Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rojení
21.06.2017, 05:08 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 21.06.2017 05:09 PM od Rasťa.)
Příspěvek: #281
RE: Rojení
(18.05.2017 02:47 PM)Rasťa napsal(a):  Jak se chová roj cca 24 hodin od obsazení nástavku? Je možné, že vyvíjí jen malou letovou aktivitu a hlavně uvnitř staví? Tzn. občas vylétne / přilétne včelka, sem tam se tři čtyři včely promenádují u očka? Nastražil jsem totiž před pár dny nástavek na příhodné místo a tento stav u očka jsem dnes kolem 9:30 pozoroval. Přičemž předevčírem tam bylo pusto. Ale nechtěl jsem nástavek ze zvědavosti otvírat, abych případné nové obyvatelky nevylekal. Navíc budu potřebovat žebřík. Musím vydržet do večera / brzkého rána. Pak uvidím. Ale jsem zvědav už teď.

Doplnění:
Takže žádný roj se mi v nastraženém nástavku neusadil. Šlo pouze o včely, které asi zajímaly zbytky pylových zásob v umístěné staré souši. Ňo..

Zapomněl jsem doplnit, že roje jsem se zde nakonec dočkal. Ke vrojení došlo 27.5. Jak psal výše Aleš o známkách obrany na česně budoucího domova - pozoroval jsem nejspíš totéž.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.06.2017, 07:53 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 22.06.2017 07:55 AM od straka.)
Příspěvek: #282
RE: Rojení
dle mého pozorování šlo o včely průzkumnice, vybírají několik dní několik míst a
když přilétne roj, ten si potom vybere, kdo rozhodne, kde se usadí nevím...
straka dehtín
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.06.2017, 10:10 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 22.06.2017 10:20 AM od Leoš Dvorský.)
Příspěvek: #283
RE: Rojení
(21.06.2017 05:08 PM)Rasťa napsal(a):  
(18.05.2017 02:47 PM)Rasťa napsal(a):  Jak se chová roj cca 24 hodin od obsazení nástavku? Je možné, že vyvíjí jen malou letovou aktivitu a hlavně uvnitř staví? Tzn. občas vylétne / přilétne včelka, sem tam se tři čtyři včely promenádují u očka? Nastražil jsem totiž před pár dny nástavek na příhodné místo a tento stav u očka jsem dnes kolem 9:30 pozoroval. Přičemž předevčírem tam bylo pusto. Ale nechtěl jsem nástavek ze zvědavosti otvírat, abych případné nové obyvatelky nevylekal. Navíc budu potřebovat žebřík. Musím vydržet do večera / brzkého rána. Pak uvidím. Ale jsem zvědav už teď.

Doplnění:
Takže žádný roj se mi v nastraženém nástavku neusadil. Šlo pouze o včely, které asi zajímaly zbytky pylových zásob v umístěné staré souši. Ňo..

Zapomněl jsem doplnit, že roje jsem se zde nakonec dočkal. Ke vrojení došlo 27.5. Jak psal výše Aleš o známkách obrany na česně budoucího domova - pozoroval jsem nejspíš totéž.

Tak ony si včely hlídají i vylupované včelstvo. Není to zas až tak nic neobvyklého, zvláště když je včelstvo v kolapsu. Doba rojení se pozná právě podle toho "slídění" je to o řád vyšší intenzita než včely vyhledávají potravu. Je to hezky poznat z krátkých rychlých pohybů, včely vlezou do každé mezery, jako-by vyměřují, je to zajímavé a spolehlivé. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: straka (+1), Tomáš Palata (+1), schützmeister (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.05.2018, 07:34 PM
Příspěvek: #284
RE: Rojení
Tak už je to těsně před náma.
Dneska první víčkovaný matečník.
Nejsilnější včely, normální let.
Pár dalších jsem omrknul a zatím dobrý.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.05.2018, 12:14 PM
Příspěvek: #285
RE: Rojení
Jo, už to jede.
Jen jsou ty matečníky letos dost malý. Huh
Po rozebrání mají silný včely s matečníky prakticky celý spodní VN plný pylu - cca 8 kompaktních desek s jen bodovým plodem / ten je ve druhém /.
Takže přidušenost plodování je evidentní - kdo málo rozšířil, má tam jenom pyl.
Bych řekl. Aspoň u nás.
Nosí stále slušně, řepka v půlce, ale moc jí neberou.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.05.2018, 08:13 AM
Příspěvek: #286
RE: Rojení
(22.06.2017 07:53 AM)straka napsal(a):  dle mého pozorování šlo o včely průzkumnice, vybírají několik dní několik míst a
když přilétne roj, ten si potom vybere, kdo rozhodne, kde se usadí nevím...
straka dehtín

Kdyz sem pozoroval prazdny ul ponechany po padlem vcelstvu na svem miste tak cca 14 dni pred rojem tam vcely litaly uklizet(obcas vynesli nejakou vcelku a vyhazovaly hodne vosku ) a chystat nove misto pro domov a rekl bych ze ke konci i branili cesno aby jim to jiny roj nezabral.vzdycky pres den,k veceru a brzo rano klid..loupit nebylo co..pak sem jedno odpiledne slysel poradnej hukot po zahrade a roj sedl hnedka na úl na predni stranu a po chvilce uz v zastupu pochodovaly cesnem do úlu...jestli hrozen sedel predtim jinde nevim,ale roj sel na jistotu na misto co si predem pripravil....bihuzel asi mlada matka co se nevratila z proletu takze po par tydnech roj vyloupen...
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.05.2018, 08:41 AM
Příspěvek: #287
RE: Rojení
Tak jsem musel v neděli udělat přeleták u jedněch. Včely nenosily a po rozdělání téměř žádné zásoby a naražené matečníky.
Ostatní nosí a plní medníky.
Hlasování: Leoš Dvorský (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.05.2019, 11:43 AM
Příspěvek: #288
RE: Rojení
Jen pro připomenutí rojení takový příběh, který bude asi letos k vidění častěji. V pátek jsem mluvil s kolegnou. Probíhal asi takto:
ON: Tak koukám na zahradu a najednou mrak. Vyrojily se mi včely. Při mým štěstí se usadil asi 4m vysoko. Asi se na něj vykašlu.
Já: To by bylo škoda. Máš 5m dlouhé bidlo?
ON:_ To jako že bych ho shodil jo? Díky, to nechci.
Já: Ne, upevníš na konec plást s otevřeným plodem, nejlépe s trubčím, přisuneš a ony si na něj přelezou. Máš je bez námahy.
ON. No to je nápad. To abych si na to pořídíl nějakou teleskopickou tyč. Nojó ale co s tím pak budu dělat?
Já: Při tvým štěstí ji budeš letos potřebovat ještě 5x.
On: ???!!!!!!!!!
V sobotu jsem mu volal, jak to dopadlo. Pomáhali mu ho sundávat další 2 kolegové. Roj vážil 8 kg.
Nebylo by to škoda nechat ho zničit hasičům?? Takto má zcela zdravý roj, včelstlvo a pokud ho dobře povede i medu bude mít plný necky. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování:
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.05.2019, 03:58 PM
Příspěvek: #289
RE: Rojení
Vyčkávám a mám i políčeno, no uvidíme já zahálet nebudu Wink Hasiči si neškrtnou Tongue Zničit vyrojené včelstvo je barbařina!
Jenda

Mýlit se může každý, učený i nevzdělaný blbec ...
Víc lidí má víc rozumu. Ten poradí to, ten vono, a pak se dílo podaří. Lokalita: Habartov (starý Habartov) okres Sokolov 485m Krušné hory
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.05.2019, 03:02 PM
Příspěvek: #290
RE: Rojení
Ja jsem take rozhodila site, je skoda, aby roje prisly nazmar.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 2 Host(é)