Forum Šance pro včely

Úplná verze: Japonský úl
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
(19.01.2014 10:39 AM)Jan Hucko napsal(a): [ -> ]Ahoj všichni, dráty používáme proto, že na jedné straně jsme udělali očko, na druhé straně je rovný. když drátem zatočíte vyndáte jej bez porušení díla, jasně krom tý díry která po něm zůstane. Jak jsou dráty venku stačí oříznout plástve kolem dokola a v podstatě celé dílo vypadne ven. Takhle se získá maximum plástečkového medu.

Kórejci predávajú plástový med z Japonského úľa s celým nadstavkom. Ten kríž je ideálny zo šípového prútika.

[Obrázky: K%25C3%25B3rejsk%25C3%25BD+med.jpg]
(20.01.2014 09:10 PM)MilanBencúr napsal(a): [ -> ]Kórejci predávajú plástový med z Japonského úľa s celým nadstavkom.
Bardzo dobrý nápad.HeartCool To mě teda fakt oslovilo.IdeaIdea Jo v jednoduchosti je síla.
Todle je fakt tutáč.BlushBlush
Moc velké díky za bezva fintu .Rolleyes
Tak, tu máte vychytávku ako pripevniť kríž bez vŕtania a drážkovania http://warre.biobees.com/japan.htm
nějak mi nedohrává, jak to ti borci dělají, resp. na čem výztuhy drží... Smile
Ja tam mám nerezovú skrutku do dreva a kríž drží v každom rohu na hlavičke skrutky. Potom je ešte riešenie, že kríž nemusí byť v strede nadstavku, ale môže byť v hornej časti boxu zasunutý do 15 mm hlbokej drážky v stene, takže po odrezaní bedničky s medom sa dá kríž pohodlne odstrániť bez veľkého porušenia medových plástov. Kríž zároveň pomáha včelárovi držať dielo pri odviečkovaní plástov nožom priamo v nadstavku pred cedením alebo lisovaním medu z plástov.
Jo nad drážkou je třeba se zamyslet...
(21.01.2014 04:36 AM)MilanBencúr napsal(a): [ -> ]kríž nemusí byť v strede nadstavku, ale môže byť v hornej časti boxu zasunutý do 15 mm hlbokej drážky v stene, takže po odrezaní bedničky s medom sa dá kríž pohodlne odstrániť bez veľkého porušenia medových plástov.

...veru , a pritom také jednoduché , stačí ten kríž zapustiť zhora do falcu(drážky) podobne ako sú zapustené trámiky alebo aj rámiky v úľoch. Keďže pri kríži sa budú latky križovať nad sebou možno by stačila v každom nástavku len jedna. Mohla by stačiť , veď sa tu spochybňovalo či vôbec latky treba.
Z pohledu jednoduchosti a nenáročnosti výroby mi pořád vychází nejlíp a nejrychleji 4 díry vrtačkou, bez toho, že bych musel moc měřit a protáhnout dva pruty ze šípku, nebo čehokoli podobného. Mezeru okolo si včely rychle zatmelí. Není třeba všechno vyrábět, nebo kupovat – v přírodě najdete co potřebujete, když trochu zaimprovizujete Wink
(21.01.2014 04:36 AM)MilanBencúr napsal(a): [ -> ]...držať dielo pri odviečkovaní plástov nožom priamo v nadstavku pred cedením alebo lisovaním medu z plástov.

A to je nutné?
Karle, keď odviečkuješ tie plásty, tak narušíš uzatvorené medové bunky a med ľahšie odtečie, hlavne pri cedení. O medobraní v japonských úľoch je tu niekoľko krátkych dokumentov. Kto má čas a záujem môže si to pozrieť. Je tam vidieť aj to odviečkovanie medových plástov priamo v nadstavku. http://beekeep.sakura.ne.jp/CCP004.html
Referenční URL's