Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zkušenosti s volnou stavbou
03.01.2013, 02:28 PM
Příspěvek: #31
RE: Zkušenosti s volnou stavbou
Warre 2 ks vlastní výroby mám nachystanéSmile. Vyzkouším a uvidím.
Odpovědět s citací příspěvku
03.01.2013, 02:38 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 03.01.2013 02:53 PM od Debora.)
Příspěvek: #32
RE: Zkušenosti s volnou stavbou
(03.01.2013 02:28 PM)admin napsal(a):  Warre 2 ks vlastní výroby mám nachystanéSmile. Vyzkouším a uvidím.

Heart

na prístí rok mám pro roje pripravené medunkou vonavé Warre. Doufám, ze bezdomovkyne potesí.

Pro znalce nemciny:

Bernhard Heuvel
http://imkereipixis.de/Ressourcen/assets...r_alle.pdf

Emil Warre
http://www.oekobeute.de/de/warre/bienenh...rre%29.pdf
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.01.2013, 01:26 PM
Příspěvek: #33
RE: Zkušenosti s volnou stavbou
Mám takový dotaz. Při warre trámkách neprostavějí trámky, které jsou nad sebou v nástavcích dohromady? Nebo si sami vytvoří tzv. včelí mezeru? A ještě jeden dotaz. Začínal jsem jsem předloni mám pouhých 6 souší v zásobě k použití. Pak mám jenom tzv. patentní rámky s plastovými boky. (Míra Lang 2/3 bez drátku, pokud jsem použil mezistěnu tak jsem ji jenom přilepil voskem v horní drážce) Jak vystrojit nový přidávaný nástavek. Mám tři včelstva a uvažuji o metodice p. Čermáka i když ještě nejsem rozhodnutý jestli dám nástavek jako druhý ode dna nebo třetí ode dna. Pokud mi poradíte jinou přirozenou variantu, která funguje budu vděčný. Nadmořská výška cca 500m.n.m
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.01.2013, 06:35 PM
Příspěvek: #34
RE: Zkušenosti s volnou stavbou
U Warre jde o to,aby prostavěly, tam se cení potom celistvost plástové plochy s prostupy které si udělají včely podle potřeby. Když jsem začínal, neměl souše a potřeboval rošířit z jednoho VN, tak jsem odebral neobsednuté krajní rámky zpravidla se zásobami, nesmí se trhat plodová plocha(koule), a dal jsem tyto zásobní rámky do druhého nástavku nad plod. Kraje jsem doplnil rámky s mezistěnami. Ale jde také o sílu včelstva a počasí.
Hlasování: Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.01.2013, 07:20 PM
Příspěvek: #35
RE: Zkušenosti s volnou stavbou
Zdravím přátele včelaře.Mám zazimované včelstva na 3nadstavcích r.m.39x24.CHtěl bych radu od skušených včelařů jak na jaře nejlépe vést včelstva při volné stavbě a jak rotovat s nádstavky.Díky za rady.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.01.2013, 08:16 PM
Příspěvek: #36
RE: Zkušenosti s volnou stavbou
[quote='Debora' pid='401' dateline='1357212121']
Nástavkový mastnáci rozsirují nahoru. V prírode vsak staví vcelstvo vzdy dolú, to je jejich prirozený smer. Oni sice rozsirují nahoru lépe, ale jen proto, ze vcelkám nad hlavou vnucujeme neprirozený prostor.

Deboro, tohle máš odpozorované, nebo vyčtené z prehistorických příruček ? Podle mě je to tak, že ve starých, malých úllech stavěli včely samostatně dílo vždy jen dolů. Oni ale neměli jinou možnost. A tak se to vžilo.
Nevím, ale myslím, že to není důvod k závěru, že tak je tomu i v přírodě. Tam je vše myslím, úplně jinak. Jde o to pochopit, že přes zimu se včely stáhnou na třetinu plástové plochy a to různě - do kouta, do rohu, nahoru, dolů. A tam kde nejsou, hlodá zub času. Bez česnové mřížky, a to mám zkušenost i u úlů, hlodají myši, kuny, ptáci a co nedorazí ti, sežere zavíječ. A - a to zkušenost mám, pak včely vyplňují dutinu opět odshora.
A pak - mluvíme o rozšíření nahoru či dolů, ještě tu ale je stavba do boku a do šířky.
Dokonce v německu teď je směr/tuším stabilbau úl/ který jako nejpřirozenější obhajuje stavbu do šířky - a mám stejné poznatky, do šířky jde to nejrychleji, vadí jen malé úly. A dle mých poznatků druhý největší rozvoj je do boku / přidávání nových plástů / - tuto schopnost lze využít komínovým rozšiřováním. Teprve na třetím místě v přirozeném růstu je stavba nahoru a na posledním dolů. Pokud máš odpozorováno něco jiného / ale nemyslím v úle - tam je to dané rozměry /, rád si to poslechnu.
Vše je ale také o tom, a myslím, že tady se dost různé zájmy rozchází, zda máme včely na potěchu a med a nebo je chováme pro biologickou diverzitu krajiny. Pokud
med je alespoň částí naší snahy pak se o tom má smysl bavit. Pokud máme včely jen jako permakulturu - pak bych to ale přehodnotil celé. Na co úly, na co rámečky,
na co horní a dolní rozšiřování. Skalní ekolog chová včely v dutém kmenu a je nad těmito debatami povznesen.
Člověk si musí vyjasnit v sobě kam patří. Pak může přírodě nejen rozumět, ale čerpat i užitek - a ten aspoň v celkovém pojetí - bude jiný : u medožrouta med u
zeleného aktivisty dobrý pocit.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.01.2013, 09:05 PM
Příspěvek: #37
RE: Zkušenosti s volnou stavbou
Kolega Michal myslím vystihol všetko čo treba a dodal by som len aj stavba smerom hore je niečo čo v prírode včely zažijú(ako je vyššie uvedené) napr. keď sa im poškodia určité plásty(roztrhnú sa vplyvom tepla a podobne) tak musia dielo opraviť či je to hore ,dolu,naboku.
Ja osobne rozširujem smerom nahor u NN a VN pri voľnej stavbe aj pri medzistienkach(vždy pridám jeden tzv. stavebný nadstavok a ďalšie podľa potreby ale ten nadstavok obsahuje min.4 vystavané plásty) u Warré rozširujem dolu(ale to je skôr pre potechu srdca)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.01.2013, 11:51 PM
Příspěvek: #38
RE: Zkušenosti s volnou stavbou
Jinak se to tady hodí. Do dubna chci dodělat klát, už mi chybí pouze dvířka a dno se šuplíkem. Jinak žádné rámečky, šuplíčky,nic podobného. Chci tam pustit roj nebo udělat smetenec a nechám ho tam pracovat dle jeho libovůle. Docela se na to těším. To bude teprve ta pravá volná stavba.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.01.2013, 01:13 AM
Příspěvek: #39
RE: Zkušenosti s volnou stavbou
(12.01.2013 08:16 PM)schützmeister napsal(a):  [quote='Debora' pid='401' dateline='1357212121']
V prírode vsak staví vcelstvo vzdy dolú, to je jejich prirozený smer.
Možná, že je třeba tuto Deborou zmíněnou přirozenost chápat v doslovném slova smyslu, základ včelí stavby je nahoře stejně tak základ lidských staveb, kde je základ dole a dílo roste nahoru.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.01.2013, 02:54 PM
Příspěvek: #40
RE: Zkušenosti s volnou stavbou
(13.01.2013 01:13 AM)Crha Karel napsal(a):  
(12.01.2013 08:16 PM)schützmeister napsal(a):  [quote='Debora' pid='401' dateline='1357212121']
V prírode vsak staví vcelstvo vzdy dolú, to je jejich prirozený smer.
Možná, že je třeba tuto Deborou zmíněnou přirozenost chápat v doslovném slova smyslu, základ včelí stavby je nahoře stejně tak základ lidských staveb, kde je základ dole a dílo roste nahoru.

Ani to asi neplatí na 100 %. Pozorování :
1. v nělterých velkých rámkách/39x32/ dávám mezistěnu od zdola, z důvodů prostavění až dolů a taky, protože tak velké mezistěny běžně nejsou. K horní loučce zbývá cca 3 cm volného prostoru. Otázka zní : jak se domníváte, že to zastaví ? V 95% případů nejprve vystaví mezistěnu a následně od zdola nahoru dostaví plást až k horní loučce. Tohle se dá zpochybnit, že mezistěna není přírodní, to uznávám, ale dovedu si obdobně představit dostavbu vykousaného nebo utrženého plástu.
2. pokud zkusíte udělat ve velkém panenském plástu kulatý otvor průměru cca 8-10 cm, který bude vprostřed plástu - jak to zastaví ? Mé pozorování je, že to zatahují ze všech stran, tedy i od zdola, nejvíce ovšem ze stran.
Tím to ale nechci stavět na hlavu, jenom že né vždy je vše černobílé, někdy si jenom člověk nedokáže něco představit, protože to nikdy neviděl
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 2 Host(é)