Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Přirozeně jen se smyslem
01.08.2014, 10:49 PM
Příspěvek: #11
RE: Přirozeně jen se smyslem
Včelstva vyzařují elektromagnetické vlny

Umírání včelstev v elektromagnetickém smoku
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.11.2014, 01:08 PM
Příspěvek: #12
RE: Přirozeně jen se smyslem
Mám dvě otázky??
1. Jaká je vlastně přirozená velikost včelstva??

2. Podařilo se někomu z Vás zimovat letos čistě na medu??

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.11.2014, 02:32 PM
Příspěvek: #13
RE: Přirozeně jen se smyslem
(13.11.2014 01:08 PM)jirka.marx napsal(a):  2. Podařilo se někomu z Vás zimovat letos čistě na medu??

ad.2 - čistě na medu rozhodně ne. U nás na okraji Prahy byla taková snůšková bída, že ta trocha, co si donesly, stačila tak akorát na přežití samotných včel přes sezónu. Ale na přezimování, natož něco pro včelaře si některý ani nedonesly, takže bez krmení si myslím, že bych byl už bez včel. A to na některých byla na jaře ještě krásná medná komora. Jak jsem ale psal už v jiným vláknu, zřejmě ani divoce žijící včelstva na tom nebudou růžově. Co jsem likvidoval jednomu chataři včely ve štítě někdy koncem června, tak včel dost, zásob minimum, v podstatě žádné, těsně před vyhladověním. A konec června u nás = konec snůšky.
Hlasování: Miroslav Mareš (+1), Debora (+1), terez.c (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.11.2014, 04:31 PM
Příspěvek: #14
RE: Přirozeně jen se smyslem
(13.11.2014 01:08 PM)jirka.marx napsal(a):  Mám dvě otázky??
1. Jaká je vlastně přirozená velikost včelstva??

2. Podařilo se někomu z Vás zimovat letos čistě na medu??

Jirko, několik včelstev mám jen na medu. Jsou to ta, která jedou v režimu včel v přírodě. Vytáčel jsem je ale jen sporadicky, max. 1NN. Mám i několik oddělků, které se dokázaly zásobit samy. Jak to nevím. Na těch je krásně vidět jejich přirozený plodový rytmus. Ostatní jsem musel dokrmovat, někde i přes 10 kgSad.
Vše i to krmení bylo do konce července. Včelstva přešla plynule na volnoběh a podzim je pohodička." Morálku" mi ale narušovala trubčí včelstva a ta která jsem používal k pozdnímu chovu. Ta měla sklon k slídění a v říjnu vybraly několik sousedovic včelstev. Takovou snůšku jsem letos nevidělBig Grin Jsem zvědav co si přitáhly domů. Nyní je ale klid všude. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.11.2014, 04:39 PM
Příspěvek: #15
RE: Přirozeně jen se smyslem
(13.11.2014 02:32 PM)petr.strejcek napsal(a):  
(13.11.2014 01:08 PM)jirka.marx napsal(a):  2. Podařilo se někomu z Vás zimovat letos čistě na medu??

ad.2 - čistě na medu rozhodně ne. U nás na okraji Prahy byla taková snůšková bída, že ta trocha, co si donesly, stačila tak akorát na přežití samotných včel přes sezónu. Ale na přezimování, natož něco pro včelaře si některý ani nedonesly, takže bez krmení si myslím, že bych byl už bez včel. A to na některých byla na jaře ještě krásná medná komora. Jak jsem ale psal už v jiným vláknu, zřejmě ani divoce žijící včelstva na tom nebudou růžově. Co jsem likvidoval jednomu chataři včely ve štítě někdy koncem června, tak včel dost, zásob minimum, v podstatě žádné, těsně před vyhladověním. A konec června u nás = konec snůšky.

Děkuji za poznatek ze nejsem sám začátečnický nedouk kterému včely na kraji Prahy spotřebovaly jak vše co přinesly, tak i krmení co na začátku posílení oddělků a rojů dostávaly. Následně v plném plodování vylízávali poslední zbytky.
Nezbylo než v září dodat alespoň něco, bohužel stále nejsou staženy a průběžně vylétají . Díky teplu jsou zase vidět i na volné stavbě v podmetu, kde před týdnem nebyly.    

Jindřich
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.11.2014, 07:49 PM
Příspěvek: #16
RE: Přirozeně jen se smyslem
(13.11.2014 04:31 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Jirko, několik včelstev mám jen na medu. Mám i několik oddělků, které se dokázaly zásobit samy. Jak to nevím. LD
Jak se takovéhle úly dokáží zásobit sami bylo aspoň u mne letos obzvlášť dobře vidět.
Už od konce července byly prázdný prázdnější a plný natřískaný. V roce jako tenhle je asi dobrý mít úlů 3x víc než budu zimovat - ty silný v červenci vyberou ty nejslabší a v srpnu a září tu druhou třetinu. Tak aspoň u mne. Takže pak to na medu jde i v takhle extrémním roce Cool
Úplně markantně jsem to pozoroval na jednou vyšším stanovišti, kde snůška nebyla ani moc na jaře, kde mám jedno fakt extrémní včelstvo - i přes prakticky žádnou snůšku, tyhle měli pořád medu dost a pořád nosili jak divý. Jenže tak po třech nedělích postupně mizel med z těch okolních - na pohled krásně lítali a pak zůstali nasuchu. No až koncem září byla příčina zcela objasněna - ty jedny to prostě brali postupně a až v tom září bylo patrné, odkud a kam se zásoby stěhujíBig Grin
Hlasování: tondabh (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.11.2014, 08:07 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 13.11.2014 08:16 PM od Debora.)
Příspěvek: #17
RE: Přirozeně jen se smyslem
Všechna včelstva vždy zimují na medu. Lonská včelstva letos do konce letního slunovratu natahali pod stříšku jeden nástavek u Warré a u Dadantu jeden medník. Hospodaří s tím, co mají po stranách plodiště a z pravidla jim to vystačí. Červnové roje jsou ve Warré a Japoncích a stačily ještě něco nanosit, ale červencová a srpnová snůška stačila už jen na pokrytí provozu včelstva.
Hlasování: tondabh (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.11.2014, 08:27 PM
Příspěvek: #18
RE: Přirozeně jen se smyslem
(13.11.2014 07:49 PM)schützmeister napsal(a):  
(13.11.2014 04:31 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Jirko, několik včelstev mám jen na medu. Mám i několik oddělků, které se dokázaly zásobit samy. Jak to nevím. LD
Jak se takovéhle úly dokáží zásobit sami bylo aspoň u mne letos obzvlášť dobře vidět.
Úplně markantně jsem to pozoroval na jednou vyšším stanovišti, kde snůška nebyla ani moc na jaře, kde mám jedno fakt extrémní včelstvo - i přes prakticky žádnou snůšku, tyhle měli pořád medu dost a pořád nosili jak divý. Jenže tak po třech nedělích postupně mizel med z těch okolních - na pohled krásně lítali a pak zůstali nasuchu. No až koncem září byla příčina zcela objasněna - ty jedny to prostě brali postupně a až v tom září bylo patrné, odkud a kam se zásoby stěhujíBig Grin
Přátelé vy mi dáváte , pokud jsem začal v červnu s pěti mohu doufat že jistě přečkají jen jedny, při troše kliky dvoje. 5 : 3 = 1,66

Jindřich
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.11.2014, 09:14 PM
Příspěvek: #19
RE: Přirozeně jen se smyslem
(13.11.2014 01:08 PM)jirka.marx napsal(a):  Mám dvě otázky??
1. Jaká je vlastně přirozená velikost včelstva??

2. Podařilo se někomu z Vás zimovat letos čistě na medu??
Přirozenou velikost budu v podstatě teprve zkoušet, ale jinak kolem 8 NN.
Na medu bych zimoval, kdybych nevytáčel po řepce medníky. Byla sice snůšková bída, ale včelám by to vyšlo a možná by zbylo na jaře i pro mě. Jinak v době kdy už jsem měl sundané medníky začal kvést jetel, o kterém jsem předem nevěděl, ale pozoroval jsem v té době pěknou letovou aktivitu na česnech. A na potěžkání úly něco přibraly, takže odhaduji, že medu mají víc než cukru. Včelař soused mi hlásil, že z medníku vytáčel jetele v průměrně 12kg na včelstvo.
Hlasování: Debora (+1), tondabh (+1), schützmeister (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.11.2014, 02:18 PM
Příspěvek: #20
RE: Přirozeně jen se smyslem
(13.11.2014 08:27 PM)Jindřich napsal(a):  Přátelé vy mi dáváte , pokud jsem začal v červnu s pěti mohu doufat že jistě přečkají jen jedny, při troše kliky dvoje. 5 : 3 = 1,66
Hodně taky záleží na lokalitě - Debora včelaří ve městě a ještě skoro ve Francii, takže má snůšku jednou takovou, co mám já.
Taky můžeš mít blízko sousedovic úly, na kterých se přikrmí.Big Grin
Hlasování: Debora (+1), tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)