Forum Šance pro včely

Úplná verze: Co se děje v úlech teď
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Debora,
není na loupež už trochu pozdě ? Lítali by zlodějky při 14 stupních i půl kilometru za loupeží (nejbližší cizí úly)?
Macek,
sbírají zbytky mrtvolek a slabé či nemocné ? Nevyberou mě doufám celý oddělek.
Jsou asi velké a silné podle cvrkotu na výletovém otvoru v zemi, ale u česen jsou jen takové vláčné, vyčkávají.
Oni vůbec nemusí být cizí. Ale touhle dobou mají včelstva zpravidla naloupeno. A ty vosičky taky konají jen pohotovostní služby.
nejjednodušší a možná pro včelstvo nejméně vyrušující metoda pro ověření velikosti plodu je kontrola na plence. Za tím účelem je prospěšné pár dní před kontrolu plenku vyčistit. Najdeme-li při kontrole vajíčka, nebo světlá mláďata roztočů, tak je to jasné. Jinak do rohlíčku srolovaný vosk vzniká při odstříhávání vrstvy vosku po zavíčkování larvy. Tmavé drobky podobající se načechrané prachové peřině jsou odkousaná víčka plodu. Barva víček medových plástů by měla být jasná.

Ostrý zrak a bystrý mozek. Co můžeme vyčíst z úlové podložky
Tak u nás už leží sníh, ne moc, ale zima konečně ukončila aktivity na česně. Teplý podzim má za následek vcelku slabé včelstva, bez spadu mrtvolek, nemocné jsou už vylítané. To není špatné znamení, jestli ovšem nepřijdou tuhé mrazy. Spad měli minimální, aj roztočů. Hukot velmi jemný.
Co se ale letos událo v okolí, mě radostí nenaplňuje. Dá se říct, že všechny staleté smrky na okrajích a remízcích, jsou suché. Všechny ty krásné, medové smrky, budou v tahu. Postupně je kácí, teď byl u cesty poražený nádherný, zdravý, ale uschlý, smrk, dobře přes metr v průměru, zavětvený skoro k zemi, pravý ráj medovnic. Smůla. Jedle to naštěstí vcelku dobře přežili, aspoň se tak tváří.
Včelaři v okolí po loňských úhynech nakoupili všelijaké žluťáky, nebodavé, co plodují ještě teď. Tak to aspoň říkali na schůzi. Další kalamita na obzoru...

(18.11.2015 08:18 PM)Debora napsal(a): [ -> ]Barva víček medových plástů by měla být jasná.
Deboro, záleží, jak máš starý plásty. Z krajních černých je měl černá jak uhel i z medu.
Pro mě je tohle signalizace, že je třeba plásty vyměnit.
Z krajových plástů se v teplých dnech sypala měl - ale ani tak ne od loupeže, jako od posledního stěhování zásob do středu. Toho se netřeba lekat. Závěje u stěny v tuhle dobu jsou dobré znamení - včelky jsou porád silné.
V Praze dnes po deštivých dnech svítí slunce a včely krásně létají.
Doufám že i u ostatních je to stejné.
Ani ťuk.
Zimní chumáč a jen si tak mumlají pod fousy.
Na pár mám ještě dva dadantové nástavky, tak jsem včera nakouk, jestli by šel spodní vyndat a nešel. Furt jsou překrmený. Ani jich moc nepadá.
bylo by krásnější, kdyby tolik nelítali. Jsou tu tací, co musí krmit.
Mám v japonci na dně plastovou bílou podložku. Po deštích byla mokrá, asi tam zateklo a nalepilo se na ni asi 50 včel, všechny nožkama nahoru, křídly přilepené. Jen jedna mezi nimi přilepená břichem - bez křídel ( virus DWV ) Podložku jsem vyhodil, příště se nepřilepí. Je to správné řešení? Smile
M.M:
Já mám úly nakloněné mírně dopředu k česnu, aby voda co se z různých důvodů objevuje na dně mohla vytéct ven.

(03.12.2015 11:16 PM)Debora napsal(a): [ -> ]bylo by krásnější, kdyby tolik nelítali. Jsou tu tací, co musí krmit.

Takový úl kde si včely nejsou schopny uložit dostatek zásob bych buď předělal nebo zrušil. Dokrmování v zimě včelkám na pohodě moc nepřidá.
medu si uložily dostatek, jen netušily, že lidé též zimují na medu.
Referenční URL's