Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Včely
13.10.2014, 08:46 PM
Příspěvek: #1
Včely
Takže kde sehnat včely vhodné pro vaší lokalitu a vybrané úly? Na včely od mnohých šlechtitelů, kteří se pyšní jistými vlastnostmi svých včel, rovnou zapomeňte. Pokud chovatel není zrovna Váš soused (a i tak bych se rozmýšlela), nejsou včely přizpůsobené Vašim podmínkám a trvá jistou dobu, než si zvyknou na Vaše klimatické podmínky. A je klidně možné, že dřív, než u Vás zdomácní, Vaše včely matku vymění a nová generace už může mít úplně jiné vlastnosti, než pro které jste si je vybrali. Proto je vhodnější sehnat si včely, které jsou zvyklé žít v přibližně stejných podmínkách, jaké máte vy, tudíž od nějakého souseda včelaře. Budete vědět, co od nich čekat a navíc si u Vás rychle zvyknou. Požádejte o roj, smetenec nebo oddělek, pokud seženete někoho vstřícného, kdo Vám udělá oddělek přímo do Vašeho úlu, máte o starost míň.

O chovu svých divovčelek píše hodně úžasných informací Milan Bencúr na svém blogu
http://www.nasapravda.blogspot.sk/ Wink

PS: napište mi prosím do komentářů tipy, kde se dočíst o výběru vhodných včel, jestli o něčem víte Heart

PS2: hledám začátečníka dobrovolníka Big Grin , který má čerstvě pročtené (nebo se na to chystá) stránky Milana Bencúra, jestli by pomohl trochu víc adresně odkazovat přímo na konkrétní články

PS3: pokud někdo ze šance nabízí včely k prodeji (třeba za cenu nákladů), napište mi do zprávy a já to sem dám do jednoho příspěvku (ať je to přehledné), sice už to je v mapě, ale pro začínající je těch informací hodně, tak to můžou přehlédnout, jen prosím žádná komerce, to patří jinam... Wink
Hlasování:
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.10.2014, 02:49 AM
Příspěvek: #2
RE: Včely
chovná včelstva jsou na mapě účastníků hnutí označena fialově
Hlasování: tondabh (+1), Crha Karel (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.10.2014, 12:45 PM
Příspěvek: #3
RE: Včely
(14.10.2014 02:49 AM)Debora napsal(a):  chovná včelstva jsou na mapě účastníků hnutí označena fialově
Všechny mě svítí červěně ? Sad
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.10.2014, 02:53 PM
Příspěvek: #4
RE: Včely
Jaký parametry má chovné včelstvo??

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.10.2014, 04:58 PM
Příspěvek: #5
RE: Včely
PS3: pokud někdo ze šance nabízí včely k prodeji (třeba za cenu nákladů), napište mi do zprávy a já to sem dám do jednoho příspěvku (ať je to přehledné), sice už to je v mapě, ale pro začínající je těch informací hodně, tak to můžou přehlédnout, jen prosím žádná komerce, to patří jinam... Wink
[/quote]

Terezo díky za nápad, i když vypadá komerčně patří sem. Jistě pokud někdo z "šancařů" nabídne začátečníkovi včely, jistě mu i v ceně dodá patřičné základní informace jak o hnutí , tak o chybách kterých by se mněl vyvarovat.
Sám jsem chyboval a) Přílišnou četbou " vědeckých děl ", si udělal v hlavě zmatek.
b) Dal na rady tradicionalistů a odstranil tři dny po usazení okamžitě jeden roj pro "nadměrnou" bodavost. Bohužel až následně po dvou měsících od té chyby , jsem přečetl článek od LD (Je lépe se dívat, přemýšlet a pak teprve rušit včely) prostě jsem nepřemýšlel a KONAL. Uvážlivost a přemýšlivost, je při chovu včel nezbytná .
Jindřich

Jindřich
Hlasování:
MajaSk (+1), goro (+1), Debora (+1), Miroslav Matucha (+1), Kinik (+1)   Zobrazit vše

Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.11.2014, 05:18 PM
Příspěvek: #6
RE: Včely
Zarazí vás něco na tomhle plástu z plastu......není od mých včel Big Grin


Přiložené soubory Miniatury
   

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.11.2014, 05:39 PM
Příspěvek: #7
RE: Včely
(19.11.2014 05:18 PM)jirka.marx napsal(a):  Zarazí vás něco na tomhle plástu z plastu......není od mých včel Big Grin
Možná píši hloupost, ale jak zahřívají ten plod když jsou jen kolem?

Jindřich
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.11.2014, 06:16 PM
Příspěvek: #8
RE: Včely
Mňa zaujali trúdie bunky v spodnej časti plástu na robotníčej predlohe.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.11.2014, 06:36 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 19.11.2014 06:38 PM od Debora.)
Příspěvek: #9
RE: Včely
čím maj topit, když není paliva?
Hlasování: Jiří Marx (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.11.2014, 06:43 PM
Příspěvek: #10
RE: Včely
Kedy to bolo fotené?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)