Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 1 Hlasů - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Biologické možnosti ošetrovania včelstiev
14.07.2017, 08:00 AM
Příspěvek: #91
RE: Biologické možnosti ošetrovania včelstiev
Aha..jak bys to tedy dělal teď ??
Proč jsi ještě nenasadil i léčení, zkoušíš schopnost se z toho dostat bez chemie ??
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.08.2017, 04:39 PM
Příspěvek: #92
RE: Biologické možnosti ošetrovania včelstiev
Jsem na rozpacích krmit nebo nekrmit? Nenamnožím si kleštíka, nezpůsobím včelám nepřirozený stav a tudíž napáchám víc škod než kdybych to nechal tak? Nechce se mi soutěžit v tom, kolik kilo cukru jsem "narval" do včel. Med jsem jim bral naposled někdy v koncem května, doufám, že si stihly vytvořit dostatek zásob. Pokud krmit, tak čím? Zkoušeli jste si někdo vyrobit vlastní invertovaný cukr?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.08.2017, 04:56 PM
Příspěvek: #93
RE: Biologické možnosti ošetrovania včelstiev
No já bych kouknul kolik zásob mají. Na 10 kg. přezimují těžko. Pokud jsi tam neměl větší snůšku, moc plodu bys nemusel nyní mít. Tak bych se toho dokrmení zas až tolik nebál. Ono jde i o to zjistit zda jsou schopny se případně rozplodovat nebo ne. Z toho zjištění se pak mohou odvíjet v budoucnu další strategie ošetřování při vynechání chemie. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
18.08.2017, 12:30 PM
Příspěvek: #94
RE: Biologické možnosti ošetrovania včelstiev
(17.08.2017 04:39 PM)Skaly napsal(a):  Pokud krmit, tak čím? Zkoušeli jste si někdo vyrobit vlastní invertovaný cukr?
Cukr není špatný. Není důvod ho vylepšovat.
S inverty jsem krmit zkoušel, použitelné jsou origoš od Südzuckeru, ty jsou ale dost mastné. Ty různé polské a české náhražky jsou nedobré - z jara mají běhavku, včely.
Experimentuju teď taky s tím, protože spotřeba zásob je největší teď a pak z jara, lehce v tu dobu přikrmovat tak, aby nešahaly na med. To se zatím zdá být jako dobrá strategie - nemusíš krmit a v rozhodující době - zimě - mají med. Tedy včelám s ne úplně dobrým stavem zásob dávám teď a pak z jara pytlíkovaný těsto - udělá se jen malá dírka v rohu a stačí jim to na 14-30 dní, jen tak, aby nemuseli brát med. Těsto může být teď v srpnu i český, kvalita nic moc, ale na jaře taky radši origoš - to český je spíš turecký med, než medocukrový těsto. Má moc tuhou konzistenci. Jeví se to jako funkční strategie.
Potřeba zimních zásob je dost individuální. Ukrutně závisí od stanoviště a taky síly přezimujícího chumáče. Čili někde bych se ani 10kg na zimu vůbec nebál. Nedá se to nijak paušalizovat.
Hlasování: tondabh (+1), Jindřich Šafránek (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.08.2017, 08:02 PM
Příspěvek: #95
RE: Biologické možnosti ošetrovania včelstiev
(17.08.2017 04:39 PM)Skaly napsal(a):  Jsem na rozpacích krmit nebo nekrmit? Nenamnožím si kleštíka, nezpůsobím včelám nepřirozený stav a tudíž napáchám víc škod než kdybych to nechal tak? Nechce se mi soutěžit v tom, kolik kilo cukru jsem "narval" do včel. Med jsem jim bral naposled někdy v koncem května, doufám, že si stihly vytvořit dostatek zásob. Pokud krmit, tak čím? Zkoušeli jste si někdo vyrobit vlastní invertovaný cukr?

Jaro, v první řadě je potřeba vědět, že včelaříš v oblasti, která je pro včely pouští. Tady končí snůška právě na konci května. Takže hned po tom co si vezmeš nějaký med, tak připravuješ včely na zimu, proto už v červnu by mělo být nakrmeno na zimu a v té době potřebují včely mít v úlu 25 a víc kg zásob, protože další významná snůška příjde až začátkem května následujícího roku. To mezi tím je jen paběrkování.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.08.2017, 04:26 PM
Příspěvek: #96
RE: Biologické možnosti ošetrovania včelstiev
" Jaro, v první řadě je potřeba vědět, že včelaříš v oblasti, která je pro včely pouští. Tady končí snůška právě na konci května."

Tohle je pro mě důležitá informace, kterou jsem si neuvědomil (i když mi to mohlo být jasné). Trochu jsem spoléhal na lány vojtěšky, ale asi zbytečně. Rázem mi to dává odpovědi na spoustu situací, které řeším. Dodám jim teď cukr, aby vydržely do příštího roku.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.09.2017, 10:41 AM
Příspěvek: #97
RE: Biologické možnosti ošetrovania včelstiev
Máte nějaké doporučení, co ještě lze udělat nebo nedělat v tuto dobu v rámci boje proti nemocem včel? Včely jsou bez plodu, létají jen z povinnosti. Zásob snad mají dost. Uvažuju ještě o pocukrování, abych z nich dostal nějakého kleštíka ještě pryč. Nevím, jestli to nebude teď už spíš nevhodný zásah, případně máte nějakou vychytávku, jak tam ten cukr rozptýlit i bez nutnosti otevírat úl?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.09.2017, 10:27 AM
Příspěvek: #98
RE: Biologické možnosti ošetrovania včelstiev
Pokud je to, tak jak píšeš, nedělal bych nic. Je to jak má být. V tuto dobu provádějí včely tzv. grooming dokáží do konce října zlikvidovat i několik tisíc V.d. Podívej se na podložky zda tam vidíš poškozené roztoče (ukouslá noha, chobot, promáčklý, roztržený krunýř). V období bez plodu přirozeně uhyne cca 10-12% přítomných roztočů. Cukrování je vhodné na takové prodloužení bezplodového období, tj nyní na pozim a na jaře.ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)