Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 1 Hlasů - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Poraďte prosím
11.08.2017, 01:25 PM
Příspěvek: #431
RE: Poraďte prosím
Tak u mne jsou včelstva vedená jako v přírodě již ve stavu klidu (mladoboleslavsko). Některým jsem z nedostatku času ani neodebíral med a nechal vše, jak mají. Plodu mají pomálu. Intenzivněji plodují jen oddělky, tají ještě jednu generaci a bude také klid. Když jsem v r. 1992 začal uplatňovat svůj systém s mednou komorou měla ta včelstva také tak min. o 1/2 plodu méně, že ta, která ošetřovali včelaři tzv. klasicky. Byla ale 4x silnější. Třeba je to u tebe podobně. Z tvých informací se toho ale nedá moc rozklíčovat. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.08.2017, 08:15 PM
Příspěvek: #432
RE: Poraďte prosím
Díky za reakce, po dovolené vlezu do včel a budu referovat. Možná budu volat po volné matičce. Přeji hezký víkend Smile
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.08.2017, 02:27 PM
Příspěvek: #433
RE: Poraďte prosím
Zdravím po dovolené. Tak jsem v sobotu vlezl do včel a to, která mělo hafu zásob a bez plodu, tak bylo totálně na suchu, vyloupené a bez energie (hladné), plod žádný. Našel jsem ale matku, takže je v úle. Patrně je něco špatně, viry či špatná matka?
Dal jsem jim cukerný roztok a nyní uvažuji o nové matce, nechci je spojovat, pokud je tam nějaký problém. Matku mám domluvenou.

V oddělku, kde jsem nechal původní matku a ta před dovolenou nebyla (vložil jsem rámek se zralým matečníkem), jsem po dovolené našel cizí matku s opálovou značkou (modrá) s číslem. Moje není a nejbližší úly jsou cca 0,5km. Může to být tak, že se někde rozhodly včely pro tichou výměnu a starou matku vypudily z úlu a ta si našla bezmatečné včelstvo? Podotýkam, že druhou matku jsem tam nenašel a vložený matečník byl vykousaný.
Hlasování: schützmeister (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.08.2017, 03:17 PM
Příspěvek: #434
RE: Poraďte prosím
Tini, špatně může být víc věcí. Pokud je to včelstvo varroázní, novou matku stejně nepřidáš. To ale asi tvůj případ nebude. Zkus je zúžit,co nejvíc, pokrm a uvidíš. To má smysl jen pro tvé učení, i když i to je otázka. Nejspíš budeš krmit ty zlodějky znovu. U mne, je to jednoznačně ortel smrti. Nezachraňuji neduživé, to je proti přírodě. To jsou pravidla přírodní selekce!!! Tohle je ale jasný marker, který ti říká, že toto nemá právo na život. V ŠPV bys ji měl požehnat palcem a netrápit sebe a osazenstvo taky.

U toho druhého oddělku to vypadá, že nemáš včely, ale holuby. Ne vážně, některé věci vypadají jako latina, ale už se mockrát udály, mohl bych vyprávět. Při TV si včely nechávají docela dlouho i druhou matku a pak ji prostě zabijí, nechají dožít (také mi jdou do zimy 2 včelstva s 4letými i s mladými matkami, do zimy nejspíš jedna zmizí, nejpozději do vánoc). Spíš to vypadá, že se ti tam vrojil nějaký roj s již kladoucí starší matkou (modrý opalit), nebo zalétla mladá ze snubního letu (někteří včelaři dělají z matek terč a značí je ještě před rozkladením) a ten matečník zrušila nebo včely. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Ali (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.08.2017, 04:40 PM
Příspěvek: #435
RE: Poraďte prosím
Děkuji Leoši, pokud bych nevčelařil krátce, tak to udělám,jak jsi napsal- zruším je. Ale z hlediska zkoušení, není nad vlastní zkušenost, jsem zavřel hlavní česno a očko je jen na jednu včelu a krmím a budu čekat, zda matka začne klást či nikoli a případně zkusím tu výměnu matky.
Šedivá je teorie zelený strom života
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.08.2017, 10:31 AM
Příspěvek: #436
RE: Poraďte prosím
Ještě se zeptám, když zrušit, tak zavřít a vysířit či vysypat do trávy, nech se dělnice vžebrají? Díky T.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.08.2017, 04:15 PM
Příspěvek: #437
RE: Poraďte prosím
No pokud jsou zdravý, můžeš je smést do rojáku, pokropit trochu vodou , pořádně poklepat a nasypat před česno úlu, který chceš posílit a nechat vžebrat nebo rozdělit. Nějakou práci ještě odvedou.

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
30.08.2017, 01:11 PM
Příspěvek: #438
RE: Poraďte prosím
Včera večer jsem prováděl svou první výměnu 4 matiček, starou matku jsem v přidávací klícce s těstem dal do podmetu( z důvodu případného možného využití starých matek nebo vrácení matek zpět pokud se výměna nezdaří) s tím , že je ráno odeberu a ,, uskladním'' . Zároveň jsem přidal nové matky přes izolátor zapíchnutý do plástu s vybíhajícím plodem. Večer byly staré matky v podmetu obsednuty včelkami. Ráno jsem chtěl odebrat staré matky , ale bohužel byly všechny 4 mrtvé včetně 5 - 10 ks včelek na klícce .
Po lehkém nakouknutí na přidávané matky se zdá vše v pořádku , včelky komunikovaly přes nově vylíhlé mladušky pod izolátorem s matkou .

Kde jsem prosím udělal chybu se starýma matkama ?
   
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
30.08.2017, 01:53 PM
Příspěvek: #439
RE: Poraďte prosím
Pro včely není zcela normální mít v úle dvě nepříbuzné matky. Navíc jsi staré dal do podmetu, tedy tam, kde se shromažďují staré včely a navíc tam je nyní v noci i pod 10C.
Na štěstí jsi dal ty mladé tam, kam patří, k plodu a mladým včelám. Mladušky matičkám neublížily. Tak to snad dobře dopadne. Matka je ale přijata skutečně až tehdy, kdy má své včely. Tak opatrně. Přijetí pomůže i mírné přikrmení. Pokud chceš uchovat staré matky, udělej s nimi oddělek. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Antonín Hyžík (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
29.04.2018, 12:49 PM
Příspěvek: #440
RE: Poraďte prosím
Do jednoho ze dvou loňských oddělků zimujících na 2NN Lang jsem na začátku března přidal(pro velké množství včel a malé zásoby) nástavek se zásobami s oddělku, který na podzim byl vyloupen. Včera při prohlídce a přidání 4. nástavku mně překvapilo velké množství trubčiny v tomto 3. nástavku. Rychle jsem nakouknul do 2. nástavku(odspodu) - byl tam zavíčkovaný plod i larvičky, sice málo ale byl. Hlavní plodiště je asi v 1. nástavku, do kterého jsem nekoukal(raději je neruším).

Je větší množství trubčiny v pořádku, nebo to něco signalizuje? Jeden krajní rámek s trubčinou byl i v 2. nástavku s dělničím plodem.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 2 Host(é)