Forum Šance pro včely

Úplná verze: SymBeeotic - prirodzená obrana včelieho superorganizmu
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Včelári, ktorých povolaním a živnosťou sa stalo včelárenie, sa pri ošetrovaní včelstiev zameriavajú na poznatky vedy z oblasti pôdoznalectva a sveta mikróbov potrebných na upevňovanie zdravia včiel a včelieho plodu. Vo včelársky vyspelých krajinách EÚ sú bežne dostupné symbiotické prípravky, ktoré sú pre včelstvá náhradou za zničené prirodzené prostredie v úli pri chemickej liečbe varroázy. Prípravky pomáhajú kontrolovať rovnováhu pre včelstvo prospešných organizmov, mikroflóru a mikrofaunu v úli.
Poľnohospodárska veľkovýroba nepozná žiaden spôsob, ako môže produkovať potraviny bez poškodenia ekosystému. V našom hnutí Šanca... musíme podporovať metodiku tých komerčných včelárov, ktorí sú ochotní spustiť na svojej farme aj v malom rozsahu ekologické a biologicky rozmanité ošetrovanie včelstiev.
Musíme začať kupovať a jesť potraviny od miestnych poľnohospodárov a podporiť tak poľnohospodárstvo s udržateľnou prevádzkou hospodárenia. Keď si ľudia uvedomia, že naše včely opeľujú ekologicky pestované plodiny, tak to môže byť zmenou v ich myslení na rozsvietenie svetla v tme. Naša práca prírodných včelárov je podobný príbeh ako v prípade svetla zimného slnovratu.
Kto má záujem, ten si môže viac naštudovať tu: http://symbeeotic.apicellae.se/ http://www.evergreengrowers.com/stratiol...aspis.html
autoři švédského výzkumu přednášeli na podzim v Olomouci viz:

http://www.msvv.cz/akce/pozvanka-na-pred...ijna-2013/

tehdy bez většího zájmu ze strany široké včelařské veřejnosti, k dispozici byl i vzorek pro použití do včelstev
Je to ako s ľuďmi. Keď ochorieme , liečime sa liekmi ktoré majú aj negatívne vedľajšie účinky a po doliečení musíme papať ďalšie lieky – probiotiká. Najlepšie by bolo mať takú životosprávu ktorá posilní našu imunitu tak aby sme žiadne lieky jesť nemuseli. Viem , niekedy je to ťažké. U včiel by to až také zložité nemuselo byť. Oni dobre vedia čo je pre ne dobré a ten liek si sami nanosia do úľa. Stačí im ho len čo najviac ponechať.
Jeden príklad sily prírodného lieku priamo odo mňa. Na Štedrý deň sa mi podarilo v kuchyni zakopnúť do stolčeka. Prostredný prst mi opuchol, zmodrel až zčernel. Obával som sa že je zlomený a že bude ohrozený môj tradičný silvestrovský výstup na Veľký Rozsutec (1610m). Na 1.sviatok vianočný pred obedom som s motykou zamieril do rohu záhrady kde v lete rástol kostihoj. Vykopal som pár korienkov , postrúhal na kuchynskom strúhadle. Tí čo to poznáte viete že vznikne poriadne slizká kaša. Urobil som z nej placku , priložil na prst , natiahol naň kúsok igelitového vrecka a na to palec zo starej rukavice. Aké polo moje prekvapenie keď do večera z čierneho prstu bol už len jemne červený a aj bolesť výrazne ustúpila. S tou plackou som to ešte dvakrát zopakoval a na 2.sviatok vianočný večer som už tancoval polku s manželkou na Štefanovskej zábave. Vyzerá že ten prst asi nebol zlomený , ale aj tak si neviem predstaviť žiadny liek či masť z lekárne ktorý by dokázal v tak krátkom čase odstrániť modrinu , opuch aj bolesť. S tou bolesťou by to určite lekári rýchlo vyriešili pomocou nejakého ibuprofénu , ale všetci vieme aký je to liek. Nelieči , len tlmí bolesť...
(29.12.2013 05:24 PM)Macek napsal(a): [ -> ]Na 1.sviatok vianočný pred obedom som s motykou zamieril do rohu záhrady kde v lete rástol kostihoj. Vykopal som pár korienkov , postrúhal na kuchynskom strúhadle. Tí čo to poznáte viete že vznikne poriadne slizká kaša. Urobil som z nej placku , priložil na prst , natiahol naň kúsok igelitového vrecka a na to palec zo starej rukavice. Aké polo moje prekvapenie keď do večera z čierneho prstu bol už len jemne červený a aj bolesť výrazne ustúpila. S tou plackou som to ešte dvakrát zopakoval a na 2.sviatok vianočný večer som už tancoval polku s manželkou na Štefanovskej zábave.

Haribol Míro, díky za příspěvek, kde je jasně vidno jak přírodní léky umí opravdu léčit a že to není nic složitého se je naučit používati.

Sám s těmito věcmi pracuji již třicet let a chtěl bych tímto požádat administrátora o založení nového vlákna třeba s názvem "Co všechno pro nás příroda může udělati". Myslím že se tam za čas shromáždí mnoho užitečných rad do života v kvalitě dobra.

Mějte se všichni krásně novoročně a včeličkově, Tonda.
(29.12.2013 09:02 PM)tondabh napsal(a): [ -> ]"Co všechno pro nás příroda může udělati". Myslím že se tam za čas shromáždí mnoho užitečných rad do života v kvalitě dobra.

Dobrý nápad a zkusme se přitom zamyslet, co se stalo s naší civilizací. Zbavili jsme potraviny toho, co je na nich pro nás cenné. Např. slupku zrnna obilí jsme odsranili a tím i většinu toho potřbného pro naše tělo. No a pak to musíme, alespoň někteří, nahrazovat doplňky stravy.
To samé se děje ve včelami. Místo abychom měli každý na své zahradě a okolí jivy, vrby, a falší rostliny, které by zpestřovaly pylovou pastvu, budeme kupovat pro včely probiotika. Pro mne naprosto nepřijatelná cesta a za správné považuji to, navracet přírodě to, co jsme ji jako lidé vzali a tím dát včelám šanci si pomoci. Už když jsem začínal včelařit, byla podobná situace, museli jsem kupovat sojapyl, aby včely v březnu plodovly. Naši staří matadoři včelaři nám rozdávali řízky raných vrb, pak jsme je jako ZO kupovali a nyní je pěsatujeme a znovu kupujeme širší sortiment pro naše členy. Nehodlám jen tak zbůhdarma někomu dávat vydělat na probioticích (i kdyby mluvil třeba švédsky) jen proto, že jsem líný. Tahle civilizace žije tak, jako by po nás měla přijít potopa. No možná, že přijde, když něco neměníme. Proto bych prosil za NOVOROČNÍ zamyšlení se nad naším počínáním a ta správná předsevzetí v tomto směru a hlavně skutky. Kecalů a technokratických přístupů ke včelaření máme u nás dost, stačí se podívat kolem. Místo toho, jak chrátnit přírodu, obnovovat ji , nás někteří učí kupovat porobiotika.Klobouk dolů před prací těch lidí. Probiotikům bych dal šanci jen v případě, že je to momentálně krátkodobě nutné, dlouhodobé řešení to ale nemůže být. Myslím, že včelaření není možné odtrhovat od přírody a její ochrany, obnovy .
Doufám, že jste do Nového roku vykročili všichni spránou nohou, já do něj skočil, pro jistotu, nohama oběma. LD
Pripájam sa Leoš, myslím že našim cieľom je vycibriť techniku vedenia včelstva tak , aby sa včelstvo vedelo postarať o seba samo, a nie ho tu kŕmiť kade čím, aj keď pravda je že probiotika sú prírodného pôvodu, náš cieľ je čo najmenej zasahovať do rozvoja a vývoja včelej rodiny, ale zároveň pomôcť včelstvu ak sa ocitne v kritickej situácii, ako sú mor, klieštik alebo prír. pohromy a samozrejme vandalizmus - či už medveďa alebo človeka,veď kto hľadá cestu , ten ju nájde, len nevieme koľko času treba na to, ale zato vieme nájsť spôsob ako na to!
Aj tu je niečo o bio kontrole počtu roztočov Varroa vo včelstve.
V tomto videu z Veľkej Británie môžete od času 3:50 sledovať drobné roztoče, ktoré pochodujú po pláste. Nikto dnes faune vo včelom úli nevenuje pozornosť. Všetci vieme, že včelstvá v dutine stromov prežívajú bez liečenia. Aj vďaka užitočným roztočom, ktoré sa rodia niekde v melive na dne dutiny.

Referenční URL's