Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Získávání medu
05.06.2017, 02:03 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 06.06.2017 11:41 AM od Kamil Střelka.)
Příspěvek: #11
RE: Získávání medu
Od přemítáni nad medometem jestli pořídit, jsem se posunul do roviny jaký. Mám 2/3 Lang, bez drátkování vše volná stavba.
Produkčních včelstev mám tak okolo 5 - 6, rád bych slyšel Vaše zkušenosti s provedením kazet (tangenciální, zvratný, ...) a samotným vytáčením. Plasty jsou někdy vyboulené a nevím jak to půjde vložit do nějaké kazety. Nemám zkušenosti s žádným medometem, pouze s vykapáváním.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
05.06.2017, 07:54 PM
Příspěvek: #12
RE: Získávání medu
Záleží kolik chceš investovat. Nový medomet není levná záležitost a pri počtu 5 včelstev myslím nerentabilní.
Řešil jsem stejný problém koupil starý medomet za 500 Kč. Natřel potravinářskou barvou 2 plechovky. Dohromady i s barvou cena do 1000 Kč uvnitř koš na 4 rámky. Dnes poprvé odzkoušeno a spokojenost.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.06.2017, 11:11 AM
Příspěvek: #13
RE: Získávání medu
Nejlevnější tangenciál na kliku je to pravé na pět úlů.
Boule jdou točit v pohodě. Ta klika má právě tu výhodu, že cítíš v ruce, jak táhne a když máš cit, plásty se tě nezbortí. Technika ten cit nikdy nemá.
Hlasování: Jindřich Šafránek (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.06.2017, 12:59 PM
Příspěvek: #14
RE: Získávání medu
Díky za podělení se o zkušenosti.
Inspiroval jsem se na stránkách J.Jindry a tak jsem to viděl příliš složitě.
Ještě jednou díky.
Kamil
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.06.2017, 12:11 PM
Příspěvek: #15
RE: Získávání medu
Podstatný u toho je, mít co nejhustší drátování opěrný plochy. To tam nemá ani Jindra. Číňan, co dělal můj medomet taky ne - výsledkem je obtisknutý vzorek v plástu. Sad
Hlasování: Kamil Střelka (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.06.2017, 01:33 PM
Příspěvek: #16
RE: Získávání medu
Má tu někdo nějaké delší zkušenosti s provozem bez medometu? Případně srovnání? Smile
Vykapávání, vymačkávání (s destrukcí díla).
Přemýšlím, jestli se nezkusit obejít i dlouhodobě bez medometu.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.06.2017, 02:22 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 07.06.2017 02:24 PM od straka.)
Příspěvek: #17
RE: Získávání medu
1) vyrobil jsem si medomet z plastového sudu, koš na 4 rámky nerez jsem koupil, zatím ruční pohon-tak do 20 včelstev, bude-li zájem, přinesu foto...
náklad asi do 5 000 Kč...
straka dehtín
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.06.2017, 03:56 PM
Příspěvek: #18
RE: Získávání medu
Letos jsem před čtrnácti dnama vyřezal panenskou divočinu, rozmačkal v kuchyni v hrnci mačkátkem na brambory a přelil do uhelonu. Cca za den vykapané necelé pětikilo medu, do dvou dnů, zpastované. Myslím, že by to s větším uhelonem šlo dělat co den min. deset kilo s min. časovou náročností.
Plásty jsem ale točil v tom novém Fritzovi, a oproti padesát let starému medometu, který jsem z jara prodal, je to o dvě třídy výš.
1) Husté zasíťování - na panenském díle jen slabý vzorek
2) Primitivní páčka vpravo-vlevo je konkurenceschopná ručnímu pohonu co do citu jak při nerovnosti vyvážení, tak i při citu nepoškození plástů (nedrátkovaná volná stavba a jen boční loučky)
3) Nerez - dělal jsem s ním prvně a je to věc - viditelně čisté, dobře se udržuje
4) Tři 11-tky plásty vedle sebe, tedy 12 plástů zaráz (celý nástavek) nebo po jednom velkém 42/35 a otočím je uvnitř raz, dva (bez osy)
5) ! Jen cena lehce nepřiměřená, ale v časovém horizontu lehce rozložitelná (zkousl jsem to)
Nelituju
Hlasování: paveldino (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.06.2017, 04:49 PM
Příspěvek: #19
RE: Získávání medu
(07.06.2017 12:11 PM)schützmeister napsal(a):  Podstatný u toho je, mít co nejhustší drátování opěrný plochy. To tam nemá ani Jindra. Číňan, co dělal můj medomet taky ne - výsledkem je obtisknutý vzorek v plástu. Sad

Pro vytáčení mladého díla jsem si z nerez síťoviny, co se dává jako varroadno a lze sehnat ve včel. potřebách, vystřihl příložky velikosti rámků. Mám zvratný medomet-takže na každý rámek z obou stran, jinak by stačila jen jedna. Práci nezdrží, dílo nezničí.... Bez nich bylo poškození vcelku zásadní, i při velké opatrnosti při točení. Doporučuji.
ms
Hlasování: Jindřich Šafránek (+1), Kamil Střelka (+1), schützmeister (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.06.2017, 06:06 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 08.06.2017 11:20 AM od Martin Smutný.)
Příspěvek: #20
RE: Získávání medu
(07.06.2017 01:33 PM)lyn_x napsal(a):  Má tu někdo nějaké delší zkušenosti s provozem bez medometu? Případně srovnání? Smile
Vykapávání, vymačkávání (s destrukcí díla).
Přemýšlím, jestli se nezkusit obejít i dlouhodobě bez medometu.

Vykapávaný/mačkaný med mi chutná nejvíce (myslím z mladého díla), pár sklenic ročně z nevhodně postaveného díla nebo z japonců si vždycky rád dám. Mám hrnec na těstoviny, dlouhý nůž, nechám vykapávat a občas obsah pokrájím. Zbytek vymačkám, příp. pak vylouhuji ve vodě na medovinu.
Zní to lákavě, ale při včelaření v nástavcích přicházíš o souše, které pak chybí při rozšiřování, pozdější či nečekané snůšce apod. Včely nutíš stavět, i když už není to správné stavební období, některé to přinutí k rojení.... Je to tak nějak pořád při zdi.
ms
Hlasování: Ladislav Kohout (+1), Ali (+1), Kamil Střelka (+1), schützmeister (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)