Forum Šance pro včely
Workshop svatojánský - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Vedení včelstev alternativně (/forum-Vedeni-vcelstev-alternativne)
+--- Téma: Workshop svatojánský (/tema-Workshop-svatojansky)

Stránky: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Všechny stránky


RE: Workshop svatojánský - Leoš Dvorský - 24.06.2014 02:19 PM

(24.06.2014 01:00 PM)schützmeister napsal(a):  
(23.06.2014 01:29 PM)tondabh napsal(a):  
(23.06.2014 01:21 PM)schützmeister napsal(a):  A ostrost pokud nožno škály 5stupeň.

Mohu poskytnouti materiál, mám dvoje odpovídající, ale pozor nejlepší medařky...Smile
Jo, docela bych o to stál, já to mám taky tak a už dlouho jsem nic novýho nezkoušel -ale až příští rok, letos se nějak oddělky zadařili, takže není třeba. V jaké formě je to možné ? Můžu i poslat na výměnu.

(24.06.2014 10:38 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  Pokud jde o dobu, tak nejúčinnější to je v době, kdy roztoč masivně přechází na plod. to se často nekryje s obdobím snůšky.
Chápu správně přechod z trubčiny na dělničinu ?

Michale ano v zásadě se to tak dá říci. Nezevšeobecňoval bych to ale úplnně. Začíná to dříve. Já vím, že tím mnohé asi naštvu nebo napružím, ale podle mne je to trochu dříve, tedy v době, kdy včelstvo začíná programově produkovat více dlouhověkých včel a to se láme na konci období rojů. Třeba loni to začalo již koncem května a letos někde i dříve, ale pak se to srovnalo, což jsem nepředpokládal. Díky včelám je tedy u mne varroáza na minimu, jen jedno včelstvo z dvacíti si zaslouží trochu pozornost. Jirka Marx asi potvrdí (volal mi před několika dny)í, protože to také pozoroval. V zásadě ale, je-li trubčina tam, kde má být, tedy na okrajích hnízda a nejsou před úly poškození trubci, je to OK, jakmile se objeví něco to signalizuje. Michale já vyznávám zásadu, že u varroázy není ani tak důležité kolik toho spadne (to je podpůrný ukazatel), ale kolik toho zůstane a hlavně jak to škodí (to jsou ty poškození trubci, včely, plod a z toho vyplývající úroveň sociálních vztahů, například schopnost se bránit......) Proto ty různé diagnostiky VD na plodu, včelách nebo dokonce z výkalů (to je vážně originální, nicméně z mého pohledu stejně málo vypovídající) ač je vnímám a dělám nejsou pro mne relevantní údaje pro bodové ošetřování, ale jen doplněním celkového pohledu na stav věcí a pro porovnání. V zásadě rozlišuji stupnici podle poškození trubců a dále včel, příp. plodu. To si musí každý vyzkoušet sám, jak to u něj je, algoritmus je ale dán. U nás ale někteří již dají na to moje: První poškozená včela = zásah, ještě včasný a možný jen u jednotlivých včelstev (já jdu samozřejmě mnohem, mnohem dále, ale kdo včelaří jen na med, je to včasné a efektivní). U mně je to stále 1:20 ti, jak jsem uvedl.
Nedávno byl u mne kamarád a zrovna se nachomítl u toho, že jsem u 2 včelstev ( z 25-ti), kde je největší pravděpodobnost VD, dal zkušebně KM na 24 hodin. Spad činil 4 samičky, tedy u mne v tuto dobu cca desetinásobek přirozeného spadu.
Je to třeba vnímat komplexně. Třeba, když je vyšší přirozený spad a objevují se již první poškozené včely, je třeba zásah (to je zpravidla déle než jsem uvedl v předešlém). Třeba odstranění zavíčkovaného plodu, tedy pokud to není v září. Ono funguje spoustu věcí bez chemie, jen to je vždy třeba zasadit do toho správného rámce. A pro to je třeba použít vztahovou analýzu.
Prosím, vnímej ale, že když napíši, je třeba, nutné a pod, neber to jako dogma, je to jen mé doporučení podložené místní zkušeností, nic víc. Je to ale hodně individuální záležitost a každému jistě udělá dobře na duši, když si udělá "svojí" metodiku.
Máš rozhodně pravdu v tom, že nyní v době vyhánění truců se to bude urychlovat a pozor i při vytáčení medu a případné změně rytmu plodování, to je jako trojský kůň (ostatně jednu z x variant varroázy typu C také tak nazývám, amatérsky, cvičně, jak jinak. Na vědu tu jsou jíní, pardon na sběr informací) LD


RE: Workshop svatojánský - Debora - 24.06.2014 04:35 PM

(24.06.2014 10:38 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  Včela východní, východní opouští i několikrát za rok své hnízdo a na místě nechá plod s roztoči napospas predátorům. Je to tedy skutečně napodobenina tohoto stavu.

Není možné chovat mírné včely s pregnantním hygienickým chováním, nebot' mírnost včel leží na stejném chromozónu, který zajišt'uje hygienickém chování včelstva (Professor Walter C. Rothenbuhler).

Musíme si uvědomit, že cerana opuští své dílo jen proto že si pamatuje, že ji tento krok zlepší podmínky k životuí. Chování včelstev je genetické, ale to neznamená, že se "spící" geny neprobudí. Když včelaříme s genetickými bastardy, nesmíme je rozmazlovat. Máme-li štěstí, vzpomene si včelstvo, že jeho chování manipulujem, a je konec včelaření v trenýrkách. I mellifera je učenlivá a schopná řešit nemoci rojením. Pokud však pravidelně decimujeme roztoče, at' vyřezáváním plodu, nebo léčbou, odchováváme notorické lajdáky a genetické zrůdnosti.


RE: Workshop svatojánský - tondabh - 24.06.2014 04:40 PM

[quote='schützmeister' pid='5007' dateline='1403604047']

Jo, docela bych o to stál, já to mám taky tak a už dlouho jsem nic novýho nezkoušel -ale až příští rok, letos se nějak oddělky zadařili, takže není třeba. V jaké formě je to možné ? Můžu i poslat na výměnu.


Haribol Michale, pokud to bude na příští rok, tak se domluvíme a já bych Ti je přivezl a Tvé si odvezl, ale připrav pořádný tryskáče, ne nějaký mouchy na který zadupeš a utečou. Smile

Pokud bude mít zájem i Kája, tak bych to vzal přijednom a uděláme nějakej včelařskej jihočeskej mejdan, ať je taky veselo, možná se ještě někdo přihlásí, uvidíme, měj se krásně oddělkově, zrovna dnes jich dělám dvacet, Tonda.


RE: Workshop svatojánský - Debora - 24.06.2014 04:46 PM

Hare! Hare! Tondo, hlásím se dobrovolně. Wink


RE: Workshop svatojánský - tondabh - 24.06.2014 05:33 PM

(24.06.2014 04:46 PM)Debora napsal(a):  Hare! Hare! Tondo, hlásím se dobrovolně. Wink


Tak to se mi líbí, to aby objednali kulturák jestli to takhle půjde dál...Smile


RE: Workshop svatojánský - Aleš Molčík - 24.06.2014 05:52 PM

K tomu bez chemie a vyřezávání plodu. Kde berete jistotu, že s plodem vyřežete dostatek roztočů a ti roztoči co zůstanou na včelách už nemají na včelstvo vliv?
Zatím to mám tak, že když jsem fumigoval smetenec, tak vždy spadlo několikanásobně víc roztočů než při fumigaci roje. Z toho zatím pro mě vychází, že jak se "vykládá", že při vyrojení opustí část roztočů včelstvo, bych dodal nepatrná část, ta hlavní větší zůstává v mateřském včelstvu.


RE: Workshop svatojánský - terez.c - 24.06.2014 06:04 PM

(24.06.2014 05:33 PM)tondabh napsal(a):  
(24.06.2014 04:46 PM)Debora napsal(a):  Hare! Hare! Tondo, hlásím se dobrovolně. Wink


Tak to se mi líbí, to aby objednali kulturák jestli to takhle půjde dál...Smile

Tondo, ty jsi dobrý nezmar Big Grin, když Michal psal, že slet pořádat u sebe nemůže, tak si ho na Šumavě uspořádáš sám Big GrinBig GrinBig Grin
Ale ráda se přidám Big Grin


RE: Workshop svatojánský - Aleš Molčík - 24.06.2014 06:17 PM

Šumavský slet bude u Terezky?


RE: Workshop svatojánský - terez.c - 24.06.2014 06:19 PM

(24.06.2014 06:17 PM)Aleš Molčík napsal(a):  Šumavský slet bude u Terezky?

Big Grin že by?


RE: Workshop svatojánský - Aleš Molčík - 24.06.2014 06:32 PM

No já jsem to myslel ze srandy, ale odpověď vypadá docela vážněBig Grin