Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vosk? Vosk!
19.07.2016, 11:33 AM
Příspěvek: #41
RE: Vosk? Vosk!
při tak uvědomělé péči o vosk fakt nemám ponětí, odkud se Ti tam ta nepříjemná vůně line? Čemu by se dala přirovnat, a jedná se o vosk, který si včelky sami vypotily?
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.07.2016, 12:39 PM
Příspěvek: #42
RE: Vosk? Vosk!
Je to vosk z rámečků na kterých jsem dovezl včely. První pokus o získání vosku byl v malé skleničce ve vodní lázni a šlo o panenský vosk, který jsem získal z díla, kterým se včely připojovaly ke strůpku. Byl z toho malinký žlutý a voňavý koláček vosku. Mám ho schovaný jako "kontrolní" vzorek. Další pokusy o získávání vosku byl už ze souší a nikdy nedosáhly stejné kvality. zápach může být z části i tím, že tam je vosk, který byl v alkoholu (výborná "víčkovice"). ale ten zápach se objevuje i další várce, která ve slivovici nebyla. Snažím se to vyčistit, abych mohl dělat voňavé dárky.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.07.2016, 12:40 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 19.07.2016 12:41 PM od schützmeister.)
Příspěvek: #43
RE: Vosk? Vosk!
Taky přijde na to, jak ty plásty byly starý. Ze zaplodovaných voní vždycky po plesnivých košilkách, čím víc, tím silněji. Mě teda voní jen panenský a stejně ne po medu, spíš po propolisu, ostře, takže problém může být i s představou, jak to má vonět.
Osobně myslím, že smrad se z vosku nevyžene. Možné několikeré vaření v hodně dešťový vody. Taky pomůže předem plásty namáčet a "vyprat" - ale bacha na zplesnivění, pak to ztrácí pointu.
Taky vosk z mezistěn už navždy voní po kyselině sírové a různých nastavujících látkách - mezistěny smrdí vždy strašně.

(19.07.2016 12:39 PM)Skaly napsal(a):  Je to vosk z rámečků na kterých jsem dovezl včely.
Na ja, v tom to je. Tak to neřeš, na vlastním to bude jiný. Wink
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.07.2016, 08:38 AM
Příspěvek: #44
RE: Vosk? Vosk!
Tak ani měsíček nepomohl. další vaření trochu zmírnilo pach, ale pořád to není ono. Holt voňavé věci z vosku asi odlívat nebudu.
Hlasování: Debora (+1), Miroslav Matucha (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.07.2016, 05:42 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 21.07.2016 05:46 PM od Debora.)
Příspěvek: #45
RE: Vosk? Vosk!
pavúně měsíček nevyřeší, zkus to příští rok s vlastním voskem, určitě to bude žúžový Smile
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.07.2016, 07:31 PM
Příspěvek: #46
RE: Vosk? Vosk!
Určitě to zkusím. první neúspěchy mě neodradí Smile Shodou okolností jsem šel dnes v Brně kolem prodejny včelařských potřeb a tak jsem se zajímal o vosk. Mají tam svíčky, které páchnou jen o trochu míň než ten můj vosk a taky byly spíš šedivé než žluté. cihlička vosku na odlévání byla sice žlutější, ale taky moc nevoněla. asi jsem měl smůlu (nebo štěstí) s prvním vařením, protože ten mi velmi voní a toužím pracovat s takovýmto voskem.
Hlasování: schützmeister (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
02.10.2016, 06:19 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 02.10.2016 06:25 AM od straka.)
Příspěvek: #47
RE: Vosk? Vosk!
Kde pavůně nevadí:
Jedno z použití včelího vosku originál (bez parafinu) ověřeno již několik let.
menší kus včelího vosku rozpustím v toluenu a nanesu na celý povrch auta, potom rozleštím(beru i skla a vše okolo - voda odskakuje od skla) potom pracně
vyleštím a dlouhodobá ochrana proti povětrnosti i UV s odpuzováním vody 1/2 roku i více a velmi vysoký lesk jsou zajištěny .
za 1/2 roku jen přeleštění čistým hadříkem s toluenem(již velmi rychlé) a opět 1/2 roku .
autolaku by neměl toluen škodit, ověřte někde před použitím.
Návod není pro včelaře, kteří věnují čas včelám a vzhled a ochranu auta neřeší a potom pro miliardáře, Ti mají starost o konzervaci těch miliard a na to jsou jiné přípravky.
Straka Dehtín
Hlasování: Crha Karel (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.04.2017, 09:18 PM
Příspěvek: #48
RE: Vosk? Vosk!
Tak jsem vyvařil vyjmuté plásty. První vaření ve studniční vodě a druhé vaření v destilované vodě. Vosk je krásně žlutý a voňavý. Tak snad to bude fungovat i do budoucna.
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)