Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Volná stavba v rámečkách
14.07.2017, 12:15 PM
Příspěvek: #181
RE: Volná stavba v rámečkách
Tomáš: používám ztracené bednění (2 kusy 20x50cm naležato) a na to betonovou dlaždici 50x50cm, aby tam byla rovná plocha a neničily se mi dna. Celkem to vyjde asi na 150 korun za podstavec, což je myslím docela v pohodě cena, i když to dřevo je víc eko. Životnost ještě nemám ozkoušenou, snad to bude "na věky" a nebude to nějak praskat apod.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.03.2018, 05:50 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 10.03.2018 10:52 PM od vkrejci.)
Příspěvek: #182
RE: Volná stavba v rámečkách
Zdravím, padlo mi jedno včelstvo na hlad, spodní nástavek vyjezený, horní téměř plný. Přikládám fotku rámečku nad plodem, který je zčásti vyjezený, ale teď v těch posledních mrazech -10C včely neopustily plod a zůstaly dole. Rámečky nejsou dostavěné až dolů, což mohla být příčina (můj laický úsudek), ale chtěl bych si z toho vzít nějaké ponaučení, co jsem měl na podzim udělat jinak, poraďte prosím. Jiné, dostavěné souše jsem k dispozici neměl.
[Obrázky: 20180310_153622.jpg]
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.03.2018, 12:52 PM
Příspěvek: #183
RE: Volná stavba v rámečkách
Z mýho pohledu jde o problém vícenástavkového zimování na střední a vyšší míře.
Z mých cca 5 včelstev, která se mě pravidelně nepodaří stáhnout do zimy na jeden, dvě takhle skončí.
Je to jednak o citu k přípravě na zimu, přijmutí ztrát, která u tohodle systému prostě jsou, nebo úvaze o jiném systému.
Nedostavěný rámek to samozřejmě dělá horší, ale nic to nemění, že i na úplně vzorově prostavěných se někdy stáhnou dolů a v mrazech kaput. Tak to prostě je.
Hlasování: tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.03.2018, 01:25 PM
Příspěvek: #184
RE: Volná stavba v rámečkách
Me padlo předloni včelstvo i v japončikovi...jedny mi odrovnal hlodavec a jedny měli zásob dostatek ale nehnuly se z plodu kdyz bouchly mrazy...

Jen asi budu na ramkach muset predelat spodni loučku na uzsi..cca 15 milimetrů ??? Nechcou kolikrat dostavovat az ke spodni latce...v tom ja vidim u volný stavby v ramkach ten nejvetsi problém...
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.03.2018, 02:01 PM
Příspěvek: #185
RE: Volná stavba v rámečkách
(10.03.2018 05:50 PM)vkrejci napsal(a):  ...Přikládám fotku rámečku nad plodem, který je ....
[Obrázky: 20180310_153622.jpg]
Tenhle ráměček nad hlavu nepatří. Nad hlavu patří dělničina. Tohle má být na kraji, max.na druhé pozici od kraje. Přechod včelstva na tohle na jaře znamená pomalou smrt, jak jsem si už taky vyzkoušel... Matka běhá po plástu, hledá dělničinu k zakladení, ta nikde, včelstvo nesílí a nesílí, pomalu odchází zimní generace a nové dělnice, které by ji nahradily, stále nikde... Třeba na to včely nepřešly, kromě mrazu, taky proto, že třeba instinktivně vycítily, že tam ne.

Optimální řešení přichází v závěru.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.03.2018, 02:27 PM
Příspěvek: #186
RE: Volná stavba v rámečkách
Tak tohle tvrzeni si netroufam nijak shazovat ani mu dávat za pravdu protože to fakt nevim...
Ale uz sem podobnej nazor nekde slysel a proto se snažim s plodištem co nejméně šachovat..jen vyndám rámek a dam misto nej prázdny..vcely podle me ví nejlip co si tam maj postavit....čim menší gulaš jim v tom delame tim podle me lépe...
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.03.2018, 02:29 PM
Příspěvek: #187
RE: Volná stavba v rámečkách
(12.03.2018 02:01 PM)Tomáš Palata napsal(a):  Tenhle ráměček nad hlavu nepatří. Nad hlavu patří dělničina.
Aha, tak toto je možná zásadní poznámka. Já jim to sice nad hlavu nedal, měli tam prázdné rámky, ale asi jsem to způsobil já, příliš velkými mezerami, že to pak takto vytáhli..
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.03.2018, 04:05 PM
Příspěvek: #188
RE: Volná stavba v rámečkách
Tohle mezerami není. Včelstvu, co je svět světem, staví dílo od začátku roj. Ten staví od shora dolů a od středu plodového tělesa do strany. Od nuly, tj.od stropu, začíná dělničinou zhruba na šesti plástech (podle síly roje) a rozšiřuje dolů a ve směru plástů. První rok výlučně, nebo téměř výlučně dělničinu. Po první zimě dojede obvykle plodové těleso pod strop a k rozvoji bere zásoby z boku a zezadu. Vylíhlý plod zpevní centrální část pod stropem a s rozvojem potom jde další stavba v daných směrech, tj. dolů (primárně) a do strany. Pak už si staví další typy buněk podle potřeby. Pokud jim dáš ke stavbě nad hlavu prázdný rámek, pak budou stavět zrovna to, co aktuálně potřebují. Když budou potřebovat trubčinu, tak trubčinu. I tam, kam by si ji normálně nepostavily. Třeba nad hlavu. Oni netuší, že to je smrtící, protože se s tím nikdy nesetkaly. Argument zborcení díla tady neplatí. První se bortí krajní plásty. Jednak proto, že v krajních plástech je hmotnostně víc zásob než ve středových plástech a pak středové plásty jsou navíc zpevněné košilkami po plodu. Středové se bortí, pokud vůbec, jako poslední, což je konec včelstva, které, pokud tohle dopustí, už nepředá tyhle blbé geny dál. Takže pokud jsi tam ten plást nedal sám, ale dal jsi tam rámeček ke stavbě, pak v nevhodnou dobu na nevhodné místo.

Optimální řešení přichází v závěru.
Hlasování: Radka Nývltová (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.03.2018, 05:00 PM
Příspěvek: #189
RE: Volná stavba v rámečkách
Dik za vysvětleníWink zase sem (sme) o něco chytřejši...
Tohle beru...příklad z přírody... nikdo mi do tedka nedal vysvětlení kterymu bych věřil...diky
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.03.2018, 05:43 PM
Příspěvek: #190
RE: Volná stavba v rámečkách
(12.03.2018 04:05 PM)Tomáš Palata napsal(a):  Tohle mezerami není. Včelstvu, co je svět světem, staví dílo od začátku roj. Ten staví od shora dolů a od středu plodového tělesa do strany. Takže pokud jsi tam ten plást nedal sám, ale dal jsi tam rámeček ke stavbě, pak v nevhodnou dobu na nevhodné místo.
Tohle sice platí, ale jen co se týče stavby. Ne posunu.
Posun po plástech NA JAŘE je jim buď ukradený, nebo podle mě spíš - tedy v tuhle dobu, ne v lednu, začínají preferovat trubčinu. I když mám v horním nástavku trubčinu uprostřed, což se prostě někdy stane, NA JAŘE se normálně posunou. Možná kdyby byl celý nástavek trubčiny, nevím. To je ale jarní akce a zimní je odlišná.
ZIMNÍ akce je, že od podzima zůstávají na místě posledního plodu, i kdyby to bylo úplně blbě - dole, na straně, tam kde nejsou zásoby. Což i u dutinovýho včelstva může klidně být dole, pod trubčinou. A v zimě začínají klást, tam co sedí. Čili, dokud nezačnou klást, normálně se posouvají za zásobama. Jak ale přimrzne a před tím v prosinci zakladli ten původní plást, jsou v troubě. Tedy pokud jsou na blbím místě.
Tomu se dá předejít jen tak, že v létě upravíte plodiště tak, aby byl plod uprostřed. A ideálně na jednom vysokém nebo dvou či třech nízkých. A nebo, při chovu silných - rozuměj spojovaných, dvoumatečných a pod. je to jedno, protože budou mít sílu se posunout i v zimě.
To, co vadí, je kontakt plod - zásoby - respektive vzdálenost - plod v zimě neposunou, pokud tam je a zásoby se sami nehnou.
Vše ostatní není podstatný. Ani zůžení spodní loučky a nic podobnýho to zásadně neovlivní.
Hlasování: Centisi (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 2 Host(é)