Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Větrání v úlu, aneb čeho jak využít.
02.09.2017, 07:47 AM
Příspěvek: #11
RE: Větrání v úlu, aneb čeho jak využít.
Co tedy doporučujete, když jsou v úle škvíry a česno je nahoře.Mám se pokusit ty škvíry zalepit, proč to neudělají včely samy ??
Folii nad hlavou si zatmelily důkladně.
Hlasování: tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
02.09.2017, 10:45 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 03.09.2017 05:29 AM od straka.)
Příspěvek: #12
RE: Větrání v úlu, aneb čeho jak využít.
užitečné parciální(částečné) informace vývojářům větrání úlů:
(pro pomoc včelám a také pro snížení nemalých nákladů několika 1000 Kč na pokusy s "větráním"..)

1)sám ideální řešení zatím nemám, ale hledám a nechci přitom spadnout do kvantové pěny protichůdných názorů atd...
2)jeden malý otvor uprostřed bedny je nesmysl...
3)včelstvo dýchá jinak než živočichové, není nádech a výdech...
4)vliv studeného větru omezit, ruší normální potřebnou výměnu plynů, pozor na dynamický tlak na stěnu úlu a otvory...
5)vstupy a výstupy se navzájem ovlivňují, nic nejde spočítat...
6)česno nahoře(ne úplně)...
7)vstup/výstup včel co nejblíže ke středu jejich činnosti, dopravní trasy co nejkratší, u včelstva celkem jde o obrovské kilometry pěšky ...
8)malinký odvod nadbytečné páry H2O přímo střechou velmi malými párníky nahoru ...
9)vstup/výstupy souměrně zdvojovat kvůli ucpání...
10)směrem do podmetu má stoupat koncentrace CO2...
11)vyřešit malé odpouštění CO2 v určité výši nad podlahou úlu...
12)vstup-výstup včel horní česno několik cm pod střechou postupně na zimu vyřadit z provozu až na 3-4 včely(k proletu)...
14)vyřešit přívod vzduchu(ne studeného tlakového větru) ani dole ani nahoře? ...
15)plyny v úlu krouží vlivem umístění chomáče nahoru vpravo nebo vlevo
16)záleží také na velikosti včelstva...

17) na fotce nový beznástavkový úl DEHTIN 2 je větrání částečně v provozu (navíc jsou tam dva velmi malé párníky přímo na střechu)

straka dehtín
Hlasování: tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
02.09.2017, 11:58 AM
Příspěvek: #13
RE: Větrání v úlu, aneb čeho jak využít.
(02.09.2017 07:47 AM)Roman Smejkal napsal(a):  Co tedy doporučujete, když jsou v úle škvíry a česno je nahoře.Mám se pokusit ty škvíry zalepit, proč to neudělají včely samy ??
Folii nad hlavou si zatmelily důkladně.


Haribol Romane, pokud to umíš tak úl nafoť a dej na fórum snímky, jinak mi stačí popis jak je úl sestaven, to znamená jak jsou prkna, jestli svisle či horizontálně, jak jsou široká a jak široké jsou škvíry(v milimetrech), ty škvíry potřebuji vědět i při fotografii, je to Tvá konstrukce úlu, tak si toho važ a snaž se včeličkám udělat co největší pohodu, příští sezonu se Ti za to sladce odmění, Tonda.
Hlasování: straka (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.09.2017, 05:38 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 03.09.2017 06:35 AM od straka.)
Příspěvek: #14
RE: Větrání v úlu, aneb čeho jak využít.
1) škvíry v úlu někdy zachraňují chybně navržené "větrání"
2) dříve na třech "vývojových" úlech jsem v mrazech a větru zalepil všechny škvíry polyuretanovou pěnou !!!,
dva oddělky včel se udusily a přežil jen ten, kde jsem zapomněl na jednu škvíru přes celý úl ??? ,přímá škoda 3 000 Kč,
nechtějme být vždy dokonalí...
3) proto jsem se zatím zastavil na novém beznástavkovém úlu DEHTIN 2 na "92% vývoje".... oddělek uvnitř je ve výborné kondici

****užitečné škvíry po ověřování vedly k podání patentu(u mně): při vývoji ohřevu sekundárního vzduchu krbových kamen,
kolem ohniště je běžné, že se šamotové cihly spojují maltou s vodním sklem a ohřev sekundárního vzduchu zajišťuje nějaký výměník,
Jednoduše patent spočívá v tom, že se šamotové cihly sestaví jen na sucho bez malty a sekundární vzduch proniká do ohniště jen škvírami mezi cihlami
a na krátké dráze se ohřívá na velmi vysoké teploty, podstatně se zvyšuje teplota se všemi příznivými dopady na spalování,
funguje to již asi 12 let
prakt. poznámka: škvíry občas vyčistit starým plátkem pilky na železo
přátelům doporučuji "patent" při stavbě všech ohnišť, krbů... atd........... info mohu dodat, ale je to mimo toto forum****
straka dehtín
Hlasování: tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.09.2017, 11:33 AM
Příspěvek: #15
RE: Větrání v úlu, aneb čeho jak využít.
(02.09.2017 10:45 AM)straka napsal(a):  3)včelstvo dýchá jinak než živočichové, není nádech a výdech...


straka dehtín

Josefe, třetí bod mě zaujal. To mě nikdy nenapadlo.
K bodu 10 a 11 ) Pohyb vzduchu v díle či v hroznu si zajistí včely samy. V bedně však vzduchem nepohnou. Pro pohyb vzduchu v úlu bude nějaká ta díra navíc jen ku prospěchu. M.M.
Hlasování: straka (+1), tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.09.2017, 03:42 PM
Příspěvek: #16
RE: Větrání v úlu, aneb čeho jak využít.
A co voda?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.09.2017, 08:17 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 03.09.2017 08:19 PM od Roman Smejkal.)
Příspěvek: #17
RE: Větrání v úlu, aneb čeho jak využít.
Zde je forto úlu,vnitřku a škvír v bocích.
Zřejmě to nechám tak, jak to je a uvidím.Úly jsou v ďolíku a dokola kryté vegetací a tak to asi nebude takové drama.


Přiložené soubory Miniatury
           
Hlasování: tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
05.09.2017, 09:55 AM
Příspěvek: #18
RE: Větrání v úlu, aneb čeho jak využít.
(03.09.2017 03:42 PM)Aleš Molčík napsal(a):  A co voda?

V zimě nepotřebují, v létě si přinesou. Snad jedině časně na jaře. Ale med je hygroskopický, rosný bod se taky na díle občas určitě vyskytne. Když dílo či úl v některých místech někdy plesniví musí tam být i voda. M.M.
Hlasování: Víťa (+1), tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
05.09.2017, 01:44 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 05.09.2017 01:45 PM od Aleš Molčík.)
Příspěvek: #19
RE: Větrání v úlu, aneb čeho jak využít.
Jak jako, že nepotřebují v zimě včely vodu?? To jako včely v zimě upadají do nějakého stavu hibernace a nic nepřijímají a čerpají ze zásob vlastního těla? To co je uvnitř úlu, to jde nazvat mikroklima a u organismu jako je včelstvo na tom prostě záleží. Víc se nebudu do této debaty zapojovat, tím důvodem není nic proti tobě Mirku i když jsem reagoval pod tvými příspěvky, ale je to moje reakce na celkovou situaci.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
05.09.2017, 09:46 PM
Příspěvek: #20
RE: Větrání v úlu, aneb čeho jak využít.
(05.09.2017 09:55 AM)MirekMatucha napsal(a):  V zimě nepotřebují, ...
Mirek keby včely v zime nemali vodu uhynuli by hladom, včela nedokáže cez pažerák prehltnúť med, ktorý má len 18-20% vody... musia med zo zásob riediť...
...ale ak si stojíš za tým čo si napísal, tak skutočne Aleš má pravdu a je zbytočná ďalšia diskusia...Wink
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)