Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Volná stavba v rámečkách
05.09.2013, 08:45 PM
Příspěvek: #21
RE: Volná stavba v rámečkách
Já jsem o víkendu kontroloval letošní oddělky, které jsem dělal v druhé 1/2 května 2013, jako 5-ti rámkové na Langstrot 3/4. Krmil jsem jen občasně po 2 kg, protože ke včelám se dostanu max 1 za 2 týdny, někdy ani to ne. Jak postupně sílili rozšiřoval jsem jen rámky, žádné souše, žádné mezistěny. Nasadil jsem i 3 nástavek, o víkendu jsem ale zjistil, že to už bylo zbytečné, včely se chystají na zimu a již tolik nestaví. Vystavěli tedy od května bez mé velké pomoci a jen za občasného podnícení 2 NN Lang 3/4 volné stavby (5 rámku bylo samozřejmě z kmenového včelstva jako základ) a ve 3 nástavku prostřední 2-3 rámky úplně, ostatní již jen částečně, vše zaneseno sladinou. Po konzultaci s Leošem Dvorským, jsem dal pod 3 nástavek fólii, vepředu nedoraženou, aby si zásoby přenesli do nižších zcela dostavěných plástů. Tato zkušenost mně poučila a příští rok vím, že v mých podmínkách stačí oddělky dostat do 2 NN mé míry a bez výrazného krmení. Učení u včel je krásnéSmile
Odpovědět s citací příspěvku
06.09.2013, 01:53 AM
Příspěvek: #22
RE: Volná stavba v rámečkách
Mám podobnou zkušenost, za tip s fólií díky Wink
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.09.2013, 12:48 PM
Příspěvek: #23
RE: Volná stavba v rámečkách
(05.09.2013 02:57 PM)Debora napsal(a):  mám i "churavé" vcelstvo, zádná sklizen medu, skoro zádná trubcina a zádná varroa Big Grin
No ja, to je ten zkreslený pohled - špatné včelstvo není to, které má málo medu, nebo je početně slabé. Špatné je to, které bez našeho zásahu nedokáže přežít. Takže naopak tvé "churavé" může být zdravé až, až. A taky já to pozoruju, že menší včelstva mají rozotčů míň, jenže to je více méně logické a samo o sobě to taky neznamená, že lépe přežijí.
Ale včely trpící nosemou, zvápenatěním, vosama je ideální co nejdřív likvidovat. Tam už nejde o varoázu.
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.09.2013, 08:49 PM
Příspěvek: #24
RE: Volná stavba v rámečkách
Jen pro zajímavost, včera jsem měřil dílo některých letošních matek. U linie "19" byla velikost panenského dělničího díla 4,9-5mm/buňku. Zdá se, že to ale zvládají i jiné linie, resp. i mezikmenoví křížtenci. Od loňska zkouším dvojhybrid té nejkraňkovatější kraňky s mým materiálem (samozřejmě inseminované) a F1 staví také dělničí buňky 4,9 , alespoň některé. Ten materiál se vůbec nechová jak hybrid navzdory genetickým předpokladům a zdá se, že podělil, co podědit měl. Uvidíme jak dopadne zkouška dědičnosti. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.09.2013, 02:27 PM
Příspěvek: #25
RE: Volná stavba v rámečkách
Bylo chladno, včely doma, tak jsem se podíval oddělku do podmetu. Oddělek je na dvou NN, 1NN je 2/3 L v sestavě zleva kapsové krmítko, 5 x dílo v rámcích, 3 x dílo na loučkách. 2NN je vystavěných 8 plástů na loučkách na půdorysu 30x30 a výšce 2/3 L. Plásty jsou v sestavě nad sebou. Že by včely dávaly přednost dílu bez rámků...?


Přiložené soubory Miniatury
   

Optimální řešení přichází v závěru.
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.09.2013, 02:54 PM
Příspěvek: #26
RE: Volná stavba v rámečkách
(16.09.2013 02:27 PM)Tomáš Palata napsal(a):  Že by včely dávaly přednost dílu bez rámků...?
Nemáš nad tím spíš plod do boku ? Jinak je to myšlenka zajímavá .
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.09.2013, 04:54 PM
Příspěvek: #27
RE: Volná stavba v rámečkách
(16.09.2013 02:54 PM)schützmeister napsal(a):  Nemáš nad tím spíš plod do boku ?
Nevím, 1NN jsem nerozebíral. V 2NN jsou jen zásoby a byl stavěn symetricky ze středu. Ale i kdyby byl plod z boku, tak zase otázka. Proč včely přenesly plodování ke kraji směrem na plásty bez rámků? Lepší tepelná stabilita? Nebo něco jiného?

Optimální řešení přichází v závěru.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.09.2013, 07:12 PM
Příspěvek: #28
RE: Volná stavba v rámečkách
Že by včely dávaly přednost dílu bez rámků...?

Vlastnímu dílu jednoznačně,ale nesmí se s ním bezmyšlenkovitě manipulovat a je dobře dodržovat architekturu. Musítě neustále mít na paměti, jak bude celá stavba vypadat a podle toho rozšiřovat i v příštím roce, prostě včelám vyhovět aby mohly tu vrozenou architekturu využít. Uvidíte rozdíl. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.09.2013, 10:09 PM
Příspěvek: #29
RE: Volná stavba v rámečkách
(16.09.2013 07:12 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Vlastnímu dílu jednoznačně...
! No to mě nedošlo ! Ale má to logiku. Každé včelstvo staví jinou velikost buněk, jiné rozložení v plástech i v úle. Sice podobně, ale zřejmě vždy originál. Stejně jako každý člověk si jinak uspořádá byt, kuchyni, příborník, dílnu... To by ale znamenalo, že by si každé včelstvo mělo vybudovat svoje "sídlo" tj. vnitřek úlu samo, aby se tam cítilo v pohodě. Což zcela evidentně za rok nestihnou. A teď mě napadlo, co výměna matky do takovéhoto hotového vnitřku úlu za třeba nějakou jinou linii, jejíž včelstvo (myšleno včelstvo z nové matky) by si to postavilo díky jinému genetickému základu třeba úplně jinak? No to většina včelařů dělá včelám svým včelařením (nejen přehazováním rámků a mezistěnami) pěkný hokej.
(16.09.2013 07:12 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  ...Musítě neustále mít na paměti, jak bude celá stavba vypadat...
No já bych rád, ale já to nevím. Nikde jsem se to nedočetl, u nikoho neviděl (nejlépe s komentářem)... Zatím jsem si stanovil pro rozšiřování s ohledem na tuto skutečnost jistý postup. Uvidím, co na to včely.

Optimální řešení přichází v závěru.
Hlasování: Milan Bencúr † (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.09.2013, 07:34 AM
Příspěvek: #30
RE: Volná stavba v rámečkách
Ono ten hokej vo včelstve nemusí byť. Mnohým postačuje očíslovanie rámikov ceruzkou a osvojenie si zásad obracania rámikov a manipulácie pri ich prekladaní. Pri včelárení na prírodnom diele pozorujem, že vyrojené včely ochotnejšie začínajú stavbu prírodného diela od steny úľa ako zo stredu plodiska.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 2 Host(é)