Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak zazimovat letošní oddelky a roje
25.02.2018, 08:53 PM
Příspěvek: #41
RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje
PS : a proč by nemohli být pod folii ?
V tudle dobu to považuju za optimální stav - něco mě uniklo ?

Jinak k rozdílné jarní síle - ano, je to tak, na jaře vidíme potenciál, silné jsou silnější a slabé slabší. Rozdíly jsou zásadní.
Řeším to spojováním slabé+slabé, tím snižuju špatnou genetiku a současně nepřijdu o med.
Hlasování: Ali (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.02.2018, 11:08 PM
Příspěvek: #42
RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje
Jako začátečníka mně překvapil ten rozdíl v počtu včel mezi oběma loňskými oddělky, kdy jsou v jednom od dna až po strop(15-20cm koláč včel) ve 2 NN a v druhém o hodně méně. Přitom rozvoj do podzimu(poslední kontrola v říjnu), spotřebovaný cukr i spad VD byl totožný. Pokud je to možné, o zásoby se nebojím(spotřebovaly víc než 30kg cukru/oddělek).

Spíš mně napadlo(možná blbost) zda se část včel z vyloupeného úlu do něj nepřesunula - pak by ty zásoby neodpovídaly.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.02.2018, 08:37 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 26.02.2018 08:41 AM od Aleš Molčík.)
Příspěvek: #43
RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje
(24.02.2018 07:49 PM)Karol Lamacz napsal(a):  Po zakrmení a přeléčení KM všech 3 oddělků(všechny ve 2 L2/3)- konec září(podle návodu p. Dvorského), mně na začátku října jedno(mělo větší spad VD) včelstvo ostatní vyloupily. Původně jsem jako začátečník jal se zachraňovat, vylupované včelstvo přemístil na jiné stanoviště, ale stejně bez úspěchu.
To ale není podstatné.
Nejde mi do hlavy ten rozdíl v množství včel.
[b]Je možné, že z vyloupeného úlu se včely přesunuly do druhého?
Co s takovou situací - nebudou jim chybět zásoby. (Z vyloupeného včelstva mi zásoby zůstaly).

Pokud je u některého včelstva více včel, může to znamenat i jen to, že včelstvo dokázalo vytvořit silnější generaci zimních (dlouhověkých) včel a je na tom geneticky vybaveno lépe než ostatní. Ale být si jistý znamená pozorovat a porovnávat konkrétní včelstva. Pokud jde o zásoby, tak množství jde teď zjistit odhadem lehkým nadzvednutím úlu, v předu i vzadu a porovnání váhy s ostatníma.
A teď to vyloupené včelstvo. Ono to být podstatné může, pro budoucnost. To že bylo vyloupeno není samo sebou, něco tam bylo špatně. Nevím co to je větší spad a kdy, vzhledem k tomu, že jsi v srpnu chemicky ošetřoval. A k popisu situace, kdy nepomohlo ani přesunutí včelstva na jiné stanoviště od úhynu a zásoby zůstaly, bych to viděl na nemoc, která s varózou bude souviset nepatrně. Ale je to jen můj tip, protože jde o návaznost situací a na to je dobré si dělat poznámky, které je později možné porovnávat.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.02.2018, 11:29 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 26.02.2018 11:30 PM od Karol Lamacz.)
Příspěvek: #44
RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje
Spad ke konci září byl ve třech oddělcích(2NN, Lang2/3) 11, 22 a 10 VD na den. 22 roztočů mělo to vyloupené. Následně jsem přeléčil KM(MiteGone). Celý říjen vše ok. Občas jsem prohlížel aktivitu na česně a vše vypadalo v pořádku. Deformace křídel jsem nepozoroval.

Vyloupení jsem zpozoroval 4.11. - hukot před úlem a hodně mrtvolek na sítu vysokého dna. Po setmění jsem ul uzavřel a odnesl na 24 hodin do sklepa. V úlu zřejmě ještě zůstaly i lupičky a taky na druhý den ve sklepě bylo dost mrtvolek. Následně jsem jim zúžil prostor na 6rámků ve 2NN(polystyren přepážky) a dal je na jiné stanoviště(1km dál od původních). Pak jsem jim nechal klid. Při kontrole v půli prosince byly mrtvé. Při úklidu mrtvolek v úlu jsem našel i královnu.

S tou možnou nemocí jste mně teď nahlodal. Bylo mi podezřelé i to množství mrtvolek u loupeže a bezprostředně po přenesení do sklepa. Ale nedovedu to posoudit.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.02.2018, 01:28 AM
Příspěvek: #45
RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje
Opravdu "1km dál od původních"?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.02.2018, 09:44 AM
Příspěvek: #46
RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje
Přibližně, není to asi dost daleko. Nicméně nechal jsem jim otevřené jen očko a každý den kontroloval před úlem a že by loupež pokračovala jsem si nevšiml.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.02.2018, 12:01 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 27.02.2018 12:09 PM od Aleš Molčík.)
Příspěvek: #47
RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje
Pokud zůstaly zásoby, tak loupež s úhynem nemá nic společného a spad v září kolem dvaceti roztočů také ne. Jsou včelstva kde padají stovky za den a přežijí. Ale třeba ukazatelem budoucího problému může být jak rychle v porovnání s ostatními odebírají podaný roztok cukru při dokrmováním.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.02.2018, 08:13 PM
Příspěvek: #48
RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje
Všechny 3 oddělky odebíraly od přivezení na stanoviště na začátku srpna jak apivital těsto(krmil jsem 1.měsíc) tak následně roztok v podstatě úplně stejně - průběžně i vcelku. Taky výstavba byla cca stejná. Taky co se týče aktivity na česně nebo v podmetu se mi nejevilo nic odlišného mezi jednotlivými včelstvy.

Jedině na konci září, kdy jsem nasadil odpařovače tak u těch co později padly jsem jednou objevil 2 ještě nevylíhle(už velké) mrtvolky na česně - takové "slepené" světlé šedé(více podobných v podmetu, nebo v trávě před úlem jsem nenašel).
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.02.2018, 01:46 AM
Příspěvek: #49
RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje
V tom týdnu byla u vás teplota dva, tři dny až 14 C, létavky se mohly vrátit zpět a vžebrat do stávajících, kde počtem přebývají. Mohlo zůstat jen torzo k úmrtí ?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.02.2018, 09:59 AM
Příspěvek: #50
RE: Jak zazimovat letošní oddelky a roje
To se mohli vrátit, jde o to z jaké generace by to byly létavky, jestli by to mělo na zimování vliv. Pokud jde o přežití zimy, to dokážou i oddělky na pěti rámcích s počtem včel velkým jak dvě pěsti, pokud mají dostatek potravy, aby mohly topit. Ty dvě mrtvolky na česně mohly být vnímavější na výpary kyseliny a uhynout. Je to všechno ovšem jen odhad, vyšetření mrtvolek pod mikroskopem vždy napoví víc. Včelař se také tím, že ví co se stalo a má o tom informace se také chrání před případnými nepříjemnostmi od "kolegů" kde se spíš dočká klasického závěru a to, že se nestará a může za to varóza.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)