Forum Šance pro včely

Úplná verze: Japonský úl pro začátečníky
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
(11.08.2015 08:52 AM)Macek napsal(a): [ -> ]
(11.08.2015 07:05 AM)Aleš Molčík napsal(a): [ -> ]Nahoru položit síťku na propolis, nasadit další nástavek a do něj misku s trochou octa a budou mít ti síťku propolisem potaženou do dvou dnůBig Grin.

Prečo je na konci vety smajlík s vycerenými zubami?

Protože je to velmi jednoduché řešení, jednodušší než vymýšlet různá udělátka na to, jak se dostat k propolisu. Navíc tato slabá kyselina má stejný výsledek jako cukrování. U mě včelky v této době mají na práci i propolisování , které jim slouží jako obrana před nezvanými vetřelci. PRO-před, POLIS-město, před městem, před branami.
Do teď to nevypadalo, ale nyní otevírám včelstva s totálně zabetonovanými strůpky. Že by tuhá zima byla přede dveřmi? LD
(12.08.2015 10:38 AM)Leoš Dvorský napsal(a): [ -> ]Do teď to nevypadalo, ale nyní otevírám včelstva s totálně zabetonovanými strůpky. Že by tuhá zima byla přede dveřmi? LD

Nemůže to být těmi horky , možná zatmelemý prostor lépa ochladí ?
(12.08.2015 11:08 AM)Jindřich napsal(a): [ -> ]
(12.08.2015 10:38 AM)Leoš Dvorský napsal(a): [ -> ]Do teď to nevypadalo, ale nyní otevírám včelstva s totálně zabetonovanými strůpky. Že by tuhá zima byla přede dveřmi? LD

Nemůže to být těmi horky , možná zatmelemý prostor lépa ochladí ?

určitě se jim udržuje lépe mikroklima. ld
Moje tmelia propolisom škáry medzi nadstavkami aj z vonku.
Přišel jste někdo v japonci o včelstvo? Řešil jste někdo v japonci už nějaké nemoci? Já v nich mám 1.rok, tedy zkušenosti 0,00.. Napadá mě jestli pozorujete rozdíl oproti jiným úlúm, když bychom odfiltrovali startovní podmínky včelstva /genetiku, infekční zátěž/. Zatím jsem našel jen video Debory jak rozebírá opuštěného japonce. Dík.
Dobrá otázka, která v sobě skrývá i odpověď - japonský úl není pro začátečníky.
Já jsem loni zimoval 3 japončíky. 1 roj a 2 z oplodňáčků. Byly do zimy slabé, postavily 2,5N. 1 nepřečkal zimu. Ostatní 2 byly slabé, ale přežily. Jenže tady když nejsou včely na jaře už v úle, nemají šanci využít jarní snůšku, která je jediná. Zdvojnásobily stavbu, ale budu je muset dokrmit. Prostě ne všude se vše hodí a myslet si, že když má někdo šikmé oči, že má patent na rozum, je bláhovost (navíc včelaří s jinu včelou). Samozřejmě je rušit nebudu, ale jsou to pro mne hračky, stejně tak ale i langstrothy a jiné úly.
Zužovat problém včel na úlovou otázku, nebo rámkových měr, jak to tu zaznívá i v jiných vláknech, považuji za dávno překonané téma. Velmi bych rozlišoval ty, kteří včely chtějí mít (mají na to právo stejně tak, jak ti co jsou jen líní) a ty, kteří se snaží i za cenu neobvyklostí, napravovat naše včelařské hříchy minulosti.
Včely ukazují, že dokáží žít všude a prosperovat. Jen je třeba respektovat pár zákonitostí, ale ve vztahu k ostatním okolnostem. Vytrhávat věci z kontextu, to je právě systém, který razí technokrati a je jedno, zda včelaří v úlech s rámky nebo v prostoru a volnou stavbou. Tady je třeba dávat pozor.
Nečekejte zázraky od úlů nebo rámků, ale od sebe.
Jinak se mi stále a stále potvrzuje, jak obrovský význam má architektura včelího díla a to nejen z příkladů "náhodně" nacházených včelstev, ale především vlastní praxe. Hodíme o tom řeč v Bílsku, ale jen lehce. Protože pokud mi to okolnosti dovolí, chystám speciální seminář pro ty, kteří jsou moje informace a zkušenosti schopni absorbovat a využívat dál, tady v MB. Pokud to nebude možné, bude to jen zúžené a spojené s hodnocením a přípravou chovatelského projektu na r. 2016, který jsme letos Radkem Hubačem zahájili. LD
(13.08.2015 12:32 AM)Jirka Roškot napsal(a): [ -> ]Přišel jste někdo v japonci o včelstvo? Řešil jste někdo v japonci už nějaké nemoci? Já v nich mám 1.rok, tedy zkušenosti 0,00.. Napadá mě jestli pozorujete rozdíl oproti jiným úlúm, když bychom odfiltrovali startovní podmínky včelstva /genetiku, infekční zátěž/. Zatím jsem našel jen video Debory jak rozebírá opuštěného japonce. Dík.

Odpovědi na tvoje otázky nám napíšeš ty sám-až je budeš znát.Hlavně včely pozoruj a své poznatky a postřehy si zaznamenávej. To ti pomůže k tomu, abys neopakoval chyby a nezkoušel něco,co jsi už zkoušelSmile
Jindřich 1.
z včelí vůle král
(13.08.2015 12:32 AM)Jirka Roškot napsal(a): [ -> ]Přišel jste někdo v japonci o včelstvo? Řešil jste někdo v japonci už nějaké nemoci? Já v nich mám 1.rok, tedy zkušenosti 0,00.. Napadá mě jestli pozorujete rozdíl oproti jiným úlúm, když bychom odfiltrovali startovní podmínky včelstva /genetiku, infekční zátěž/. Zatím jsem našel jen video Debory jak rozebírá opuštěného japonce. Dík.
Jiří japonec je buď on nebo off , maximálně můžeš pozorovat cvrkot na česně. Z toho se dá dost odhadnout.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
Referenční URL's