Forum Šance pro včely

Úplná verze: Warré
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7
Jedine pri zle odvetranom vrchnáku v kombinácii s krivopostaveným dielom, ktoré mení cirkuláciu vzduch v úli. Ale to je skôr výnimočný jav.
Tiež môžem potvrdiť že som sa s plesňou vo Warré úli ešte nestretol.
Letos jsem zimoval v prvním warréčku a mohu potvrdit, vše bez plísní. Nutno dodat, že plíseň ale nemám ani v langstrothů, možná i proto, že zimuji s prodyšným strůpkem. LD
Vo warréčkach je tiež možné napodobniť neprerušené dielo z japončíkov alebo z klátov. Riešením je jeden alebo dva nižšie postavené trámiky na určitých pozíciách v nadstavku.
http://nasapravda.blogspot.sk/2014/04/re...lefon.html
Mě jde také o to, aby dílo v plodišti bylo prostavěné, protože zimování a rozvoj na celistvém díle je pro včely mnohem výhodnější. Já jsem se vydal cestou zužování louček proto na langsrothu testuji loučku 15x20. Zatím, podle minulého roku, to vypadá slibně, ale nechám tomu ještě čas.
[attachment=435]
Dnes sa im von moc nechcelo.
Uvediem jednoduchý postup vedenia včelstiev v úli Warre. Len sa treba držať včelieho kalendára a funguje to v každej lokalite.
Obrázok č. 1 - Včelstvo prezimovalo v dvoch nadstavkoch.
Obrázok č. 2 - Keď rozkvitne vŕba rakyta treba prehodiť plodiskové nadstavky medzi sebou. Ak je dielo v spodnom nadstavku nedostavané, včely sa chytia stavať dielo. Okrem nektáru potrebujú na stavbu diela teplo aj vlhko a také podmienky budú mať vo včasnej jari v hornom nadstavku.
Obrázok č. 3 - Keď rozkvitne čerešňa už sú teplejšie dni. Rozšírim úľový priestor smerom nahor o tretí nadstavok. Preložím do neho dva krycie plásty z plodiska a vytvorím tak včelám rebrík.
Obrázok č. 4 - Keď rozkvitnú jablone, repka, agát, na top nadstavok položím mriežku a na ňu prehodím najspodnejší nadstavok, z ktorého bude medník. Jarný med vytočím.
Obrázok č. 5 - Po vytočení jarného medu vrátim plásty späť do medníka a čakám na letnú znášku. Zároveň rozšírim úľový priestor smerom nadol o štvrtý nadstavok.

PS: Ja už mám dostatok vystavaných plástov. Úľový priestor rozširujem zebrovaním. Medzi štyri plásty dám štyri trámiky. Každý si musí nájsť svoju cestičku. Ako vraví Leoš: "Kto zvládne spolužitie so včielkami, ten môže radiť druhým na diaľku, a občas sa i trafí."

[attachment=436] [attachment=437] [attachment=438] [attachment=439] [attachment=440]
Kto chce mať včelstvá zdravé a úspešné, musí sa o ne starať celý rok. Samotná manipulácia s nadstavkami nestačí. Včely potrebujú aj kvalitnú stravu. Vo včasnej jari doplním včelám niektoré zložky v ich potrave. Je dokázané, že železo má významný podiel na znižovaní počtu roztočov Varroa vo včelstve a zároveň podporuje vitalitu včiel.
Obrázok č.1 - Keď nájdem prvé výhonky žihľavy, natrhám ich a uvarím žihľavový čaj.
Obrázok č.2 - Zo žihľavového čaju, šťavy z plodov bazy čiernej, medu alebo cukru si pripravím sirup v pomere 1:1 sladidlo a voda. Sladidlom je med alebo cukor a súčasťou vody je šálka žihľavového čaju a polievková lyžica šťavy z bazy čiernej na včelstvo.
Obrázok č.3 - Množstvo sirupu si pripravím podľa počtu včelstiev. Na jedno včelstvo treba rátať s jedným decilitrom sirupu. Je možné do sirupu pridať aj šťavu z citróna v množstve pol citróna na včelstvo.
Obrázok č.4 - Pripravený sirup nalejem rovno na horné latky v plodisku v množstve jeden deciliter na včelstvo. Sirup nepretečie na dno úľa. Treba ho naliať tak, aby stekal dolu plástami. Tam ho včely pooblizujú a pri kŕmení plodu hneď spotrebujú. Sirup podávam včelám za teplého počasia tri, štyrikrát po jarnom prelete. Šťavu z plodov bazy čiernej vylisujem v jeseni a skladujem v mrazničke do jari.
Obrázok č.5 - Prísun vody do úľa v chladných dňoch včasnej jari je pre včelára dôležitá úloha. Po jarnom prelete rozpustím v štvorlitrovej fľaši kilo medu alebo cukru, pridám na koniec noža soli a tento roztok z plnej fľaše cez presakovacie viečko s malým počtom dierok podávam včelám. Včely podľa potreby vodu odoberajú. Fľaša s vodou vydrží aj dva týždne. To stačí na preklenutie jarných dní s nepriaznivým počasím.
Každému sa vyplatí odložiť si po medobraní aj jeden kilogram medu na včelstvo. Vo včesnej jari takáto "maličkosť" robí zázraky.

[attachment=441] [attachment=442] [attachment=443] [attachment=444] [attachment=445]
(05.04.2014 10:06 PM)MilanBencúr napsal(a): [ -> ]Obrázok č. 2 - Keď rozkvitne vŕba rakyta treba prehodiť plodiskové nadstavky medzi sebou. Ak je dielo v spodnom nadstavku nedostavané, včely sa chytia stavať dielo. Okrem nektáru potrebujú na stavbu diela teplo aj vlhko a také podmienky budú mať vo včasnej jari v hornom nadstavku.

U mňa sa to tento rok zaobišlo aj bez tohto kroku. Mal som viac dôvodov.
1, Nebolo času ,
2, Nechcel som do nich zbytočne moc zasahovať .
3,Asi ten najdôležitejší - pohľadom cez okienka som usúdil že tento rok takéto podnietenie ani moc nepotrebovali. Tento rok je však výnimočný. Dúfam že bude aj v tom že nás obídu typické májové mrazy.
Kto sa prírodným včelárstvom nezaoberá, má len hmlisté predstavy o tom ako včely zbierajú med a koľko sa treba o ne starať. Potrebné je premyslieť si odobratie časti plástov naplnených medom. Priateľ Paprna okomntoval jeden môj príspevok na blogu slovami: Ted to nebrat prosim osobne, ale porekadlo "Cim hlupejsi sedlak, tym vetsi erteple" nejspis plati :]].
Mám veľmi dobrého mladého kamaráta z Piešťan. Tiež bol u mňa zbierať informácie o waréčku. Aj napriek tomu, že nevedel o včelách absolútne nič, stal sa z neho úspešný prírodný včelár. A to za veľmi krátku dobu. Vďaka výborným znáškovým podmienkam v jeho lokalite. Včely si v takom prípade poradia bez akejkoľvek manipulácie s nadstavkami, bez mesačných kalendárov a bez mágie s popolnicami z krematória klieštikov.
Úľ s rozoberateľným dielom umožnil včelárovi poznať život včelstva. To znamená, že úľ s mobilnými rámikmi má na včelnici plniť funkciu observatória a produkčné včelstvá majú žiť svoj život prirodzeným spôsobom v úľových zostavách Brenner, Warré, malý Boczonádi, Němeček, KTBH, TTBH atď. Táto stránka je o vzťahu k svetu. Včely sú začiatok. Zdravie a kvalita života včelára a planéty bude výsledok.
http://nasapravda.blogspot.sk/2011/06/mr...mment-form

Jean-François Seguin, Qébec, 2012
[attachment=460]
Stran: 1 2 3 4 5 6 7
Referenční URL's