Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Biologie včely
07.10.2014, 02:34 PM
Příspěvek: #11
RE: Biologie včely
(07.10.2014 02:05 PM)schützmeister napsal(a):  
(05.10.2014 11:21 PM)MilanBencúr napsal(a):  Důležité je vše si psát a zaznamenat." Takže, keď sa budeme venovať chovu matiek, budeme si ich aj viac v úli všímať.
Ja, to mě vede k otázce, jaký kdo používáte systém zápisů - já s tím bojuju už leta, a furt jsem na nic fakt echtovýho nepřišel - technika je blbost, prstama od propolisu se dost blbě ťuká do klávesnice, rovnou do knihy to je to stejný - po dvou letech je knika koule propolisu, teď jsem vynašel pěkné nepromokavé zápisky na úle a zase nevím jak a kdy to budu přepisovat. A pak je tu systém číslování - jako který oddělek z čeho v páté generaci - z toho mě zatím dost šibe. To kmenový včelstvo je jasný, ale ty oddělky ???
Možná by to sneslo i speciální téma.
Huh

Michale, začínal jsem se záznamy ihned od počátku. Jednoduše, sešit, pro každé číslo včelstva pár listů. Důleitější je struktura, síla v pl. na začátku, matku viděl, plod zav. otev. v plástech později v dm. ,Přidal, vzal (+,-), konečný stav, stav zásob a hodnocení , stavba, mírnost..... nyní je to Vd., A,B, C, VT N.a. N.c. a pod.
Později jsem to nahradil tabulkama, jednu verzi jsem chtěl vzít s sebou.
To samozřejmě krom různých sledování a testů, které jsou extra.
K číslování matek používám léta klasiku 2014001 S/201003 nebo jiné, mix, linie a pod/- 2010003S- 2008026TV....... Linie BŠ-7. Tuhle linii mám až do r. 1967.
S, sériová, TV, tichá výměna, R rojová, N nouzový mat., I,ČI a pod.
Vysvětlivky: rok narození matky, číslo v matrice, závorka trubčí včelstvo,a,,,,
číslo ta pomlčkou, totéž ale jde o mámu nové matky atd. Linii uvádím vždy,kdyby se něco popsulo, tak mám alespoň jistotu v tom., datum na.r, a pod. je zvlášť.
Tabulky jsou bezva, rychlé, přehledné ale ty čtivé záznamy z minulosti jsou jako kronika. Jak to řekl Tonda, Kdo píše, zůstává, kdo ne, ví prdlajs a musí si vymýšlet.
Samozřejmě si pomáhám aktuálním značením křidou na úl, Kříž nebo hvězda. Ty s křížem jsou sledovány a určeny k výměnám ty s nejvíce hvězdami se mohou stát plemennými, ale bez záznamů to prostě nejde. Musí se to ale rychle přepsat do záznamů jinak to déšť smaže. Záznamy jsou nejintimnější věc a tak toje na každém, co zvolí.
LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.10.2014, 12:35 AM
Příspěvek: #12
RE: Biologie včely
Křídou na úl a pak přepsat (kdesi psal Leoš) Smile
Hlasování: terez.c (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.10.2014, 11:27 AM
Příspěvek: #13
RE: Biologie včely
V posledním příspěvku mi vypadl text, omlouvám se, takže se pokusím doplnit. Čitě náhodně jsem dostal diktafon. Zatím jsem si na něj nezvykl a zapomněl jsem si ho vzít do Brna, což mě mrzí.
Hlasování: terez.c (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.10.2014, 12:59 PM
Příspěvek: #14
RE: Biologie včely
(07.10.2014 02:34 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Jednoduše, sešit, pro každé číslo včelstva pár listů. Později jsem to nahradil tabulkama, jednu verzi jsem chtěl vzít s sebou.
K číslování matek používám léta klasiku 2014001 S/201003 nebo jiné, mix, linie a pod/- 2010003S- 2008026TV.......
Jo, jde mě fakt o techniku.
Sešit : máš na každou zvlášť a zrušený zahazuješ ? Nebo kroužkáč ? Nebo trháš listy ?
U číslování mě jde o to, jak zpětně dohledáš průběh chovu. To, že je matka původně s XY mě ještě neříká, jak se to časem štěpí a k čemu dochází - ale možná jsem jen natvrdlej. Nebo to holt musíš dohledávat jako v klasický matrice ?
A ty sešity nosíš do včelnice, nebo děláš zápisky na cosi, co doma přepíšeš ? Jde mi o tö matlání ve včelách ?
Hlasování: terez.c (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.10.2014, 01:32 PM
Příspěvek: #15
RE: Biologie včely
(09.10.2014 12:59 PM)schützmeister napsal(a):  
(07.10.2014 02:34 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Jednoduše, sešit, pro každé číslo včelstva pár listů. Později jsem to nahradil tabulkama, jednu verzi jsem chtěl vzít s sebou.
K číslování matek používám léta klasiku 2014001 S/201003 nebo jiné, mix, linie a pod/- 2010003S- 2008026TV.......
Jo, jde mě fakt o techniku.
Sešit : máš na každou zvlášť a zrušený zahazuješ ? Nebo kroužkáč ? Nebo trháš listy ?
U číslování mě jde o to, jak zpětně dohledáš průběh chovu. To, že je matka původně s XY mě ještě neříká, jak se to časem štěpí a k čemu dochází - ale možná jsem jen natvrdlej. Nebo to holt musíš dohledávat jako v klasický matrice ?
A ty sešity nosíš do včelnice, nebo děláš zápisky na cosi, co doma přepíšeš ? Jde mi o tö matlání ve včelách ?

Michale, tisknu z PC a samozřejmě nechávám. Jak jinak bych mohl dělat zkoušku dědičnosti?
Jinak, to že matka když u matky XY znám její rodokmen po mámách a mám je v plemenné knize, tak je jasné, že něco dědí a dětit budou s největší pravděpodobností,(vlastně co přesně, záleží jak si nastavíš parametry co hodnotit a jak). Nakonec znáš rodokmen i sester té XY a jejich výsledky .
Michale, moc to nekomplikuj. Snaž se třeba u nového matroše jit co nejrychleji do 3-4 té generace a pokud se to bude při volném páření blížit té původní matce, máš velkou pravděpodobnost, že to bude pokračovat a pak můžeš utužovat vlastnosti třeba příbuzenskou plemenitbou. Jínak se seznámí s mým palcem....Confused Škoda,že jsi nebyl v Brně, tam to o tom také bylo.
Gaussova křivka je Gaussova křivka, jenže tímto způsobem budeš vybírat to ,co dědí více po matce. Třeba Prof. Ruttner tvrdil, že jeho materiál dědí z 67% vlastností po matce.
Jinak já mám ohodnocené všechny linie, jaký je standart a co by to "umí"..... odchylky hodnotím zvlášť. Prostě dělám si takové sumáře a hodnocení linií, Např. průměr varroatolerance a nejlepší výsledek a pod.
Organizovat to můžeš po úlech, tak pod jedním číslem můžeš mít několik listů klidně s několika matkami (v případě ročních výměn), nebo jinak .Takto mi to ale přijde celkem logické a dobře se v tom hledá, dělají různé sumáře a pod.
Na stanovišti dělám většinou jen štěky, lístečky nebo na ně dávám ++,-, vzal přidal, plod a tak a v klidu to předělám doma a hlavně není to zpravidla umatlané (když tak jen od jídla). Záznamy nikdy na stanovišti nenechávám,dokonce ani doma na stanovišti, když tak jen papírky (třeba spady a pod). Jak jsem řekl, je to to nejdůležitější a jen pro mne. Kdybych exnul má žena nařízeno vše spálit, z PC to zmizí samo. Je to 52 let práce a to si chci vzít s sebou nebo předat nástupci, zatím na 100% není, ale snad zeťák.
Já mám takový zvyk, že si záznamy celkem pravidelně v klidu bez bab a žab prohlížím, snesl jsem u sebe jen Pašu, tedy mého psa, než odešel do věčných lovišť.
Jinak je ale nejdůležitější začít a pak tě to povede dle tvých potřeb o to nemám strach. Nějaký systém je vždy lepší, než žádný. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.10.2014, 01:39 PM
Příspěvek: #16
RE: Biologie včely
(09.10.2014 01:32 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  ... ale snad zeťák. ...
A myslíš, že by si mě Tvoje dcera vzala? Big Grin Sorry, to jsem prostě neodolal...
Hlasování: Tomáš Jelínek (+1), MajaSk (+1), tondabh (+1), liptaka (+1), terez.c (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.10.2014, 07:30 PM
Příspěvek: #17
RE: Biologie včely
(09.10.2014 01:32 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Michale, moc to nekomplikuj. Snaž se třeba u nového matroše jit co nejrychleji do 3-4 té generace a pokud se to bude při volném páření blížit té původní matce, máš velkou pravděpodobnost, že to bude pokračovat a pak můžeš utužovat vlastnosti třeba příbuzenskou plemenitbou.
Jestli jsem to dobře pochopil, podstatný je popis linie, ne až tak jednotlivé matky ? Jako, že můžu mít čtyry úly svých "sršánů" - a furt to jsou oni ? Jo, to mě už taky napadlo, fakt je, že po matce to drží celkem dlouho. Taky jsem si všiml, že ty nejlepší tím mým "přírodním" množením získávají vrch - rychlejc se množej a moc nekolabujou.
Hlasování: Debora (+1), tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.10.2014, 11:33 PM
Příspěvek: #18
RE: Biologie včely
Leoši, několikrát jsem si přečetl tvůj poslední příspěvek na tomto vlakně a píšeš tam zajímavé zprávy, ale nejak mi k tobě nejde pasáž, kde se zmiňuješ o tom, že po sobě nechceš nic předat dalším včelařům, kteří přijdou po nás. Myslím, že po nás šancařích by právě mělo zůstat co nejvíce toho dobrého. Samozřejmě, že máš plné právo rozhodovat o svých věcech a nějaký renttip ti do toho nemůže zasahovat a to ani nechci, pouze jsem tě chtěl požádat, abys zkusil svoje rozhodnutí o likvidaci svých zápisků na sklonku života přehodnotit a naopak je předal dál. Budu ti mocvděčný, pokud se nad mým příspěvkem alespoň na chvilku pozastavíš.
Hlasování: MajaSk (+1), Miroslav Matucha (+1), tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.10.2014, 10:24 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 10.10.2014 10:32 AM od Leoš Dvorský.)
Příspěvek: #19
RE: Biologie včely
(09.10.2014 07:30 PM)schützmeister napsal(a):  
(09.10.2014 01:32 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Michale, moc to nekomplikuj. Snaž se třeba u nového matroše jit co nejrychleji do 3-4 té generace a pokud se to bude při volném páření blížit té původní matce, máš velkou pravděpodobnost, že to bude pokračovat a pak můžeš utužovat vlastnosti třeba příbuzenskou plemenitbou.
Jestli jsem to dobře pochopil, podstatný je popis linie, ne až tak jednotlivé matky ? Jako, že můžu mít čtyry úly svých "sršánů" - a furt to jsou oni ? Jo, to mě už taky napadlo, fakt je, že po matce to drží celkem dlouho. Taky jsem si všiml, že ty nejlepší tím mým "přírodním" množením získávají vrch - rychlejc se množej a moc nekolabujou.

Michale to hodnecení linie je jakýsi sumář, průměr všech matek, nebo vybraných té linie. S excelem jde dělat i výběr. Záznamy včelstva, resp matky obsahují spoustu "zbytečností" třeba kolik r. přidal, vzal........ to hodnocení je jen za vybrané ukazatele. Např. VT(průměr) Vt nejlepší, stavba, Hyg. test, sklon k rojivosti, .......
Třeba jen několik ukazatelů, jak si to nastavíš. Je to vlastně poslední řádek v tabulce. plus popis plodového rytmu, reakce na různé situace a testy. Samozařejmě lze to využívat jak píšeš. LD

Jinak je vidět, že je naše forum také sledováno potřebnými a to je dobře. Včera jsem sem napsal příspěvek a večer na přednášce se mne už jeden včelař ptal, jak to dělám, že udělám z matky až 4 generace za rok. To jsem nikdy nenapsal, viz výše. Tak jsem to musel vysvětlit. Je vidět, že se musím naučit psát jasněji, aby to nesvádělo k různým výkladům. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.08.2015, 11:12 PM
Příspěvek: #20
RE: Biologie včely
Myslím že to patrí sem : http://21stoleti.cz/2015/08/11/vcely-ock...e-potomky/

.pdf  Včely očkujú svoje potomstvo.pdf (Velikost: 135,75 KB / Stažení: 24)
Hlasování: Tomáš Jelínek (+1), Jan Brunclík (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)