Forum Šance pro včely

Úplná verze: Virózy
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Ahoj. Tak jsem to dnes pozoroval .. asi jich je méně než těch 20 za hodinu co jsem uváděl. Zato jsem našel nějaké i před dalším včelstvem (prvoroj ze stejného matečného včelstva). U toho probíhal intenzivní prolet, při kterém jsem ale nic neviděl, až o něco později po proletu jsem si všiml před úlem asi třech deformovaných včelek. Toto včelstvo je bezmatečné (asi nějak přišlo o matku při nedávném pokusu o vyrojení, nebo při manipulaci s rojem - ten se druhý den vrátil zpět domů), mají nasazeno několik matečníků, KM jsem se tedy bál nasazovat.
Do zbylých dvou jsem nasadil NH s 65% KM.
Buď to tedy je genetika hodně citlivá na DWV, nebo tam je ta nosema?
Mám ještě jednu linii od místního včelaře, ale jen jedno včelstvo, pořád slaboučký poroj. Přemýšlím, jestli nezkusit odchovat a vyměnit matky z tohodle zdroje.. ale asi je dost pozdě.

jindřich: docela pěkný odpařovač, asi zkusím - u NH je občas problém udělat místo
to je mě Petře fakt mrzí, nemáš v okolí někoho, kdo by podpořil genetiku tvých včelstev?
(07.07.2015 08:54 PM)lyn_x napsal(a): [ -> ]Ahoj. Tak jsem to dnes pozoroval .. asi jich je méně než těch 20 za hodinu co jsem uváděl. Zato jsem našel nějaké i před dalším včelstvem (prvoroj ze stejného matečného včelstva). U toho probíhal intenzivní prolet, při kterém jsem ale nic neviděl, až o něco později po proletu jsem si všiml před úlem asi třech deformovaných včelek. Toto včelstvo je bezmatečné (asi nějak přišlo o matku při nedávném pokusu o vyrojení, nebo při manipulaci s rojem - ten se druhý den vrátil zpět domů), mají nasazeno několik matečníků, KM jsem se tedy bál nasazovat.
Do zbylých dvou jsem nasadil NH s 65% KM.
Buď to tedy je genetika hodně citlivá na DWV, nebo tam je ta nosema?
Mám ještě jednu linii od místního včelaře, ale jen jedno včelstvo, pořád slaboučký poroj. Přemýšlím, jestli nezkusit odchovat a vyměnit matky z tohodle zdroje.. ale asi je dost pozdě.

jindřich: docela pěkný odpařovač, asi zkusím - u NH je občas problém udělat místo

Tam, kde máš matečníky KM nedávej, když tak až po vyběhnutí prvního plodu od nové matičky. Drž se přeživšího místního materiálu. Ne vše se všude hodí. Na chov pozdě není, ale musíš počítat se slíděním. LD
Debora: dík .. no snad se z toho ještě vykřešou; dnes zajedu na druhé stanoviště, jestli je situace stejná .. ale tam mám teď v podstatě jen jedno slušný včelstvo ze tří, zbytek je slabý a asi je pospojuju. Měl jsem zájem o roje od jednoho pána odsud, co má už přes třicet let pořád stejný včely, ale letos mi dal jen jeden slaboučkej roj. Prý se chystá už s včelařením končit, tak jestli opravdu ano (stejně tomu nevěřím Smile, tak snad od něj získám ještě příští jaro nějaký včelstvo. Ten léčí "jen" amitrazem na podzim a má úmrtnost v rozumnejch mezích, s nosemou a dwv nejspíš vůbec problémy nemá. Ještě s ním hodím řeč .. ale je to vždycky na 2 hodiny. Smile)

Leoš: ok, nebudu .. myslel jsem si, že by to nedělalo dobrotu; otázka je, jestli po vyběhnutí prvního plodu nebude pozdě, ale asi s tím nic neudělám. Jinak je to poměrně silné včelstvo, možná by se dalo využít na odchov matek z té druhé linie .. ale tím by se zas prodloužila bezmatečnost (teď už bude matka vyběhnutá). Ale mohl bych je pak spojit s tím druhým rojem.
(08.07.2015 01:20 PM)lyn_x napsal(a): [ -> ]Leoš: ok, nebudu .. myslel jsem si, že by to nedělalo dobrotu; otázka je, jestli po vyběhnutí prvního plodu nebude pozdě, ale asi s tím nic neudělám. Jinak je to poměrně silné včelstvo, možná by se dalo využít na odchov matek z té druhé linie .. ale tím by se zas prodloužila bezmatečnost (teď už bude matka vyběhnutá). Ale mohl bych je pak spojit s tím druhým rojem.

Tak je zkus rozdělit a chovat v té osiřelé části.
LD
(08.07.2015 08:06 AM)Leoš Dvorský napsal(a): [ -> ]Drž se přeživšího místního materiálu. Ne vše se všude hodí.
V tom je zakopaná včela. Co s místním materiálem, který je léta léčen na nulu? Ten se viruluje aniž by kápnul na roztoče.
Debora: V okolí není moc z čeho vybírat. Ty koupené včely jsou spíš tak trochu ze zvyku ze stejného zdroje.. Ty místní sice amitraz, ale podezřele nízké spady a semtam zřejmě zcela bez léčení.

jinak .. na druhém stanovišti se dwv nepotvrdilo, ale byl jsem tam pozdě; začíná tam kvést záhonek svazenky cca 3 ary a po nich rozkvetou další 3 .. plus různé bodláčí atd. (4ha celkem různorodé louky), stále lípa (ale dnes bylo už chladno)

Leoš: ok, zkusím, díky za rady Smile
(09.07.2015 12:33 AM)Debora napsal(a): [ -> ]
(08.07.2015 08:06 AM)Leoš Dvorský napsal(a): [ -> ]Drž se přeživšího místního materiálu. Ne vše se všude hodí.
V tom je zakopaná včela. Co s místním materiálem, který je léta léčen na nulu? Ten se viruluje aniž by kápnul na roztoče.

Třeba proto, že každá cesta začíná prvním krokem? IdeaHeart
kéž je božské moudrosti Heart
Sakra, jsem si to smazal .. tlačítko "zpět" na rozumnou klávesnici nepatří. Smile
Tak ještě jednou Ahoj.
Kontroloval jsem dnes podložku, bylo tam asi 10 samiček za dva dny. Otázka je, jestli to je reakce na KM, nebo spad, který předtím zlikvidovali mravenci. Je tam taky hodně včelích nožiček.
Na druhém stanovišti jsem ani dneska deformované včely nepozoroval, zato v jednom včelstvu bylo v roztržené trubčině vidět dost samiček. Jsou to mladé buňky, ještě larvy. Hádám, že se jedná o první generaci po plodové mezeře (odrojení). Včelstvo obsedalo 2VN 39x24 (převážně plod) a 1NN optimal (dost nadivoko, převážně med, ~20kg). Přidal jsem 1NN pod stávající NN, ještě dokvétá lípa, ale dneska na ní moc nelítaly (ale něco stále nosí a zítra se oteplí).
Nepatří to do vlákna, ale mám teď vyřezat tu trubčinu?
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Referenční URL's