Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ležan - Čejkův listovák
08.12.2013, 09:59 PM
Příspěvek: #1
Ležan - Čejkův listovák
při brouzdání po internetu jsem narazil na celkem zajímavý typ úlu - Čejkův listovák (ležan). http://fishing-nature.webz.cz/Cejkuv%20ul.pdf

pro naši myšlenku by měl zdá se několik předností, protože rámky se včelím dílem tvoří ve skutečnosti tělo úlu, které se pouze v případě potřeby zateplí. Rámky se jednoduše pokládají na dno, které je vepředu osazeno čelní stěnou úlu. K této se podle potřeby přirazí počet rámků, takže je možno bez velkého problému včely prohlížet. Ve výše uvedeném odkazu je rovněž popsaná metodika. Hlavní výhodou je možnost nechat včely stavět bez mezer mezi nástavkem a rámkem, oproti stavbě jen na loučkách odpadá odřezávaní přistavěného díla ke stěnám.

Narazil jsem i na další odkazy na internetu, ale bez dalších podrobností. Chtěl bych se zeptat, jestli někdo podobný typ úlu má (nebo měl).
Hlasování: Rasťo 71 (+1), Miroslav Macek (+1), Milan Bencúr † (+1), Jaro Stoklasa (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
08.12.2013, 11:59 PM
Příspěvek: #2
RE: Ležan - Čejkův listovák
Vím o jediném v republice kdo má s těmito úly praktickou zkušenost. Asi před deseti lety jsem od Josefa Kaly dostal knížku Můj troják od J.Čejky z roku 1944. Je to podobné jako v tom odkazu. Před rokem jsem se s Josefem opět přes email spojil s dotazem na čejkováky. Dnes už v těch úlech nevčelaří a co mi popisoval tak to vypadalo jako víc problémů než užitku. Včely měly přes celý úl "plodovou jitrnici" takže odebrat med byl problém. Když dal mřížku, tak včely v květnu zastavily vývoj, zanesly několik rámků za mřížkou medem a rojily se. Potom zkoušel i volnou stavbu jako v TBH a slabší včely prostavěly dílo i do uliček a byl problém s rozebíráním. Proto po čase od těchto úlů časem upustil a co psal, tak několik lidí co si je pořídily dopadly stejně. Možná by to chtělo nějakou modifikaci.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.12.2013, 12:15 PM
Příspěvek: #3
RE: Ležan - Čejkův listovák
Tak tu příručku jsem si také se zájmem přečetl, ale o nikom kdo by to praktikoval nevím. Vypadá to jako zajímavá varianta na zkoušku, a na poznání chování včel.
Hlasování: Aleš Molčík (+1), Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.07.2016, 03:53 PM
Příspěvek: #4
RE: Ležan - Čejkův listovák
čejkovák byl můj první úl, když jsem začínal, no oddělek jsem nekrmil, ponechal jsem to na přírodě a na jaře byl úl prázný.Huh S panem Kalou propagátorem Čejkováku jsem také konzultoval a potvrzuji, co psal Aleš. Pan Kala od nich upustil a myslím že má Langy. Nicméně ten úl má několik nesporných výhod a tak jsem začal s přestavbou. Rozměr rámku u pana Čejky je 39/33( a již tenkrát pan Čejka nedrátkoval!) Já budu mít rámky 45/64 a při počtu 17ti v řadě to bude mít docela slušný objem. Do tohoto rámku budu vkládat upravené rámky z Langstrotu z důvodu vytáčení.To, že rámečky tvoří úl a že úl se dá rozebrat je myslím velká přednost tohoto úlu. No uvidím, jak to bude v praxi....
Hlasování: Aleš Molčík (+1), Víťa (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.07.2016, 04:18 PM
Příspěvek: #5
RE: Ležan - Čejkův listovák
To je myslím dobrá modifikace. Sám jsem to pojmul trochu jinak jako kříženec čejkováku a Nymsy. Nějaké obrázky jsou ve vlákně o nymsově úlu. Ale mám v tom včely prvním rokem, tak se teprv uvidí bude-li to k něčemu.
Mimochodem, vynálezce čejkováku byl prý François Huber Smile. Takže je to vlastně hubrák Smile.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)