Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vlastnosti včelí linie
27.09.2017, 07:38 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 27.09.2017 08:10 PM od Leoš Dvorský.)
Příspěvek: #21
RE: Vlastnosti včelí linie
Romane co jsi chtěl vědět, jsem odpověděl. Jinak vše jsem napsal už dávno. Nemohu to co a jak dělám já vnucovat druhým, byť právě moje přístupy byly motivem k vzniku tohoto hnutí (Může za to Karel Crha a Vašek Sciskala a nikdo jiný!!!). Podívej se na VF. Ty diskuse ohledně varroázy, virů......... Pro mně naprosto nepochopitelné a na rovinu říkám, že jsem přesvědčen, že ti co mají včely dělají všechno pro to, aby to nešlo. Ta jejich "překvapení" jsou naprosto zákonitá, a dle mne i "chtěná". Jinak to není možný. Tahle parketa je u cca 10 let prošlapaná, ale lidé do ty díry stále vstupují a ještě si berou sluneční brýle. Slepí nejsou, hloupí také ne. Tak proč? Protože to tak chtějí a proto vše dělají tak, jak si umí představit, jak je tzv. obvyklé. To je sice pochopitelné, ale nemohou se divit, že mají totéž co ti ostatní, tedy v podstatě starou belu. Dnes jsem měl několik náhodných hovorů s několika lidmi. Vždy to sklouzlo na toto téma. Ne mojí vinou, já už na toto téma ani diskutovat nechci. Nebudu to vůbec rozepisovat, je to prostě marný. Lidé jsou tací, jací jsou a je to tak asi dobře.
Jen jednu epizodu, kterou mám od pana Volejníka. Tomu je 87 let a má cca 200 včelstev. Hodně jsme se našimi včelařeními podobali a je celkem blízko hnutí. Loni ho navštívila skupina, no dejme tomu, lidí kteří se považují za tahouny oboru. Z jeho jednoduchého včelaření byli nadšeni, včely viděli. Závěr? A my tomu stejně nevěříme. Má takovým vůbec něco říkat, ukazovat??? Volal mi to a byl naprosto zdrcený. Dává jim perly z dobré vůlle a netuší komu.
Na každý dotaz zodpovím ať už tady nebo soukromě. Teda pokud to bude možné. Klidně se ptej. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.09.2017, 09:37 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 28.09.2017 09:47 AM od Roman Smejkal.)
Příspěvek: #22
RE: Vlastnosti včelí linie
Možná, jestli u vás neexistuje teoretická úvaha na téma možnosti převčelení (v případě vytvoření žádaných vlastností)
v nějaké lokalitě.Tzn. jak by musela být velká, zda by museli bezpodmínečně spolupracovat všichni a další souvislosti které ještě neznám a byly by pro
úspěch tohoto záměru zásadní. A popř. zda něco už v tomto smyslu už nepodnikáte (vynechám-li šlechtění).
Děkuji Cool
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.09.2017, 11:44 AM
Příspěvek: #23
RE: Vlastnosti včelí linie
(27.09.2017 07:38 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Slepí nejsou, hloupí také ne. Tak proč? Protože to tak chtějí a proto vše dělají tak, jak si umí představit,
Není to jednoduchý, změnit myšlení. Ikdyž chceš.
Já to, aspoň u sebe, vidím jako problém ekonomiky. Abych něco změnil, musím nejdřív vědět, že to k čemu bude. To není o uvěření, ale změně návyků / svých /.
Už jsem asi pochopil, že to není o tom, dovézt odněkud super včelu. Je to prostě jiný přístup. A ten se musíš naučit. A eště to je všude jiný. Kupříkladu dole jsem snad už pochopil, že pro včely a ekonomicky je dobrý točit jen první med. Ten je dobře prodejný, druhák je nechutný smíšeňák a když ho vytočím, musím krmit. Čili nula od nuly pojde. Nahoře je to horší, ekonomicky optimální je točit v půlce srpna. A to je otázka, odkud. A to jsou samozřejmě jen úplný prkotiny. Jenže, nejdřív musíš vědět jak a pak to teprve můžeš dělat.
V tom je ta Leošovo marnost. Tomu, kdo má dvoje včely na opylování, o nic nejde, jenže ten nic neovlivní. U toho je to úplně jedno, jak to dělá, protože ho přečíslí okolí.
Může se stavět na uši. A ti, kteří mají včely pro doplnění rodinného rozpočtu, se prostě bojí neznámého. Tak to je aspoň u mě. Musím pomalu, s rozvahou. On ani ten Leoš není tam kde teď, od začátku svého včelaření.
A pak je tu to doplňování stavů po úhynech. Místo využití selekce k rozchovu odolných, všichni dovezou, co kde seženou. A tvoje snaha je rázem zase na začátku.
Po úhynech mě žloutnou, jinak černé, matky.
Letos jsem si to zvlášť uvědomil, tu místní odolnost, na jabloních. U nás nové odrůdy už tři roky po sobě zmrzly. Ale u pangejtů a na mezích, ty nechutný jablka našich babiček, normálně jsou. Čili je jasný, že za ty roky před náma, zjistili, co tam jde a to sázeli. Lepší kyselý jablko, než žádný. Moderní člověk doveze štěpy úplně od jinud a divý se, že na nich není nic.
Hlasování: Antonín Hyžík (+1), Jan Brunclík (+1), Debora (+1), Ali (+1), Tomáš Jelínek (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.09.2017, 01:21 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 28.09.2017 02:24 PM od Leoš Dvorský.)
Příspěvek: #24
RE: Vlastnosti včelí linie
(28.09.2017 09:37 AM)Roman Smejkal napsal(a):  Možná, jestli u vás neexistuje teoretická úvaha na téma možnosti převčelení (v případě vytvoření žádaných vlastností)
v nějaké lokalitě.Tzn. jak by musela být velká, zda by museli bezpodmínečně spolupracovat všichni a další souvislosti které ještě neznám a byly by pro
úspěch tohoto záměru zásadní. A popř. zda něco už v tomto smyslu už nepodnikáte (vynechám-li šlechtění).
Děkuji Cool

Tak Romane on kolem mne určitý okrsek je, ale nemůže to být nikdy to ideální (to záleží na cílech každého a ochotě spolupracovat). Je tu vždy ten zatracenej lidskej faktor. Problém je v tom, co napsal nad Michal. Já nejsem z těch, abych někoho dlouze přesvědčoval nebo nutil, protože tahle motivace nemá tvralý charakter. Navíc nikdo nevíme, kolik máme tady času.
Proto používám i večerní páření a nebo hodně časný chov. Matičky pro mne mám někdy i kolem 20.dubna. Dokonce i letos. Nebo chovám zase hodně pozdě (září).
Takto jsem svobodný protože se nevymlouvám na ostatní, své okolí, ale jen na sebe.
On problém není jen v genetice. Řekl bych, že ta je i "druhořadá", má dlouhodobý horizont, ale především ve způsobu vedení včelstev. To jsou dva aspekty ,které ovlivňují vše nejvíce a při jejich spojení lze dosáhnout rychlý výsledků i ekonomicky zajímavých. Jenže my tohle dokážeme špatně spojit a volíme složité postupy, já hledám a ověřuji ty jednoduché+ ta genetika.
Záměrně abstrahuji od vlivu okolí, protože to mohu ovlivnit jen málo (snad jen výběrem stanoviště, rozmístěním, doplňkovou výsadbou zdrojů třeba pylu).
Jako lidé jsme hodně zpohodlněli a hledáme jen výmluvy k ospravedlnění svého chování, to obecně. Třeba někdo říká, že v přírodě jde o přežití a proto to není pro nás použitelné. Jenže na našich včelnicích jde také o přežití. Infekční tlak tam je mnohem vyšší než v přírodě. V přírodě ale včely přežívají i prosperují a ukazují jak. Jen my to nechceme vidět, protože by nás to stálo další námahu a tu je ochoten dobrovolně podstoupit jen málo kdo.Proto lidé sahají častěji po jedech, než by bylo třeba. Fakt ale je, že když člověk něco doopravdy dělá, tak mu občas pomůže i šťastná náhoda. Jenže ani tu nejsme často schopni využít, protože ji nevidíme. To je ten problém. Naučíme se něco jako cvičená opice a pak už nejsme ochotni své chování změnit i bez ohledu na dopady. No Michal to napsal. Kdyby se ty nesmyslné dotace věnovaly na základní , aplikovaný výzkum, polní pokusy a pod. byli bychom dále. Jenže ony by pak nastaly zase pranice o ty dotace, zase by byli vyvolení a nevyvolení. Tak je lepší být svobodný se vším všudy, co k svobodě patří. Tedy nenadávat na ostatní a prostě jít. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Jindřich Šafránek (+1), Ali (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.09.2017, 10:05 PM
Příspěvek: #25
RE: Vlastnosti včelí linie
Leoši, včasný a pozdní rozchov pro vylepšení zajištění genů chápu, ale vysvětli mi prosím blíže to večerní páření. To přichází v úvahu zřejmě během léta, tedy druhá generace v témže roce. Je tak? Ale jak? Nikde nemůžu o tom nic najít. Dik.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.09.2017, 11:39 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 28.09.2017 11:40 PM od Leoš Dvorský.)
Příspěvek: #26
RE: Vlastnosti včelí linie
Tak večerní páření vychází z toho, že trubci nevyletují po 16-té hodině. Není to dogma. Dnes je to posunuto. U mně to je po 19.00 kdy matky jdou na snubní lety s určitými trubci, které se dávají buď přímo do oplodňáčků nebo do speciálních trubčích včelstev nebo oddělků. To je základní schéma. Jako kluk jsem to dělával v červnu. Nyní se to posunulo i do července. Pochopitelně ztráty jsou vyšší, ale kvalita vyšší než při inseminaci. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
29.09.2017, 12:18 AM
Příspěvek: #27
RE: Vlastnosti včelí linie
Účelné a na první pohled jednoduché. No, jen na první pohled. Jak ale oběma vysvětlit, že večer je to nejlepší ?
Leoši děkuju.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
29.09.2017, 07:45 AM
Příspěvek: #28
RE: Vlastnosti včelí linie
(28.09.2017 11:44 AM)schützmeister napsal(a):  A ti, kteří mají včely pro doplnění rodinného rozpočtu, se prostě bojí neznámého. Tak to je aspoň u mě. Musím pomalu, s rozvahou. On ani ten Leoš není tam kde teď, od začátku svého včelaření.
A pak je tu to doplňování stavů po úhynech. Místo využití selekce k rozchovu odolných, všichni dovezou, co kde seženou. A tvoje snaha je rázem zase na začátku.

Tohle má návaznost a pokud jsou včely i víc než pro koníček a přijdou úhyny, tak stejně včelař přijde o minimálně většinu. Takže někdy to opatrně může znamenat pozdě. U mě když došlo k úhynům, tak z toho co zůstalo nešlo pokračovat na ničem. Ty včely od jara vůbec se nerozvíjely, ale spíš pořád slábli. Ale měl jsem štěstí, že vedle soused o pár kilometrů, měl těch včelstev původně ke stovce a po úhynech mu cca dvacet zůstalo a byl ochotný se podělit. Takže moje "linie" jsou ty co vydrželi úhyny i když pořád ty úhyny budou, tak už to není v takovém rozsahu.
Hlasování: Debora (+1), petr.strejcek (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
29.09.2017, 06:28 PM
Příspěvek: #29
RE: Vlastnosti včelí linie
(29.09.2017 07:45 AM)Aleš Molčík napsal(a):  
(28.09.2017 11:44 AM)schützmeister napsal(a):  A ti, kteří mají včely pro doplnění rodinného rozpočtu, se prostě bojí neznámého. Tak to je aspoň u mě. Musím pomalu, s rozvahou. On ani ten Leoš není tam kde teď, od začátku svého včelaření.
A pak je tu to doplňování stavů po úhynech. Místo využití selekce k rozchovu odolných, všichni dovezou, co kde seženou. A tvoje snaha je rázem zase na začátku.

Tohle má návaznost a pokud jsou včely i víc než pro koníček a přijdou úhyny, tak stejně včelař přijde o minimálně většinu. Takže někdy to opatrně může znamenat pozdě. U mě když došlo k úhynům, tak z toho co zůstalo nešlo pokračovat na ničem. Ty včely od jara vůbec se nerozvíjely, ale spíš pořád slábli. Ale měl jsem štěstí, že vedle soused o pár kilometrů, měl těch včelstev původně ke stovce a po úhynech mu cca dvacet zůstalo a byl ochotný se podělit. Takže moje "linie" jsou ty co vydrželi úhyny i když pořád ty úhyny budou, tak už to není v takovém rozsahu.
Pokud jsou včely pro koníček tak pozor , i koníčkáři se koníčkům věnují když se jim daří.
Ti co to budou včelařit a i několik let se prát s neúspěchy pouze s jiskřičkou naděje a tvrdošíjnou urputností jsou ti praví. Ale máme jich ve svých řadách dost ?
Pokud včely i zachraňují rodinný rozpočet je ten problém obrovský.
Otázku obrátím , co zkoumají všechny výzkumné ústavy když jsme pořád v … začátku ?

Jindřich
Hlasování: Miroslav Matucha (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.10.2017, 11:03 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 01.10.2017 11:35 AM od Leoš Dvorský.)
Příspěvek: #30
RE: Vlastnosti včelí linie
Jindro, to máš těžké. Cui bono- to je oč tu běží.Kdyby skutečně něco dělaly, přišly by o práci.

(29.09.2017 07:45 AM)Aleš Molčík napsal(a):  
(28.09.2017 11:44 AM)schützmeister napsal(a):  A ti, kteří mají včely pro doplnění rodinného rozpočtu, se prostě bojí neznámého. Tak to je aspoň u mě. Musím pomalu, s rozvahou. On ani ten Leoš není tam kde teď, od začátku svého včelaření.
A pak je tu to doplňování stavů po úhynech. Místo využití selekce k rozchovu odolných, všichni dovezou, co kde seženou. A tvoje snaha je rázem zase na začátku.

Tohle má návaznost a pokud jsou včely i víc než pro koníček a přijdou úhyny, tak stejně včelař přijde o minimálně většinu. Takže někdy to opatrně může znamenat pozdě. U mě když došlo k úhynům, tak z toho co zůstalo nešlo pokračovat na ničem. Ty včely od jara vůbec se nerozvíjely, ale spíš pořád slábli. Ale měl jsem štěstí, že vedle soused o pár kilometrů, měl těch včelstev původně ke stovce a po úhynech mu cca dvacet zůstalo a byl ochotný se podělit. Takže moje "linie" jsou ty co vydrželi úhyny i když pořád ty úhyny budou, tak už to není v takovém rozsahu.

Tak u mně opatrně znamenalo nejprve 1,2,3-5 včelstev na stanovišti bez (nebo i 0).Tak jsme se učil poznávat.
Pak 30%,50%,100%. Systém kaskád, bodové ošeření............. až k dnešku. Chce to plán ,ale hlavně pochopit, že zbavením se roztoče se nezbavíme virů, N.c, N.a. Tedy ne zcela, to je tak 1/3 úhynů ale jsou asi nejčastější.
Pak je tu N.c. a pesticidy, které oslabí imunitu včelstva, plodu. Až budeme nazávat věci pravými jmény, třeba CCD, budeme o velký krok dále.
Vše ale umíme vyřešit, jen je problém včasného rozpoznání, to se podceňuje nebo vůbec nevnímá. Proto je dobře když si každý vytvoří vlastní systém tzv. varroatolerantní metody ošetřování. Zootechnika + genetika, to je cesta.
Když jsem to prvně vyslovil, tak se mi všichni smáli. No a nyní ti "propagátoři" varroatolerantního chovu skončili opět u jedů. Nezanedbatelný pomocník je i tzv. markerová selekce. Dát 100 včelstev na kupu a čekat co z toho zbude právě bez této markerové slekce je dnes již diletantství, přesto se to děje. Když jsem ho také prvně použil, tak mnozí hledali na internetu, kdo to prvně tak použil místo toho, aby se snažili pochopit oč jde. Jak říkám, je to jednoduché, ale ne snadné. Lidé si zvykli na rychlá řešení bez ohledu na dopady. Nestačí jen vědět, ale hlavně umět a to se na internetu nikdo nenaučí. Často hledáme jen slepou víru a ne moudrost a pravdu. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Miroslav Matucha (+1), Debora (+1), schützmeister (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)