Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Súše a zásoby po podnutom včelstve
06.12.2021, 12:12 AM
Příspěvek: #1
Súše a zásoby po podnutom včelstve
Bol som pozrieť dievčatá a dve zo šiestich padli. Samozrejme som ich nerozoberal, len okienko nemali zarosené, zaklopal som na ul a ticho. Tak tie dva som otvoril, prázdne úle. Pár mrtvoliek na site inak ani noha. Ostala tam hromada zásob tak pol na pol med s Apivitalom a pekné súše.
Jedno včelstvo bol roj, tak že má novo postavené dielo, niektoré bunky s medom sú panenské. Druhé včelstvo bolo minuloročné a má aj dvojročné aj nové dielo.

Čo stým? Dá sa súše použiť na jarný rozvoj pre ostatné včelstvá? A čo zásoby?

S tou stratou som bol zmierený išli do zimy slabé, mali hromadu včiel a postupne na konci leta myzli.

Ďakujem


Lokalita: Štefanov, Záhorie, cca 200mnm
Úľová zostava: Warre
Som za tykanie, úcta sa dá prejaviť aj inak.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.12.2021, 12:08 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 06.12.2021 01:13 PM od Jan Cvikl.)
Příspěvek: #2
RE: Súše a zásoby po podnutom včelstve
Tomáši, cokoliv jsem kdy na tohle téma přečetl, tak se všude notoricky opakuje, resp uvádí, že po úhynu se má vše dezinfikovat, raději však likvidovat. I u nás v mé bývalé základní organizaci ČSV se to tak vždy propagovalo ( a dosud propaguje ... ) Je to přeci " logické ", byl-li úhyn, vše je špatné !!! Na tomto webu Šance pro včely jsem se ovšem dočetl zcela neco jiného, o jiném možném využití ...
A teď k mé zkušenosti : rok nazpátek jsem měl 100%-ní úhyn, medníky plné zásob. Po zimě, při likvidaci úlů šlo do vařáku opravdu jen to nejhorší, tedy souše, kde zůstaly mrtvé včely na plástech a objevila se plíseň. ( zásoby jsem z logických ekonomických důvodu chtěl zachránit, tedy využít ). Vše ostatní včetně zásobních plástů šlo tedy do skladu. Při vytváření nových oddělků jsem pak tyto rámky všechny využil, jak souše, tak rámky zásobní. Ty jsem podstavil pod plodiště ( a to hned rovnou celý nástavek ), včely ty zásoby následně znovu přepracovaly a přenosily kolem a nad plod, prostě ty plásty vyčistily. Celou sezónu s tím nebyl problém, resp žádný problém jsem neregistroval !!!
Zdůrazňuji, že to není z mé hlavy, není to můj výmysl. ! Je to na základě informací a zkušeností, zde uvedených. Já to ověřuji jen svou praxí...
Běžný přístup včelařů je ten, že tyto plásty se automaticky likvidují coby zdroj nemocí ...
Moje úvaha je taková, že včely si vše cizí / nové, automaticky upravují , čistí, že si tedy i ty postižené rámky zdezinfikují vlastním úsilím. Ta včelstva, co mají imunitu dobrou, s tím nemají problém. Ta ostatní se o to rychleji samy vyřadí ...

ty včely nám za to přeci stojí
Hlasování: Vojěch Jeník (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.12.2021, 04:57 PM
Příspěvek: #3
RE: Súše a zásoby po podnutom včelstve
Tomáši, i já se připojuji k tomu, co píše Honza Cvikl.
Před 2 roky jsem měl úhyn, kdy mi na podzim zůstaly 2 úly bez včel, ale plné zásob. Souše jsem vytavil a zavíčkované zásoby nechal naskládané v nástavcích přes zimu.
Na jaře jsem tyto rámky se zásobami dal oddělkům ke zpracování a problémy jsem nepozoroval. Včelky to zpracovaly a užily podle potřeby. Nebál bych se toho.

Včelařím v Palkovicích (okres FM) na 2/3 Langu. Tykání vítám, stejně tak setkávání, podporu, pokec a sdílení zkušeností u včel.
Hlasování: Vojěch Jeník (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.10.2022, 09:47 AM
Příspěvek: #4
RE: Súše a zásoby po podnutom včelstve
Zdravím, zrušil som jedno včelstvo. Bolo napádané predátormi už dlho, čo signalizovalo nejaký problém. Doteraz sa však bez problémov bránili. Posledné dni som zaznamenal mierne známky lúpenia, tak som ho zrušil. Ostali po ňom 2 nádstavky medu a 2 nádstavky plástov. Med vytočím, plásty s plodom vytavím.

Otázka: Ako uchovať do budúceho roka zásobné plásty s peľom, plásty s medovými vencami, už zakladené súše, atď., aby ich víjačka nezničila? U nás bude ešte dosť dlhú dobu teplo, pokiaľ teploty dlhodobo klesnú pod 10 stupňov a víjačka prestane byť aktívna. Žiaden sklad, ani chladničku nemám. Dávať nad včelstvá a oddeliť nedorazenou fóliou sa mi moc nechce, neviem akú patogénovú záťaž by som im dodal. Vďaka.
Rasťo

Langstroth 2/3; Čechoslovák 37x30, 37x14,7; 170 m n.m. Piešťany - Považský Inovec
Warré - trámiky, Chynorany (okr. Partizánske) 180 m n.m.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.10.2022, 09:21 PM
Příspěvek: #5
RE: Súše a zásoby po podnutom včelstve
pokud máte temokomoru tak při snížené teplotě tam . Pokud nemáte tak potřebujete dvě síta na půdorys nástavku. na dva vyšší trámky (alespoň 5 cm) položíte síto a na něj prázdný nástavek. Do nástavku pak s mezerami dáte pouze poloviční počet rámků, než dáváte normálně do včelstva, aby vznikly kolem plástů mezery, Podle potřeby opakujete až máte rámky všechny uloženy. Nahoru pak zase dáte síto a zatížíte volným nástavkem. Používám tento postup ve skladu, který je na přímém slunci celý rok a nemám problém
Hlasování: Rastislav Rosa (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)