Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vyrojené včelky
12.03.2018, 11:01 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 12.03.2018 11:06 PM od Kocidzin.)
Příspěvek: #1
Vyrojené včelky
Na staré (neobydlené) budově bývalého kravína, která sousedí přímo s pozemkem, kde mám včely je usazený cizí a neznámý roj. Je tam usazený již několik let. Cihelná zeď se zbytky omítky jim nabídla skrytou dutinu neznámých rozměrů. Z půdy se k nim dostat nedá, to už jsem zkoušel.
Dokud jsem včely neměl, ani mě to nevadilo, teď však ve mě hlodá červík pochybností, co kdyby... Letos skončilo ochranné pásmo kvůli výskytu včelího moru (vyšetření mých včel samozřejmě negativní).
Můj dotaz je tento: co s těmi včelami udělat, když je tam nechci? Nechci je tam, není to správné slovní spojení, možná je mě jich líto, protože ona budova chatrá a protože je to starý kravín, luxusní bydlení z toho bude asi těžko, takže kdybych to ja koupil, asi bych to cele zboural. Takže smrt v sutinach...
Místní radili polít benzinem (kompletní likvidace), druhá rada byla nechat být, jestli tam jsou již několik let a udržely se tam, nebudou na tom zdravotně zase tak zle...
Zlikvidovat je, to mě nepřijde jako moc sťastné řešení, rád bych se tedy poradil, co ještě mohu dělat. Je šance je odchytit, nalákat je do prázdného nástavku na plásty s medem??
Co tedy dělat, je šance dát jim letos na jaře šanci?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.03.2018, 11:54 PM
Příspěvek: #2
RE: Vyrojené včelky
Ses v dobry situaci pozorovat Smile ja na takovy stesti cekam a porad se nemuzu dockat..pokud byl mor u vas a zijou tak jim nic nebude...treba ti daj roj co bude dobrej zaklad v odolnosti proti chorobam... Big Grin
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.03.2018, 03:40 PM
Příspěvek: #3
RE: Vyrojené včelky
Jak se do toho začne člověk šťourat nedopadne to dobře, nech je a buď rád, že někde dokáží žít včelky bez člověka, bez chemie, prostě jen ŽIJÍ.

Mýlit se může každý, učený i nevzdělaný blbec ...
Víc lidí má víc rozumu. Ten poradí to, ten vono, a pak se dílo podaří. Lokalita: Habartov (starý Habartov) okres Sokolov 485m Krušné hory
Hlasování: Centisi (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.03.2018, 04:04 PM
Příspěvek: #4
RE: Vyrojené včelky
Máš představu jak tam vůbec sou dlouho ? Jestli přezivaji uz vice let nebo se tam nastehuje kazdorocne novej roj ?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.03.2018, 09:34 PM
Příspěvek: #5
RE: Vyrojené včelky
Jsou tam minimálně tři roky po sobě, jen co já vím. Loni jsem je pozoroval poprvé víc, před tím vím jen, že tam byli. Nevím jestli to bylo rojení, po práci jsem šel ke svým včelám na čumendu a tyhle divoké včelky byli venku na zdi a ve vzduchu byl mrak včel. Chodím z práce až po 4 odpoledné, takže jsem to neviděl celé, jen ten konec. Pomalu se uklidnovaly až divoký bzukot ustal do normálního stavu, jak obvykle litají za pylem... Nikde poblíž jsem si roje na stromě nevšiml. Tuším, že tohle jejich "rojení" se událo v květnu, musím se podívat do poznámek, které nemám zrovna u sebe, zitra upřesním dobu.
Pozorovat je, to nebude až takový problém. Otázka je co s nima bude, až do toho starého kravína vstoupí nový majitel. Z doslechu vím, že někdo má o koupi zájem.
I proto jsem se tedy ptal co s těmito divokými včelami můžu dělat, abych je nějakým způsobem letos zachoval, donutil je aby se vystehovaly a odstěhoval je někam do lesa, pryc od lidi. Jsem ochoten obětovat trochu času a dřeva, vyrobit pro ně cokoli. Mám obavu, že nový majitel - nevčelař s nima uděla krátký proces.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.03.2018, 12:53 AM
Příspěvek: #6
RE: Vyrojené včelky
Zkusit se s majitelem jedine domluvit jestli by si je nemohl odtamtud prestehovat a aby je nehubil....jak, to je otazka kdyz se knim neda dostat...
Ja bych si pockal na zacatek leta jestli z nich nebude roj...kazdopadne bych mel na vcelnici jeden prazdny ul se starou sousi..mohl by se ti tam nastehovat...budes mit aspon "divoké potomstvo " Smile
Hlasování: Kocidzin (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.03.2018, 12:31 PM
Příspěvek: #7
RE: Vyrojené včelky
To, co píše Jirka, funguje u NN. U vysokých to je složitější a u 39x24 nejsložitější, protože nefungují ani jako nízký, ani jako vysoký. Vždy bude zaplodováno přes dva.
Hlasování: Kocidzin (+1), Centisi (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.03.2018, 07:19 PM
Příspěvek: #8
RE: Vyrojené včelky
Ted me napadla jeste jedna moznost - mozna ta nejlepsi mozna: vybourat cely ten kus zdi i s tim jejich hnizdem, pokud mozno neporusit jejich dutinu a to cele odstehovat nekam do pryc... klidne ke me do lesa...
Takže teď záleží jestli se to opravdu prodá a komu, pak to bude jen o domluve. Vybouraný počet cihel klidne novemu majiteli nahradim.
Jestě mě teď napadlo, ze bych mohl tvrdit, ze jsou to moje vcely a ze je tam nechavám schválne na pozorovani... Podle zákona jsou včely chráněné, takže likvidace neprichazí v úvahu... Tak ja si je teda vezmu zpatky i s tim kusem zdiva.. Big Grin
Dalsi resení je povesit nejak (to bych snad vyresil) jeden nastavek se sousemi a zasobami pred jejich dutinu, aby museli do sve dutiny pres muj nastavek, do kterého by se mohli snad prestehovat. Pak az se prestehuji, tak sundat a odstehovat.
Sakra, dnes jeden napad za druhym. Big Grin
Jinak mam lang 2/3, tedy nízky.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.04.2018, 07:22 PM
Příspěvek: #9
RE: Vyrojené včelky
Hmmm... tak to zatím vypadá zle, asi neustaly zimu. Zatím nepozoruju žadnou aktivitu, přitom teď už i tady kvete kde co. Confused
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.04.2018, 08:22 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 21.04.2018 08:24 PM od Ali.)
Příspěvek: #10
RE: Vyrojené včelky
Nezoufej, nejsi sám. Su na tom podobně. U mě je to není včelkama, ale špatným včelařem loni v létě. Já mám odzvoněné. Takže za rok ?
Nevím jestli roje dohlídám.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)