Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nosematóza
09.03.2017, 05:23 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 09.03.2017 06:47 PM od Debora.)
Příspěvek: #51
RE: Nosematóza
Já ani včelstvo, které se samo o sobě necítí být postižené, nekořením. Kámen úrazu spočívá v tom, že včelstvo, které nikdy nebylo konfrontováno s patogeny, je vždy postižené. Jelikož se ale většina včelstev sama nepovažuje za ohrožená, jsou úspěchy přírodní léčby velmi zkreslené. Většina lidí hledá symptomy, které jim aspoň teoreticky umožní aktuální stav včelstva ohraničit a léčit konvenční metodou dříve, než je včelstvo samo schopné symptomy onemocnění identifikovat a odpovídajícím způsobem reagovat. Z mého pohledu je rozhodující až ten stav, kdy se včelstvo samo považuje za ohrožené a projeví schopnost přizpůsobit se okolnímu prostředí. Úspěch přírodní léčby je tudíž podmíněno inteligencí genů.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.03.2017, 07:20 PM
Příspěvek: #52
RE: Nosematóza
(09.03.2017 05:23 AM)Debora napsal(a):  Já ani včelstvo, které se samo o sobě necítí být postižené, nekořením. Kámen úrazu spočívá v tom, že včelstvo, které nikdy nebylo konfrontováno s patogeny, je vždy postižené. Jelikož se ale většina včelstev sama nepovažuje za ohrožená, jsou úspěchy přírodní léčby velmi zkreslené. Většina lidí hledá symptomy, které jim aspoň teoreticky umožní aktuální stav včelstva ohraničit a léčit konvenční metodou dříve, než je včelstvo samo schopné symptomy onemocnění identifikovat a odpovídajícím způsobem reagovat. Z mého pohledu je rozhodující až ten stav, kdy se včelstvo samo považuje za ohrožené a projeví schopnost přizpůsobit se okolnímu prostředí. Úspěch přírodní léčby je tudíž podmíněno inteligencí genů.
Deboro , bohužel léčíme včely jako sami sebe , Farmaceutický průmysl a jeho denní reklamy nás přece naučily, něco ti je , vem si prášek ! Proto nemocnost stoupá jak u lidí, tak u včel, nemáme, spíše si neuděláme čas sami pro naše zdraví a u včel je to stejné.
Kdo z mladých se dnes otužuje, kdo při nachlazení lehne a vypotí se, zbavujeme se příznaků, ne nemocí.. Proto propagované heslo zní "Vezmi Gabon" a bojuj s varoázou !

Jindřich
Hlasování: Rasťo 71 (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.03.2017, 02:15 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 11.03.2017 02:30 AM od Debora.)
Příspěvek: #53
RE: Nosematóza
Pět let bez léčby stírá hranice mezi světem živých a mrtvých. Vyhnout se tomu dušičkaření asi nejde, to by bylo srabský. Navíc bych ani nevzdala úctu těm nesčetným zesnulým a svědectví jež zanechali:
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.11.2017, 11:52 AM
Příspěvek: #54
RE: Nosematóza
O víkendu jsem kontroval všechny úly. koncem léta včely připravené na zimování s dostatečnými zásobami
úl č.1 2 nástavky 39*24 původně, zavřené česno, jen otevřené očko - úl prázdný, na dně spousta mrtvolek, zásoby žádné (asi vyloupené jiným včelstvem)
úl č.2 včely stažené na 1 nástavek 39*2, omezené česno - pusto a prázdno, jen pár vos
Stanoviště jsem zrušil.

stanoviště č. 2
úl č.1 2 nástavky 39*24, omezené česno - pusto prázdno, zůstaly nějaké zásoby medu i pylu
úl č.2 1 nástavek 39*24, jen očko - pokusný oddělek vytvořený pozdě s koupenou matkou, nedával jsem mu moc šancí - včely pěkně usazené, zásoby medu dodané v plástech z léta - zatím se zdá v pořádku, snad přežije, i když je slabý.
úl č.3 1 nástavek 39*24, zúžené česno - včely v prostředku úlu na asi 5 uličkách, minimum zásob, našel jsem zavíčkovaný matečník.

Dotaz:
Našel jsem plást, který byl jakoby potažený stříbřitým povlakem viz obrázek. Je to nějak diagnosticky významné? (tento rámeček půjde na vytavení)
Můžu, ne moc černé souše, použít pro další včelstva?
Můžu dát zásoby z prázdných úlů zbývajícím včelám?


Přiložené soubory Miniatury
   
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.11.2017, 01:05 PM
Příspěvek: #55
RE: Nosematóza
Fotka bude studenej vosk, nic jinýho. Tak to v zimě vypadá.
Podle stavu zásob bych tvrdil, že to zazimování v létě bylo s málo zásobama. Jestli vlastně nejsou nikde, tak to ničím jiným nebude.
Tam kde něco přeci zbylo, bych schoval v suchu, chladu a luftě a přidával až po vánocích - prázdný za plný. A polystyren. Teď mají spotřebu minimální, a jestli tam něco mají netřeba rušit, čím míň plástů bez včel, tím líp. Ty bezvčelový stejně nejspíš splesnivý - v ůle.
Taky bych asi sledoval roztoče Co z nich do vánoc vypadne.
A přendal bych to do jinýho tématu. Cool
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.11.2017, 10:44 PM
Příspěvek: #56
RE: Nosematóza
Nechal bych mrtvolky vyšetřit na N.c. bez toho to budou jen spekulace bez přidané hodnoty.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.01.2021, 11:50 AM
Příspěvek: #57
RE: Nosematóza
Vážení kolegové, v červenci jsme začali monitorovat vývoj pěti zakoupených oddělků, které jednou týdně bratr na svém pozemku natočil a mně zasílal a já se to snažil okomentovat. Myslel jsem původně, že problémy s oddělky přijdou až druhý rok, ale hluboce jsem se mýlil. Koupené oddělky vypadaly od začátku nemastně, neslaně a do konce října vlastně ani neprojevily snahu nějak stavět a rozrůstat se. Na stanovišti byly neustále pod tlakem a musely mít od počátku zůžená česna. Říkal jsem si "třeba jsou to takový geny a budou preferovat ukládání zásob". Ale ani v tom nějak neexelovaly a uložily něco mezi 7 - 10 kg na oddělek. Na to že skoro nic nepostavily, měly stálý přísun těsta tak žádný zázrak.
Za celou dobu od července do října nenastal ani žádný masivnější prolet mladušek, takže je jasné, že i s plodováním byly "na štíru". Každé natáčení byl prolet několika max desítek mladušek. Za celou dobu žádný růst, žádná expanze. Nechtěl jsem do nich nijak zasahovat abychom měli v případě nemoci jasno jak se nemoc projevuje a jak postupuje případný kolaps. Ale přesto jsem u některých např. oddělku "B" nepředpokládal, že zimy nedožijí. Nejvíce postižený se mi jevil oddělek "E" a proto jsem mu musel nasadit pelyněk. Myslím, že to ho zachránilo. Ostatním jsem ho také chtěl dát, ale nakonec jsme se rozhodli, že nebudeme pokus zkreslovat jednotnými zásahy. A tak jsme dospěli až do prvních úhynů. Nyní se dá jít zpětně po videích a vypátrat, jak se ten úhyn dopředu z venčí projevuje. Ale bohužel kromě toho "A" a "D" kde se projevoval největší tlak lupiček a vos a "E" který se dlouho trápil a viděl jsem u něj i několik příznaků nosemy a celkově u všech nemasného/neslaného vývoje jsem neviděl jiný příznak blížícího se kolapsu.


Jak má včelař poznat, že se dívá na úhyn v přímém přenosu?
V kterém okamžiku se podle vás dalo ještě něco dělat a předejít kolapsu.
Existuje ještě nějaký prostředek jak takový oddělek ( nebo včelstvo ) zachránit? Kromě toho jediného co znám / pelyňku / co jsem použil na oddělek "E".
A má cenu ho vůbec zachraňovat? Neodsune se problém jen o pár měsíců?
M.M.
Hlasování: Jan Sochor (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.01.2021, 01:58 PM
Příspěvek: #58
RE: Nosematóza
V žijícím oddělku C je vidět včela s DWV. Zajímalo by mě, jestli se deformovaná křídla objevují i mezi mrtvými včelami v podmetu
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.01.2021, 07:23 PM
Příspěvek: #59
RE: Nosematóza
Člověče ty máš oči. Za celou dobu jsem v těch oddělcích myslím nezaregistroval ani jednu takto postiženou včelu. Ani bratr, který do nich chodil vejrat se nikdy o tom nezmínil a měl za úkol vše hlásit. Ale je tam. Zjistím jestli má nějaký fotky mrtvolek. M.M.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.01.2021, 11:22 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 28.01.2021 11:23 PM od Tomáš Palata.)
Příspěvek: #60
RE: Nosematóza
(28.01.2021 11:50 AM)Miroslav Matucha napsal(a):  

Jak má včelař poznat, že se dívá na úhyn v přímém přenosu? ...
No právě tady je přímý přenos. Videopohled na česno - už za bodem návratu. Teď už podle mně nepomůže nic. Lupičky proudí do česna a ven prakticky bez odporu. To, že nemizí zásoby, nesmí mást. Jak mi letos řekl Jirka Marx (a když si zpětně promítnu mé úhyny, tak mu dávám za pravdu), první, po čem lupičky jdou, jsou bílkoviny. Tj. mladý plod. Glycidové zásoby až v dalším kole (pokud na to dojde), kdy už je obvykle v úle sociální nerovnováha.

Optimální řešení přichází v závěru.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)