Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Výběr úlu
19.04.2017, 05:06 PM
Příspěvek: #31
RE: Výběr úlu
Já mám jak 2/3 Langa s Hofmanama, tak 39x24 s mezerníky.
Taky zkouším druhým rokem 4/3 Langa jak s Hofmany, tak i s mezerníky a pokud bych měl za sebe hodnotit, tak asi nejlepší volba by byly rámky úplně nejjednodušší bez mezerníků a k tomu hřebeny, nebo jen úplně beze všeho a rozteče dělat odhadem.
Zatím se k tomu asi nedostanu, protože rámků mám do zásoby nyní nakoupených dost, ale možná že časem na tohle řešení budu přecházet.
Pokud bych měl něco doporučit do začátku pro 2/3 Langa, tak asi Hofmany.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.04.2017, 08:25 AM
Příspěvek: #32
RE: Výběr úlu
Děkuji za rady a odkaz na web. Ten jsem neznala a myslele jsem, že trojúhelníkové horní loučky si musí každý, kdo je chce, vyrobit sám.
Mám domluvené oddělky v červnu a nemám žádné souše, snažím se sehnat v okolí, ale nevím, jestli se to povede. Můžu rozširovat oddělek rámky bez mezistěn nebo je pro začátek lepší dát několik mezistěn nebo i všechny mezistěny první rok, aby nemusely včely všechno stavit?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.04.2017, 09:45 AM
Příspěvek: #33
RE: Výběr úlu
Cizí souše není moc dobrý nápad,riziko přenosu nemocí .Není nad plásty,které si včely vystaví samy.Já rozšiřuji oddělky jen stavebními rámky a pokud je teplo a stálý přísun potravy(cukr,invert),tak staví jako divý.
Hlasování: STAVO (+1), Václav Návara (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.04.2017, 10:42 AM
Příspěvek: #34
RE: Výběr úlu
Souše bych radši jinde nesháněl, max. bych si nějaké vzal od toho kdo ti bude nechávat oddělky. Jinak bych rozšiřoval buď stavebními rámky, nebo dát nějaké rámky s mezistěnama - ty vystaví samozřejmě rychleji. Já když začínal a dělám to vlastně i nyní, dával místo celé mezistěny jen půlku tak, že jsem ji přeřízl po úhlopříčce a holky si ten zbytek dostavěli úplně v pohodě. Nejdůležitější je splnění podmínek pro stavbu - teplo, dostatek včel a dostatek potravy, takže nejlíp jim pomůžeš tím, že jim dáš těsto, aby měli kde brát když nebude snůška. Těsto má výhodu, že v úlu vydrží delší dobu v pohodě, oproti roztoku, který se časem může zkazit.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.04.2017, 12:36 PM
Příspěvek: #35
RE: Výběr úlu
(20.04.2017 08:25 AM)Jana napsal(a):  . Můžu rozširovat oddělek rámky bez mezistěn nebo je pro začátek lepší dát několik mezistěn nebo i všechny mezistěny první rok, aby nemusely včely všechno stavit?
Nejenže, že můžeš, ale právě první rok oddělku jde stavba bez mezistěn nejlíp. Úplně sama. Normálně přidáváš rámky a včely staví. V dalších letech už to taková idylka není. Rolleyes
Jenom je dobré krmit, nebo mít snůšku.
Hlasování: Ali (+1), Antonín Hyžík (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.08.2019, 08:48 PM
Příspěvek: #36
RE: Výběr úlu
Přeji hezký den všem,
prosím o radu. Zatím nevčelařím, začínám příští rok. Oddělky mám objednané, úl také. Jenom si nejsem jistý, zda budu potřebovat mateří mřížku. Je mateří mřížka potřebná, když budu včelařit přirozeným způsobem, tak jak je popisováno tady?

Co jsem pročetl, tak se bez ní obejdete, ale není mi jasné, zda se bez ní obejdu i já začátečník Smile Mám v úmyslu včelařit přesně podle instrukcí Leoše Dvorského s mednou komorou a volnou stavbou.

Tykání vítám, Optimal 42x17, Moravskoslezký kraj, 230 m.n.m.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.08.2019, 09:35 PM
Příspěvek: #37
RE: Výběr úlu
Matěří mřížku si kup, občas jí můžeš potřebovat na biotechnické ošetřování včelstva, třeba na ozdravění včelstva, kdy je necháš vystavět nové plodiště, přečti si z letošního léta "Co se děje v úlech teď" tam se to řešilo to ozdravění včelstva s pomocí mřížky.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.08.2019, 11:41 AM
Příspěvek: #38
RE: Výběr úlu
(25.08.2019 08:48 PM)Jan Hambl napsal(a):  ...Jenom si nejsem jistý, zda budu potřebovat mateří mřížku. Je mateří mřížka potřebná, když budu včelařit přirozeným způsobem, tak jak je popisováno tady?

Jako někdo kdo má včely 2 měsíce si netroufám odpovídat, nicméně posílám odkaz na otázky a odpovědi pana Dvorského, otázka č.127:

http://dvorsky.leos.sweb.cz/OTAZKY/odpovedi2.htm
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.08.2019, 12:37 PM
Příspěvek: #39
RE: Výběr úlu
Děkuji za rady. Pročetl jsem metodu Leoše D. Mřížku koupím, akorát v tomto příspěvku, který je reakcí na metodu ozdravení pisatel zmiňuje, že je lepší plastová než kovová.
Plastová a je vhodnější
Je i levnější, jít tedy do plastové mřížky?

Tykání vítám, Optimal 42x17, Moravskoslezký kraj, 230 m.n.m.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.08.2019, 06:17 PM
Příspěvek: #40
RE: Výběr úlu
Plastové někdy mívají ostré okraje. Šel bych do kovové při chovu matek se hodí.

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování: Jan Petřík (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)