Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Praktický chov včel podle Michaela Bushe
20.08.2013, 05:10 AM
Příspěvek: #11
RE: Praktický chov včel podle Michaela Bushe
S čím nesúhlasím? V prirodzenom chove mi pripadá neprirodzený umelý chov matiek.
Hlasování: Debora (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.08.2013, 07:58 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 20.08.2013 10:28 AM od Aleš Molčík.)
Příspěvek: #12
RE: Praktický chov včel podle Michaela Bushe
Já bych si dovolil nesouhlasit s tvrzením, že " Na jaře odchované matky jsou většinou špatně oplozené a nedostalo se jim kvalitní výživy". To bych byl s matkami a jejich kvalitou hodně špatně a měl bych s matkami neustále problém a řešil výměnu. Já v mích podmínkách potřebuji brzký jarní vývoj, takže i chov matek začínám časně z jara, protože v tomto období jsou poznat rozdíly ve vývoji a včely s dřívějším rozvojem mají i dřív trubce.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.08.2013, 12:22 PM
Příspěvek: #13
RE: Praktický chov včel podle Michaela Bushe
Jo, matka je nejúspešnejší v druhém roce po narození. Tak že lonská matka na jaře probudí ospalé včelstvo, vezme si polovinu na předroj, které pak dotáhne k úspešnému zimujícímu včelstvu. Ale je výměna nutná?

Deboro, já mívám i 5-tileté matky. Sice už od čtvrtého roku je to znát, ale vše záleží na metodice ošetřování, resp. vedení a co od nich člověk očekává.
Před 6-7 roky jsem dal jednomu známému chovateli svojí 2-letou matku s oddělkem. V následujícím roce byla jako 3-letá nejlepšé na jeho včelnici. To jen dokumentuje kvalitu práce našich chovatelů. V normálním provoze bych nechal výměny jen na včelách. Pochopitelně něco jiného to je, když se snažíš přírodě pomoci, resp. nadběhnout abychom trochu napravili, co jsme v minulosti pokazili, tedy když chceš tzv. šlechtit. Do výchovy matek ohromně zasahuje výživa, tedy epigenetika, to se nebere často v úvahu nebo bagatelizuje. Někdy prostě musíme hřešit, abychom napravili hříchy. To jsem pohan, co? Ahoj LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.08.2013, 12:50 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 20.08.2013 12:56 PM od Debora.)
Příspěvek: #14
RE: Praktický chov včel podle Michaela Bushe
(20.08.2013 05:10 AM)MilanBencúr napsal(a):  S čím nesúhlasím? V prirodzenom chove mi pripadá neprirodzený umelý chov matiek.


(20.08.2013 12:22 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  V normálním provoze bych nechal výměny jen na včelách. Někdy prostě musíme hřešit, abychom napravili hříchy.


.


.
(20.08.2013 12:22 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Před 6-7 roky jsem dal jednomu známému chovateli svojí 2-letou matku s oddělkem... V následujícím roce byla jako 3-letá nejlepšé na jeho včelnici. To jen dokumentuje kvalitu práce našich chovatelů.

Verím Leoši, ze co vezmes do ruky, to pozlatís. A to myslím uprímne.

.
Hlasování: Milan Bencúr † (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.08.2013, 12:56 PM
Příspěvek: #15
RE: Praktický chov včel podle Michaela Bushe
(19.08.2013 03:44 PM)Debora napsal(a):  ... Co nám brání sbírat pravidelně spadlý pyl na podložky nebo dna úlů, skladujme jej v suchém a chladném prostředí a dokrmuje na jaře včelstva vlastním pylem.
Přirozenou výžívou získame lepší genetiku včelstev, vylepšíme jejich imunitu a prodloužíme jejich životnost, omezíme ztrátu včelstev a usnadníme si spoustu práce krmením včelstev.

Big Grin
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.08.2013, 01:31 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 20.08.2013 01:39 PM od Debora.)
Příspěvek: #16
RE: Praktický chov včel podle Michaela Bushe
.

(20.08.2013 07:58 AM)Aleš Molčík napsal(a):  Já bych si dovolil nesouhlasit s tvrzením, že " Na jaře odchované matky jsou většinou špatně oplozené a nedostalo se jim kvalitní výživy". To bych byl s matkami a jejich kvalitou hodně špatně a měl bych s matkami neustále problém a řešil výměnu. Já v mích podmínkách potřebuji brzký jarní vývoj, takže i chov matek začínám časně z jara, protože v tomto období jsou poznat rozdíly ve vývoji a včely s dřívějším rozvojem mají i dřív trubce.


Nemusís mít problémy, hodne lidí umweiselt (mení matku), az kdyz vidí nejaký problém. Ale nez vcelar problém nasel, vetsinou ho uz vcelstvo vyresilo a matku vymenilo. Wink

.


(20.08.2013 12:56 PM)Crha Karel napsal(a):  
(19.08.2013 03:44 PM)Debora napsal(a):  usnadníme si spoustu práce krmením včelstev.

Big Grin

jasne , ten sedí Big Grin

Más pravdu, sbíráním pylu si práci neusetrím, je to osobní poznámka, proto ze nechci nikoho animovat k pouzívání lapacky pylu.

Sleepy
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.08.2013, 01:13 PM
Příspěvek: #17
RE: Praktický chov včel podle Michaela Bushe
(16.08.2013 10:09 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Ještě by bylo zajímavé vědět v jak izolovaném prostředí má svá včelstva. Mám zkušenost, že i malá izolace např. 2km od dalších včelstev způsobuje to, že včelstvo nemůže na V.d. téměř zkolabovat nebo jen velmi výjimečně.


Michael Bush napsal(a):O jiných domácích včelstev v letním okruhu mých včelstev nevím (nemohu však říct, že tu nejsoui). Vím, že na místě mého posledního bydliště divoká včelstva žila, tady o nich zatím nevím. Ale nemyslím si, že někde existuje místo, kde by divoká včelstva nežila.

Problémy se zamořením varroou nebudou tak v závislosti na vzdálenosti úlů, kdy se včelstva pohybují ve svých úlech. Myslím, že zamoření včelstev varroou je jen důsledek vylupování kolabujících včelstev.
Michael
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.08.2013, 02:39 PM
Příspěvek: #18
RE: Praktický chov včel podle Michaela Bushe
Problémy se zamořením varroou nebudou tak v závislosti na vzdálenosti úlů, kdy se včelstva pohybují ve svých úlech. Myslím, že zamoření včelstev varroou je jen důsledek vylupování kolabujících včelstev.

Ano a přesně to je důsledek nesprávného vedení včelstev, tedy takového, které je v rozporu s přirozenou biologii včelstva. Tedy alespoň v našich oblastech. Jak je to u M. Busche nevím. Tam to může být jinak (jiné snůškové podmínky, jiný plodový rytmus..). Včelstva, která jsou vedena tak, že se respektuje biologie včelstva v přírodě jsou v klidu již skoro 2 měsíce a naprosto bez problémů a v klidu. Už jsem to napsal. Na tomto stanovišti je ale jen jarní snůška. Jenže v lese, kde nějaká snůška byla a včelstva jsou takto vedena, je to stejné, jen je to jinak s medem.

Ještě za zmínku stojí ta včelstva kolabující. Tady nevím, co si představit, stejně tak jako u diskutujících na VF, to je téměř o ničem, každý si může představit co chce. Tak jak já vidím kolabující včelstva, není již co přenést. Spíše jde tedy o včelstva, která mají do kolapsu tak 6-8 týdnů. Tedy zase v našich (mých) podmíkách. Jenže já varroázu dělím na A,B,C, rozeznávám měkolik scénářů hynutí a tak se může lece stát, že mluvíme každý o něčem jiném. Prakticky každý scénář má jiné řešení.
V každém případě ti, Deboro , i Michaelovi děkuji. Každý názor, byť na první pohled vypadající, že je odlišný, je pro mne jak pokropení živou vodu a inspiruje mne k další práci. Pozdravuj Michaela a ještě jednou dík" LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.08.2013, 06:09 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 27.08.2013 06:24 PM od Debora.)
Příspěvek: #19
RE: Praktický chov včel podle Michaela Bushe
4. Ekologie úlu

Během léčby akarazidy, kyselinami nebo jinými jedy neexistuje žádný způsob, jak udržet tak komplexní ekologii úlu v přírozené rovnováze.
Úl je sítnice mikro- a makroskopického života, ve kterém žije více než 170 druhů neškodných nebo včelstvu prospěšných roztočů, minimálne stejný počet různých druhů hmyzu a 8000, možná i více neškodných, nebo prospěšných organizmů. O některých mikroorganismech víme, že bez nich včelstvo nemůže žít a jiné udržují patogeny v rovnováze.
Esenciální oleje, které bežně pro léčbu používáme, překryjí vůní včelstva, což dlouhodobě znemožní veškerou komunikaci celého organizmu včelstva a vyhubí nenahraditelné užitkové mikroorganismy.
Organické kyseliny vyhubí nejen všechny mikroorganismy, ale i mnoho hmyzu a benigních (neškodných) roztočů.
Akaracide působí na členovce, ke kterým patří hmyz a roztoči. Jeho účinek je jen rychlejší než u kyselin.
Antibiotika zničí celou mikroflóru úlu, z nichž je většina buď včelstvu prospěšná, nebo benigní, ale v každém případě užitečná pro udržení rovnováhy a ochranu před škodlivými patogeny (nosematóza, virové nákazy, mor a zvápenatění včelího plodu atd.).
Cukrový roztok má pro rovnováhu ekologie úlu nepříznivou pH hodnotu (6,0), která znemožnuje úspěsný rozvoj množství užitečných organismů, nezbytných pro paralyzaci patogenů. Naopak pH hodnota medu prosperuje dobrému rozvoji užitecných organismů a zabraňuje rozvoj patogenů.

"Spánembohem" genům, které to nezvládnou

Nechce se mi tento fascinující komplexní organizmus svévolně zničit, bez ohledu na důsledky, kterých se pravděpodobně vetšina z nás už nedožije.
Nevidím tedy žádný důvod, proč by jsme měli brát včelstvu šanci, jejich přirozeně udržitelný systém znovu obnovit.
Do té doby než prestaneme léčit, rozšiřujem genetické zrůdnosti, včelstva neschopné života a super roztoče. Po ukončení léčby můžeme chovat životaschopné včelstva a nemusíme na včelnici a v jejím okolí rozšiřovat zdegenerované geny, o jejichž vlivu na evoluci včelstva nikdo znás nemá ponětí.

Inteligence smrti

Pokud chcete aby vaše včelstvo bylo zdravé, převezměte odpovědnost za jejich zdraví. Čím dříve toto šílenství ukončíme, tím dříve začneme chovat roztoče přizpůsobené na jejich hostitele a včelstva, která s nimi budou žít v souladu.

Samozřejmě jsme omámeni strachem, že nám včelstva zemřou. Ale včelsva nám umírají i s léčbou, jen to trvá trochu déle a na věky.

.
Hlasování:
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)