Forum Šance pro včely

Úplná verze: Zájemci o včelaření v úlu warré
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4
Máte zájem o včelaření ve warréčkách? V Čechách zatím neexistuje výrobce, který by se těmito úly zabýval. Oslovil jsem Tomáše Jašu, který je vyrobí podle dodaných plánů (včetně například zasíťovaného dna), ale musí jich být aspoň 10 ks. Současný stav objednávek je 4 ks. Pokud chcete včelaření v tomhle úlu zkusit nebo si doplnit stavy warré úlů, ozvěte se na ondra@winepunk.cz nebo sem. Předběžná cena je 2500 Kč za úl.

PS: Mám dva kousky první rok a jsem z toho nadšený.
Já bych s dovolením vznesl jednu poznámku nebo spíš hlavně přímluvu na ty co warre vyzkoušely, že pro zvýšení zájmu by bylo dobré sestavit nějaký stručný návod jak ve Warre včelařit, protože jsou včelaři co nejsou tak odvážní, aby sami začaly od píky a nějaké to navedení uvítají. Něco má samozřejmě na stránkách Milan Bencůr, ale chtělo by to i z jiných oblastí s jinou snůškou, kde se včely na půdorysu warre budou chovat zase jinak.
Já osobně, jak jsem už napsal warre max. ze zvědavosti, protože aktuální objem úlu mám na cca 190 litrech a včely už jsou na večer z podmetu ven. Na jeden úl warre by to dělalo 10 nástavků a to už je výška na kotvení lanem k zemi.
On kdyby nebyl Vašek Smolík se svoji Svatojánskou metodou a stručným popisem, tak také by nebyly včelaři co do LG dají jen loučky.
Nejsem tak zkušený, abych rozdával moudra. Warré si mě ale získalo několika věcmi:

1. Je to nativně horněloučkový úl, nikdy se v něm vlastně nepoužívaly rámky. Včelí klimatizace v těm teda funguje tak, jak to včely zamýšlejí - nevzniká fuka mezi rámkem a nástavkem (tohle platí obecně o včelaření bez rámků).
2. Svými rozměry se dost blíží dutině stromu, z čehož vyplývá, že včely staví na výšku místo na šířku.To umožňuje lepší zimování - chomáč se nehýbe po rámku zprava doleva (jako na dlouhém Langu), ale od česna nahoru. Míň tak hrozí ztráta kontaktu se zásobami na konci zimy.
3. Jak včelstvo na jaře roste, přirozeně se vytlačuje směrem dolů, med zůstává nahoře. Je snadné odebrat celý nástavek medu.
4. Rozměr 30x30 znamená, že chomáč líp vyplňuje prostor, takže dochází k menším tepelným ztrátám.
5. Dekabox s pilinami nebo řezankou zajišťuje lepší pohlcování vlhkosti - zase lepší zimování.
6. Odvětraná mezera ve střeše brání přehřívání úlu.
7. Ta radost, když vidíte, jak se úl rychle plní stavbou!

Jinak si myslím, že velká včelstva nesouvisí s úlem, ale se stylem práce. To, v čem je Svatojánská metodika zajímavá, je právě produkce mnoha oddělků a snaha o včelstvo spíš menší. S tím souvisí i vyřezávání plodu atd. Myslím, že 4-6 warré nástavků by mělo krásně stačit.
(13.07.2013 11:47 AM)Aleš Molčík napsal(a): [ -> ]On kdyby nebyl Vašek Smolík se svoji Svatojánskou metodou a stručným popisem, tak také by nebyly včelaři co do LG dají jen loučky.

Ale boli, len s inou metodikou Smile
Samozřejmě jen loučky jde dát i do Jumba, ale kdo se s tím má tahatSmile. Proto Jumbo sundávám jednou za rok.
Nějaké vyznání je jedna věc a metoda chovu druhá, já co včelařím tak neustále hledám nějakou jednoduchou a hlavně nástavkovou metodu co by vyhovovala včelám i včelaři. Jedna metoda, na kterou jsem dostal tip od Radka Hubače je metoda pana Volejníka a ta by snad šla použít i na Warre. Pan Volejník ji používá u NN míry 39x něco co si teď nepamatuji a základem je 5 nástavků, ale ve stručnosti když ji převedu jak by mohla fungovat u Warre, kde bude základem například tři nástavky pro plodiště.

Po vyzimování na začátku mírné snůšky se horní dva nástavky nadzvednou a odstraní se spodní nástavek nad dnem se starým dílem, kde ještě nezačaly včely plodovat. Horní dva nástavky se vrátí na dno a nahoru se postaví prázdný nástavek nejlépe s nedostavěným dílem a trochou zásob. A jak začnou včely stavět a dílo zaplňovat medem přidá se další nástavek nahoru s loučkami a tak se pokračuje dál dokud je snůška a včely staví, rozšiřuje se nahoru. A po skončení snůšky je jasné kolik včely postavily a nanosily jarního medu a podle toho se včelař rozhodne kolik si vezme a kolik nechá včelám. Nedostavěné a nebo z části zanesené dílo z nejhornějšího nástavku se uschová na jaro na první rozšiřování.
Pokud přijde další pozdní snůška tak se zase postupuje s rozšiřováním nahoru s tím, že předpokládá se, že z těch třech základních nástavků od dna je horní zanesen jarním medem a je určen jako zásoby na zimu a nástavek na pozdní med se proto vsune mezi druhý a třetí, aby zásobní nástavek nepůsobil jako překážka pro stavbu a ukládání pozdního medu, kdyby se rozšířilo pouze přidáním čtvrtého nástavku nahoru.
Napsal jsem to tak jak bych to ve Ware vyzkoušel já po vzoru pana Volejníka a vyhnul se překládáním jednotlivých louček s dílem přímo ve včelstvu a včelařil nástavkově. Ty tři nástavky jako základ to je jen příklad pro lepší pochopení metody. V reálu bych musel použít víc nástavků, protože to je závislé podle zkušeností se stanovištěm jak naroste neoslabované včelstvo odběrem díla na oddělky tzn. zkušenost kolik potřebuje nástavků na plodiště a kolik na medník, aby se nerojily a podle toho si určím kolik nástavků jako základ. Protože oddělky se tvoří rozebráním jiného včelstva na oddělky.
Stav objednávek je momentálně na 7 ks.
Stav objednávek je momentálně 9 ks. Takže pokud se ještě najde někdo, kdo bude chtít jeden kousek, můžeme zadat do výroby. Uvítám pak vaše názory zda:
- nechat původní dno nebo udělat zasíťované s podložkou
- střechu pozinkovat nebo nechat dřevěnou
- otevírání podmetu vzadu nebo ne
Stav objednávek je 10 ks. Díky. Zájemci dostali email s návrhy.
Pokud se někdo chcete na poslední chvíli přidat k hromadné objednávce, máte poslední šanci.
Po dodání úlů navrhuju vlákno smazat.
(28.07.2013 12:36 PM)winepunk napsal(a): [ -> ]Stav objednávek je momentálně 9 ks. Takže pokud se ještě najde někdo, kdo bude chtít jeden kousek, můžeme zadat do výroby. Uvítám pak vaše názory zda:
- nechat původní dno nebo udělat zasíťované s podložkou
- střechu pozinkovat nebo nechat dřevěnou
- otevírání podmetu vzadu nebo ne

pro lepsí pocit doporucuji zasítovanou podlozku
strechu bud drevenou, nobo potazenou napr. medeným plechem, zádný magnetický materiál (magnetismus vcel).
podmet otevírat ze zadu

jen doporucení, kdo nechce, nemusí
Stran: 1 2 3 4
Referenční URL's