Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Včely bez zásahu
31.07.2013, 09:37 AM
Příspěvek: #11
RE: Včely bez zásahu
V sousední vesnici je statek se včelínem o který se cca 20 let nikdo nestará. Jedno včelstvo tam přežívalo celou dobu bez zásahu člověka, bez "léčení", bez krmení... Když jsem se to dozvěděl, chtěl jsem s kamarádem letos na jaře zkusit nalarvovat jednu sérii z tohoho včelstva. Bohužel loňský velmi suchý rok a letošní zima se asi podpsaly na tom, že se jara nedočkaly.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
31.07.2013, 02:59 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 31.07.2013 03:07 PM od Debora.)
Příspěvek: #12
RE: Včely bez zásahu
(30.12.2012 08:40 PM)Crha Karel napsal(a):  
(30.12.2012 05:55 AM)MilanBencúr napsal(a):  Našim snažením predsa musí byť spoločenský záujem na tom, aby v každej záhrade bol v tieni jablone postavený minimálne jeden živý včelí úľ.

Tak tuhle myšlenku už dlouho nosím v hlavě. Zatím zasunutou v přihrádce potencionální projekty ŠPV. Čekám na impuls bych se dokopal k načrtnutí základní osnovy takovéhoto projektu. Zatím se na to necítím a věnuji se začátečníkům. Milane nechtěl by ses do toho pustit? Nahodit základní mechanismy a alespoň v hrubé črtě předložit k společné diskuzi? V konečné verzi umístit na webu pod ikonu PRO ŠIROKOU VEŘEJNOST nebo PROJEKTY ŠPV a tam to prezentovat a zároveň to osobně šířit ve svém okolí.

(31.07.2013 08:45 AM)MilanBencúr napsal(a):  ...myslím, že účastníci nášho hnutia ŠPV, Vašek Smolík a Debora, majú oveľa väčšie predpoklady ako ja taký vynikajúci projekt rozchodiť medzi občianskou verejnosťou.



Tahle myslenka je skvostná, ale myslím si, ze je to regionální práce, která se dá nejlépe realizovat, úcastí mnoha clenů SPV. Je to práce, která není nárocná, ale vyzaduje sporadicky reagovat na dotazy zájemcú o vcelstva, prípadne poskytnout pomocnou ruku. Zájem o "alternativní" vcelarení stále stoupá, rocne se mi hlásí desítky zájemcú o vcelarení v "alternative", a mnohdy jim nejde o více, nez dát vcelstvu sanci v prírode prezít.

Projekt, který zde Karel a Milan navrhnul, je nádherná práce pro kázdého clena SPV, který na to má cas a troufá si do toho.

Za tím úcelem navrhuji vytvorit stránku projektů, kde kazdý z nás můze nabýdnout roje, pomocnou ruku, nebo funkci kmotra ve svém okolí.

Navrhuji vypracovat malou alternativní metodiku, podporit krásu vcelarení bez mezisten, smysl vcelarení na medu, pridat pár informací o vcestvu a o smyslu nasich ideálů.

Ráda bych uvítala i seznam clenů, kterí jsou ochotny chytat roje, které pak můzeme v rámci projektu nabýzet potenciálním zájemcům o vcelarení v alternative. Zacátek chovu vcelstev pomocí rojů je okouzlující a casto svarí nerozlucne leckterou lidskou dusí s vcelstvem.

Vypracovanou stránku múzeme umístit na webovce, aby kazdý potenciální zájemce o chov vcel, mel moznost najít kmotra ve svém okolí.

Pri tom máme dobrou moznost, jak píse Leos, seznamovat veskeré publikum s novými vecmi a myslenkou naseho spolku.


Můžeme, protože chceme.
Hlasování:
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
31.07.2013, 10:05 PM
Příspěvek: #13
RE: Včely bez zásahu
Myšlenka pěkná, i když částečně neuskutečnitelná, občas jsem řešil spory mezi včelaři a sousedy nevčelaři, pořídit si bazén vedle včelaře to je výborné napajedlo atd. a v ČR s chytáním rojů je problém, že to nejde dělat oficiálně. kdyby to bylo možné, mám dost známých u hasičů a to by si stačilo jen pro ně jezdit. tak končí ve vysavači na listí.
Dát na web seznam těch co jsou ochotni jít s "kůží na trh" podpořím vlastní účastí.
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.08.2013, 02:03 AM
Příspěvek: #14
RE: Včely bez zásahu
V Nemcku je to trochu jinak, hasici fungujou jen jako centrála hlásených rojú a pak obvolávají vcelare, aby roj chytily. A kdyz se o roj vcelar nepostará, je to na vcelstvu, najít si v mestské dzungli prístresek. Vetsinou lezou do podkroví, nebo do rúzných ventilací. No co mám ríkat. Letos me pozárníci poslali po páté hodine vecerní do komercní banky, ze tam mají vcely. Jelikoz uz bylo zavreno, bylo domluveno, ze prijede mobilní bezpocnost a otevre nám banku, venku 35°C, dusno, vzduch se dal krájet, na chodníku louze potu a mobilka nikde. Po dvou hodinách jsme se na to vykaslali a jeli domú. V jednu hodinu raní zvoní telefon, jeste nemám ani sluchátko u uchu a uz me nekdo péruje, kde ze jsme, a ze vcelstvo musí do rána zmizet. Hallo? Na banku kaslu, holomci, projebaly nám veskeré úspory na Islandu. Ale vcelstva nám bylo líto. Pres púl mesta, cekat na mobilní bezpecnost, po hodine dorazila. Ale co ted, s kourem tam nesmís, abys neaktivoval pozární alarm, a ted se plaz do roury 40x40cm. Musel se na to vysavac.
Zajímavé je jen, ze se tu vcelarské svazy na chytání rojú vykaslou, ty radeji seberou 80 Euro za skolení "ukázkové vcelarení pro kazdého", pak prodají kandidátovy za 140 Euro nazloutlé vcelstvo z výzkumné stanice vcelarské v Kirchheinu, to probanti dorazí, pak seberou od institutu jeste provisi, od mesta dotace a poslou domú kandidáty, kterí odpírají clenství ve svazu. O lécení vcel nemají ani šimel.

Doufám, ze jsem nikomu nezkazila chut chytat roje. Nekdy je to mrzutý, obcas nemilý, ale nakonec je to jen okouzlující.

Hledat kontakt k hasicúm je dobrý nápad, nevím jak to v Cesku chodí, legislativu, to musíme vyresit. Nejde to coby umelé roje?
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.08.2013, 12:38 PM
Příspěvek: #15
RE: Včely bez zásahu
Dneska jsem z lesa přivezl tohohle krasavce. Dám ho trochu dokupy a na jaře osadím rojem. Pak se uvidí, co je to včelstvo bez zásahu. Myslím, že pokud to v něčem má smysl zkoušet, tak je klát jedno z nejlepších řešení. Hrozně se těším.

[Obrázky: IMG_7754.jpg]

[Obrázky: IMG_7755.jpg]
Hlasování:
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.08.2013, 08:46 PM
Příspěvek: #16
RE: Včely bez zásahu
(01.08.2013 02:03 AM)Debora napsal(a):  Hledat kontakt k hasicúm je dobrý nápad, nevím jak to v Cesku chodí, legislativu, to musíme vyresit. Nejde to coby umelé roje?

V ČR roje neznámého původu povinně utratit. Takže jen včelstva, oddělky, roje, smetence ze stanovišť chovatelů v rámci katastru obce/města není nutné zdravotní vyšetření ani povolení veterináře. Na převoz v rámci kraje je nutné nechat stanoviště vyšetřit na varroázu a mor a písemný souhlas veterináře s převozem není nutný, ale zavolat veterináři, že něco odvážím je slušnost, navíc se od něj dozvím jestli se v okolí neřeší nějaké případné ohnisko a v tom případě by převoz slovně nedoporučil, ale nemůže zakázat. To už bude na svědomí každého. Tohle vše je v případě převozu.
Pokud, ale by se někdo chtěl věnovat prodeji, tak je nutné vyšetřit mor, varroázu, akarapidózu, nosematózu a zaregistrovat si chov u ČSV a na to je nutné mít min. 20 včelstev. A převoz po celé ČR bez omezení.
Snad takhle ve zkratce to stačí.
Hlasování: tondabh (+1), Debora (+1), Martin Nezbeda (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.01.2014, 11:02 AM
Příspěvek: #17
RE: Včely bez zásahu
Konečně mráz -5C, jak na zavolanou, byl höchste Zeit, jak říkáme my Češi. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.03.2014, 09:13 PM
Příspěvek: #18
RE: Včely bez zásahu
Zdravím všechny úžasné včelaře, jsem nováček tady na stránkách (i když pročítám už dlouho) a svoje včely budu mít až letos, takže mám na vás dotaz. Dneska na procházce v lese jsem na místě, kde se překládá dřevo uviděla v jedné pokácené kládě, která byla dutá včely, měli tam i plásty, lítaly kolem a dovnitř, moc jsem je nezkoumala, ale je mi celkem líto je nechat svému osudu. Zajímalo by mě, jestli se dají nějak zachránit (přendat do úlu) nebo tak něco.
Díky Tereza
Hlasování: tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.03.2014, 10:22 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 14.03.2014 10:27 PM od Rasťo 71.)
Příspěvek: #19
RE: Včely bez zásahu
(14.03.2014 09:13 PM)terez.c napsal(a):  Zdravím všechny úžasné včelaře, jsem nováček tady na stránkách (i když pročítám už dlouho) a svoje včely budu mít až letos, takže mám na vás dotaz. Dneska na procházce v lese jsem na místě, kde se překládá dřevo uviděla v jedné pokácené kládě, která byla dutá včely, měli tam i plásty, lítaly kolem a dovnitř, moc jsem je nezkoumala, ale je mi celkem líto je nechat svému osudu. Zajímalo by mě, jestli se dají nějak zachránit (přendat do úlu) nebo tak něco.
Díky Tereza
Ahoj, dajú a veľmi ľahko , stačí si zaobstarať úľ, teda nádstavky z rámikmi , rámiky bez výpletu, veľkosť rámika - výška , približne ako šírka dutiny resp výška plástov ,potom sa nožom vyreže plást a vloží sa do rámika a následne sa na rámik z vložením plástom natiahnu 2 gumičky a rámik s takýmto dielom sa uloží do nádstavku, dielo by sa malo ukladať podobne ako si ho budujú včielky v úli, teda plodové rámky do stredu a na kraj zo zásobami, za niekoľko dní, podľa znášky si včielky pripevnia plásty o rámik a gumičky sa dajú dole .
Myslím že na včel. fóre bolo o tom aj video , ak ho nájdem dám to sem.
Hlasování: Debora (+1), terez.c (+1), tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.03.2014, 12:21 AM
Příspěvek: #20
RE: Včely bez zásahu
(14.03.2014 09:13 PM)terez.c napsal(a):  Zdravím všechny úžasné včelaře, jsem nováček tady na stránkách (i když pročítám už dlouho) a svoje včely budu mít až letos, takže mám na vás dotaz. Dneska na procházce v lese jsem na místě, kde se překládá dřevo uviděla v jedné pokácené kládě, která byla dutá včely, měli tam i plásty, lítaly kolem a dovnitř, moc jsem je nezkoumala, ale je mi celkem líto je nechat svému osudu. Zajímalo by mě, jestli se dají nějak zachránit (přendat do úlu) nebo tak něco.
Díky Tereza

Haribol Terezko, nevím bez bližšího popisu, jakého průměru je kláda a dutina, ale napadá mne trochu jiné řešení než popsal Rosťa, a to nařezat pilou rovnou nižší kláty jako nástavky a ty umístit na zamýšlené místo včelaření, ale chce to zhodnotit, zda použít tento systém či systém popsaný Rosťou.

Pokud budeš mít zájem se naučit praktickým věcem kolem přírodního včelaření, tak bych doporučoval navštíviti kurz který dnes nabízí Evžen Babík, nebo slet který se bude konat 23-25.05.2014 na farmě ve Vilémově, zvaž podle místa bydliště, kam budeš mít blíž, a nebo na to jdi úplně od lesa a navštiv obojí určitě Ti to bude velkým přínosem, měj se krásně včeličkově, Tonda.
Hlasování: Jan Hucko (+1), Debora (+1), terez.c (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 2 Host(é)