Forum Šance pro včely

Úplná verze: Důležitost pylu v životě včel
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2
To, že pyl je důležitou složkou potravy včel, o tom asi není pochyb, nicméně se o významu pylu píše v porovnání s medem podstatně málo. Rád bych otevřel debatu o :
1. množství pylu pro včelstvo potřebné na sezónu.
2. názory na odběr pylu pylochytem
3.vliv vlhkosti na kvalitu pylu v úle
přidejte i další body k diskusi
díky
Kolik pylu včelstvo potřebuje, to nevím. Pylochyt samozřejme nepoužívám, jedině si nazbýrám, co spadne na kontrolní plenku.

Včelí pyl je chléb života

V období plodování je nezbytný pro odchov larev. Mladušky potřebují pyl pro výrobu mateří kašičky.

Pyl je téměř perfektní výživa, nejen pro včely, ale i pro všechny savce. Obsahuje všechny dúležité látky pro vyváženou výživu, mnoho aminokyselin, které jsou stavebními kameny bílkovin. Aminokyseliny jsou potravinou mozku. Navíc pyl obsahuje všechny potřebné vitamíny, rostlinné tuky, minerální látky, redukující cukry, enzymy, antibiotika a hormony. Pyl má regenerační účinek na střevní flóru, je dobře úciný při léčbě tuberkulózy, sklerózy, cirhózy jater, adenomu prostaty a vypadávání vlasů. Pyl zvyšuje pocet červených krvinek a snížuje hladinu cholesterolu.

________________________________________________


Kdo by se živil výhradně pylem, nikdy by netrpěl na nedostatky ve výžive. Jediné co v pylu nenajdeme jsou proteiny. Nedostatek proteinu se dá nahradit například stravou kobylek. Rabbi Šimon Bar Jochai a pozdeji Jan Křtitel se živily výhradne pouze pylným chlebema od divokých včel a kobylkama . (Matouš 03:04).

Už okolo 12. století před letopočtem Páně se živily Israelité výhradně pylným chlebem: To jest ten chléb, kterýž vám dal Hospodin ku pokrmu. ...a lid Izraelský nazval tento chléb man; kterýž byl jako símě koliandrové, a bílý, a chut jeho jako koláče s medem. A když horké bylo slunce, tedy se ta manna rozpouštěla. Jedli pak synové Izraelští mannu za čtyřidceti let, dokudž nepřišli k končinám země Kananejské. (Exodus 16:14).

Milan Urík

Deboro zásadně nesouhlasím s tvrzením, že " jedniné co v pylu nenajdeme jsou proteiny"...nevím odkud si čerpala, ale právě pyl je zdrojem proteinů neboli bílkovin pro včely. Různé druhy pylu obsahují od 7% (u jehličnanů) až do 40% obsahu proteinů. Mimochodem je to jeden z důvodů, proč se nedoporučuje konzumace pylu u pacientů s nádorovým onemocněním - právě proto, že pyl je extra zdroj proteinů, které by pak sloužili k výživě nádoru.
Milane, más pravdu, aminokyseliny jsou proteine. Ksakra, uz mi synapsen neslouzí! Tak že hnaly Šimon a Jan ty kobylky zbytecne pres Jordán.
přiznám se, že tomu Šimonovi a Janovi nerozumímBig Grin
Ak bude potrebné na jar niektoré včelstvá prikŕmiť cukro medovým cestom , chcem do neho pridať trochu peľu. Včelám som žiaden neodoberal a nechcem použiť kupovaný. Dal som sa na zložitejšiu cestu získania peľu z liesky. Vopred hovorím že z hľadiska časovej náročnosti a prácnosti je to nevýhodné a ak by sa mal vypočítať ekonomický dopad tejto činnosti na medný výnos , bolo by to určite stratové. Ja som to oberanie kvetov liesky zvolil ako nedeľnú náučno-pracovnú vychádzku s deťmi a v tomto ponímaní ide ekonomika bokom. Jahňady suším na sitách v stojane ktorý používam na sušenie liečivých rastlín. (Urobil som ho pred pár rokmi a doposiaľ dobre slúži. Nezaberá moc miesta a možno bude inšpiráciou pre domácich kutilov.) Po štyroch dňoch sú niektoré jahňady čiastočne otvorené , tak som skúsil zosypať peľ. Výsledok je na fotkách. Nie je to žiadna sláva , ale poteší. Mám pocit že jahňady začínajú moc vysychať a neviem či sa úplne otvoria aby sa vysypalo čo najväčšie množstvo peľu. Skúsil som ich pokropiť rozprašovačom čistou vodou , možno ich to nabudí rozvijú sa viac a vysype sa zvyšok peľu. Okrem nazbieraných jahniad som si v nedeľu narezal aj šípových prútov na výstuhy voľnej stavby. Večer sme ich s deťmi sediac v obývačke pri krbe zbavovali kôry.
Mimochodom, neviete mi poradiť ako mám ten peľ uskladniť aby sa neznehodnotil? Stačí ponechať v uzavretej nádobe alebo ho vysušiť , zmraziť prípadne už teraz urobiť to CMC?
mám usušený pyl v uzavčené nádobě. Můžeš přidat i trochu rýže. Zmražení ho určitě nepoškodí
(30.06.2013 03:19 PM)renttip napsal(a): [ -> ]přiznám se, že tomu Šimonovi a Janovi nerozumímBig Grin

Podle starých spisů se Šimon Bar Jochai a Jan Křtitel živili výhradně pylem a insekty. Výživa založená na konzumu pylu a včelích produktů upevnuje všechny fyziologické procesy v těle a je pro zdravou výživu člověka zcela vystačující. Z fyziologického hlediska mohli kluci nechat kobylky klidně skotačit v trávě. Big Grin

Rostliny jsou nejlepší příklad pro snadné vysvětlení principu výživy, která není nic jiného než schopnost transformovat a akumulovat světelné vlnění (fotony). Z výživného hlediska je kvalita potravy dána množstvím fotonů, nebo-li do jaké míry je potravina schopna ukládat energii (světelné vlnění). Musíme si uvědomit, že rostliny se živí (převážně) světelným vlněním slunce a vesmíru. Fotosyntéza transferuje světelné vlnění na biologicky ztuženou energii glukózu, sloučeninu oxidu uhličitého s vodou za účinku slunečního zářením. Glukóza není nic jiného, než konzervované světelné vlnění, která se dle potřeby organismu znovu rozkládá na oxid uhličitý, vodu a fotony. Foton je kvant (elementární buzení) elektromagnetického pole vzrušených atomů přecházejících do energeticky výhodnějšího stavu a elementární energie života.

Včely, čmeláci a motýli jsou jediný živočiši, kteří pro svou výživu nezabíjejí a nepoškozují. Živí se výhradně nektarem a pylem. Nektar a pyl je vysoce potencované světelné vlnění, sloučenina cukrů, vody, minerálů a fotonů.
(31.01.2014 02:41 PM)Debora napsal(a): [ -> ]... a motýli jsou jediný živočiši, kteří pro svou výživu nezabíjejí a nepoškozují.

Mně kdysi docela dost poškodili sibiřské zelí.
asi máš na mysli housenky Pieris brassicae. Metamorfóza spotřebuje strašné množství energie. Wink
Stran: 1 2
Referenční URL's