Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Volná stavba v rámečkách
01.02.2013, 09:12 PM
Příspěvek: #11
RE: Volná stavba v rámečkách
Ano, loni. Je to jedna z možností, jak udržet volnou stavbu v lati.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
08.02.2013, 12:23 AM
Příspěvek: #12
RE: Volná stavba v rámečkách
(07.01.2013 02:11 PM)schützmeister napsal(a):  ... prapůvodně jsem dával novou stavbu také dolů, přijde mi to logické a také se o tom všude píše. Samozřejmě i tam včely staví o to nic.
Má to ale značné provozní nevýhody : zásadní je asi ta, že je nutné manipulovat s plodištěm nad tímto nástavkem. Další nevýhodou je, že dole včely nestaví kompletní plásty, vždy jsou nějak nedostavěné. Další problém je také v tom, že tyto funglovní plásty hodně zanáší pylem, čímž se pak hůře zužitkovávají...
Dostala sa mi do rúk kniha, Včelárske otázky, z roku 1928, v ktorej popisuje svoje skúsenosti a postupy M.Kuntzsch v úli jeho konštrukcie, dvoják zadovák, s rámikovou mierou 33,3 x 25 cm. Úľ má v medníku 12 rámikov zavesených priečne na kovovej lište a v plodisku má na pozdĺžnu stavbu šesť rámikov na sánkach a tri rámiky vo väzení, tak isto položených na sánkach. V úli žijú dve včelstvá. Obydlie včiel, aj technika vedenia včelstiev, pripomína prírodné včelárenie v košoch.
Zaujala ma jedna jeho metodika z troch rôznych spôsobov včelárenia v dvojákoch, ktorá sa tiež podobá aj metodike včelárenia v trámikovom úli Warre.
Každé nové osadenie dvojáka, či už preložením včelstiev z iných úľov alebo v lete rojmi, začína sa v hornom oddelení. V zime, pretože je dvoják v krytom včelíne alebo v kočovnom voze, nepotrebujú včelstvá ani ten najmenší dozor.
Viac na mojom blogu Kuntzschov dvoják
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
05.05.2013, 10:37 PM
Příspěvek: #13
RE: Volná stavba v rámečkách
Rád bych s vámi podělil o své zkušenosti s volnou stavbou včel.

Poprvé jsem se s volnou stavbou setkal před lety vlastně náhodou. Vybral jsem z medníku všechny plásty k vytočení. Nějak jsem pak pozapomněl plásty vrátit zpět. Šel jsem plásty vrátit cca za 14 dní. Jaké bylo moje překvapení, když jsem zjistil, že celý prostor medníku byl zastavěn, divočina přilepená ke stropu úlu. V plástech med i plod - matka se nahoru dostala i přes mřížku.

Pak jsem se od jednatela naší ZO dozvěděl o včelaření pana Leoše Dvorského. To mně zaujalo natolik, že jsem se rozhodl včelařit také bez mezistěn.

Používám trochu upravené rámečky, na horní loučce mám přilepené trojboké hranolky. Včely pak lépe při stavbě drží "lajnu".

Mé závěry:
- včely staví převážně dělničinu
- nejlépe staví u plodiště
- stavba jde lépe, kdy zebruji plásty se včelami se stavebními rámky
- vystavěné plásty jsou pevné, dají se normálně vytáčet
- včely ukládají med i do trubčiny
- díky volné stavbě mám plno vosku, z kterého vyrábím svíčky, nebo ho přidávám do mastí - jsou výborné
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.05.2013, 04:42 PM
Příspěvek: #14
RE: Volná stavba v rámečkách
Už dlhší čas ma viacerí konvenční včelári v okolí považujú za blbca. Nechať včely stavať na voľno, bez medzistienok. "Veď ti postavia len samú trúdovinu, načo ti bude úľ so samými trúdmi..." Tisíce rokov včely o medzistienkách netušili a hľa, prišli múdru včelári a je to tu. Ako to len tie včely bez tých medzistienok dokázali do súčasnej doby prežiť. Včeláriť 50 rokov ešte nemusí znamenať nadobudnúť poznanie, môže to pokojne znamenať každoročné opakovanie chýb a vieru v mýty. Autority sú fajn, ale slepé nasledovanie autorít nevedie k rozvoju.
Hlasování: Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.05.2013, 11:08 PM
Příspěvek: #15
RE: Volná stavba v rámečkách
Dnes jsem byl poprvé ve včelách, jako že jsem je rozebral, podíval se do plodiště a udělal oddělky. Včely krásně namnožené, nosí sladinu, ale mají toho hodně i v plodišti, také pylu. Plodu zavíčkovaného dost i trubčího, ale poměrně málo vajíček a nezavíčkovaného plodu, ale všude jsem našel. Volná stavba v rámečkách zatím slabší, když tak trubčina, uvidíme, co bude dál, ale vypadá to, že se bude letos i točit medSmile
Jenom připomínám, že letos rozšiřuji a snažím se vést silná včelstva dle metodiky L. Dvorského, která je umístněna na webu ŠPV. Zdá se mi, že jsem snad příliš brzo přidal stavební nástvaky, čekal jsem totiž, že stavba bude hojnější. Konkrétní poznatky jsou zde v bodech:
1. přidání stavebního nástavku nahoru a jeden dolů 21.4.2013
včely obsedaly 3NN načerno
2. pak byl vidět trochu úbytek včel a myslím že masivní líhnutí plodu až po 1.5.2013
3. nejhornější nástavek-medník plní jen 2 ze 3 s tím že jedny se tam i proplodovaly přes prostřední soušové jádro
4. stavba ve stavebním nástavku zatím jen trubčina, ale krásná a rovná
5. při prohlídce hodně medu různě v plodišti, což trochu mrzí, ale věřím, že je to lepší pro včely
Odpovědět s citací příspěvku
20.08.2013, 10:45 PM
Příspěvek: #16
RE: Volná stavba v rámečkách
probudím skomírající vlákno.Leoš Dvorský mě nastartoval na pozdní smetení na stavební rámky, prý na mezistěny, že to jde, ale na rámky, že bude problém. Předesílám, že každý rok by to asi nešlo tak pozdě(smetl jsem včelstvo 9.8.2013), ale letos zlatobýl teprve rozkvétá. Po předchozích zkušenostech jsem dal do obou nástavků jednu mezistěnu a do horního rámek s otevřeným plodem. Ono včelstvo se mně moc nelíbilo, klinicky to vypadalo na ceranu, proto jsem matku zavřel do spodního nástavku na panenské dílo a mezistěny v červenci, včely se rozhodly pro tichou výměnu, tedy 9.8. při smetání byly pouze 2 rámky s plodem. první srdíčka na stavebních rámcích začaly stavět 12.8. dnes mají v horním nástavku 6 plných rámků, z toho jedna mezistěna a + rámek původní s plodem a další rámek rozestavěný, dole mají postavenou mezistěnu a 2 rámky. Protože celou stavbu poctivě fotím, pokud bude zájem, dal bych nějaké fotky na linternet ne stažení, pokud bude zájem. Zkouší to někdo další?
Radek
Hlasování: Crha Karel (+1), Leoš Dvorský (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.08.2013, 11:44 PM
Příspěvek: #17
RE: Volná stavba v rámečkách
Také já mám od začátku srpna smetenec ve Warréčku. Mají vystevený jeden nástavek a já chci ještě, aby vystavěly druhý (plod ještě nevyběhl a smetenec pomalu slábne).. Proto jsem je dnes posiloval další brigádou včel aby to dorazily. Zatím je také zde p ylu dost z přísavníků. Za chvíli ale dojde a v září už bude o něj nouze, pak by byly zimní ztráty včel velké. To mám už u nás vyzkoušeno. Když je pylu dost, dá se klidně tzv. norské zimování praktikoivat. U mne je to v tuto dobu trochu problém. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.09.2013, 10:53 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 04.09.2013 11:52 AM od Radek Hubac.)
Příspěvek: #18
RE: Volná stavba v rámečkách
Přispěji trochu do mlýna. Leoš mě vyprovokoval a tak jsem 10.8.2013 smetl mírně nosematické včelstvo ze 6NN do dvou se stavebními rámky. Tedy rozporuji stavbu do konce května. Doplním předchozí příspěvek o stav 30.8. Výsledky: horní mezistěna vystavěna druhý den, první srdíčko 12.8., 30.8. bylo nahoře vystavěno 7 rámků s volnou stavbou, dole 4 plus ty 2 mezistěny, přidal jsem zpět nástavek se soušemi s pylem, vyndal rámková krmítka, dal jednu větší dávku cukru a hotovo. Nevím, jak to dopadne, vypadá to dobře.
S pozdravem
Radek Hubač
Hlasování: Debora (+1), Milan Bencúr † (+1), Leoš Dvorský (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
05.09.2013, 12:42 PM
Příspěvek: #19
RE: Volná stavba v rámečkách
(04.09.2013 10:53 AM)Radek Hubac napsal(a):  Přispěji trochu do mlýna. Leoš mě vyprovokoval a tak jsem 10.8.2013 smetl mírně nosematické včelstvo ze 6NN do dvou se stavebními rámky. Nevím, jak to dopadne, vypadá to dobře.
Domnívám se, že klíčem stavby je potřeba - nikoli cokoli jiného / teplo, snůška a pod. /. Pozoroval jsem stavbu v půlce února stejně jako v září. Jinak k sesypání do menšího objemu je podle mne taky správný krok. Zimování v extrémně velké stavbě není ideální. Otázkou výpomoci churavým včelstvům je spíš problém zachování problematických genů.
Hlasování: Jaro Stoklasa (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
05.09.2013, 02:57 PM
Příspěvek: #20
RE: Volná stavba v rámečkách
mám i "churavé" vcelstvo, zádná sklizen medu, skoro zádná trubcina a zádná varroa Big Grin
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)