Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zkušenosti s volnou stavbou
29.03.2014, 12:12 PM
Příspěvek: #191
RE: Zkušenosti s volnou stavbou
(28.03.2014 03:10 PM)schützmeister napsal(a):  
(28.03.2014 02:08 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Mám takový pocit, že někteří, kteří navštíví nějakou včelařskou "skolu" do sebe natahnou nově upravená včelařská dogmata a nevidí, že jsou zase tam, jako těch 99,57% včelařů, včelařících klasicky, tedy technokraticky.
Jo, to mě připomělo, že jsem po deseti letech zase na začátku. Narozdíl od prvních několika let, kdy jsem přesně věděl, jak to má fungovat. Čím toho člověk vidí víc, tím, víc má pocit, že toho zase tak moc neví.
Tím chci říct, že v prvních letech člověk věří všemu a tak je snadné, rozjet něco, co je ten rok moderní. Ale jen když je člověk experimentátor, jak říká Leoš, leze jim tam každou volnou chvíli, něco pozná.
Ale nic proti, někdo má na skalce hezký křoví, jiný včely na zahradě a to mu stačí, proč ne ?
Jsem zvědavej kam se to hne, jestli místo Budečáků, budou mít všichni Japonce ?
Je to hezký pozorovat na starých včelařích, jak šel čas - klát, škvařil, budečák, moravák, čechoslovák, tachovák, langsrot, warre - a každý je ten nejlepšíBlush

Jasně každý má své motivy a není třeba se nad tím pohoršovat, i když to občas udělám. Myslím si, že každý normální včelař toho udělá pro životní prostředí více než kterýkoliv dosavadní ministr životního prostředí. Nemám obavy, že masa lidí bude mít warréčka a pod., bude to ale určité zpestření a další možnost poznání. Ono totiž dělat věci jednoduše znamená taky vědět a umět poznat toho více a to někdy dost bolí . Ale stejně řekněte nebyly ty krnížky ve stylu M.Retigové ... vraž tam , kvrdlačku, dvě vejce, špetku soli a petózu, a vydrží stát hodínu... kouzelné?Big Grin

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
30.03.2014, 11:17 PM
Příspěvek: #192
RE: Zkušenosti s volnou stavbou
Tento ruský spôsob je celkom zaujímavý

Hlasování: Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.04.2014, 05:33 PM
Příspěvek: #193
RE: Zkušenosti s volnou stavbou
Udělal jsem si pokus s rozšiřováním a stavbou na trámkách. Polovině včelstev jsem dal první nástavek nahoru na plodiště a polovině pod plodiště. Obě skupiny vystavěli dílo v celém nástavku a ty co jej měli nahoře o něco rychleji.
Ale stavba v horním nástavku postupovala oběma směry tzn., že stavěly jak od spodu a nahoru, tak od shora dolů a někde se to různě potkalo všemi směry a to i horizontálně a celý nástavek mi přišel jako bludiště. Tam kde bylo dílo svisle, bylo zakladeno a kde se dílo všelijak kroutilo byla sladina a to bylo dílo, které stavěli odspodu nahoru. Takže jsem tu stavbu odspodu se sladinou vyřezal a nástavek přesunul na úplně spodní pozici. U takto postaveného díla předpokládám jeden problém a to na jaře, kdy jej matka souvisle v rozmezí hroznu nezaklade a vzniknou tam prostory, které budou včely stát energii na vyhřátí plodového chomáče a nebudou mít z toho včely užitek a výsledek v rozvoji může být stejný jako u nástavkových mezer.
U nástavků, které jsem rovnou podsadil je dílo svislé a plynule zakladené i zanesené sladinou a pylem. Sice se netrefují přímo na trámky, ale to by nebyl zas takový problém do budoucna. Časem jak bude dílo přibývat a od spodu budu vyřazovat nedostavěné dílo bez včel a čehokoliv dalšího, tak tím získám trámky s novou stavbou a časem se dostanu i k možnosti rozšiřovat plodiště nahoru, protože to nedostavěné dílo budu moci dát do horního přidávaného nástavku jako vedení.
Asi to chce víc času než to na první dojem vypadaloBig Grin.
Hlasování: petr.strejcek (+1), schützmeister (+1), tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.04.2014, 08:14 PM
Příspěvek: #194
RE: Zkušenosti s volnou stavbou
Staví si jak chtějí. Já zase měl mezi rovnými plásty z vysokého plodiště na trámcích tu a tam rámek u 2/3L a oni zespodu spodní loučky pokračují ve stavbě, ale všelijak. Nejbizarnější je rámek, kde na spodní loučce jsou tři srdíčka a jsou všechny vyoseny o cca 10° (jako přivřené lamely žaluzií). Vzhledem k tomu, že už jsou zaplodovány, nechávám tomu volný průběh.
Hlasování: tondabh (+1), Aleš Molčík (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.04.2014, 09:43 PM
Příspěvek: #195
RE: Zkušenosti s volnou stavbou
To je ono, u langa je rozteč rámků 35 a to je na plodiště asi o 3 mm větší rozteč tak jedou šikmo. Já jsem si udělal trámky 20 mm na šířku a dávám do plodiště 11 louček tj. na rozteč 32. Ale vše je zatím v rámci pokusu.
Hlasování: Milan Bencúr † (+1), Crha Karel (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.04.2014, 02:50 AM
Příspěvek: #196
RE: Zkušenosti s volnou stavbou
Keď niekedy pred storočím začali včelári používať medzistienky, tak do rámikov nevkladali celé predlohy na stavbu včelieho diela, ale len ich pásiky nejakých 5 až 7 cm široké. Vtedy boli rámiky s rovnakými latkami po celom obvode a širokými 22 mm. Už vtedy včelári poznali, že čím je vzdialenosť medzi stredmi rámikov prirodzenejšia, teda menšia, tak včely postavia menšie prírodné bunky. Vynález medzistienky mal priniesť stavbu väčších buniek a väčších včiel. Preto sa aj šírka uličiek zväčšila na 35 mm. Aj pomerne mladý Jednotný úľ - čechoslovák bol konštruovaný na 11 rámikov s roztečou 32 mm. Jedenásť rámikov s plecom 35 mm širokým nevôjde do čechoslováka, a ak áno, tak len v stolárskej dielni, aj to s odretými ušami. Správna vzdialenosť medzi stredmi rámikov s prirodzenou stavbou diela je 32 mm.
Hlasování: Rasťo 71 (+1), Aleš Molčík (+1), Debora (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.04.2014, 03:48 PM
Příspěvek: #197
RE: Zkušenosti s volnou stavbou
(28.04.2014 02:50 AM)MilanBencúr napsal(a):  Keď niekedy pred storočím začali včelári používať medzistienky, tak do rámikov nevkladali celé predlohy na stavbu včelieho diela, ale len ich pásiky nejakých 5 až 7 cm široké. Vtedy boli rámiky s rovnakými latkami po celom obvode a širokými 22 mm. Už vtedy včelári poznali, že čím je vzdialenosť medzi stredmi rámikov prirodzenejšia, teda menšia, tak včely postavia menšie prírodné bunky. Vynález medzistienky mal priniesť stavbu väčších buniek a väčších včiel. Preto sa aj šírka uličiek zväčšila na 35 mm. Aj pomerne mladý Jednotný úľ - čechoslovák bol konštruovaný na 11 rámikov s roztečou 32 mm. Jedenásť rámikov s plecom 35 mm širokým nevôjde do čechoslováka, a ak áno, tak len v stolárskej dielni, aj to s odretými ušami. Správna vzdialenosť medzi stredmi rámikov s prirodzenou stavbou diela je 32 mm.

Sranda, a ja som sa vybral opacnou cestou.. Mam hoffman pliecka 35 a teraz som si dal urobit 4000ks ramikov s trojuholnikom a bocnou hoffman latkou, plieckom 37mm.. Idem do vacsich rozteci..

Ale tam kde som si to dal vyrobit, chlap robi aj Cermakovi a ukazoval mi jeho ramik.. roztec 32!! Sranda..

Mam z minuleho roka 55 odlozencov, ktore boli zazimovane na 2 - 3 nadstavkoch ramikovej miery E - a teraz su uz na 4 - 9 nadstavkoch. Rozsiroval som v plodisku praznymi ramikmi a medniky medzistenami.. nakolko nemam suse.

Priemerne postavia 4 - 7 ramikov E - 420x170 trubciny a potom idu robotnicinu.
To na 3 - 5 plodiskovych nadstavkov (30-50ramikov) nie je vela.
Niektore vsak idu od zaciaku kombinovane cele robotnicina a cele trubcina plus sem tam zmes.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.04.2014, 10:13 PM
Příspěvek: #198
RE: Zkušenosti s volnou stavbou
Kdysi jsem experimentoval s roztečí plástů a čím větší rozteč tím víc potřebují včely času na snížení vody v medu.
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.04.2014, 10:40 PM
Příspěvek: #199
RE: Zkušenosti s volnou stavbou
V časopise moderní včelař 6/2013 p. Čermák čerpajúc zo zahraničných zdrojov celkom pekne priblížil čitateľom problematiku prirodzeného chovu včiel a veľkosť buniek. Veľkosť bunky 4,9mm je tiež spájaná s rozostupom plástov 32mm.

Tiež by som bol rád keby sa moje včely bez medzistienok vrátili na veľkosť buniek 4,9mm. Po dvoch rokoch vo Warré som malé bunky ešte neobjavil a napadla ma myšlienka pridať jeden trámik navyše , pretože som pozoroval že niekedy včely začali aj na deltatrámiku stavať plást nie v strede ale bližšie k vedľajšiemu plástu čím si rozostup vlastne sami zmenšili. Chystám sa to vyskúšať. Bude to vyzerať takto – trochu som sa pohral:


Přiložené soubory Miniatury
   

Zázrivá , 650m
Hlasování: Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.04.2014, 11:33 PM
Příspěvek: #200
RE: Zkušenosti s volnou stavbou
(28.04.2014 10:40 PM)Macek napsal(a):  V časopise moderní včelař 6/2013 p. Čermák čerpajúc zo zahraničných zdrojov celkom pekne priblížil čitateľom problematiku prirodzeného chovu včiel a veľkosť buniek. Veľkosť bunky 4,9mm je tiež spájaná s rozostupom plástov 32mm.

Tiež by som bol rád keby sa moje včely bez medzistienok vrátili na veľkosť buniek 4,9mm. Po dvoch rokoch vo Warré som malé bunky ešte neobjavil a napadla ma myšlienka pridať jeden trámik navyše , pretože som pozoroval že niekedy včely začali aj na deltatrámiku stavať plást nie v strede ale bližšie k vedľajšiemu plástu čím si rozostup vlastne sami zmenšili. Chystám sa to vyskúšať. Bude to vyzerať takto – trochu som sa pohral:

On tam ale pise, ze s tym nema skusenosti, ale len cital niekde, ze udajne vcelstva s roztecou 32mm su odolnejsie na varoazu.. Nema to overene, len sa nieco dopocul a docital.

Mne sa zda, ze to moze byt aj tym, ze slabsie - mensie vcelstva menej ploduju a logicky aj menej prepuka varoaza.. a slabsie vcelstva stavaju s mensimi roztecami.

Ako pises.. aj mne sa stalo, ze ked som nedorazil dobre k sebe ramiky, tak zacali stavat naboku.. sledujem to a vznika to iba pri slabsich vcelstvach.. Normalne rodiny,ked necham aj 5mm medzeru medzi ramikmy s hoffman plieckom 35, tak sa drzia trojuholnicka. Mam 60 rodin z 90% iba na volnej stavbe, takze to mam odsledovane - vsetky som vybudoval iba z 5tich ramikov.

V tych wareckach to moze byt ine.. je to maly objem oproti 6-8nadstavkom E miery..
Hlasování: Miroslav Macek (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)