Forum Šance pro včely

Úplná verze: Japonský úl
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Používáte jen dva vruty. Jak dlouhé?
Tondo, pověz mi - čím/jak tam děláš ty zádlaby na kříž? Já to aktuálně bastlím přímočarou pilkou a dlátkem, ale je to pracné / zdlouhavé a není to ani moc přesné (což tedy nijak zvlášť nevadí, ta pracnost je horší).

(08.04.2014 11:20 AM)Crha Karel napsal(a): [ -> ]Používáte jen dva vruty. Jak dlouhé?

Ten nástavek je velmi nízký, takže dva vruty fakt stačí. Dělám to stejně - vrut mám 6x70, materiál je v mém případě fošna cca 3,2cm.
Jan Michael včelaří s japončíky ve Francii. Smile Včera přidal 7. nástavek. Šestej nástavek, který nedávno přidal, mu včelstvo během pár dní vystavělo.

Trochu to připomíná Pata a Mata, to podsouvání po jednotlivých nástavcích s důrazem na přesnost není žádná sranda jak vidím. proto se zeptám, v čem bude vývoj včelstva jiný, když jej nasypu do prázdné dutiny vytvořené rovnou ze sedmi nástavků?
v principu nic, ale naběhají se, až budou muset na záchod. Wink
Drážku urubíš hornou frézou alebo 2-4 vrty vŕtačkou , cca 8-10mm plochým vrtákom do dreva a následne začisti dlátkom.
(08.04.2014 12:48 PM)Crha Karel napsal(a): [ -> ]Trochu to připomíná Pata a Mata, to podsouvání po jednotlivých nástavcích s důrazem na přesnost není žádná sranda jak vidím. proto se zeptám, v čem bude vývoj včelstva jiný, když jej nasypu do prázdné dutiny vytvořené rovnou ze sedmi nástavků?

Haribol Kájo, takže vruty dávám dva což na výšku 15 cenťáků stačí, mají jak psal Lucínek 6x70 mm.

Dále co se týče videa, záleží na zvedáku a ploše pod ním, kdyby pod úlem měli betonovou tvárnici na níž přesně dosedne zvedák nebo rovinu, jde to jako po másle, oni mají nerovný terén, proto ten boj. V Brně jsi viděl jednoduchost škodováckého heveru.

Pokud nevěříš v postupné přidávání nástavků, vyzkoušej si to. Dej dvě přibližně stejná včelstva, jedno z nich usaď do dvou až třech nástavků, dle síly včelstva a to druhé sklepni rovnou do sedmi nástavků, no a potom pozoruj. Pokud budou přibližně stejná v síle a vitalitě, tak to v těch sedmi nástavcích bude vždy pomalejší, neboť jak Ti napsala Šrímatí Debora mnohem více se nalítaj nahoru a dolu, spočítej výšku nástavků vynásob počtem včel a lezení za každý den a zjistíš, že naběhají o kilometry více než ty které jsou ve dvou či třech nástavcích. Ale doporučuji otestuj ať sám ochutnáš.

Pro Stáníka:

Drážky jsme tam dělali ruční frézkou, která se myslím dá sehnat do tisícovky, a to byl fofr, přiložíš dzzzzzzzznnnnnnnnn a jedeš další, samozřejmě na rozměrech vůbec nezáleží to jsme mastili od oka, stejně do toho vložíš jen klacík jako oporu pro dílo.

Mějte se všichni krásně deštíčkově, Tonda.
(08.04.2014 12:48 PM)Crha Karel napsal(a): [ -> ]Trochu to připomíná Pata a Mata, to podsouvání po jednotlivých nástavcích s důrazem na přesnost není žádná sranda jak vidím. proto se zeptám, v čem bude vývoj včelstva jiný, když jej nasypu do prázdné dutiny vytvořené rovnou ze sedmi nástavků?

a hlavně Ti ten úl asi spadne Karle. Bude moc lehkej a vratkej.
pravdu díš, ale to se dá vždycky nějak zafixovat, jen jsem se chtěl přiblížit stavu, kdy včela najde v lese vykotlaný strom...
... pokus, který navrhuje Tonda by byl průkazný jen v případě zcela rovnocenných matek, je zde dost proměnných na něž neznám odpověď... jaké faktory ovlivňují rychlost stavby? ... nemůže být fakt, že včely musí pochodovat 1metr namísto 15cm k místu určení třeba právě tím, co ve výsledku urychlí stavbu? ... nevím, jen kladu otázky a nejsem vždy úplně uspokojen odpověďmi Smile, ale tak už to v životě bývá... nestěžuji si Wink
(08.04.2014 10:18 PM)Crha Karel napsal(a): [ -> ]pravdu díš, ale to se dá vždycky nějak zafixovat, jen jsem se chtěl přiblížit stavu, kdy včela najde v lese vykotlaný strom...
... pokus, který navrhuje Tonda by byl průkazný jen v případě zcela rovnocenných matek, je zde dost proměnných na něž neznám odpověď... jaké faktory ovlivňují rychlost stavby? ... nemůže být fakt, že včely musí pochodovat 1metr namísto 15cm k místu určení třeba právě tím, co ve výsledku urychlí stavbu? ... nevím, jen kladu otázky a nejsem vždy úplně uspokojen odpověďmi Smile, ale tak už to v životě bývá... nestěžuji si Wink

To se mi líbí že si nestěžuješ, dnes potkat člověka, který umí přijímat věci tak jak jsou nastaveny osudem je terno, takže asi největší rozdíl je v čase, kdy přírodní včelstvo žije v dutině několik let bez větší obměny díla, a nevidím zrychlení ve stavbě a donášce zásob právě v překonávání větších vzdáleností od česna, ale jak jsem psal výše, chce to test a moc nespekulovati, zda je tam jaká matka vzít přibližě stejná včelstva, otestuj a dozvíš se, jinak budeme jen na úrovni teorie, já už otestováno mám a proto raději menší dutinu, kterou postupně rozšiřuji, ale prosím Tě nepotřebuješ k tomu žádné zvedáky, já to zpočátku zvedal ručně a dětičky mi tam podstrkovali nástavky, a nepřehlédnutelný je také fakt jak píše Honzík váha nebo-li lehkost sedminástavkového prázdného úlu, ale český včelař by si poradil i s nějakým ukotvením, já o něm už letos přemýšlím, ale záleží na snůšce zda bude třeba...10 nástavků ?
Referenční URL's