Forum Šance pro včely

Úplná verze: Japonský úl
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Nemá někdo vymyšlenou metodiku na chov matek v japonci?
Kromě připravených Milanových "rojochytů" ( obrázek ) a následném odběru rojových matečníků jsem na nic praktického nepřišel, ani jsem v historii tohoto vlákna nic neobjevil.
Loni jsem odřezem nástavku udělal oddělek, kde na řezu si včely vystavěly matečníky. Něco jako podřez. Pár matečníků z toho bylo. Ale to dopadlo jen proto, že se povedlo odříznout nástavek bez matky.
Ale jak tam umístit serii a hlavně jak odebrat larvičky mě sice napadá, ale asi by to bylo sadomaso. M.M
[Obrázky: 20170514_111200.jpg]
Ahoj,

(Nemá někdo vymyšlenou metodiku na chov matek v japonci?)

To bez řezu nejde a je to opravdu drastické, ty co chci, aby se vyrojili nechávám stále při medu a na 8-mi nástavcích a matečníky byly snad ve všech a vyrojilo se mi to loni pětkrát. Nechávám rozmnožení čistě na včelách - NEKECÁM JIM DO TOHO Smile Musel by jsi mít asi jiný úl, jen na rozchov matek.

Měj se hezky

Jenda
Konečně mám chvilku dát na web pár zajímavostí z jarní likvidace mých posledních 3 japonců - jeden slabý, vyloupený už z podzimu (aniž bych mu gram medu v létě vzal) a dva zbylé narušeny žlunami (díry skrz 35 mm prkno, rozvolnění chomáče, uhynutí mrazem v minus 15 st. v lednu).
Všechny úly byly stejně situovány česnem k jihu, umístěné v polostínu na kraji vysokého lesa. Všechny osazeny z rojů.
Stavba díla probíhala u každého jinak - jedno drželo perfektně teplou stavbu, další tvary nelze popsat (viz foto 1-3).
Tvar stavby na výšku byl v podstatě zachován přes všech 5 N, bylo vidět skrz (foto 4).
Málokde byl plást spojen s příčnou výztuhou, spíš ta místa využívaly jako galerie. Pevnostně je určitě důležitější uchycení ke stěnám nástavků.
Na dalších fotkách je něco z architektury....[attachment=1686][attachment=1687][attachment=1688][attachment=1689][attachment=1690][attachment=1691][attachment=1692][attachment=1693]
Nechávám v japoncích stále jeden nevystavěný nástavek dole a jeden prázdný nástavek nahoře. Jsou tedy většinou na 5 - 7 vystavěných nástavcích + 2 prázdný. Zatím se ani jedny nerojili. Nevím, zda je to nadmořskou výškou, či genetikou, že nerostou jako vám dole. Ale tady nikdo nemá žádný věže. Vždyť 2 května byly jen sedmkrát od počátku roku venku a to vždy jen takový čistící prolet, žádná práce a v září už zas většinou nelétaj. A ti co létali, zimu nepřežili.
Rozmnožuju to co přežije a vypadá zdravě. Neselektuju na nic a nevymýšlím. Nic jiného nezbývá. Při mém odpadu a chybách které stále dělám, nemám z čeho výběr provádět. Snad jednou...
Teď jsem ten jeden japonec zmáčknul jen na 5 nástavků a nepřidám a nepřidám. A to by v tom byl čert aby se nerojily. Když v japonci nejdou chovat matky, půjdou alespoň rojové matečníky. M.M.
Dobrý deň,
s japoncom začínam.
Chcem sa spýtať ako sa osadzuje rojom, prip. Kolko nastavkov treba nechat na zaciatok.
Vdaka Jaro

Dobrý deň,
Je potreba vymeniť matku v japonsk. úli.
Vďaka
Jaro
Dobrý den,
Potreboval by som poradiť ohladom prikrmovania ake stroone krmidlo mozno pouzit pre osadwnie roja do japončika, prip. kde by som ho mohol zohnať.

Vďaka
Jaro
Udělej si stejný nástavek jako na waréčko se dnem, několika otvory a můžeš použít flašku. Další alternativa je stropní krmíitko něco jako spojité nádoby. Je to jednoduché.
Vďaka,
budem skúšať.
J.
(17.05.2017 06:20 PM)Martin Smutný napsal(a): [ -> ]Konečně mám chvilku dát na web pár zajímavostí z jarní likvidace mých posledních 3 japonců.

Díky, Martine, za prozkoumání této uličky. Pro mě z toho plyne stejné poučení jako mají odborníci na auta - "japonec až nakonec".
Nevím, jak auta, ale taky začínám a zjistil jsem, že je lépe rozběrné dílo na začátek, aby člověk poznal včely, stavbu, uspořádání úlu. Taky mám mednou krávu a on pohled přes okénko, jak to tam funguje, je dobrá věc. Takže japonec ano, ale jako další možnost, pro začátečníka ještě něco k tomu.
Referenční URL's