Forum Šance pro včely

Úplná verze: Japonský úl
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
/ale před i po by se stále našla mezerovitost/
Asi před rokem jsem četl na stránkách jedné ZO ČSV (bohužel už s nevzpomínám které) o německém výzkumu, kde pomocí infrakamer zjistili, že mezerovitost,
prázdné vynechané buňky v plodu, prý včelstvo tvoří záměrně, infrakamerami zjistily, že v každé té vynechané buňce byla včelka a zvýšila tělesnou teplotu cca 40 stupňů působila jako vyhřívací radiátor topení, nepamatuji si už kolik přesně to bylo ohřátých buněk kolem ní, ale bylo to v desítkách, tak to co považujeme za špatné, může být včelstvem docela vymakané efektivní topení pro zahřívaní plodu, na Šumavě v horách
(02.06.2019 01:12 PM)schützmeister napsal(a): [ -> ]Nalijme si čistého vína. Je to paragraf 3 b. Jo a paragraf 12 druhý bod.
http://www.vcelarstvi.cz/dokumenty-cms/v...v-vcel.pdf
Není tam nic o japonci. Ale paní šéfová má pravdu, že japonec tyto podmínky nesplňuje.
Což je ale příležitost pro změnu zastaralých pasáží. Pokrok nezastavíš.
Nicméně, jde to ale podle mne vyložit tak, že v případě problému úl rozeberete - ono to lze, jen včely to moc nerozdýchají a úl zrušíte či spálíte bez náhrady. A je.
Je to fakt jen kvůli moru v pásmu. Protože ani v klasickém budečáku bez kultivace měli toho moc neobjevíte.
Popravdě, byl jsem v pásmu čtyři roky, bez nálezu - ale před i po by se stále našla mezerovitost - ale co to je, kdo ví ? No a pátý rok klinika v posledním z 20 úlů, už jsem myslil, že jsem v suchu.
Kdo to nepozná, nepozná to ani v rozběrném díle.
Michale, bylo to tuším v r. 2014, kdy jsem byl za ŠPV na SVS. Tuším, že byl se mnou Jindra Šafránek nebo Radek Hubač. Probírala se tam tenkrát vyhláška a nejen tehdejší předseda ČSV V. Švamberk, ale i ostatní organizace byly pro zákaz úlů s nerozběrným dílem. Nakonec jsme to bez problémů ustáli, protože jsme vyargumentovali, že i vzorky plodu lze z takovýchto úlů odebrat. Tehdy tam i pan J. Danihlík vehementně prosazoval diagnostiku na MVP z medu, což bylo také přijato kladně. Ono jde o to, že si ti klasičtí včelaři nedokáží přiznat, že největším šiřitelem nemocí (a to všeho druhu) jsou právě oni, a proto se snaží najít viníka. No a to jsou alternativci. I proto včelařské organizace vyvíjeli tlak na Mze, aby nás nikam nezvali (to je infom přímo z MzE). Nyní alternativce nikdo neobhajuje a nobo tací, kteří o tom nic nevědí, hlavně že se honosí tituly jako Eko včelař a pod.
Ono jde hlavně o neinformovanost SVS. Nakonec organické kyseliny se také neuznávali a naši účastníci K.Crha a H. Malý to prosadili (no museli být chvílemi i dost tvrdí), protože s SVS jednali a účinnost jim prokázali na SVS kontrolovaných sledováních. Veterinářům jde většinou o věc ne jen o snahu někoho pošpinit, chtějí mít od nemocí klid. Ono je to těžké, jak může někdo radit Mze nebo SVS, když sám neví o včelách nic, jenže veterina ani Mze to nevědí nebo vědět nechtějí. ld
(04.06.2019 01:16 PM)Leoš Dvorský napsal(a): [ -> ]
(02.06.2019 01:12 PM)schützmeister napsal(a): [ -> ]Nalijme si čistého vína. Je to paragraf 3 b. Jo a paragraf 12 druhý bod.
http://www.vcelarstvi.cz/dokumenty-cms/v...v-vcel.pdf
Není tam nic o japonci. Ale paní šéfová má pravdu, že japonec tyto podmínky nesplňuje.
Což je ale příležitost pro změnu zastaralých pasáží. Pokrok nezastavíš.
Nicméně, jde to ale podle mne vyložit tak, že v případě problému úl rozeberete - ono to lze, jen včely to moc nerozdýchají a úl zrušíte či spálíte bez náhrady. A je.
Je to fakt jen kvůli moru v pásmu. Protože ani v klasickém budečáku bez kultivace měli toho moc neobjevíte.
Popravdě, byl jsem v pásmu čtyři roky, bez nálezu - ale před i po by se stále našla mezerovitost - ale co to je, kdo ví ? No a pátý rok klinika v posledním z 20 úlů, už jsem myslil, že jsem v suchu.
Kdo to nepozná, nepozná to ani v rozběrném díle.
Michale, bylo to tuším v r. 2014, kdy jsem byl za ŠPV na SVS. Tuším, že byl se mnou Jindra Šafránek nebo Radek Hubač. Probírala se tam tenkrát vyhláška a nejen tehdejší předseda ČSV V. Švamberk, ale i ostatní organizace byly pro zákaz úlů s nerozběrným dílem. Nakonec jsme to bez problémů ustáli, protože jsme vyargumentovali, že i vzorky plodu lze z takovýchto úlů odebrat. Tehdy tam i pan J. Danihlík vehementně prosazoval diagnostiku na MVP z medu, což bylo také přijato kladně. Ono jde o to, že si ti klasičtí včelaři nedokáží přiznat, že největším šiřitelem nemocí (a to všeho druhu) jsou právě oni, a proto se snaží najít viníka. No a to jsou alternativci. I proto včelařské organizace vyvíjeli tlak na Mze, aby nás nikam nezvali (to je infom přímo z MzE). Nyní alternativce nikdo neobhajuje a nobo tací, kteří o tom nic nevědí, hlavně že se honosí tituly jako Eko včelař a pod.
Ono jde hlavně o neinformovanost SVS. Nakonec organické kyseliny se také neuznávali a naši účastníci K.Crha a H. Malý to prosadili (no museli být chvílemi i dost tvrdí), protože s SVS jednali a účinnost jim prokázali na SVS kontrolovaných sledováních. Veterinářům jde většinou o věc ne jen o snahu někoho pošpinit, chtějí mít od nemocí klid. Ono je to těžké, jak může někdo radit Mze nebo SVS, když sám neví o včelách nic, jenže veterina ani Mze to nevědí nebo vědět nechtějí. ld
Byl jsem tam Leoši s tebou , na WC jsem se ptal taho z MZ a on na to " ale pane bez jedů to modrní zemědelství nejde " . Prostě jak nejsme stádo s patřičným názorem, prosazujeme změny , jsme škůdci. To vše už tu bylo a nějak se to oklikou vrací - bohužel.
Přesně tak jak píšeš, u nás bylo taky takové povídání je to už trochu déle s člověkem z vyššího postu z Výzkumného ústavu včelařský v Dole a bylo to jen o byznysu z léky a jedy, o včelách a přírodě takové pomalu nepadlo slovo! Jo abych nezapomněl byly nabízeny kyblíčky na moučkový cukr na monitoring kleštíka. A pokud jsem vyslovil svůj názor už jsem byl v hledáčku (za rebela). Pán měl moc naspěch a když odcházel ještě jsem s ním prohodil pár slov mezi čtyřma očima přimhouřil oči a souhlasil semnou, že by to šlo i jinak, ale byl by to běh na dlouhou trať tak nějak v tom smyslu, ale to bylo jen mezi námi. Ve společné diskuzi s ostatními včelaři se na nové názory a změny prostě nějak nedostalo. Sad A bylo mi hned jasné, že v našem spolku včelařů jsem nevítaný, že nezapadnu mezi stádo ovcí se sklopenou hlavou.
(02.06.2019 06:10 PM)dědvlkú napsal(a): [ -> ]/ale před i po by se stále našla mezerovitost/
Asi před rokem jsem četl na stránkách jedné ZO ČSV (bohužel už s nevzpomínám které) o německém výzkumu, kde pomocí infrakamer zjistili, že mezerovitost,
prázdné vynechané buňky v plodu, prý včelstvo tvoří záměrně, infrakamerami zjistily, že v každé té vynechané buňce byla včelka a zvýšila tělesnou teplotu cca 40 stupňů působila jako vyhřívací radiátor topení, nepamatuji si už kolik přesně to bylo ohřátých buněk kolem ní, ale bylo to v desítkách, tak to co považujeme za špatné, může být včelstvem docela vymakané efektivní topení pro zahřívaní plodu, na Šumavě v horách

Jenom bych ti řekl, že se o tom dočteš, a jsou tam i obrázky v knize Fenomenální včely. A kdo nečetl vřele doporučuji. Hezký den Big Grin
No krása. Nyní napíši něco (než odejdu ke včelám), co rozhodně není proti této knize, ale je to jiný náhled na věc. Sice by se to hodilo do jiného vlákna, ale navazuji na předchozí příspěvky. Ona mezerovitost může být způsobena špatnou matkou (tak to vnímají ti ortodoxní včelaři) nebo VSH chováním (odstraňváním plodu napadeným kleštíkem) Nebo zvýšeným hygienickým chováním, což není zcela totožné s předchozím i když korelace tam je. No a také tím "topením."........ Jenže co pak s plodem, který nemá snad jedinou buňku prázdnou, vynechanou? To vídáváme u mladých matek. Co pak?
Je tedy třeba hledat i jiné souvislosti a vysvětlovat chování (záměrně neuvádím které to jsou, není čas). To může dělat každý včelař.

Ono jde o to, umět se na věci dívat tím "přírodním" pohledem, tedy v souvislostech, komplexně (něji) a hledat rovnováhu a chápat zákon rovnováhy, umět ho využívat a nebo se o to alespoň pokoušet. Proto PROSÍM neberte písmo od koholiliv a ty různé odkazy na různé práce za EVAGELIUM.
Jsou vždy poplatné určité situaci, prostředí,genofondu,pisateli, to není špatně. Jen to je třeba to vnímat. Raději se snažme vždy najít si autentické informace těch, kteří to,co říkají také dělají (často s chybami, což je logické, kdo nice nedělá, nic nezkazí) a nejsou jen opisovači opisovačů. Je třeba chápat i obor včelaství jako součást celku.
No a včelařskému establishmentu (a těm nad ním) jde o to ovládat, diktovat podmínky.
K tomu nejsou potřební svobodní, svobodně uvažující, kreativní a tvořiví lidé, ale spíše roboti. Těmi (svobodnými rebely) ale jsou zpravidla jen lidé, kteří se vzdělávají i mimo systém (např. S. Jobs...... a řada dalších).
Proto je včelařský mainstream tak zkostnatělý a stále řeší, co už je dávno vyřešeno tím nejlepším, nejdůležitějším VĚDCEM a tím je PŘÍRODA sama. CHce to jen potlačit vlastní ego, pýchu a hledat pravdu. To nedokážeme každý a pokud ano, ne vždy. Proto je i včelařství vháněno na jakousi jednosměrnou silnici, která vede jen jedním směrem. Slušnost mi nedovolí napsat kam to směřuje, ale úhyny, kterých i přes neustále se zvyšující množství jedů, neustále rostou, opakují se, o něčem svědčí.
Dle mne, kdo ale začne vnímat problematiku jako silnici s dvousměrným provozem nebo dokonce dálnici s mnoha proudy (v obou měrech), je v podstatě tzv. za vodou, je na správné cestě (sejít z ní lze vždy). Možná, že se někomu bude zdát, že přeháním.

Před nějakým časem napsal jeden člověk takový článek o varroáze (není jediný a bude jich asi i přibývat), kde se autor obsáhle pokusil shrnout příčiny úhynů (pochopil ji jako jednsměrnou silnici). Ten článek nebyl nic jiného, než shrnutí výsledků výzkumů (po hříchu jen některých a těch, které se mu líbily a nevím, zda je vůbec pochopil. Ve světě vědy totiž nejsou otevřené informace). Přesto je to jistě úctyhodná práce. Jeden praktik si dovolil tu práci glosovat, že není využitelná pro praxi, není autentická. Okamžitě se příznivci dotyčného pisatele i autor sám (a znovu říkám, děkuji mu za tu práci) snažili obhajovat, vysvětlovat a pod. To jen dokazuje, jak jsou včelaři vedení k nekritickému přebírání informací dokonce od těch, kteří se uzavírají jen do své bubliny. Je to ve stylu bolševického . Věř nám a mlč. Výsledkem pak jsou jakási snadno ovladatelná zombie a ne včelaři. Tohle ale není cesta ŠPV. Osobně jsem s tím "glosátoremi" (promiň kolego, že nenapíši tvé jméno ) nesouhlasil. Ta práce pro praxi využitelná je a to velmi. Ukázala zásadním způsobem rozdíl mezi znalostmi a věděním. Je to jednoduchá rovnice. Vědění = pochopení (situace, problému) = praxe. Znalosti= jen přejaté, neautentické informace, získané ponejvíce na školách a třeba internetu.

Proč to píšu. Využil jsem jen předešlý příspěvek, který mne inspiroval. CHceme-li včelařit jako někdo, nemůžeme se ptát toho, kdo to dělá jinak nebo včelaření jinak chápe, má jiné výsledky. Chceme-li včelařit podobně jako žijí včelstva v přírodě, musíme hledat cestu u nich, v přírodě. To neznamená, nacpat včely znovu do klátů (i když proč ne), ale pochopit z přírodního včelstva to podstatné a umět převést do své praxe. Někdy je to bolestné, ale nese to výsledky. Nejde o to vrátit se absolutně, ale pochopit to, proč něco fungovalo a nyní ne. Je to mnohoproudá dálnice v obou směrech, proto musí být člověk neustále ve střehu. Jednosměrnou silnicí projede zpravidla i neřidič. Možná, že se můj příspěvek hodí do jiného vlákna, třeba do vláken o zdravotním stavu..... Pokud někdo chcete, máte mé svolení ho překopírovat i do jiného, vhodnějšího vlákna. ld
Referenční URL's