za práci s rojem - chvíli trvá, než se první pátračky vydají do česna na průzkum, za pár minut zvedne pár včel zadečky se žlázami a pak už to jede jako lavina.... Při troše štěstí lze zahlédnout matičku (je-li značená, tak téměř najisto). Takto se téměř nestane, že se rozdělí a část nocuje někde jinde. Podle chování ve sklepě se pak dají odečíst první vlastnosti - jak velké dílko v rojáku postaví (většinou na víko), zda do něj něco ze zásob uloží apod.
Pokud je malá snůška, dal bych jim trochu těsta, které si vezmou jen v případě potřeby. Cukerný roztok za pár dnů zkvasí a včelám nesvědčí. Navíc umí nastartovat loupeže. Toho těsta na zkoušku stačí kulička max. velikosti míčku na ping-pong, kterou rozplácnu na horní loučky. A uvidíš přes folii, jak berou, to je další ukazatel, jak si vedou. Kontrola kladení nespěchá, pokud je na česně vše v poklidu. Opakem je neklid a ten poznáš....
Česno bych nechal tak velké, aby ho uhájily (v plné snůšce může být trochu tlačenice).
Když to nejde, tak improvizuji, ono to vždycky nějak dopadne.....
Martin
Zdravím vás priatelia. Nejaké novinky zo sveta dvoch děčínskych rojov. Druhý trochu väčší roj som usadil týždeň po tom prvom t.j. prvý júnový/cervnovy víkend.
Obe vcelstva rástli prudko do sily, stavali a nosili jak nektár tak aj peľ. Od začiatku som im pomáhal roztokmi vody a cukru. Skúšal som variantu 1:1 zo začiatku teraz mám pocit že im viac chutí 2:3.
Objednal som si ekopol a než prišli posledné horúčavy ho aj otestoval. V prvom ule spad na celej podložke do 10ks za 24 hodín a ďalej nic. V druhom tom neskoršom ktorý majiteľ od ktorého som roj bral ho on usadil na 6 starých súši. Ďalšie som pridal ja. Aj tu bola skúška ekopolom a spad v desiatkach roztočov.... Ďalej ale nie.
To ale nie je úplne to čo ma trápi.
Oba úle sa zariadili zvláštne. Vystavali zhodne 8 plnych ramkov B10. Ďalší nacali ale nedokončili a jeden nechali úplne tak len s pruzkom medzisteny.
Nedotknuty. Inak zásob a všetkého majú podľa môjho odhadu dosť.
Zvláštne mi ale pripadá usporiadanie v ule. Nechcel som im do toho zasahovať bez porady. Úle sú orientované letacmi na východ. Na južnej strane ulu pri studenej stavbe to uložili asi takto:
Z P p p z z z z potom nasleduje rámik vystavaný ale nedokončený a posledný nedotknuty. Mám in to ešte nejak upravovať? Alebo nechať tak? Plodu je dosť nemyslím si že by som ich prekrmil a matka by nemala kam klásť...
Možno je príspevok trochu chaoticky ale dúfam že pochopíte čo som sa snažil odprezentovať.
Trápí tě to naprosto zbytečně. Rozumím-li dobře Z= zásobní plást P= plodový. Je-li to tak nevidím žádný problém a je to logické. Jižní strana = teplo, ještě nevím, jak máš česno, ale předpokládám, že je u plodu.
Vystavěly na co měly, to je také OK. Víc bych je netrápil a nech "dozrát". Jen dbej, aby měly začátkem září cca 18-20 kg zásob. Ty bych dodal buď nyní nebo koncem srpna, jestli to je vůbec třeba. Jinak by měly být v klidu. Sice nevím, co je ekopol, ale pokud je to přípravek na tlumení varroázy, vidíš, že byl zbytečný, protože tohle množství v září hravě zlikvidují groomingem. Roj může mít, při průmyslově apokalyptickém vedení včelstev (tak jak to dělá 99% majitelů včel), problémy až za rok (tedy pokud mluvíme jen o V.d.). ld
Diky za reakcie, Ekopol mi doporucovali slovenskí kolegovia. Nedokážem zatiaľ hodnotiť účinnosť ale evidentne na v.d. funguje. Ani by som to nenazval liecbou, skôr test...
Letac je orientovaný na juh. Ďalšie postrehy z úľov.
Motajú sa okolo osy, zbierajú čo napadá v okolí úľov. Letac mám zúžený a žiadnu osu dovnútra nepustili, dokonca ani srsna nie ale ten sa tam proste fyzicky nezmestil. Lovil v okolí ulu a keď sa mu nepostastilo uletel.
Prosím o radu, včelstvo zazimované na 1 nástavku B10. Májový poroj. V lete dobre prospieval nepustil osy, spad kliestika minimálny pri vonavkovni ekopolom a pri povinnom liecení zaciatkom decembra v podstate bez spadu. Foto podložky z 12.8.2019
[attachment=1923]

dalšia fotka z 29.1.2020
[attachment=1924]


Ako dalej, mylíste že majú nejakú šancu? Alebo proste nechat na prírode a uvidí sa v marci? Načítal som si niečo o komorovaní/ zužovaní pre lepší rozvoj?
Uvítam každý názor. Dakujem.

p.s. druhý roj padol asi, kolaps včelstva + DWV v septembri.
Do preletu nerušiť. Ja si myslím že sa ho dožijú. Aj keď je to veľmi malý chumáč, zasahuje asi cez 3 uličky a v tvojej nadmorskej výške by nemal byť problém. Zúženie priestoru na jar mu určite pomôže do sily, asi to budú potrebovať.
Při proletu zkontrolovat zásoby v místě sezení, ale nerozebírat plásty se včelama - kdyby bylo nutné, vyměnit prázdný za plný plást hned vedle sediska. Vyndat plásty, co chytají plíseň, krajní.
Sou slabí, ale jinak snad O.K.
Diky za rýchle reakcie. Dnes bol prelet. Doobeda 13stupnov polooblačno a bezvetrie. Lietali snáď už deviatej. Zdá sa že hromadne nosili vodu. Teraz trochu poľavili dvíha sa vietor.

Ramky sú bez plesni, mám navrchu konopnu uteplivku bez fólie.
Na zásoby sa pozriem teda marec? Pri prvom veľkom prelete.
Stran: 1 2 3
Referenční URL's