Forum Šance pro včely

Úplná verze: Presun včelstiev
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Chcel by som presunúť 3 včelstvá na novú včelnicu. Sú v jednom VN nadstavku (každé v jednom Smile ). Vzdialenosť od pôvodnej včelnice je necelý km. Kedy by to bolo najvhodnejšie? Zatvoril by som úle a previezol ich buď na káre, alebo odniesol na chrbte. Na pôvodnom mieste zostanú ostatné včelstvá.
Na jaře, až se oteplí a po očistujícím průletu, večer po návratu létavek uzavřeš česno, ale jen pokud máš zasítované dno, přestěhuješ včelstvo na nové místo a ráno před otevřením česna rozmísti na letáči hustě větvičky, těsně před česno, aby neměli možnost vyletět přímo z česna. Pochopí, že se něco změnilo a začnou to študovat.
Já na krátkou vzdálenost, i několik metrů na včelnici, přesunuji včelstva v zimě když trochu mrzne. Opatrně ručně bez otřesů. A při prvních otepleních se zalétají už na nové místo. Na kárce bych je nevezl, právě kvůli otřesům, lepší je udělat si z desek nosítka a ve dvou lidech je přesunout a nebo na zádech jak píšeš.
V sezóně je vzdálenost 1km málo a včely co jsou zalétané se vrací na původní místo. Využívá se mezistanoviště, kdy se včely přesunou dál např. 3km a po týdnu se přesunou na místo kde mají být.
Jo jo, na krátkou vzdálenost to jde v zimě, ale dělal bych to na začátku, kdy ještě nemají tolik naplněný výkalový váčky a tolik se tudíž rozrušením nezatíží. Jinak jde to taky hned po prvním proletu, jak píše Debora. Přesunoval jsem takto letos na jaře asi na vzdálenost cca 500 m a do týdne po prvním proletu se ještě nevrátila skoro ani včela. Jedno včelstvo jsem pak přesunoval asi za další dva týdny a to už bylo znát, že včelky létají a orientují se na delší vzdálenost. To už se jich vracelo daleko víc.
Petr
(17.11.2014 07:02 PM)Jaro Stoklasa napsal(a): [ -> ]Chcel by som presunúť 3 včelstvá na novú včelnicu. ...Kedy by to bolo najvhodnejšie?
aj podľa mojich skúseností je lepšie skôr teraz v neskorú jeseň ako na jar...
...koncom týždňa budú včely určite v chumáči, večer zavrieť, preniesť...
a na jar ti budú lietať o 106 Wink
Referenční URL's