Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zápisy a postřehy ze včelařských akcí
18.02.2013, 07:37 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 18.02.2013 07:56 PM od Evžen Babík.)
Příspěvek: #1
Rainbow Zápisy a postřehy ze včelařských akcí
Zimní vzdělávací cyklus pro zlínské včelaře 2012-2013

V duchu tradic našich předchůdců zpřístupňujeme nejnovější a pokrokové informace od našich předních odborníků, výzkumníků a praktiků pro včelaře na Zlínsku.

17.11.2012 se představil MVDr. Zdeněk Klíma s přednáškou Apiterapie - léčení včelími produkty.
Vybral jsem pro vás několik perliček.

Med u kojenců udržuje střevní mikroflóru stejnou jako při kojení mateřským mlékem, nedochází k vytvoření patologické mikroflóry jako při konzumaci cukru (sacharózy), bez kvasných procesů a bolesti bříška.
Nebezpečí botulismu z medu u dětí není věrohodně doloženo. Neboť zárodky se nachází v prachu a velké riziko představuje především špatně umytá kořenová zelenina (mrkev, brambor, …).

Jako superlék na zvýšení imunity byla doporučena kombinace medu, pylu a propolisu.
Do medu se vmíchá 1-3% propolisové tinktury, 10-20% pylu. Zlatým hřebem může být přídavek 1% mateří kašičky.
Med má komplexní hojivý účinek na poranění vytvořením vhodného prostředí bez nežádoucích bakterií, udrží vlhko a podpoří příliv hojivých látek.


Odpoledne vystoupil ing. Antonín Přidal, Ph.D. s přednáškou Med - zdravé sladidlo

Cukr se do lidské výživy zavedl posledních 200 let a masivně se používá 50 let. Složitý řepný cukr jako čistá rafinovaná chemikálie zatíží trávicí systém a především slinivku, odebere tělu minerály a vitamíny a přebytky se ukládají v tělním tuku.
Oproti tomu med je příznivý pro trávení a celkovou odolnost, imunitu. Med je rychlý zdroj energie a tělo jej využívá už v ústech. Přebytky se ukládají v jaterním tuku jako rychlé pohotovostní rezervy.
Med je zdroj vitamínů B, minerálů, organických kyselin a probiotik v ideálním poměru a vstřebatelné formě.

Tvorba pastovaného medu je vhodná v chladu, temnu a při lehkém mechanickém namáhání. Nešlehat, neboť bublinky vzduchu zvyšují vlhkost medu, který následně začne kvasit.


15.12.2012 ing. Pavel Cimala představil svůj chov v údolí mezi Kralickým Sněžníkem a Hrubým Jeseníkem, kde se nachází snůška z pastvin, luk a smíšených lesů. Jeho včelnice se nacházejí v nadmořské výšce 500-600 metrů, a proto chová včelstva, která jsou schopna prosperovat v náročných klimatických a přírodních podmínkách.
15 let využívá prostorové izolace a spolupráce s nejbližšími včelaři s cílem udržet vysokou kvalitu a vyrovnané vlastnosti přirozeně spářených matek jeho linie. Jedná se o otužilé matky s výborným využitím jarní snůšky a luxusními doprovodnými vlastnostmi.

Včelaří se systémem Dadant, kde si cení celistvosti plodového tělesa umožňující rychlý jarní rozvoj včelstva, medu z panenských plástů a snadné manipulace s medníčky a sází na uteplení. Nároky na něj klade pouze vysoká hmotnost plodištního nástavku (uteplený na 13 rámků 39/30 cm). Ve smíšeném systému nástavkového včelaření má jednu z nejpropracovanějších metodik vedení včelstev.


12. ledna 2013 ing. Květoslav Čermák se věnoval vysoce odborné problematice genetika včely medonosné a následně šlechtění včel se zaměřením na mednou užitkovost. Zde upozornil na středně silná zdravá včelstva s dlouhověkými včelami, která nejlépe vyhovují ekonomice včelařského provozu.

Odpoledne bylo ve znamení varroatolerance a úspěšného přežívání včelstev bez léčení na příkladech z celého světa. Jeho letošní pokusnou aktivitou je převedení včel na parametry přirozeného díla a posouzení vlivu malých buněk 4,9 mm v plodišti na zdraví a celkovou vitalitu včelstev.

V závěru detailně rozebral praktický chov matek a odpověděl na mnoho zvídavých dotazů.


9. února 2013 ing. Leoš Dvorský se zaměřil na volnou stavbu včel.
Důvody jejího využití:
- včelám je vlastní stavba buněk o různé velikosti
- umožňuje držet varroázu lépe pod kontrolou
- přirozený poměr dělničiny a trubčiny
- lepší tepelný režim
- vosk bez reziduí
- úspora času a nákladů

Zákonitosti architektury včelího díla:
- včely staví dělničinu, trubčinu nebo kombinaci obojího
- zásobní plásty se nachází co nejdál od česna
- kde jsou zásoby nachází se ztluštěné plásty (mění se v návaznosti na směr plodování)

- trubčina je poblíž česna a na okrajích (5-30%)
- galerie a průchody umožňují včelám komunikaci, vlhkostní a tepelný režim
- plod putuje během roku mezi zásobami a česnem a je vždy v kontaktu se zásobami
- nad plodem včely velmi rychle postaví nové plásty

- vzdálenost plástů je individuální pro včelstvo a často větší než 35 mm z různých důvodů než se běžně uvádí
- tmavé dílo je „teplejší“
- panenské dílo je „zdravější“
- v přírodě je maximálně 9 plástů dle síly včelstva

Strategie rozšiřování včelstva pomocí stavebních rámků,
lépe řečeno rozšiřování stavebními nástavky, kdy se napodobuje zhroucení včelího díla a proto se provádí maximálně 1-2krát ročně, vystavěné plásty se nepřemísťují ze svého místa a rámky mají vodící hranu pro začátek díla.

A. nad plodiště (nebo zároveň i pod plodiště) se umístí nástavek s 3-5 stavebními rámky ve středu a obklopí se soušemi

B. nad plodiště (nebo zároveň i pod plodiště) se umístí nástavek s 2-3 soušemi a obklopí se stavebními rámky, je vhodné do krajů dát jako krycí staré trubčí plásty, neboť zde hůře staví.
Při razantním rozšíření a nestálosti počasí je vhodné přidaný prostor oddělit novinami, které včely po ovládnutí prostoru vykousají a vynesou ven.

C. jako strategie B, do plástového jádra se umístí 1 plodový plást, který směřuje rozvoj včelstva

D. dělení plodiště - mezi plodiště se vloží stavební nástavek jako ve variantě C,
nebo se horní plodiště posadí nahoru přes mateří mřížku pro chov matek nebo tvorbu oddělku.

Odpolední přednáška patřila „varroáze trochu jinak“- znaky varroatolerance, strategie včely východní a trumfy druhů včel žijících v přírodě.


Po ní přítomné upozornil ve své přednášce ing. Roman Slavík na škodlivé látky v životním prostředí a jejich důsledky pro včelstvo.


16. března 2013 nám představí MVDr. Zdeněk Klíma léčení včelstev a včelaření v ČR.



Další cyklus bude zahájen v listopadu 2014.
Přijďte si osvěžit odborné znalosti, dotázat se na řešení vašich včelařských problémů a vyměňme si navzájem bohaté praktické zkušenosti.

Úspěšnou včelařskou sezonu přeje ing. Evžen Babík.

Omlouvám se a opravuji termín.
Další vzdělávací cyklus bude zahájen v listopadu 2013.
Hlasování: Debora (+1), tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.03.2014, 03:19 PM
Příspěvek: #2
Rainbow RE: Zápisy a postřehy ze včelařských akcí
Zimní vzdělávací cyklus pro zlínské včelaře 2013-2014

V duchu tradic našich předchůdců zpřístupňujeme nejnovější a pokrokové informace
od našich předních odborníků, výzkumníků a praktiků pro včelaře na Zlínsku.


Letošní přednáškový cyklus zahájil 17. 11. 2013 MVDr. Martin Kamler problematikou včelího parazita Nosema apis a cerana.
Hmyzomorka včelí je jednobuněčným organismem příbuzný houbám a způsobuje střevní onemocnění dospělých včel, kdy ničí střevní stěnu (viz obrázek) a vytváří trvalé oválné spory 6x3μm, které jsou schopny přežít více jak rok ve výkalech.

Nosema je často přítomna ve včelstvech skrytě. Spolupůsobení různých nepříznivých faktorů vede k masivnímu rozmnožení ve střevní stěně a tím k poškození včel.
Při akutním průběhu nemoci pozorujeme řídké dlouhé výkaly na plástech, v úlech a na letáku, silný spad mrtvolek a rychlé slábnutí včelstva.

Včelař ji nejčastěji rozšiřuje zkrmováním zásob z nosemických včelstev a spojováním nemocných včelstev se zdravými. Dalšími faktory mohou být nedostatek proletu (počasí, zacpaný nebo malý otvor k létání), vlhké stanoviště, špatné zásobení pylem, časté otvírání a vyrušování včel na jaře.

Nosema apis napadá včelstvo v období podzim-jaro a potřebuje 8 dnů na její pomnožení.
Nově popsaný parazit Nosema cerana se pomnoží za 3 dny a je aktivní po celý rok, zřejmě v důsledku lepší snášenlivosti vyšších teplot. Dále dokáže tlumit imunitu včel.

Oba dva prvoci včelstvu způsobují energetický stres, který se projevuje vyšší spotřebou cukrů. Velmi často spolupůsobí při otravách pesticidy (neonikotinoidy v pylových zásobách) a s viry.

Pro předcházení onemocnění nebo při léčení je zásadní snížení infekčního tlaku:
1. antibiotika fumagilin – nefunguje na N. cerana a važme si našeho medu, který jako jediný živočišný produkt neobsahuje rezidua antibiotik
2. fytoterapeutika na bázi extraktů z rostlin (pelyněk, …)
3. desinfekce:
- kyselina mravenčí
- mráz (N. cerana je na něj citlivá)
- nové dílo !!!
4. prevence:
- tvorba oddělků ze zdravých a silných včelstev
- kvalitní snůška pylu po celý rok
- nespojovat včelstva bez diagnostiky mikroskopem
- rušení slabých včelstev.



V další části nám byly zprostředkovány jeho osobní zkušenosti i výzkum bakteriální nákazy včelího plodu – moru v lokalitě Hornolidečsko:
- pokud se nekočuje velmi pomalé šíření nákazy
- onemocněla jednotlivá včelstva na stanovišti
- včelaři nákazu neumí poznat.

Závěrečná část byly ve znamení praktické práce s mikroskopem a rozpoznávání intenzity nosemozy.



15.12. 2013 se představil ing. František Texl s přednáškou Racionalizace včelařství.

Představil vhodný úl pro něj i pro včely – tenkostěnný dřevěný nástavkový, kde vyzdvihl snadnou údržbu a desinfekci v parafínu.
Jednoduchý dřevěný rámek (vymezený dorazy v zářezu nástavku z pokadmiovaných šroubků) je hromadně vyrobený v pomůcce – kombajnu na sbíjení rámků.
Mezistěny do rámku zatavuje horkým voskem.

Odvíčkování medných plástů provádí strojem německé produkce nebo nožem a vytáčí převážně v medárně na paralelně radiálním medometu z Bruntálu, který si velmi pochvaluje.

Při přepravě rámků, včelařského materiálu a včelstev se mu osvědčil jednoosý vozík z Velkého Meziříčí s nosností 750 kg, čtyřmi sklopnými bočnicemi, kdy s ním najede na stanovišti 1 metr za úly a používá jej jako manipulační plochu nebo snadno převeze 12 včelstev.

Ve voskovém hospodářství používá víceúčelový kotel z Fulneku, dvouplášťový, na kolečkách a s odstředivkou. Nedá dopustit na klasické sluneční tavidlo, kde ctí zlatou zásadu – venkovní povrchy světlé a vnitřek tavidla černý (smalt).

Vrcholem racionalizace je pro něj zapojení a pomoc rodiny a zde můžeme tiše závidět.

V druhé polovině přednášky nás ing. Texl seznámil se včelařskými provozy z celé Evropy, které osobně navštívil. Pro všechny přítomné to byl velmi inspirativní zážitek.



18. ledna 2014 se ing. Pavel Cimala podrobně věnoval chovu matek.
Nejprve probral plemena evropských včel a poté představil šlechtění včelstev na 5 základních vlastností: výnos, mírnost, zdraví, nerojivost a sezení na plástech.

Pro medný výnos je nejdůležitější výběr stanoviště s dobrými snůškovými podmínkami a také výbornou dostupností pro včelaře.
Teprve na druhé příčce důležitosti se nachází vlastnosti včelstva.
Důležitá je také metodika ošetřování – prostor pro včelstvo i pro donesený nektar a také nízká pracnost pro včelaře.
Dále sleduje čistící pud, schopnost dobrého vyzimování a vysokou plodnost.

15 let využívá prostorové izolace a spolupráce s nejbližšími včelaři s cílem udržet vysokou kvalitu a vyrovnané vlastnosti přirozeně spářených matek jeho linie. Jedná se o otužilé matky s výborným využitím jarní snůšky a luxusními doprovodnými vlastnostmi.

Včelaří se systémem Dadant, kde si cení celistvosti plodového tělesa umožňující rychlý jarní rozvoj včelstva, medu z panenských plástů a snadné manipulace s medníčky. Sází na uteplené nástavky. Nároky na něj klade pouze vysoká hmotnost plodištního nástavku (uteplený na 13 rámků 39/30 cm). Ve smíšeném systému nástavkového včelaření má jednu z nejpropracovanějších metodik vedení včelstev.



8. února 2014 jsme přivítali vzácnou zahraniční výzkumnici RNDr. Katarínu Bílikovou s přednáškou Bioaktivní látky ve včelích produktech.
Hlavní bílkoviny v mateří kašičce jsou apalbuminy, které mimo výživy slouží včelám jako induktor ochranných mechanizmů v období vývoje larvy a mohou ovlivňovat fenotypický projev genů. Jejich poznání přispívá k objasnění léčivých účinků mateří kašičky, medu a pylu, které jsou především obnova a upevnění lidského zdraví, duševní a tělesné výkonnosti a dlouhověkosti.
Antibiotické proteiny a peptidy mateří kašičky představují perspektivní náhradu antibiotik pro léčbu včelstev proti bakteriálnímu onemocnění včelího plodu – moru.
Apalbumin 1 jako hlavní protein mateří kašičky je vhodný pro hodnocení pravosti a aktivity medu.


Další přednášející byla přítelkyně Kateřina Raisová včelařka z Brumova-Bylnice. Tělové svíce představují jednoduchou a účinnou léčebnou metodu vycházející z moudrosti přírodních národů. Slouží k detoxikaci organizmu a urychlení pozitivních změn na psychické i fyzické úrovni.

Tělové svíce jsou ručně vyráběné duté trubičky z bavlny, která slouží jako knot, napuštěné včelím voskem. Pro zvýšení účinku se přidává kurkuma a esenciálních oleje z léčivých bylin.

Přítelkyně Kateřina Raisová získala první zkušenosti s tělovými svícemi při opakovaných zánětech oušek svého malého synka, kdy bolestivá léčba u doktora byla neúčinná. Svíce okamžitě zabraly a odezněla bolest i zánět uší. Navíc byla mile překvapena idylkou při léčení ...oheň, světlo, dotyk, ticho a klid.
Fascinovaná jednoduchostí a efektivitou začala tělové svíce nejenom používat ve své rodině, ale i vyrábět a propagovat na akcích zaměřených na zdravý životní styl.
Hlavním účinkem tělových svící je
 uvolnění stresu, depresí a podrážděnosti
 zmírnění zánětů a jejich pozůstatků chronického charakteru
 čistění lymfatického systému
 zlepšení trávení
 uklidnění bolesti páteře a kloubů
Tělové svíce působení komplexně, kdy léčba navozuje příjemnou atmosféru, a tím dává prostor ke zklidnění a procítění příčiny nemoci. Dostaneme příležitost neopakovat chybné vzorce chování, poslouchat vlastní tělo a nastolit trvalou harmonii.
http://www.telovesvicezkarpat.cz


Esem na závěr byl ing. Roman Slavík, který se v první části věnoval městskému včelaření ve světě i u nás. Zde poukázal na problémy venkova – monokulturní lány zemědělských plodin, použití pesticidů a hnojiv.
Výše uvedené nepřipadá ve městě v úvahu a navíc se přidávají plusové faktory – rozmanitá nabídka potravy a příznivé mikroklima. V poslední době roste zájem o lokální produkty a o přiblížení přírody k člověku.
Citoval klasika J.A.Komenského: Přírodu naučil jsem se více znáti, když jsem začal včelařiti, a nikoli z učebnic.

Poukázal na výbornou myšlenku z Berlína, kde prodávají včelí úly určené na zavěšení na balkónech místo truhlíků s květinami.
Naše město Zlín jde s dobou a loni byly umístěny na střechu fakulty technologické UTB tři včelstva. V úlech jsou nainstalovány vebové kamery, úlové váhy a senzory teploty a vlhkosti. Počítá se s analýzou včel a jejich produktů na monitorování znečištění životního prostředí.

Tomuto tématu věnoval druhou část. Velmi zajímavé a poučné byly informace o vývoji úrovně radioaktivity v rostlinách v okolí Černobylu.
Připomeňme si zdroje škodlivin a zamysleme se.
Základním zdrojem je včelí potrava – voda, nektar a pyl, dále imise prachu v prostředí a hnojiva. Na třetí příčce stojí náčiní včelaře a nátěry úlu.


8. března 2014 Mgr. Jarmila Machová představila nový občanský zákoník a problematiku sousedských vztahů při včelaření. Na výše uvedené téma připravuje nový seriál v časopisu Včelařství, kde jednotlivé změny okomentuje a osvětlí. Uvádíme pár perliček.

Na včely je pohlíženo jako na imise a zakazuje se přímý nálet na sousední pozemek nebo frekventovaný chodník.
Vlastník bazénu, který přitahuje včely sbírající vodu, se musí sám chránit a být opatrný a vinu za bodnutí a případnou alergickou reakci nemůže svádět na včelaře.
Při nové zástavbě na okrajích vesnic doporučuje včelařům vstupovat do stavebního řízení a uvést, že se zde nachází včely a že stavebník nového domu na ně musí brát ohled a neumisťovat vchod do domu, hlavní přístupovou cestu, … před včelín.
Při problémech s agresivitou doporučila vyměnit matku a ono se to napraví 

Další téma věnovala svépomocnému fondu, který včelaři zřídili v roce 1971 za účelem společného příspěvku na mimořádné události při včelaření. Součástí je i úrazové pojištění na činnosti související se včelařením. Dále je možné z něj hradit náklady soudních sporů.

Neposkytuje se na škody dle pravomocného rozsudku, škody způsobené zvěří a chemickými postřiky.
Ročně se vybere od včelařů 3,5 milionu Kč a to 7 Kč z jednoho včelstva a maximální možný příspěvek při škodě je 3.000 Kč za jedno zaregistrované včelstvo za rok.
Velké škody nad 20.000 Kč je nutno hlásit přímo Mgr. Machové co nejdříve, nejlépe druhý den.

Ing. Evžen Babík, ing. Jiří Kalenda
Hlasování: Debora (+1), Petr Jezowicz (+1), Aleš Molčík (+1), tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)