Forum Šance pro včely

Úplná verze: Co se děje v úlech teď
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
S velkým zájmem čtu jako začátečník příspěvky Leoše Dvorského i Jiřího Marxe (i na včelařském foru) - chtěl jsem se zeptat, jestli se jim podařilo selekcí a dobrým vedením včelstev dospět do stavu, kdy se o kleštíka alespoň u některých včelstev nemusí starat - myslím tím i zootechnická opatření.
Jiří Marx popisuje vedení a rozšiřování loňského oddělku - předpokládám, že proti varroáze nemusí zasahovat ani v zimě a pravděpodobně ani příští jaro..
Nevím, jestli bych měl chuť ( bejt jedním z nich ) na takovéto otázky po deseti letech psaní na toto forum odpovídat. Je hezké, že čteš jejich příspěvky s velkým zájmem, ale nic si z toho nedělej. Já taky něco čtu dvakrát, třikrát, osmkrát... než mi to dojde. M.M.
Asi jsem to blbě zformuloval. Zajímalo mě, jestli je nutné každoročně, nebo alespoň jednou za několik let, naředit množství kleštíka například vytvořením oddělku v červnu, vyřezáním plodu atp. Anebo jsou včelstva, která trvale - řadu let - přežijí bez jakýchkoliv léčebných opatření, pokud je včelař netrápí.
No pokud vím Leoš takové vcely má. Ale to musí napsat sám. Já jsem si stanovil postupné cíle. První meta. Nebudu mít včelstva , která potřebuji více ošetření za rok než jedno. To mám splněno. Nejdéle neléčené včelstva mám tři roky. Oddelky prvním rokem nelecim ničím a teprve druhou sezónu se ukazuje jak na tom jsou a co umí. Proto se oddelek takhle rozšiřuje a nechává se žít přirozeným způsobem života. Velmi často se druhým rokem projeví u včelstva třeba grooming, plodové pauzy a plodovy cyklus. Samozřejmě i odolnost či neodolnost na virozy. No a z těch odolných se potom vybírá ta která nevyžadují ošetření . Je to běh na dlouhou trať. A mým cílem je samozřejmě mít včelstva bez léčení a bez jiných zásahu . Nejhorší je to prvních par sezon až se ta genetika vytřídí vše je najednou snazší a s menšími starostmi a uhyny .
(20.08.2020 08:29 AM)Jiří Marx napsal(a): [ -> ]...Nejhorší je to prvních par sezon až se ta genetika vytřídí vše je najednou snazší a s menšími starostmi a uhyny .
Potvrzuji. A nejen genetika včel. Když neléčíte, roztoč přestane být časem tak agresivní, imunitní systém včelstva asi taky začne po "seznámení se" s viry fungovat jinak a lépe i u skoro běžného místního materiálu. Třeba DWV jsem letos viděl oproti předchozím létům zřídka. Ani roztoči se nesypou jako dřív. A včelařím pořád stejně. Nic jsem dramaticky nezměnil. Prostě se to zklidní.
Díky moc, tak nějak jsem si to představoval. Zjara se do toho pustím..
(20.08.2020 09:48 AM)Tomáš Palata napsal(a): [ -> ]
(20.08.2020 08:29 AM)Jiří Marx napsal(a): [ -> ]...Nejhorší je to prvních par sezon až se ta genetika vytřídí vše je najednou snazší a s menšími starostmi a uhyny .
Potvrzuji. A nejen genetika včel. Když neléčíte, roztoč přestane být časem tak agresivní, imunitní systém včelstva asi taky začne po "seznámení se" s viry fungovat jinak a lépe i u skoro běžného místního materiálu. Třeba DWV jsem letos viděl oproti předchozím létům zřídka. Ani roztoči se nesypou jako dřív. A včelařím pořád stejně. Nic jsem dramaticky nezměnil. Prostě se to zklidní.
Je to jako v té písničce o lásce : Neváhejte začít znova nenechte se odradit !
A o tom to je.
Už asi 14 dní mají včely u nás zpestření stravy na zimu. Melicitózu. Neklamná známka na podložce:
[attachment=1972]
(17.08.2020 08:08 PM)Leoš Dvorský napsal(a): [ -> ]Loni jsem byl začátkem listopadu u jednoho včelaře pro nějaké stromky ve SČ. Už mrzlo. Jen tak na 15 minut jsem se kouknul na česna a před úly u 2 včelstev z 5ti, které jsem omrknul, mi bylo víceméně jasno.

Leoši, co jsi konkrétně za těch 15 minut viděl, prosím? Tvoje pozorování jsou cenná, zajímá mě to. Na česnu jsem několikrát denně a snažím se nakoukat, co je v pořádku a co ne. Výhoda, ale možná i nevýhoda, že mám úly u baráku Smile
No u každého včelstva něco jiného (to druhé také odešlo, což jsem se dozvěděl až před pár dny od Jirky Marxe). Viděl jsem tam to, co se tam odehrává nyní a odehrávalo před několika hodinami, dny, týdny, měsíci. Samozřejmě i v okolí česna. To vše s velikou pravděpodbností, které byla úměrná informacím, které jsem za tu chvilku mohl zjistit. Život včelstva na česně začíná a také končí. ld
Referenční URL's