Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Metodika chovu
19.02.2015, 04:56 PM
Příspěvek: #21
RE: Metodika chovu
(19.02.2015 03:02 PM)Jindřich napsal(a):  ... co poradí MAZÁCI, ...

Mazáci nepodněcují. Big GrinBig Grin
Ale jestli se pamatuji, co mi radili před lety zdejší kolegové, tak rozdrásat vidličkou zavíčkované zásoby.
Ovšem jak to ve včelstvu funguje, jestli tento akt opravdu povzbudí včely k vyšší aktivitě a matku k horečnatějšímu kladení ...? nevím?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.02.2015, 05:10 PM
Příspěvek: #22
RE: Metodika chovu
(19.02.2015 03:02 PM)Jindřich napsal(a):  ... kdy začít podněcovat Nebo jarní rozvoj nechat na včelách ???

..ja to nechávam na včelách, zriadim iba po prelete napájadlá na vodu
všetko ostatné je neprirodzené silenie,Angry
peľ si donesú, zásoby majú od jesene...
Hlasování: Ali (+1), liptaka (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.02.2015, 07:27 PM
Příspěvek: #23
RE: Metodika chovu
(19.02.2015 03:02 PM)Jindřich napsal(a):  Přátelé šancaři.
Již se otepluje a my začátečníci se dostáváme k otázce , kdy začít podněcovat ( zákon 40 dní)

Nikdy jsem nepodněcoval, ale využíval jsem pravidlo 40 dní na měření plodu pro rozhodování, které včely jsou pro mě ty geneticky nejvhodnější.
Hlasování: liptaka (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.02.2015, 09:00 PM
Příspěvek: #24
RE: Metodika chovu
(19.02.2015 04:56 PM)Crha Karel napsal(a):  Mazáci nepodněcují. Big GrinBig Grin
Ale jestli se pamatuji, co mi radili před lety zdejší kolegové, tak rozdrásat vidličkou zavíčkované zásoby.
Ovšem jak to ve včelstvu funguje, jestli tento akt opravdu povzbudí včely k vyšší aktivitě a matku k horečnatějšímu kladení ...? nevím?
Karle, podle mě má to drásání smysl v tom, že med natáhne vodu a nemusí jí nosit.
Ideální takový plást za přepážkou jinak to asi moc smysl nemá. Za přepážkou ho ale v hezkém dni zakrátko přenosí, tam, kam potřebují a to fakt podněcuje. Letos to pro rychlý start zbylých ubožáku nebude od věci.
Hlasování: Crha Karel (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.02.2015, 10:06 AM
Příspěvek: #25
RE: Metodika chovu
(19.02.2015 07:27 PM)Aleš Molčík napsal(a):  ... pravidlo 40 dní na měření plodu pro rozhodování, které včely jsou pro mě ty geneticky nejvhodnější.

Huh
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.02.2015, 11:10 AM
Příspěvek: #26
RE: Metodika chovu
Přátelé vy někdo víte kdy bude hlavní snůška a která to bude. ??? Smile Ve chvíli, kdy nikdo neví jaký bude počasí za týden mi připadá jakekoliv zasahování do včel pod jakýmkoliv heslem jako nesmyslné. Ale jestli chcete podněcovat prohazovat nástavky a strkat mezistěny do plodiště, klidně, udělejte to u polovičky včelstev a pak porovnejte SmileSmileSmile Já to nechám na včelách ať jedou na co mají

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování:
Ali (+1), michalvanek (+1), goro (+1), Martin Smutný (+1), Crha Karel (+1)   Zobrazit vše

Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.02.2015, 01:55 PM
Příspěvek: #27
RE: Metodika chovu
(20.02.2015 11:10 AM)jirka.marx napsal(a):  Přátelé vy někdo víte kdy bude hlavní snůška a která to bude. ??? Smile
No právě...
Na druhou stranu mám odpozorována, že jediná jistota je 1.5. - v tudle dobu aspoň u nás se počasí dycky srovná - plus mínus kvete trnka, třešeň, pampeliška a dál javory a řepka - to je téměř vždy 100%.
Ostatní je opravdu dycky jinak.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.02.2015, 04:06 PM
Příspěvek: #28
RE: Metodika chovu
(20.02.2015 10:06 AM)Crha Karel napsal(a):  
(19.02.2015 07:27 PM)Aleš Molčík napsal(a):  ... pravidlo 40 dní na měření plodu pro rozhodování, které včely jsou pro mě ty geneticky nejvhodnější.

Huh

Než se ze včely od položení vajíčka stane létavka by mělo trvat 40 dní. Takže 40 dní před začátkem předpokládané snůšky jsem měřil plochu plodu, abych zjistil, které včely mají nejvíc plodu a tím nejrychlejší jarní rozvoj a můžou být připraveny včas na využití jarní snůšky. A od těch můžu chovat matky. U mě to je stejné jak píše Michal tj. k 1.5 +-týden, ale minulý rok to bylo dokonce o dva týdny dřív. Takže zhruba v pol. dubna je pro mě čas na měření plodu. Rozdíly u přibližně stejných včelstev jsou, takže by se v podstatě dalo i selektovat na pomalejší linie na pozdnější snůšku.
Hlasování: Crha Karel (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.02.2015, 11:02 PM
Příspěvek: #29
RE: Metodika chovu
(20.02.2015 04:06 PM)Aleš Molčík napsal(a):  Než se ze včely od položení vajíčka stane létavka by mělo trvat 40 dní. Takže 40 dní před začátkem předpokládané snůšky jsem měřil plochu plodu, abych zjistil, které včely mají nejvíc plodu a tím nejrychlejší jarní rozvoj a můžou být připraveny včas na využití jarní snůšky. A od těch můžu chovat matky. U mě to je stejné jak píše Michal tj. k 1.5 +-týden, ale minulý rok to bylo dokonce o dva týdny dřív. Takže zhruba v pol. dubna je pro mě čas na měření plodu. Rozdíly u přibližně stejných včelstev jsou, takže by se v podstatě dalo i selektovat na pomalejší linie na pozdnější snůšku.


Aleši, není to náhodou půlka března??

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování: Crha Karel (+1), Aleš Molčík (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.02.2015, 11:09 PM
Příspěvek: #30
RE: Metodika chovu
Práce kvapná málo platnáBig Grin.
Hlasování: Ali (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 2 Host(é)