Forum Šance pro včely

Úplná verze: Myslíš, že je naše republika převčelená?
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2

  1. Ano
  2. Ne
  3. Jen místně
A a nejen to, příliš monokultur včelám neprospívá. Zemědělské dotace bych podmínil tzv. zelenými pásy s nektarodárnými a pylodárnými bylinami. Stejně je nadprodukce, neměl by to být problém, jen to MZe zkoordinovat. ld
CHuh
Leoš, stačilo by premenovať Trvalo trávnaté porasty (TTP) , na Trvalo kvitnúce porasty(TKP), ktoré nesmú byť znehodnocované postrekmi z poľnohosp. činností , teda žiadne zelené pásy, ale staré dobré ,,medze" a ,,polné cesty" či ,,remízky"! A bolo by po probléme!
Lenže to by sa nesmeli v poľnohospodárstve používať herbicídy a pesticídy ako na divokom americkom západe!
Myslím, že převčelená není, ale jak píše Rasťo 71, je spíš díky dlouhodobě špatné politice v českém zemědělství nedostatek míst umožňující život hmyzu, ptáků i jiné havěti. A vzhledem k úbytku obyvatel na vesnici, vypadá to, že to ohrožuje i člověka. M.M.
Někde včelařů přibývá, někde ubývá a dělat z toho průměr? Někde je včelstev více někde méně.
Keď sa chce niekto baviť o,, prevčelenosti", tak najprv by si mal preskúmať divočinu, tj: tzv pralesy resp. CHKO, zistiť si koľko tam žije včelstiev a v akej sile, samozrejme do úvahy brať aj ,, nektárodajnosť" lokality , a potom porovnávať čo je a čo nie prevčelená lokalita!
Převčeleno je tam, kde si nejsou včelstva schopna zajistit dostatek zásob na celý rok. Vůbec nejde posuzovat podle toho co kde kvete, i když to s tím souvisí, protože v jednotlivých fázích roku rozloženost pastvy je různá i na jednom stanovišti. Dokonce i roky jsou různé a jindy bohaté stanoviště na nektar není schopno uživit nic. Já si spíš všímám kdo se převčelením intenzivně zabývá, povětšinou jsou to včelaři s větším počtem včelstev a nebo využivatelé různých dotačních programů. Také mám tady jednoho co si na převčelení dělá i mapy, sám má na stanovišti přes sto včelstev a nechce snížit stav, aby nepřevčeloval a nechceBig Grin.
v porovnání se spolkovými státy Německa? Big Grin Bavorsko má nejvíce včelstev (165000) a je přibližně stejně velké jako ČR Statistika včelstev v SRN
Dívám se jak dopadá hlasování a upřesňuji svou odpověď jen místně :
To místně platí ne jen na místo ale i čas/ rok . Při velmi lukrativním energo zemědělství se štědrými dotacemi zemědělci mění krajinu rok co rok. Počasí hraje také roli, pokud je sucho a nepřirůstá zelená hmota do bioplynek seče se vše před květem. Louky se sečí vícekrát aby se nasmlouvané objemy hmoty plnily. Na takovýchto plochách se vlastně pastevní podmínky včel rok od roku mění. Nejjistější je les , dokud nebude dotováno více dřevo jako potrava ekoelektráren než jako řezivo a stavební hmota, potom ani lesní stanoviště již nebudou stabilní.
Stran: 1 2
Referenční URL's