Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Starostlivosť o roj
19.05.2015, 06:21 PM
Příspěvek: #1
Starostlivosť o roj
Zdravím priatelia,

prečítal som dosť príspevkov po fórach, pár kníh, ale prax je prax a hneď sa vynárajú nejasnosti, ale k veci. Osadil som svoj prvý roj do jedného nástavku LG 2/3, dal som jednu medzistienku a ostatné rámiky na voľnú stavbu (pásik mezistienky). Za 6 dní od osadenia roj vystavaj zhruba 7 celých rámikov , 8-mi je začatý. Otázka je kedy pri roji dať ďalší nástavok aby sa dobre využil stavebný pud?

Ďakujem za odpoveď

Jiva
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.05.2015, 07:19 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 19.05.2015 07:20 PM od Rasťo 71.)
Příspěvek: #2
RE: Starostlivosť o roj
Keď mu podstavíš prázdny nádstavok z rámikmi len z prúžkom medzisteny nič tým nepokazíš, oni budú stavať dovtedy kým budú mať znášku, z hora dole budú ukladať zásoby peľ a med,a zároveň smerom dole budú stavať pre plodujúcu matku aby mala kam klásť a aby zachovali rodinu.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
31.05.2015, 03:09 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 31.05.2015 09:16 PM od Viktor Fenďa.)
Příspěvek: #3
RE: Starostlivosť o roj
Prajem všetkým príjemný deň, doteraz som len čítal a nasával vedomoti z celého fóra, prelom prišiel až teraz v piatok keď som si bol pooberať 3 roje, ktore som dostal od staršieho včelára ako darček, pred dvomi týždňami mi tež venoval roj so starou kladúcou matkou. Roje som umiestnil do 3 x warre a 1x japonec s rozmermi warre a dnes sa mi podaril celkom pekný úlovok nafilmoval som návrat matky z oplodňovacieho letu je to 3 - 5 sec.(aspoň si to myslím).Pripájam tiež foto umiestnenia úľov. Za rady a pripomienky vopred ďakujem.


[Obrázky: 2015_05_30_16_08_35.jpg]
Hlasování:
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
31.05.2015, 08:54 PM
Příspěvek: #4
RE: Starostlivosť o roj
Ahoj, to video se ti asi nepovedlo vložit ...

Mýlit se může každý, učený i nevzdělaný blbec ...
Víc lidí má víc rozumu. Ten poradí to, ten vono, a pak se dílo podaří. Lokalita: Habartov (starý Habartov) okres Sokolov 485m Krušné hory
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
31.05.2015, 09:18 PM
Příspěvek: #5
RE: Starostlivosť o roj
opravené podľa možností ...
Hlasování: Jan Brunclík (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
05.06.2015, 08:24 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 05.06.2015 08:32 PM od Viktor Fenďa.)
Příspěvek: #6
RE: Starostlivosť o roj
Prajem príjemný večer,
pred týždňom som si doniesol tri menšie roje (druhoroje) s mladými matkami a umiestnil som ich 1x do japonca na pôdoryse warre a dva roje do warre. Včera večer keď som prišiel z práce som na zemi v tráve našiel asi hrnček včiel po ich zadymení som zistil že je tam matka, neviem prečo boli na zemi. Predpokladám že jeden roj mal asi dve matky v tomto úli je zatiaľ vybudovaných najmenej plástov a je tam aj najmenej včiel. Matku som zatiaľ umiestnil do klietky a včely sa vrátili do úľa. Viem niečo s danou matkou urobiť? Môže byť matka oplodnená? Poprosím o radu ako postupovať ďalej.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
05.06.2015, 11:26 PM
Příspěvek: #7
RE: Starostlivosť o roj
Panušku často doprovází starostlivé včelky na snubním proletu. Poroje jsou vskutku často vícematečná, některé opouštějí rodný domov, to pak podléhá zcela jiným zákonům a blbě se jim to vymluví. Vícematečná včelstva tvoří v úlu hromádky. Mrkni na to, jest-li jsou v úlu včelky v harmonickém stavu, pak by měli mít matku.
Hlasování: Jan Brunclík (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.06.2015, 08:23 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 06.06.2015 08:24 AM od Leoš Dvorský.)
Příspěvek: #8
RE: Starostlivosť o roj
(05.06.2015 08:24 PM)Viktor Fenďa napsal(a):  Prajem príjemný večer,
pred týždňom som si doniesol tri menšie roje (druhoroje) s mladými matkami a umiestnil som ich 1x do japonca na pôdoryse warre a dva roje do warre. Včera večer keď som prišiel z práce som na zemi v tráve našiel asi hrnček včiel po ich zadymení som zistil že je tam matka, neviem prečo boli na zemi. Predpokladám že jeden roj mal asi dve matky v tomto úli je zatiaľ vybudovaných najmenej plástov a je tam aj najmenej včiel. Matku som zatiaľ umiestnil do klietky a včely sa vrátili do úľa. Viem niečo s danou matkou urobiť? Môže byť matka oplodnená? Poprosím o radu ako postupovať ďalej.

Když jsem začínal včelařit, měli jsme také včely, které se rojily často. Nejen v porojích, ale i v druhácích bývalo často několik matek, samozřejmě neoplozených.
Po usazení do úlu bývalo před česny druhý den i několik mrtvých nebo téměř mrtvých panušek. Možná to je tvůj případ.
Ony si to včely v úle srovnají neboj a nechají si tu pro ně nejvíce atraktivní. U druhorojů, porojů bývá ale nebezpečí, že se matička může ztratit. Až se nová matička oplodní , to poznáš jak budou nosit pyl. Prozatím bych do nich nešťoural, nech je v klidu, ať se mladá matička může oplodnit, abys ji ještě nepřimáčkl nebo svou zvědavostí neoddálil snubní lety. Ony to mají holky naplánované podle počasí a jakékoliv vyrušení to jen zhatí. Pokud by do7-10 dnů nenosily intenzivně pyl, dal bych jim tam plást s otevřeným plodem a uvidíš na čem jsi. Roje dokáží přinést často neuvěřitelná množství medu, tak je nech pracovat (Květnový roj za fůru sena). LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Kamil Střelka (+1), Jindřich Šafránek (+1), Jan Brunclík (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.07.2015, 03:15 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 09.07.2015 09:30 PM od Tomáš Palata.)
Příspěvek: #9
RE: Starostlivosť o roj
Zdravím přátelé.
22.6. mi známý nabídl takový malý rojík. Byl v krabici od bot. Sklepl jsem ho do 1NN 2/3L s pevným dnem a převezl k sobě. Podstavil prázdný nástavek, zasíťované dno, srovnal rozteč louček na 40 mm (šířka rozpěráku)
   

a nechal být. Dnes jsem se do něj podíval, abych zistil, jestli matka klade a vše běží, jak má. Roj postavil to, co je schopen obsednout. Další pokračování stavby až s novým vybíhajícím plodem. Zhruba za 14 dní. Pro ilustraci plásty na pozici 6 a 8.
       

Pár postřehů a i taky věcí, co mě trochu překvapily.
1. Zatím staví pouze dělničinu.
2. Začaly v zadním rohu nástavku, ač je česno na druhé straně - tady asi moje chyba.
3. Plásty staví hlavně dolů. Ve směru loučky plásty vytahují jen v nezbytně nutné míře.
4. Každý plást má min. 5cm límec zásob.
5. Na těsto apivital v krmítku (a vědí o něm) narozdíl od oddělků kašlou a tahají medovici z lesa.
6. Plásty, ač malé, jsou už pěkně těžké. Trochu jsem zaváhal, jestli se jim to, až to bude postavené celé přes 2NN, neutrhne. No snad nejsou sebevrazi, aby to zatížily víc, než vosk udrží.

Ještě k bodu 2. Asi jsem je měl na včelnici vysypat na náběh a nechat znovu do úlu vpochodovat. To by asi začaly se stavbou nad česnem. Co myslíte? Mám celou sestavu dvou nástavků otočit o 180st. tak, aby byly nad česnem (a výrazně lépe měly česno pod kontrolou)? Nebo nechat být?

Optimální řešení přichází v závěru.
Hlasování: Debora (+1), Petr Smrčka (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.07.2015, 03:59 PM
Příspěvek: #10
RE: Starostlivosť o roj
Ahoj,
já jsem ten poslední, kdo by mohl radit, ale zkusím přijít se svou troškou do mlýna
(09.07.2015 03:15 PM)Tomáš Palata napsal(a):  Pár postřehů a i taky věcí, co mě troch překvapily.
1. Zatím staví pouze dělničinu.
mě zase jeden letošní roj, který jsem usazoval 1.6., stavěl hodně trubčinu, proč to tak je nevím, ale asi k tomu mají důvod podle situace, ale daří se jim dobře a plodu mají teď dost, takže asi ty trubce potřebovaly

(09.07.2015 03:15 PM)Tomáš Palata napsal(a):  2. Začaly v zadním rohu nástavku, ač je česno na druhé straně - tady asi moje chyba.
proč myslíš, že je to tvoje chyba, kde začaly stavět? a je to na teplé nebo studené stavbě? já jim dal nástavek s hormína loučkama na teplou stavbu a začaly od česna
a druhý roj jsem dával do japonce a tam začaly taky odzadu a držely se při jedné straně (ale japonec je o dost menší půdorys)

(09.07.2015 03:15 PM)Tomáš Palata napsal(a):  Ještě k bodu 2. Asi jsem je měl na včelnici vysypat na náběh a nechat znovu do úlu vpochodovat. To by asi začaly se stavbou nad česnem. Co myslíte? Mám celou sestavu dvou nástavků otočit o 180st. tak, aby byly nad česnem (a výrazně lépe měly česno pod kontrolou)? Nebo nechat být?

usazoval jsem zatím celkem 5 rojů a vždycky přes náběh, to můžu doporučit, má to totiž dvě hlavní výhody
1. je to nádherná podívaná
2. říká se, že je to pro ně přirozenější a spíš v úle zůstanou a nefrnknou - mě zatím žádný nefrnkl

a k tomu otáčení: já se právě většinou bojím dělat nějaké radikální zásahy, protože jak se říká včela není blbá a zřejmě ví, proč si to tak rozvrhli a jestli jsou ještě slabé, aby uhájili celé česno, nebál bych se jim nechat jen očko - když jsem dělal oddělky, tak jsem jim nechal jen jedno očko a nemají problém se rozvíjet.

Když byl roj silný, tak jsem jim nechával celé česno - ostatně to bylo v době, kdy byla snůška a loupeže ještě nebyly na pořadu dne.

Vysočina - Hamry nad Sázavou 555m, RM 39x24
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)